logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

چگالی فولاد زنگ نزن

چگالی فولاد زنگ نزن

چگالی چیست؟

به طور کلی، کلمه چگالی به مقدار هر چیز در یک فضای مشخص اشاره دارد. برای مثال وقتی می گوییم شهر تهران پرجمعیت است، منظور ما این است که افراد زیادی در داخل محدوده شهر زندگی می کنند.

به طور علمی تر، چگالی به عنوان جرم در واحد حجم تعریف می شود که با بیان جبری، فرمول به صورت زیر است:

p=m / V

در این محاسبه، چگالی (p) برابر است با جرم (m) تقسیم بر حجم (V).

جهت اطلاع از قیمت روز لوله گالوانیزه کلیک نمایید.

این سوال  را در نظر بگیرید: وزن کدام یک بیشتر است، یک تن آجر یا یک تن پر؟ البته پاسخ این است که وزن هر دو یک تن است . چگالی یک آجر 1.992 گرم بر سانتی متر مکعب است در حالی که چگالی یک پر حدود 0.0025 گرم بر سانتی متر مکعب است. به همین دلیل است که یک اینچ مربع آجر بیش از یک اینچ مربع پر وزن دارد که در واقع حدود 800 برابر بیشتر است.

در مورد واحد های اندازه گیری، تراکم را می توان بر حسب کیلوگرم بر متر مکعب، گرم بر سانتی متر مکعب، گرم بر متر مکعب، یا پوند بر اینچ مکعب اندازه گیری کرد.

چرا چگالی مهم است؟

زمانی که متالورژیست ها یک فلز را با فلز دیگر برای ساختن آلیاژ ترکیب می کنند، چگالی مورد اهمیت قرار می گیرد چرا که طراحان صنعتی چندین عامل را در مورد فلز در نظر می گیرند که تراکم یکی از این عوامل است. یک فلز ممکن است بسیار متراکم تر از دیگری باشد. به عنوان مثال، اگر در حال طراحی یک چراغ روی میزی هستید، تراکم مواد استفاده شده ممکن است اهمیت زیادی نداشته باشد. اگر در حال طراحی هواپیمایی هستید که باید از زمین بلند شود و در هوا بماند، چگالی ناگهان بسیار مهم می شود.

جهت اطلاع از پروفیل صنعتی کلیک نمایید.

چگالی فولاد زنگ نزن چقدر است؟

در مقایسه با بسیاری از فلزات دیگر، فولاد یک ماده بسیار متراکم است. به عنوان مثال، تیتانیوم دارای چگالی حدود نصف چگالی فولاد و آلومینیوم حدود یک سوم چگالی است.

چگالی فولاد ساده حدود 490 پوند بر فوت مکعب است که می تواند به صورت 7.85 گرم بر سانتی متر مکعب نیز بیان شود. چگالی فولاد کربنی حدود 7.84 گرم بر سانتی متر مکعب، چگالی آهن خالص حدود 7.86 گرم بر سانتی متر مکعب و فولاد زنگ نزن حدود 8.03 گرم بر سانتی متر مکعب است. عیار خاص و ترکیب شیمیایی فولاد باعث می شود که چگالی آن کمی متفاوت باشد.

جهت اطلاع از قیمت ورق استیل 304 نگیر کلیک نمایید.

فولاد زنگ نزن متراکم ترین نوع فولاد است، اما چگالی چگونه در بین انواع مختلف فولاد زنگ نزن متفاوت است؟

بیایید به دو گرید رایج فولاد زنگ نزن نگاه کنیم – فولاد ضد زنگ 304 و فولاد ضد زنگ 316. چگالی گرید 304 برابر با 7930 کیلوگرم بر متر مکعب است در حالی که چگالی گرید 316 حدود 7980 کیلوگرم بر متر مکعب است. ترکیب شیمیایی و محتوای متفاوت این دو گرید، تفاوت در چگالی آنها را تعیین می کند. فولاد زنگ نزن 304 چگالی کمتری نسبت به 316 دارد.

چگالی بر وزن تاثیر می گذارد. (مثال آجر و پرها را به خاطر دارید؟) بنابراین، وزن یک اقلام فولادی زنگ نزن بیشتر از یک اقلام فولاد ابزار کربنی با همان اندازه است و یک محصول فولاد زنگ نزن 316 وزن بیشتری از همان محصول ساخته شده با فولاد زنگ نزن 304 دارد.

با این حال، به طور کلی، یک فوت مکعب فولاد ضد زنگ حدود 490 پوند وزن دارد.

چگونه از دانش خود در مورد چگالی هنگام انتخاب مواد استفاده کنید

هنگام انتخاب متریال برای ساخت چه چیزی را باید در مورد چگالی در نظر داشته باشید؟

جهت اطلاع از قیمت تیرآهن ۱۸ اهواز کلیک نمایید.

هنگام تعیین فلزی که برای پروژه شما مناسب است، چندین فاکتور را در نظر بگیرید. شما باید در مورد هر دو ویژگی فیزیکی فلز فکر کنید – نقطه ذوب، رسانایی و (بله) چگالی آن. همچنین باید خواص مکانیکی آن مانند استحکام، شکل پذیری و مقاومت را در نظر بگیرید.

مهندسان هنگام ساخت اختراعات خود، مزایای نسبی هر چیزی را می سنجند،  زیرا تعیین می کنند که چه موادی برای محصول خود استفاده کنند.

تراکم به ویژه برای پروژه هایی که وزن در آن ها اهمیتی حیاتی دارد، اهمیت دارد. مهندسان در صورت نیاز به کنترل وزن جسم، سعی خواهند کرد محصولی با چگالی کم پیدا کنند. گفته می شود، آنها همچنین باید نسبت استحکام به وزن را در نظر بگیرند تا مواد محصول برای انجام کار به اندازه کافی قوی باشد.

یک آلیاژ بسیار متراکم مانند فولاد بسیار قوی تر از بسیاری از فلزات دیگر است. و از آنجایی که فولاد زنگ نزن نیز در برابر خوردگی مقاوم است و برای چشم جذاب است، انتخاب محبوب برای همه چیز از ظروف آشپزخانه گرفته تا لوازم جراحی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا