logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

ساخت ساختمان سردخانه

ساختمان سردخانه

ساختمان سردخانه نوعی انبار با تجهیزات برودتی در مقیاس بزرگ است که مانند یخچال، عمدتاً از وسایل مصنوعی برای ایجاد محیطی متفاوت از دما یا رطوبت بیرون استفاده می شود. همچنین یک دستگاه ذخیره ‌سازی دما و رطوبت ثابت برای مواد غذایی، مایعات، مواد شیمیایی، دارو، واکسن‌ها، آزمایش‌های علمی و موارد دیگر است.

امروزه کاربرد سردخانه در زندگی روزمره ما گسترده تر شده است، مانند کارخانه های مواد غذایی، کارخانه های لبنی، انبار میوه و تره بار، انبار مرغ و تخم مرغ، انبار محصولات آبزی، کارخانه های داروسازی، کارخانه های شیمیایی، واکسن ها، ایستگاه های خون، آزمایشگاه ها و… برخی از اقلامی که نیاز به تبرید در دمای پایین دارند را می توان به صورت دستی روی دمای خاصی برای نگهداری طولانی مدت در سردخانه تنظیم کرد که راحتی زیادی برای زندگی ما فراهم می کند.

جهت اطلاع از قیمت ورق استیل 304 نگیر کلیک نمایید.

 

انواع ساختمان سردخانه

با توجه به نیازهای سردخانه اقلام مختلف، ساختار ساخت سردخانه متفاوت است. یک ساختار سردخانه‌ ای غیرنظامی دیگر نمی‌تواند تقاضای فزاینده برای سردخانه را برآورده کند. ظهور ساختمان سردخانه سازه فولادی پیش ساخته نیازهای بالاتر سردخانه را برآورده می کند.

سردخانه

ساختار سردخانه مدنی مستحکم و بادوام، نسوز، و دارای عمر طولانی است. با این حال، دوره ساخت طولانی است. شرایط زمین شناسی بالا است و سردخانه دارای ستون های زیادی است که روی انباشته شدن کالاها تأثیر می گذارد و حجم استفاده مؤثر از سردخانه را کاهش می دهد.

جهت اطلاع از قیمت ورق فولاد mo40 کلیک نمایید.

با پیدایش و کاربرد گسترده انبارهای اسکلت فلزی، ساختمان سردخانه سازه فولادی به وجود آمد.

توسعه سازه‌ های فولادی سبک و نیازهای لجستیکی مدرن، توسعه سریع شبکه ‌های ستون‌ های بزرگ و سردخانه‌های پیش ساخته سازه فولادی با دهانه بزرگ را ارتقا داده است.

طبقه بندی سردخانه ها

با توجه به مقیاس ظرفیت سردخانه، تقسیم بندی ظرفیت سردخانه یکسان نیست.

آن را به ذخیره سازی بزرگ، متوسط و کوچک تقسیم می کند

ظرفیت ذخیره سازی سرد در مقیاس بزرگ بالای 10000 تن است.

ظرفیت سردخانه متوسط 1000 ~ 10000 تن است.

ظرفیت سردخانه کوچک زیر 1000 تن است.

جهت اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه اجدار کلیک نمایید.

با توجه به دمای طراحی تبرید، چهار نوع سردخانه وجود دارد: دمای بالا، دمای متوسط، دمای پایین و دمای فوق العاده پایین:

دمای طراحی سردخانه با دمای بالا -2 تا +8 درجه سانتیگراد است.

دمای طراحی سردخانه با دمای متوسط بین -10 تا -23 درجه سانتیگراد است.

دمای طراحی سردخانه در دمای پایین معمولاً -23 تا -30 درجه سانتیگراد است.

دمای ذخیره سازی سرد انجماد سریع با دمای بسیار پایین معمولاً -30 تا -80 درجه سانتیگراد است.

جهت اطلاع از قیمت فولاد k110 کلیک نمایید.

مزایای ساختمان سردخانه فولادی

مدت زمان ساخت سردخانه سازه فولادی کوتاه است. تحمل بار سردخانه سازه فولادی از ساختار فولادی سبک مانند ستون‌های فولادی و تیرهای فولادی استفاده می‌کند و حفظ حرارت از اتصال پانل‌های ذخیره‌سازی پیش ساخته در محل استفاده می‌کند. سردخانه را می توان به سرعت مورد استفاده قرار داد و مزایای اقتصادی را افزایش داد.

سردخانه پانلی

ساختمان سردخانه فولادی پیش ساخته دارای فضای کاربری بزرگی است. هیچ محدودیتی برای ارتفاع سردخانه سازه فولادی وجود ندارد که می تواند به 20 یا 30 متر برسد. اتوماسیون قفسه در انبار به تصویب رسید. میزان بهره برداری بسیار بیشتر از سردخانه های چندلایه است (سردخانه های مدنی چند لایه ستون های بیشتری دارند).

ساختار قاب فولادی ذخیره سازی سرد زیبا است، اندازه، ارتفاع قابل تنظیم است، ذخیره سازی منظم است و می تواند پردازش خودکار را انجام دهد. نرخ گردش مالی بالا است و باعث صرفه جویی در زمان و منابع می شود.

انبار سرد سازه فولادی سازگار با محیط زیست و صرفه جویی در انرژی است، با نرخ بازیافت بالا و هزینه ساخت پایین.

عوامل موثر بر قیمت ساختمان سردخانه

ساختمان سردخانه فلزی دارای ویژگی های سادگی، سرعت ساخت و هزینه کم است. بنابراین، شرکت های انبار و لجستیک در مقیاس بزرگ روز به روز از سازه های فولادی برای ساخت سردخانه استفاده می کنند. بعد قیمت ساختمان سردخانه چنده؟

قیمت سردخانه های فلزی نیز در بسیاری از عوامل مانند دما، نوع و تجهیزات برودتی و… و حتی اگر اندازه سردخانه یکسان باشد، تاثیر خواهد داشت. قیمت ساخت سردخانه اسکلت فلزی متفاوت خواهد بود. بنابراین تنها اطلاع دقیق از پیکربندی و الزامات اتاق سرد پس از انتخاب واحد کمپرسور می تواند پیشنهاد نهایی را به مشتری بدهد.

جهت اطلاع از فولاد vcn 200 کلیک نمایید.

عوامل مرتبط با قیمت سردخانه فلزی

  • اندازه اتاق سرد

در شرایط عادی، هرچه فضای سردخانه بزرگتر باشد، هزینه کلی بالاتر است، زیرا فضای سردخانه بزرگ است، بنابراین هر چه مواد عایق بیشتری مورد نیاز باشد، قیمت سردخانه بالاتر است. وضعیت دیگر این است که هر چه اندازه سردخانه کوچکتر باشد، قیمت واحد در هر ساخت مکعب بالاتر است. از آنجایی که حتی حداقل سردخانه، تجهیزات خنک کننده برای ذخیره سازی نیاز خواهد داشت، بنابراین هر چه اتاق سرد کوچکتر باشد، هزینه ساخت در هر مکعب بیشتر است.

جهت اطلاع از قیمت لوله گوشتدار کلیک نمایید.

  • محفظه ساختمان سردخانه فلزی 

سردخانه با همان اندازه. اگر تعداد سردخانه های برنامه ریزی شده متفاوت باشد، تعداد تجهیزات سردخانه استفاده شده، تعداد تخته های عایق حرارتی، تعداد مواد کمکی مربوطه جدا هستند.

سوله سردخانه

  • دمای سردخانه فلزی

الزامات نگهداری محصولات در اتاق سرد متفاوت است، بنابراین شرایط دمایی در انبار نیز متفاوت است. دمای بهینه نگهداری کلم، هویج، انگور و سیب در اتاق سرد 0 تا 2 درجه سانتی گراد است. دمای مطلوب نگهداری برای گوجه فرنگی، خیار و لیچی حدود 10 درجه سانتی گراد است. دمای مناسب برای نگهداری موز، لیمو، کدو تنبل و سایر میوه ها و سبزیجات. از 13 تا 15 درجه سانتی گراد است. از آنجایی که گرمای سردخانه مربوط به اثر سرمایشی واحد سردخانه و اندازه گروه است، هزینه نگهداری سردخانه بسته به دمای سردخانه متفاوت است.

جهت اطلاع از قیمت فولاد mo40 کلیک نمایید.

  •  محل نگهداری سردخانه

انتخاب محل نگهداری سردخانه قابل توجه است. مهم نیست چه نوع سردخانه ای. انتخاب ساخت و نصب محیط خشک ضروری است. شرایط زهکشی مناسب، اثر برق رسانی خوب، و حمل و نقل راحت، به ویژه ذخیره سازی لجستیک سرد. اگر محل سردخانه درست نباشد. باعث افزایش غیر ضروری هزینه ساخت سردخانه (برق، آب، حمل و نقل) می شود. بنابراین توجه به محیط اطراف در ابتدای نصب یکی از عوامل ضروری است.

  •  آب و هوای محلی

اگر سردخانه در جنوب است، شما فقط نیاز به طراحی سردخانه خالص دارید. اگر در شمال باشد، باید یک سیستم گرمایشی جدید نصب کنیم تا دمای اتاق سرد ثابت بماند، بنابراین این دلیل بر هزینه نهایی سردخانه نیز تأثیر خواهد گذاشت. البته باید به استانداردهای فولاد از جمله استاندارد ISO نیز در قسمت فولاد دقت کنید.

ساختمان سردخانه از چه چیزی ساخته می شود

ساختمان‌های سردخانه فولادی عمدتاً از مواد فلزی مانند فولاد ساخته می‌شوند. انتخاب مواد فلزی، طراحی و اجزای ساختمان بر اساس نیازهای خاص سردخانه و شرایط اقلیمی محل ساخت واقع می‌شود. در زیر، به برخی از مهمترین جنبه‌های مرتبط با ساختمان‌های سردخانه فولادی اشاره می‌شود:

چهارچوب ساختمان:

فولاد به عنوان یک ماده ساختاری محبوب برای چهارچوب ساختمان‌های سردخانه استفاده می‌شود. فولاد به دلیل ویژگی‌هایی مانند مقاومت به زنگ‌زدگی، مقاومت مکانیکی، و امکان اجرای سازه‌های بلند و بلند، انتخاب مناسبی است.

جهت اطلاع از قیمت تیراهن فایکو کلیک نمایید.

پوشش‌ها و پانل‌ها:

از ورق‌های فولادی با پوشش‌ها و عایق‌های خاص برای ساخت پوشش‌ها و پانل‌های ساختمان استفاده می‌شود. این پوشش‌ها برای حفظ دما و ایزولاسیون حرارتی درون ساختمان سردخانه بسیار حائز اهمیت هستند.

دیوارها و سقف:

دیوارها و سقف ساختمان سردخانه از پانل‌های ساخته شده از ورق‌های فولادی با عایق‌های حرارتی استفاده می‌کنند. این سازه‌ها باید دارای عملکرد عالی در حفظ دما و کنترل محیط داخلی باشند.

سیستم سقف معلق (Ceiling System):

این سیستم به‌عنوان یکی از اجزای مهم ساختمان سردخانه به منظور حفظ دما و کاهش تراکم هوا استفاده می‌شود. معمولاً از ورق‌های فولادی یا پانل‌های ساخته شده از مواد عایق حرارتی برای ایجاد این سیستم استفاده می‌شود.

سیستم فریزر (Freezer System):

این سیستم برای محافظت از فضای داخلی ساختمان در برابر دماهای بسیار پایین و یخ‌زدگی استفاده می‌شود. از مواد مقاوم به یخ‌زدگی و ورق‌های فولادی خاص برای این سیستم‌ها استفاده می‌شود.
ساختمان سردخانه فولادی با مراعات بهینه طراحی، استفاده از مواد با کیفیت، و اجزای مهندسی دقیق می‌تواند عملکرد مناسبی در محافظت از محصولات حساس به دما داشته باشد. همچنین، اطمینان از رعایت استانداردهای ملی و بین‌المللی در طراحی و ساخت این سازه‌ها بسیار حائز اهمیت است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا