logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

همه چیز درباره ی شاسی خودرو

شاسی خودرو

وقتی به قطعات خودرو فکر می کنید، معمولا اولین چیزی که به ذهنتان خطور می کند موتور است. اما بسیاری از اجزای ضروری دیگر، از جمله شاسی خودرو، یک خودرو را تشکیل می دهند. حتی اگر این قطعه خودرو اغلب نادیده گرفته می شود، یکی از مهمترین آنهاست! بیایید نگاهی دقیق‌ تر به شاسی‌ های خودرو و کارهایی که انجام می‌دهند بیندازیم. همچنین در مورد انواع شاسی و نحوه تغییر آنها از وسیله نقلیه به وسیله نقلیه دیگر صحبت خواهیم کرد.

شاسی خودرو چیست

شاسی خودرو چیست

شاسی خودرو چارچوب یک خودرو است. از تمام قسمت های دیگر مانند موتور، چرخ ها و سیستم تعلیق پشتیبانی می کند. شاسی وظیفه توزیع یکنواخت وزن در سراسر خودرو را بر عهده دارد. این توزیع یکنواخت وزن به ثابت نگه داشتن خودرو و جلوگیری از واژگونی کمک می کند. جنس شاسی خودرو می تواند از فواد های آلیاژی همچون فولاد mo40 و فولاد ck456 باشید و یا از دیگر فولاد ها از جمله فولاد st52 و فولاد st37 باشد.

انواع شاسی خودرو

چهار نوع اصلی شاسی خودرو وجود دارد: لوله ای، مونوکوک، نردبانی و اسپیس فریم.

انواع شاسی خودرو

  • شاسی نردبان

شاسی نردبانی سنگین است و به طور کلی در خودروهای سواری یافت نمی شود. با این حال، این نوع قاب برای کامیون های سنگین به خوبی کار می کند.

  • شاسی لوله ای

از آنجا که آنها ایمنی بی نظیری را ارائه می دهند، شاسی لوله ای اغلب استحکام سبک وزن مورد نیاز اتومبیل های مسابقه را فراهم می کند. با این حال، آنها در خودروهای سواری رایج نیستند زیرا تولید انبوه زمان بر و گران است.

  • شاسی فریم فضایی

شاسی Spaceframe قطعات جداگانه ای هستند که به هم متصل شده اند. این نوع شاسی نسبت به شاسی مونوکوک (یک بدنه) سنگین تر است اما همچنین سفت تر است. این باعث می شود که برای خودروهای بزرگتر و SUV ها گزینه خوبی باشد.

  • ساختار یکپارچه

شاسی های مونوکوک (یکپارچه) یک قطعه مواد پیوسته، معمولاً فلزی یا کامپوزیت هستند. این نوع شاسی قوی و سبک وزن است و برای اتومبیل های مسابقه ای و وسایل نقلیه مسافربری به طور یکسان ایده آل است.

ساختار یکپارچه “پوسته ای در اطراف خودرو است که از هر دو شاسی به عنوان قاب در یک ساختار واحد استفاده می کند. این شاسی رایج ترین شاسی مورد استفاده در حال حاضر به دلیل مزایای متعددی است که نسبت به شاسی های دیگر دارد.

تفاوت های شاسی خودرو

شاسی خودرو بسته به خودرویی که در آن است می تواند از نظر اندازه و شکل متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک خودروی فرمول یک شاسی بسیار متفاوتی با یک سدان خانوادگی دارد.

اندازه و شکل شاسی خودرو نیز بر عملکرد خودرو تأثیر می گذارد. یک ماشین کوچکتر چابک تر است، در حالی که ماشین بزرگتر پایدارتر است.

اهمیت شاسی خودرو

شاسی خودرو یکی از اجزای ضروری یک خودرو است. از تمام اجزای دیگر پشتیبانی می کند و همه چیز را در یک ساختار امن نگه می دارد. همچنین به توزیع یکنواخت وزن در سراسر خودرو کمک می کند.

اهمیت شاسی خودرو

اگر شاسی ماشین شما آسیب دیده یا فرسوده شده است، ممکن است وقت آن رسیده که یک ماشین جدید تهیه کنید. با این حال، اگر یک فروشگاه بدنه متخصص در آسیب های قاب پیدا کنید، آنها می توانند شاسی را تعمیر کنند و شما را ادامه دهند.

خم شدن شاسی در اثر برخورد

در حالی که شاسی‌های خودرو قوی و بادوام هستند، می‌توانند در هنگام برخورد خم شوند. اگر این اتفاق بیفتد، تعمیر شاسی خودرو در اسرع وقت ضروری است. شاسی خودرو خم شده می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در سیستم تعلیق و فرمان خودرو شود که می تواند فرمان را به چالش بکشد و در کنترل جهت مشکل ایجاد کند.

گاهی اوقات، خم شدن شاسی خودرو ممکن است باعث شود شرکت بیمه شما خودروی شما را کامل اعلام کند. وسیله نقلیه جمع شده خودرویی است که هزینه تعمیر آن بیشتر از ارزش خودرو باشد. اگر شرکت بیمه شما مجموعاً وسیله نقلیه شما را جمع آوری کند، نمی توانید آن را در جاده رانندگی کنید یا بیمه ماشین بگیرید.

با این حال، هنگامی که یک خودروی کامل را بازسازی کردید و بازرسی را پشت سر گذاشت، ممکن است بیمه پیدا کنید و وسیله نقلیه خود را دوباره (با عنوان بازسازی شده) برای رانندگی در NC ثبت کنید.

مطالعه آزاد:

در برخی از موارد از قالب تزریق پلاستیک برای ساخت قطعاتی از شاسی خودرو استفاده می شود.

مثال:

  • سپرها: سپرها از پلاستیک های مقاوم مانند پلی پروپیلن (PP) یا پلی اورتان (PU) ساخته می شوند.
  • پوسته های داخلی: پوسته های داخلی شاسی مانند داشبورد، رودری ها و کنسول وسط از پلاستیک های مختلف مانند ABS، PC و PP ساخته می شوند.
  • قطعات دیگر: قطعات دیگری مانند دریچه های هوا، زهوارها و واشرها نیز از پلاستیک ساخته می شوند. جهت کسب اطلاع از قیمت قالب تزریق پلاستیک کلیک نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا