logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

انواع الکترود استیل جوشکاری کدامند

الکترود جوش

انواع الکترود استیل جوشکاری با توجه به آلیاژ بر طبق استاندارد به چهار نوع تقسیم میشوند.

انواع الکترود استیل جوشکاری کدامند

انواع الکترود استیل جوشکاری با توجه به آلیاژ بر طبق استاندارد به چهار نوع تقسیم میشوند :
1- الکترود استیل 308
2- الکترود استیل 309
3- الکترود استیل 310
4- الکترود استیل 316

جهت اطلاع از قیمت انواع الکترود کلیک نمایید.

 

ویژگیهای الکترود استیل جوشکاری استاندارد

1- بافت مستحکم داشته و به راحتی خم نشود .
2- پوشش و روکش الکترود بدون ترک خوردگی وسالم و یکدست باشد.
3- عدم چسبندگی الکترودها در داخل جعبه به یکدیگر.
4- شاخه های الکترود کاملاً صاف و خمیدگی و یا انحنایی نداشته باشد.

 

الکترود استیل جوش

 

انواع الکترود استیل جوشکاری

الکترود E 307 :
این الکترود مناسب جوشکاری فلزاتی است که مشابه هم نیستند و بهترین و مناسب ترین گزینه میباشد . خصوصا برای جوشکاری فولادهای منگنز بالا به فولادهای کربنی ریخته گری بسیار مناسب میباشد. از مشخصه های این الکترود استیل می توان به مقاومت در برابر خوردگی و ترک خوردگی و نیز استحکام بالای آن اشاره کرد.

برای اطلاعات بیشتر درباره الکترودها می توانید به مقاله همه دسته بندی الکترودها مراجعه نمایید.

الکترود E 308 :
از این الکترود برای عملیات جوشکاری بر روی فولادهای 301 و 302 و 304 و 305 استفاده و بهترین و مناسب ترین گزینه می باشد.

جهت اطلاع از الکترود میکا 3 کلیک نمایید.

الکترود E 308H :
آنالیز مواد تشکیل دهنده این الکترود شبیه الکترود E 308 است و فقط مقدار کربن موجود در ترکیبی از که جوش این الکترود به دست می آید نسبت به E308 بیشتر است.این افزایش کربن باعث می شود استحکام ترکیب افزایش یافته و در برابر خزش به خصوص در دمای بالا مقاومت بالایی دارد. این الکترود برای جوش زدن فولادهای 304H کاربرد دارد.
الکترود 308 L :
جوشی که از این الکترود استیل ایجاد می شود، مانند E 308 است و نسبت به آن از کربن کم تری برخوردار است. و کمتر احتمال آن وجود دارد که خوردگی در بین دانه ها و ترک برداشتن ایجاد شود. حاوی عناصر پایدارکننده مانند تیتانیوم و نیوبیوم میباشد که موجب افزایش مقاومت در برابر خوردگی می شود.
الکترود 308 Mo :
این الکترود استیل ترکیبی مانند E 308 دارد و تنها تفاوت آن وجود میزان بیشتری ازعنصر مولیبدن است. این الکترود در جوشکاری فولادهایی که حاوی عناصر کروم، نیکل، مولیبدن میباشد ، قابلیت استفاده دارد. همچنین برای جوش دادن فولاد 316 گزینه مناسبی است.

جهت اطلاع از قیمت الکترود 6013 کلیک نمایید.

الکترود E 309 MoL :
این الکترود استیل برای جوشکاری فولادهای ریخته گری که در آنها از کروم، نیکل و مولیبدن استفاده شده است، بسیار مناسب است. همچنین امکان استفاده از این نوع الکترود در جوشکاری فولادهای ضد زنگ E 316L هم وجود دارد.
الکترود E 309 :
از این الکترود استیل می برای جوشکاری فولادهای همانند و غیر همانند هم به صورت آهنگری و هم ریخته گری استفاده کرد. همچننین برای جوشکاری فولادهای ضد زنگ 304 به فولاد کربنی، این نوع الکترود قابلیت استفاده دارد.
الکترود E 309 L :
این نوع الکترود مانند E 309 بوده و تنها میزان کربن موجود در آن کم تر است. از این نوع الکترود استنلس استیل می توان برای جوش زدن فولادهایی همانند 309 که در برابر خوردگی و گرمای زیاد مقاوم هستند استفاده کرد.

 

الکترود 316

الکترود E 309 CB :
این نوع الکترود استیل از نظر ترکیب ، همانند E 309 است و فقط مقاومت آن در برابر خوردگی های بین دانه ای و نیز پایدار کردن کاربید بیشتر است . از این نوع الکترود بیشتر برای عملیات جوشکاری فولادهای مقاوم به خوردگی به خصوص 347 و همچنین جوش دادن آن به فولادهای کربنی استفاده میشود . همچنین برای لایه دهی روی فولادهای کربنی هم به کار برده میشود.
الکترود 309 Mo :
برای تولید این نوع الکترود استیل از ترکیب شیمیایی مشابه E 309 استفاده شده است. تفاوت آن کاهش مقادیری از کربن و افزایش مولیبدن است و برای جوشکاری فولادهای 316 و همچنین لایه دهی روی فولادهای کربنی مناسب است.
الکترود 309 MoL :
این نوع الکترود استیل برای جوشکاری فولادهای ریخته گری که در آنها از کروم، نیکل و مولیبدن استفاده شده است، بسیار مناسب است. همچنین امکان استفاده از این نوع الکترود در جوشکاری فولادهای ضد زنگ E 316L هم وجود دارد.در تولید این نوع الکترود استنلس استیل هم از فرمول نوع E 309 استفاده می شود. اما تنها تفاوتی که با آن دارد این است که مقدار مولیبدن که در این نوع الکترود استفاده می شود بیشتر بوده و مقدار کربن مورد استفاده هم بسیار کم تر است.

جهت اطلاع از قیمت الکترود ۷۰۱۸ آما کلیک نمایید.

 

انتخاب نوع الکترود استیل جوشکاری

یکی از مراحل مهم در جوشکاری قطعات استیل انتخاب نوع الکترود میباشد که شامل بررسی انواع مختلف الکترودها از نظر نوع آلیاژ و ترکیب عناصر آلیاژی آنهاست تا بتوان الکترود مناسب را انتخاب کرد.

مثال : جهت جوشکاری دو گرید 304L و 316L به یکدیگر که هردو از رایج‌ترین آلیاژهای استیل هستند ، از گزینه های ذیل میباید استفاده کرد :
316L با 19٪ کروم، 12٪ نیکل، 3٪ مولیبدن ، 0.4٪ سیلیسیوم یک گزینه مناسب میباشد اما تشکیل حوضچه جوش نسبتاً کند خواهد بود و جوشکاری را کمی سخت خواهد کرد.
316LSi با همان ترکیب گزینه بالا میباشد با این تفاوت که 0.9% سیلیکون به آن اضافه شده است. این مقدار سیلیکون، روند تشکیل حوضچه جوش را بهبود می‌بخشد و جوشکاری را روان‌تر خواهد کرد. این پروسه موجب بهبود فرایند جوش می‌شود.
309LSi با 24٪ کروم و 13٪ نیکل ، این گزینه می‌تواند مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی از خود نشان دهد. دلیل آن را می‌توان وجود میزان بیشتری از کروم در ترکیب آن دانست.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا