logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

6 علت رایج جوش آوردن خودرو

جوش آوردن خودرو

همه ی کسانی که با خودرو سر و کار دارند معمولاً با مشکل جوش آوردن ماشین آشنا هستند یا چیز هایی در مورد آن شنیده اند که این مشکل رایج چگونه است و چه بلای سر خودرو می آورد ما در این مقاله قصد داریم تا شش علت رایج جوش آوردن خودرو را بررسی کنیم.

خرابی سیستم خنک کننده

گرمای بیش از حد موتور اغلب به دلیل خرابی سیستم خنک کننده ایجاد می شود.

سیستم خنک کننده گرما را از موتور دور می کند (جایی که دمای محفظه احتراق می تواند به 4500 درجه فارنهایت برسد ) و آن را به بیرون هل می دهد. اگر مشکلی در سیستم خنک کننده وجود داشته باشد، مانند نشتی، ماشین شما ممکن است بیش از حد گرم شود.

ریچ وایت، مدیر اجرایی شورای مراقبت از خودرو، می‌گوید: «بی‌توجهی به سیستم خنک‌کننده می‌تواند منجر به آسیب جدی و حتی خرابی کامل موتور شود، که به طور ناگهانی به سفر جاده‌ای تابستانی شما پایان می‌دهد». “اگر سیستم خنک کننده طبق برنامه تعمیر و نگهداری استاندارد سرویس نشود خودرو با مشکل بزرگی همچون جوش آوردن رو به رو خواهد شد.”

سیستم خنک کننده خودرو

مشکلات رادیاتور

به عبارت ساده، رادیاتور بخش مهمی از سیستم خنک کننده است که گرما را از موتور خودروی شما خارج می کند. بنابراین، اگر مشکلی در رادیاتور رخ دهد، مانند تجمع ذرات و زباله، موتور شما به راحتی می تواند بیش از حد گرم شود.

تعویض مایع خنک کننده خودرو طبق برنامه تعمیر و نگهداری می تواند به جلوگیری از داغ شدن بیش از حد موتور شما کمک کند و از گیر افتادن شما در کنار جاده جلوگیری کند.

شورای مراقبت از خودرو پیشنهاد می کند: “رانندگان همچنین می توانند یک بازرسی بصری شیلنگ ها، تسمه ها و رادیاتور را انجام دهند تا به شناسایی مشکلات سیستم خنک کننده قبل از تشدید آنها کمک کنند.”

رادیاتور خودرو

تسمه یا شیلنگ معیوب

علت داغ شدن بیش از حد موتورها را می توان در تسمه ها یا شیلنگ هایی که به درستی کار نمی کنند جستجو کرد.

تسمه ها و شیلنگ های خودرو برای سیستم های خنک کننده، تهویه مطبوع و شارژ موتور ضروری هستند.

تسمه‌ها نیرو را از جلوی موتور به لوازم جانبی که نیاز به حرکت دارند، مانند تهویه مطبوع، سیستم شارژ و فن‌ها منتقل می‌کنند. در همین حال، شیلنگ‌های رادیاتور و بخاری، مایع خنک‌کننده را به موتور، رادیاتور و هسته بخاری منتقل می‌کنند.

انجام معاینات منظم تسمه‌ها، شیلنگ‌ها و مایعات می‌تواند به شما کمک کند تا مایل‌ها در جاده آسوده خاطر رانندگی کنید و از آن لذت ببرید.

شلنگ خنک کننده

کمبود روغن

روغن موتور با به حداقل رساندن اصطکاک به کنترل دمای موتور خودروی شما کمک می کند. بنابراین، اگر روغن خودروی شما کم باشد، احتمالاً به دلیل نشت روغن، می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد موتور شود.

روغن اجزای داخلی موتور را روانکاری می کند و از حرکت آنها مطمئن می شود. عدم روانکاری باعث اصطکاک می شود که گرمای بیش از حد تولید می کند و به طور بالقوه باعث از کار افتادن موتور می شود.

کمبود روغن

خرابی ترموستات

درست مانند هر قسمت از ماشین شما، ترموستات ممکن است از کار بیفتد. و اگر ترموستات از کار بیفتد، می تواند برای موتور مشکل ایجاد کند، از آنجایی که جنس ترموستات از آلیاژ های مس می باشد ممکن است به مرور زمان و بر اثر تغییرات دمایی بالا کارایی خود را از دست دهند و مایع خنک کننده را به خوبی در سیستم خنک کننده ی موتور به جریان ندهند و موجب جوش آوردن خودرو شوند.

علاوه بر گرمای بیش از حد، علائم خرابی ترموستات می تواند شامل نوسانات نامنظم دما و یا نشت مایع خنک کننده در زیر خودرو باشد.

ترموستات خودرو

خرابی پمپ آب

پمپ آب اساسا مایع خنک کننده را در سیستم خنک کننده حفظ می کند.

مایع خنک کننده گرما را از موتور جذب می کند و توسط پمپ آب از طریق شیلنگ ها به رادیاتور منتقل می کند. هنگامی که رادیاتور گرما را از مایع خنک کننده خارج می کند، مایع خنک کننده به موتور باز می گردد و چرخه دوباره شروع می شود. بنابراین، مشکلات پمپ آب، مانند نشتی، می تواند باعث داغ شدن بیش از حد موتور شود.

سایر علائم رایج خرابی پمپ آب شامل نشت مایع خنک کننده زیر جلوی خودرو و بخار خروجی از رادیاتور است.

پمپ آب خودرو

 

نتیجه

مراقبت از سیستم خنک کننده خودرو و تمام قطعات همراه با آن – یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد ماشین شما است. در صورت نیاز، تعویض مایع خنک کننده را می توان طبق برنامه تعمیر و نگهداری انجام داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا