logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

گرید های فولاد زنگ نزن

گرید های فولاد زنگ نزن

انواع متداول فولاد های زنگ نزن آستنیتی

فولاد زنگ نزن گرید 302 فولاد ضد زنگ 302 دارای ترکیبی مشابه با گرید 304 است، اگرچه حاوی سطوح کربن بالاتری است. به ویژه به دلیل توانایی آن در مقاومت در برابر حلال های خورنده، مواد شیمیایی و اسید ها استفاده می شود. فولاد ضد زنگ گرید 302 معمولاً برای ساخت فنرهای فشاری مخروطی استفاده می شود و می توان آن را در تجهیزات مورد استفاده در آشپزخانه ها، تجهیزات پردازش مواد غذایی و کاربرد های پزشکی یافت.
گرید های فولاد زنگ نزن
فولاد زنگ نزن گرید 303 گرید 303 یک آلیاژ غیر مغناطیسی (نگیر) و یکی از بهترین فولاد های زنگ نزن آستنیتی برای ماشین کاری است. با عملیات حرارتی سخت نمی شود و دارای خواص مقاوم در برابر خوردگی است، اگرچه به اندازه فولاد ضد زنگ گرید 304 مقاوم نیست. گرید 303 معمولاً در قطعات نیازمند سنگین مانند چرخ دنده ها، اتصالات هواپیما، پیچ ها، شفت ها و مهره ها و پیچ ها استفاده می شود.
گرید های فولاد زنگ نزن

فولاد زنگ نزن گرید 304

رایج ترین نوع فولاد ضد زنگ . حتی در بین آلیاژ های فولادی، فولاد ضد زنگ گرید 304 به دلیل استحکام کششی بالا (تقریباً 621 مگاپاسکال) قابل توجه است. مانند اکثر فولاد های ضد زنگ، گرید 304 حداکثر دمای عملیاتی بالایی دارد (حدود 870 گرید سانتیگراد). این ترکیب از استحکام کششی بالا، مقاومت در برابر دما و مقاومت در برابر خوردگی برخوردار است.

فولاد زنگ نزنگرید 309


این فولاد ضد زنگ نیکل کروم دارای همان ویژگی های ماشینکاری گرید 304، با استحکام کششی بالا و خواص مقاوم در برابر مواد شیمیایی است. فولاد 309 می تواند در برابر حرارت فوق العاده بالا مقاومت کند، که آن را برای استفاده در کاربرد های حرارتی مناسب می کند. گرید 309 معمولاً برای پوشش فر، موتور های هواپیما، قطعات اگزوز خودرو، اجزای کوره و سایر کاربردها با حرارت بالا استفاده می شود.

گرید های فولاد زنگ نزن

فولاد زنگ نزن گرید 316

یکی دیگر از انواع رایج فولاد زنگ نزن آستنیتی، ضد زنگ گرید 316، دارای استحکام کششی بالا 579 مگاپاسکال و حداکثر دمای استفاده در حدود 800 گرید سانتیگراد (1472 گرید فارنهایت) است. در حالی که استحکام کششی و تحمل دمای کمتری نسبت به فولاد ضد زنگ 304 دارد، فولاد ضد زنگ گرید 316 نسبت به آلیاژ 304 مقاومت بهتری در برابر کلرید ها (مانند نمک) و محیط های گاز ترش دارد که باعث می شود آن را برای هر کاربردی که شامل قرار گرفتن در معرض نمک یا سایر کلرید ها باشد.

فولاد زنگ نزن گرید 317

این آلیاژ فولاد ضد زنگ خواص مشابهی با سایر فولاد های زنگ نزن آستنیتی دارد، مانند استحکام کششی بالا، مقاومت در برابر خوردگی و ترکیبات بالای نیکل و کروم. با این حال، گرید 317 مولیبدن را برای بهبود مقاومت آن در برابر حفره شدن از کلرید ها دارا می باشد. توانایی آن در مقاومت در برابر سوراخ شدن، آن را برای صنایع شیمیایی و صنایع دریایی ایده آل می کند، اگرچه در نتیجه گران تر از سایر فولاد های ضد زنگ مشابه است.

فولاد زنگ نزن گرید 321

در فولاد ضد زنگ گرید 321 تیتانیوم برای مقاومت در برابر خوردگی ناشی از مواد شیمیایی و دمای بالا اضافه شده است. این گرید می تواند در برابر اکسیداسیون تا 1500 فارنهایت مقاومت کند و خواص عدم گسستن ناشی از تنش بالاتری نسبت به فولاد ضد زنگ گرید 304 دارد. همچنین غیر مغناطیسی است و می تواند استحکام خود را در دما های پایین حفظ کند.

فولاد زنگ نزن گرید 347

فولاد ضد زنگ 347 دارای افزودن کلمبیوم و تانتالیوم برای حفظ دوام در حرارت بالا است. این فولاد ضد زنگ غیر مغناطیسی (نگیر) برای جوشکاری یا برای متقاضیانی که گرمایش متناوب بین 800 گرید تا 1650 فارنهایت دارند ایده آل است. همچنین نسبتاً انعطاف پذیر است و در صورت نیاز می توان آن را تحت کشش قرار داد.

فولادهای زنگ نزن فریتی

فولاد زنگ نزن گرید 405


فولاد ضد زنگ گرید 405 نسبت به فولاد ضد زنگ گرید 430 مقاومت در برابر خوردگی کمتری دارد و بنابراین برای محیط های با خورندگی ملایم مناسب است. با توجه به محتوای آلومینیوم اضافی، گرید s405 هنگام خنک شدن مواد پس از فرآیند های جوشکاری سخت نمی شود. برای کاربرد هایی مانند نازل های بخار و قفسه ها استفاده می شود.

moses-lee-P_A8MVHrjv0-unsplash

فولاد زنگ نزن گرید 408

این نوع فولاد ضد زنگ دارای مقاومت حرارتی بالایی است، اما مقاومت در برابر خوردگی ضعیفی دارد. از ترکیب 11 درصد کروم و 8 درصد نیکل ساخته شده است.

فولاد زنگ نزن گرید 409

گرید 409 دارای دو ویژگی تحمل دمای بالا و مقاومت در برابر خوردگی می باشد. به ویژه در برابر گاز های خروجی و خوردگی اتمسفر مقاوم است، اگرچه به اندازه گرید 430 مقاوم نیست. در نتیجه، فولاد ضد زنگ گرید 409 برای کاربرد های خودرویی مانند سیستم های اگزوز استفاده می شود.

فولاد زنگ نزن گرید 420

این گرید دارای بالاترین سختی پذیری در بین تمام گرید های فولاد ضد زنگ با 12% کروم است. گرید 420 همچنین انعطاف پذیری و مقاومت در برابر خوردگی خوبی را به ویژه در برابر مواد قلیایی، آب های شیرین، موادغذایی و اسید های ملایم ارائه می دهد. تجهیزات آشپزخانه به دلیل مقاومت در برابر خوردگی معمولاً با فولاد ضد زنگ گرید 420 ساخته می شود. اگرچه امکان سوراخ شدن با قرار گرفتن مداوم در معرض مواد غذایی خاص وجود دارد.

فولاد زنگ نزن گرید 430

در حالی که به اندازه آلیاژ های آستنیتی ذکر شده در بالا نیست، فولاد ضد زنگ گرید 430 مقاومت ویژه ای در برابر اسید نیتریک دارد. اگرچه استحکام کششی 450 مگاپاسکال کمتر از اکثر فولاد های زنگ نزن آستنیتی است، اما همچنان برای بسیاری از کاربرد های سنگین به اندازه کافی قوی است.

فولاد زنگ نزن گرید 434

جایگزین قوی‌تر برای فولاد گرید 430، استحکام کششی 540 مگاپاسکال و حداکثر دمای عملیاتی 815 گرید سانتیگراد (1499 گرید فارنهایت) است. این باعث می شود که فولاد ضد زنگ گرید 434 برای کاربرد های با دمای بالا کمی بهتر از 316 باشد، در حالی که سخت تر از ضد زنگ گرید 430 است. گرید 434 نیز در مقایسه با فولاد   گرید 430 مقاومت در برابر سوراخ شدن بسیار خوبی دارد.

فولاد زنگ نزن گرید 436


گرید 436 بسیار مغناطیسی(بگیر) است و نسبتاً در برابر سایش مقاوم است. محدوده استفاده معمولی از تزئینات لوازم خانگی و کاربرد های خودرو.

گرید های فولاد زنگ نزن

فولاد زنگ نزن گرید 442

یکی از محبوب‌ترین گرید های رسوب سخت بازار، ضد زنگ گرید 442 است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فولاد انعطاف پذیر و نرم (برای آلیاژ فولاد) است و همچنین دارای استحکام بالا و مقاومت در برابر خوردگی خوب است.

فولاد ضد زنگ گرید 444

گرید 444 یک فولاد ضد زنگ کم کربن که مولیبدن هم به ترکیب آن اضافه شده است تا مقاومت خوبی در برابر سوراخ شدن و اکسیداسیون ایجاد کند. با ویژگی های مختلف از استحکام بالا تا شکل پذیری خوب، گرید 444 را می توان با طیف گسترده ای از عملیات خمش کششی تشکیل داد. با این حال، گرید 444 جوش پذیری محدودی دارد. کاربردهایی که برای فولاد ضد زنگ گرید 444 مناسب هستند شامل پوشش سقف و پوشش در محیط های دریایی و تجهیزات پردازش مواد غذایی می باشد.

فولاد زنگ نزن مارتنزیتی

فولاد زنگ نزن گرید 410

فولاد ضد زنگ مارتنزیتی با هدف عمومی، گرید 410 توانایی های مقاوم در برابر خوردگی را ارائه می دهد که می تواند از طریق سخت شدن، صیقل دادن و تمپر کردن بیشتر شود. اگرچه به اندازه فولاد های آستنیتی در برابر خوردگی مقاوم نیستند، اما آلیاژهای فولاد ضد زنگ مارتنزیتی مانند گرید 410 هنوز در محیط های خورنده خفیف عملکرد خوبی دارند.

جهت اطلاع از پروفیل صنعتی کلیک نمایید.

 

فولاد زنگ نزن گرید 410S
این تنوع کم کربن فولاد ضد زنگ گرید 410 حتی در دماهای بالا سخت نمی شود. با وجود تغییرات سریع دما می تواند انعطاف پذیر و نرم باقی بماند. این توانایی از ترک خوردگی گرید 410S در حین جوشکاری یا در معرض حرارت زیاد جلوگیری می کند. فولاد ضد زنگ گرید 410S معمولاً در پردازش حرارتی، پالایش نفت و سایر کاربردهای صنعت پتروشیمی استفاده می شود.

گرید های فولاد زنگ نزن

فولاد زنگ نزن گرید 414

فولاد ضد زنگ گرید 414 اساساً گرید 410 با افزودن نیکل است. این محتوای نیکل اضافی باعث می شود که گرید 414 در ضخامت های مشابه از گرید 410 قوی تر باشد. این گرید معمولاً برای ساخت تجهیزات معدن مانند شفت ها و دوک های آهنگری، میله های ضربه زن، بست ها و صندلی های شیر استفاده می شود.

فولاد زنگ نزن گرید 416


با ماشینکاری 85 درصد، فولاد ضد زنگ گرید 416 می تواند به داشتن بالاترین ماشینکاری در بین فولادهای زنگ نزن ببالد. با توجه به این خاصیت و هزینه پایین آن، فولاد ضد زنگ گرید 416 در اشکال مختلف مانند بسیار سخت شده، سخت شده یا سخت نشده موجود است. گرید 416 مقاومت خورندگی کمتری نسبت به فولادهای آستنیتی دارد، اگرچه گرید 416 در برابر آب شیرین، اسیدها و قلیاها بسیار مقاوم است. کاربرد های محبوب شامل اجزای ماشین پیچ اتوماتیک، چرخ دنده ها، پیچ و مهره ها و قطعات ماشین لباسشویی است.

گرید های فولاد زنگ نزن

فولاد زنگ نزن گرید 420

در صورت بازپخت، فولاد ضد زنگ گرید 420 استحکام کششی حدود 586 مگاپاسکال دارد. هنگامی که سخت می شود و تنش کاهش می یابد، استحکام کششی این ماده به حدود 1586 مگاپاسکال می رسد. اگرچه به اندازه فولاد های زنگ نزن آستنیتی و فریتی که در بالا ذکر شد، از نظر شیمیایی مقاوم نیست، فولاد ضد زنگ گرید 420 مقاومت خوبی در برابر اسید های ملایم، آب، برخی مواد قلیایی و ترکیبات غذایی دارد – به همین دلیل است که اغلب برای کارد و چنگال استفاده می شود. هنگامی که استحکام کششی و مقاومت در برابر ضربه دغدغه اصلی یک برنامه کاربردی است، ضد زنگ 420 انتخاب برتر است.

فولاد زنگ نزن گرید 440

سطوح بالای کربن در فولاد ضد زنگ گرید 440 به آن اجازه می دهد تا عملیات حرارتی شود، مقاومت در برابر سایش استثنایی داشته باشد و لبه برش را حفظ کند. فولاد ضد زنگ گرید 440 مغناطیسی است و مقاومت خوردگی متوسطی دارد. کاربرد های معمول شامل چاقو، قیچی و قطعاتی است که در معرض نفت یا گاز قرار دارند.

فولاد های زنگ نزن داپلکس (فریتی-آستنیتی)

فولاد زنگ نزن گرید 2205


فولاد ضد زنگ گرید 2205 برای مقاومت در برابر خوردگی استرس، ترک خوردگی، حفره و خوردگی شکاف با افزودن نیتروژن طراحی شده است. این امر باعث می شود که گرید 2205 تقریباً دو برابر مقاومت خوردگی موجود در سایر فولاد های آستنیتی داشته باشد. صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، دریایی، و صنایع خمیر و کاغذ در کاربرد هایی که نیاز به استحکام بالا و مقاومت در برابر خوردگی قوی دارند، در گرید 2205 کاربرد دارند.

گرید های فولاد زنگ نزن
فولاد زنگ نزن گرید 2304 با وجود اینکه دارای مقاومت خوردگی مشابه فولاد آستنیتی گرید 316 است، گرید 2304 تقریباً دو برابر استحکام تسلیم گرید 316 و سایر فولاد های آستنیتی است. همچنین می‌تواند در دما های پایین تر عملکرد خوبی داشته باشد. این ماده برای کاربردهایی در محدوده -58 گرید فارنهایت تا 572 گرید فارنهایت مناسب است. فولاد زنگ نزن گرید 2507 این فولاد ضد زنگ داپلکس دارای هدایت حرارتی بالا، مقاومت در برابر خوردگی تنش کلرید قوی و ضریب انبساط حرارتی پایین است. گرید 2507 برای کاربرد هایی که به مقاومت در برابر خوردگی عالی و استحکام کششی قوی نیاز دارند ایده آل است. کاربرد هایی که از فولاد ضد زنگ گرید 2507 استفاده می‌کنند شامل تجهیزات دریایی و پتروشیمی، سکو های نفتی فراساحلی و برای انواع اجزای مکانیکی و ساختاری است.

فولاد های زنگ نزن رسوب سختی

فولاد زنگ نزن گرید 17-4 این فولاد زنگ نزن رسوب سختی دارای استحکام استثنایی و مقاومت در برابر خوردگی مناسب است. استحکام در گرید 17-4 را می توان با عملیات حرارتی تغییر داد. همچنین دارای ماشینکاری مناسب و خواص مغناطیسی است. کاربرد های رایج برای گرید 17-4 شامل کاربرد در صنایع هوافضا و نفت و صنایع شیمیایی است. فولاد زنگ نزن گرید 15-5 گرید 15-5 دارای استحکام و مقاومت در برابر خوردگی بالا و همچنین چقرمگی ، شکل پذیری و سختی نسبی است. این یک ماده ایده آل برای کار سرد نیست، اگرچه برای کار گرم مناسب است. این فولاد ضد زنگ PH معمولاً در محیط های فشار بالا و خورنده استفاده می شود و برای قطعات هوافضا ایده آل است. جدول مشخصات فولاد های زنگ نزن
آلیاژ استکام کششی نقطه ذوب مقاومت
آلیاژ های آستنیتی
فولاد زنگ نزن 301 515 MPa (75 Ksi) 1399-1421°C   (2550-2590°F) مقاومت در بر ابر خوردگی عالی
فولاد زنگ نزن 302 585 MPa (85 Ksi) 1400-1420 °C (2550-2590 °F) مقاومت در بر ابر خوردگی عالی
فولاد زنگ نزن 303 690 MPa ( 100 Ksi) 1400-1420 °C (2550-2590 °F) مقاومت در بر ابر خوردگی کم
فولاد زنگ نزن 304 621 MPa (90 Ksi) 1,399 – 1,454˚C (2,550 – 2,650˚F) مقاومت در بر ابر خوردگی خوب
فولاد زنگ نزن 309 620 MPa (89 Ksi) 1400-1455 °C (2550-2651 °F) مقاومت در بر ابر خوردگی عالی
فولاد زنگ نزن 316 579 MPa (84 ksi) 1,371 – 1,399˚C (2,500 – 2,550˚F) مقاومت در بر ابر خوردگی عالی
فولاد زنگ نزن 317 585 MPa ( 85 Ksi) 1,370 – 1,400˚C (2,500 – 2,550˚F) مقاومت در بر ابر کلرید خوب
فولاد زنگ نزن 321 620 MPa (90Ksi) 1,400 – 1,425˚C (2,550 – 2,600˚F) مقاومت در بر ابر خوردگی عالی
فولاد زنگ نزن 347 690 MPa (101 Ksi) 1,400 – 1,425˚C (2,550 – 2,600˚F) مقاومت در بر ابر خوردگی عالی
فولاد های فریتی
فولاد زنگ نزن 405 585 MPa (85Ksi) 1,480 – 1,530˚C (2,700 – 2,790˚F) مقاومت در بر ابر خوردگی خوب
فولاد زنگ نزن 408 505 MPa (73 Ksi) 1,400 – 1,455˚C (2,550 – 2,650˚F) مقاومت خوب در برابر اکثر اسیدهای اکسید کننده و نمک
فولاد زنگ نزن 409 448MPa (65 Ksi) 1,425 – 1,510˚C (2,597 – 2,750 F) مقاومت در بر ابر خوردگی خوب
فولاد زنگ نزن 420 760 – 1702 MPa (110 – 247 Ksi) 1,455 – 1,510˚C (2,651 – 2,750 F) مقاومت در بر ابر خوردگی خوب
فولاد زنگ نزن 430 450 MPa (65 ksi) 1,425 – 1,510˚C (2,597 – 2750˚F) مقاومت خوب در بر ابرنیتریک اسید
فولاد زنگ نزن 434 540 MPa (78 ksi) 1,426 – 1,510˚C (2,600 – 2750˚F) مقاومت حفره ای خوب
فولاد زنگ نزن 436 459 MPa (67 Ksi) 1,425 – 1,510˚C (2,600 – 2,750˚F) مقاومت عالی در برابر خوردگی اسید سیتریک و نیتریک
فولاد زنگ نزن 442 515-550 MPa (77 – 80Ksi) 1,065 – 1,120˚C (1,950 – 1,120˚F) مقاومت در بر ابر خوردگی خوب
فولاد زنگ نزن 444 415 MPa ( 60 Ksi) 1,405 – 1,495˚C (2,561 – 2,723˚F) مقاومت خوب در برابر اکثر اسیدهای اکسید کننده
آلیاژ های  مارتنزیتی
فولاد زنگ نزن 410 500 -1400 MPa (73 – 203 Ksi) 1,482 – 1,532˚C (2,700 – 2,790˚F) مقاومت در برابر خوردگی خوب در برابر هوا، آب و برخی مواد شیمیایی
فولاد زنگ نزن 410 اس 444 MPa (64 Ksi) 1,482 – 1,532˚C (2,700 – 2,790˚F) مقاومت خوب در برابر اکثر اسیدهای اکسید کننده
فولاد زنگ نزن 416 517 MPa (75 Ksi) 1,480 – 1,530˚C (2,696 – 2,786˚F) مقاومت ضعیف در برابر کلرید مقاومت خوب در برابر اسیدها، قلیایی ها و آب شیرین
فولاد زنگ نزن 420 586 MPa (85 ksi) 1,454 – 1,510˚C (2,649 – 2,750˚F) در برابر اسیدهای ملایم، قلیایی ها و آب در هنگام سفت شدن مقاوم است
فولاد زنگ نزن 440 758 MPa (110 Ksi) 1,483˚C (  2,700˚F) مقاومت در برابر خوردگی کم
فولادهای ضد زنگ دوبلکس (فریتی-آستنیتی)
فولاد 2205 620 MPa (90 Ksi) 1,385 – 1,443˚C (2,525 – 2,630˚F) مقاومت در برابر خوردگی عالی
فولاد 2304 >600 MPa (>87 Ksi) 900 – 1,150˚C (1,650 – 2,100˚F) مقاومت در برابر خوردگی ترک خوردگی
فولاد 2507 800 MPa (116 Ksi) 1,350˚C  (2,460˚F) مقاومت در برابر خوردگی کلرید عالی
فولاد های زنگ نزن رسوب سختی
فولاد 17-4 1103 MPa (160 Ksi) 1,404 – 1,440˚C  (2,560 – 2,625˚F) مقاومت در برابر خوردگی عالی
فولاد 5-15 1380 MPa (200 Ksi) 1,404 – 1,440˚C  (2,560 – 2,625˚F) مقاومت در برابر خوردگی عالی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا