logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

ورق گالوانیزه ذوزنقه ای چیست، این سوالی است که کسانی که تحولات حوزه ساختمان را از نزدیک دنبال می کنند به راحتی به آن پاسخ می دهند، اما برای بسیاری از افراد پاسخ روشنی ندارد. ورق گالوانیزه ذوزنقه ای جزو انواع ورق فلزی می باشد که برای اولین بار در قاره آمریکا استفاده شد و در سال های اخیر در کشور ما نیز بسیار مورد استفاده قرار گرفته است، یک ماده روکش خارجی است که از ورق فولادی نازک ورق گالوانیزه اجدار و آلومینیوم یا ورق استیل نگیر 304 به دست می آید.

ورق گالوانیزه ذوزنقه ای که با تکنولوژی رنگ آمیزی خاص به مشتریان ارائه می شود به ورق موجدار نیز معروف است. ورق های ذوزنقه ای که در پوشش بیرونی و سقف ساختمان ها استفاده می شوند، در سال های اخیر با استحکام و ظاهر زیبای بالا بسیار محبوب شده اند. محل های استفاده ورق های ذوزنقه ای که با استفاده از آخرین تکنولوژی تولید می شوند و سال هاست کیفیت و ظاهر یکسانی دارند نیز بسیار رایج است.

جهت اطلاع از فولاد vcn 200 کلیک نمایید.

 

مطالعه پیشنهادی :  انواع ورق فلزی و کاربرد آن ها 

ورق گالوانیزه ذوزنقه ای چیست

می توان به این سوال پاسخ داد که ورق ذوزنقه ای به عنوان یک فلز روکش دار که از ورق نازک گالوانیزه یا آلومینیوم تولید شده و رنگ آمیزی شده را ورق گالوانیزه ذوزنقه می گویند. ورق ذوزنقه ای که دوام بالایی دارد، تضمین می کند که سازه های اجرا شده دارای طرح صنعتی با شکل کلاسیک خود باشند. به طور کلی برای پوشش سقف و نما و ارائه راه حل های اقتصادی با ساختار مستحکم، ورق فلز ذوزنقه ای اغلب برای سازه هایی مانند ساختمان های صنعتی، کشاورزی یا انبار ترجیح داده می شود.

این واقعیت که ورق ‌های گالوانیزه ذوزنقه ‌ای، که شکل 27/200 محصولات تک لایه گالوانیزه هستند، بسیار سبک وزن هستند، تضمین می‌کند که هزینه نصب نیز مقرون به صرفه است. سقف ها از جمله مهم ترین زمینه های استفاده ورق ذوزنقه ای هستند که به لطف تبدیل شدن به ساختار پروفیلی استحکام بالای ماده اولیه خود را حفظ کرده و به واسطه همین ویژگی در سراسر جهان رواج یافته است.

جهت اطلاع از قیمت تیرآهن ۱۴ اصفهان امروز کلیک نمایید.

 

ورق ذوزنقه ای که به عنوان ورق موجدار نیز شناخته می شود، به طور سنتی گرد و مواج است. کم هزینه، سبک وزن، بادوام، مصرف انرژی بالا، ماندگاری بالا و نصب آسان است. سقف شیروانی جایگزینی عالی برای سقف های بتنی و کاشی است. دوام ورق های گالوانیزه ذوزنقه آن را به مناسب ترین ماده برای کاربردهای تجاری و مسکونی در هنگام استفاده برای پروژه های سقف فلزی و سایدینگ فلزی تبدیل می کند. برای اطلاع بیشتر در مورد آشنایی با ورق گالوانیزه ، ورق شیروانی گالوانیزه، تفاوت ورق سیاه و ورق گالوانیزه، نفاوت ورق گالوانیزه و استیل ، و چگالی ورق گالوانیزه و برای جوشکاری ورق گالوانیزه وارد صفحه دانشنامه فولاد حامیران شوید.

مطالعه پیشنهادی : لوله مانیسمان چیست

 

ورق ذوزنقه ای

مزایای ورق گالوانیزه ذوزنقه ای چیست

با پیشرفت تکنولوژی در طول زمان و همگامی بسیاری از شرکت های ساختمانی با آن و توسعه محصولات خود، نوآوری های تکنولوژیکی زیادی در ورق های ذوزنقه ای تجربه شده است. مزایای این ماده که به دلیل مزایایی که مواد اولیه تولید شده از آن با نوآوری های تکنولوژیکی برای پروژه های ساختمانی ایده آل شده است، بسیار زیاد است.

 • وزن سبک

از آنجایی که بسیار سبک است، باری بر سیستم حمل پروژه ساختمان وارد نمی کند. وزن ورق های گالوانیزه ذوزنقه 1 متر مربع 4 کیلوگرم است. در حالی که وزن یک کاشی آجری در 1 متر مربع تقریباً 48 کیلوگرم است.

 • فضای کم

آنها فضای کمتری را در فضای ذخیره سازی در مقایسه با سایر محصولات روکش خارجی اشغال می کنند.

 • زیبایی بصری

با ارائه در اشکال و رنگ های مختلف ظاهر زیبایی شناختی مطلوب را در ساختمان ها ارائه می دهد.

جهت اطلاع از قیمت فولاد mo40 کلیک نمایید.

 • سازگاری با محیط

به دلیل سازگاری با طبیعت، امکان انتخاب های سازگار با محیط زیست را در پروژه های ساختمانی فراهم می کند.

 • حمل آسان

به دلیل حمل و نقل آسان، نصب سریع است. باعث صرفه جویی در نیروی کار می شود و حمل و نقل آن بسیار سریع است.

ورق گالوانیزه

 • دوام بالا

در مقایسه با سایر مصالح نما دوام بسیار بیشتری دارد. 50 تا 70 سال بدون توجه به هدفی که از آن استفاده می شود همان کیفیت را دارد. طول عمر ورق های ذوزنقه ای شکل حتی در کاربردهای داخلی که در معرض عوامل خارجی مانند باران، برف و خورشید قرار نمی گیرند، بیشتر است.

جهت اطلاع از خرید ورق روغنی کلیک نمایید.

 • نگهداری راحت

ورق ذوزنقه ای یکی از ساده ترین مواد برای نگهداری است. نیازی به نگهداری اضافی مانند تمیز کردن ماهانه یا رنگ آمیزی سالانه ندارد. در صورت نیاز به نظافت از نظر ظاهری، ورق موجدار پس از شستشو و پاک کردن با دستمال، ظاهر روز اول خود را به دست می‌آورد.

ورق گالوانیزه از جمله مواد ساختمانی پرکاربرد است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ورق‌ها با استفاده از فرآیند گالوانیزه‌سازی به زنگ زدگی مقاوم تبدیل می‌شوند و از پوسیدگی محافظت می‌کنند.

یکی از موارد مهم در خرید ورق گالوانیزه، قیمت آن است. قیمت ورق گالوانیزه معمولاً به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله اندازه، ضخامت، بازار و کشور تولید کننده. در نهایت، در خرید ورق گالوانیزه، نیاز است که به قیمت روز ورق گالوانیزه دقت کرده و با توجه به نیاز خود اقدام به خرید کنید تا از بهترین محصول با بهترین قیمت بهره‌مند شوید.”

 

کاربرد ورق گالوانیزه ذوزنقه

ورق ذوزنقه ای گالوانیزه قابلیت استفاده در کاربردهای مختلف را دارد. تطبیق پذیری آن یکی از دلایل متعددی است که در طول سال ها در بسیاری از قاره های مختلف محبوب مانده است. زمینه های استفاده از کاربرد ورق گالوانیزه ذوزنقه ای تقریبا نامحدود است. با توجه به مزایای آن، مناطقی که از این ماده پوشش استفاده می شود بسیار زیاد است و تقاضا روز به روز افزایش می یابد. مناطق کاربری ایده آل ورق ذوزنقه ای که با مزایایی مانند مونتاژ کاربردی و حمل و نقل آسان روز به روز جای خود را در پروژه های ساختمانی بیشتری پیدا می کند، متفاوت است.

کاربردهای ورق ذوزنقه در صنعت متنوع است و شامل موارد زیر می‌شود:

 1. ساخت و سازهای فلزی: این نوع ورق به عنوان مواد ساختمانی در ساخت و سازهای فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله مثال‌ها می‌توان به ساخت آبگرمکن‌ها، سوله‌ها، و بناهای صنعتی اشاره کرد.
 2. تولید خودرو: در صنعت خودرو، ورق ذوزنقه برای تولید قطعاتی مانند پوسته خودرو، جعبه دنده، و قطعات دیگر به کار می‌رود. این ورق به عنوان یک پوشش محافظ برای جلوگیری از زنگ زدگی در معرض عوامل جوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 3. صنعت لوله‌سازی: در تولید لوله‌های گاز، آب، و فاضلاب، ورق های گالوانیزه ذوذنقه به عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 4. تولید وسایل خانگی: این ورق در صنعت تولید وسایل خانگی مانند یخچال، کولرها، و اجزاء داخلی دستگاه‌های خانگی استفاده می‌شود.
 5. ساخت قطعات الکترونیکی: برخی از قطعات الکترونیکی نیز از ورق فولادی  گالوانیزه ذوذنقه ساخته می‌شوند

  جهت اطلاع از قیمت لوله مانیسمان کلیک نمایید.

 

ویژگی ورق گالوانیزه ذوزنقه

ورق فولادی گالوانیزه ذوزنقه دارای ویژگی‌های مهمی است که آن را مناسب برای مصارف مختلف در صنعت و ساخت و ساز می‌کنند. در زیر به برخی از ویژگی‌های این نوع ورق اشاره می‌شود:

  1. مقاومت در برابر زنگ زدگی:  دارای پوشش گالوانیزه است که به آن این قابلیت را می‌دهد که در برابر زنگ زدگی مقاوم باشد. این پوشش از طریق ایجاد لایه‌هایی از ورق آهن و ورق سیاه روی سطح فولاد به وجود می‌آید.
  2. مقاومت در برابر خوردگی: به دلیل پوشش گالوانیزه‌اش مقاومت خوبی در برابر خوردگی (corrosion resistance) دارد. این ویژگی آن را مناسب برای استفاده در محیط‌هایی که ممکن است با عوامل خورنده مثل آب و هوا واکنش داشته باشند، می‌کند.
  3. مقاومت مکانیکی مناسب: دارای مقاومت مکانیکی مناسبی است که آن را قادر به تحمل فشار و نیروهای مختلف در شرایط مختلف می‌سازد.
  4. تراکم و وزن مناسب: این نوع ورق با تراکم و وزن مناسب خود، از دیدگاه حمل و نقل و نصب در پروژه‌های ساختمانی بهینه است.
  5. قابلیت فرآوری و خمیریزی:  به راحتی قابلیت فرآوری و خمیریزی را دارد که این ویژگی از آن راحتی در استفاده در تولید قطعات مختلف ساختمانی و صنعتی را افزایش می‌دهد.
  6. ظاهر جذاب: پوشش گالوانیزه به ورق ظاهری جلابه‌ای و جذاب می‌بخشد که در برخی از کاربردها مانند صنعت ساختمانی و خودروسازی مورد توجه است.

ورق گالوانیزه

 ساختمان های پیش ساخته

ساختمان های پیش ساخته در سال های اخیر با استفاده از گزینه های مختلف استفاده از امکانات تولید تا فضاهای زندگی بسیار محبوب بوده اند. ورق های ذوزنقه ای نیز اغلب در این پروژه ها برای افزایش دوام ساختمان های پیش ساخته و بهینه سازی عایق بندی آنها ترجیح داده می شوند.

ساختمان های پیش ساخته و ورق های ذوزنقه ای گالوانیزه اعمال شده در روکش خارجی ساختمان های پیش ساخته که نصب آسانی دارند، به لطف ساختار سبک و امکان نصب کاربردی، دوتایی خوبی هستند.

جهت اطلاع از قیمت ورق فولاد مبارکه کلیک نمایید.

 

ساختمان های صنعتی و کشاورزی

امروزه ورق ذوزنقه ای شکل برای پوشش بیرونی و سقف در بسیاری از مناطق تولیدی مانند کارگاه ها، تأسیسات تولیدی و مزارع ترجیح داده می شود. ورق های ذوزنقه ای گالوانیزه که حفاظت حرارتی لازم را در این نواحی با حجم های داخلی زیاد و در عین حال از سازه در برابر عوامل خارجی محافظت می کنند، از ایده آل ترین گزینه های روکش خارجی هستند.

 

 سازه های بزرگ مانند استادیوم ها و آشیانه های هواپیما

یکی دیگر از زمینه های مهم استفاده از ورق ذوزنقه ای، ساختمان های بزرگ مانند استادیوم ها، سوله ها، پارکینگ ها و سالن های ورزشی است. ورق ذوزنقه ای این امکان را فراهم می کند که دوام مورد نیاز این سازه ها را برای سالیان متمادی تامین کند و در عین حال به حفظ تعادل گرما و انرژی در داخل ساختمان ها کمک کند.

ایده آل برای سقف هایی که نمی توانند بار کاشی و سرامیک را تحمل کنند، ورق گالوانیزه ذوزنقه ای برای ساختمان هایی با سقف های بزرگ ایده آل است.  که با عدم تحمیل بار زیاد به سازه باربر، کاربرد ایمن روکش نما هستند نیز به افزایش دوام این سازه ها کمک می کنند.

(برای اطلاع از قیمت ورق سیاه 10 میل و قیمت ورق سیاه 12 میل و قیمت ورق سیاه 6 میل و قیمت ورق سیاه 2میل و قیمت ورق سیاه 3 میل و ورق ۴ میل سیاه و ورق سیاه 8 میل به صفحه مربوطه مراجعه نمایید)

 

استاندارد ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

استاندارد معمول برای ورق گالوانیزه ذوزنقه‌ای معمولاً با نام ASTM A653/A653M ذکر می‌شود، همان استانداردی که برای ورق‌های گالوانیزه عادی نیز استفاده می‌شود. این استاندارد توسط ASTM International تعیین شده و مشخصات فنی و الزامات کیفیتی مربوط به ورق‌های گالوانیزه را تعیین می‌کند.

ورق‌های گالوانیزه ذوزنقه‌ای معمولاً برای استفاده در ساخت و نصب سازه‌های فلزی استفاده می‌شوند، به عنوان مثال در پوشش سقف‌ها و دیوارها، در سیستم‌های سقفی و پوشش‌دهی‌های بیرونی ساختمان‌ها.

اگر استفاده از استانداردهای خاص دیگری برای ورق‌های گالوانیزه ذوزنقه‌ای در نظر گرفته شود، آنها معمولاً به عنوان توافقی بین صنعت و بازار خاص تعیین می‌شوند و ممکن است با نیازها و استفاده‌های مختلف مرتبط باشند. در هر صورت، استفاده از ورق‌های گالوانیزه ذوزنقه‌ای با استانداردهای معتبر و قابل اعتماد برای تضمین کیفیت و مقاومت مطلوب توصیه می‌شود.

 

نتیجه گیری

ورق گالوانیزه ذوزنقه‌ای به دلیل شکل‌دهی خاص خود و پوشش روی، از مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی برخوردار است که این ویژگی‌ها آن را برای استفاده در محیط‌های بیرونی و شرایط جوی نامساعد ایده‌آل می‌سازد. این نوع ورق‌ها با داشتن پروفیل ذوزنقه‌ای، استحکام و تحمل بار بیشتری را فراهم می‌کنند و در عین حال به زیبایی و استحکام سازه‌های معماری و صنعتی کمک می‌کنند. ورق گالوانیزه ذوزنقه‌ای به طور گسترده در ساخت سقف‌ها، دیوارها، و سایر عناصر ساختمانی به کار می‌رود و با تنوع در ضخامت و پوشش، گزینه‌ای بسیار محبوب برای پروژه‌های ساخت و ساز و صنعتی محسوب می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا