logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

فلز سرب چیست + مشخصات و کاربرد

فلز سرب

سرب (Pb)، یک فلز نرم، نقره ای سفید یا خاکستری در گروه 14 (IVa) جدول تناوبی. سرب بسیار چکش خوار، انعطاف پذیر و متراکم است و رسانای ضعیف الکتریسیته است. سرب که در دوران باستان شناخته شده بود و کیمیاگران معتقد بودند که قدیمی ترین فلز است، سرب بسیار بادوام و مقاوم در برابر خوردگی است.

رومی ها از سرب برای لوح ها، لوله های آب، سکه ها و حتی ظروف پخت و پز استفاده می کردند. ترکیبی که به نام سرب سفید شناخته می شود ظاهراً به عنوان یک رنگدانه تزئینی حداقل در 200 سال قبل از میلاد مسیح تهیه شده است .

ورق های سربی

مشخصات سرب

نماد سرب: نماد Pb برای سرب مخفف کلمه لاتین سرب، plumbum است.

عدد اتمی: 82

وزن اتمی: 207.19

نقطه ذوب :327.5 درجه سانتی گراد (621.5 درجه فارنهایت)

نقطه جوش :1744 درجه سانتی گراد (3171.2 درجه فارنهایت)

تراکم :11.29 گرم بر سانتی متر 3 در 20 درجه سانتی گراد (68 درجه فارنهایت)

حالت های اکسیداسیون :+2، +4

سرب

ورق سربی را می توان به یکی از پر استفاده ترین  شکل های سرب لقب داد طوری که در تمام کاربرد های صنعتی, پزشکی و هسته ای کاربرد دارد.

رایج ترین کاربردهای ورق سرب

  • صنعت هسته ای

خواص سرب آن را به ماده ترجیحی عملیات پرتوهای پرانرژی تبدیل می کند. این به دلیل چگالی، عدد اتمی بالا (82)، پایداری بالا، سهولت ساخت، انعطاف پذیری بالا در کاربرد و در دسترس بودن آن است. محافظ هسته ای/اشعه ایکس مستلزم استفاده از خالص ترین سرب موجود است که اغلب به شکل ورق سربی، آجر سربی و شاخه های سربی است. اینها برای کاربردهای هسته ای و پرتودرمانی، ایجاد ایزوتوپ های رادیواکتیو، وزنه های بالاست و تعادل استفاده می شوند.

کاربرد سرب

  • عایق سقف

بر خلاف سایر مواد، یک ورقه سرب را می توان به طور ایمن در اطراف نقاط نفوذ و اتصالات پوشاند. این مناطق از نفوذ آب محافظت می کند. سرب همچنین قادر به مقابله با نوسانات دما در محدوده وسیع است، در برابر خوردگی ناشی از جو، آب شور، اکثر مواد شیمیایی طبیعی و تخریب UV مقاوم است و برای اطمینان از عدم ترک خوردگی، انعطاف پذیر به کار برده می شود. سرب به طور متوسط بیش از سه برابر بیشتر از سایر عایق های سقفی دوام دارد

  • عایق صدا

معمولاً از سرب به عنوان مانعی برای جذب صدا، ارتعاش و تشعشع استفاده می شود، در نتیجه ورق سرب معمولاً به عنوان لایه محدود کننده صدا در دیوارها، کف و سقف استودیوهای صدا استفاده می شود. سر و صدا برای بسیاری از صنایع، از جمله صنعت موسیقی و در بسیاری از کارخانه ها با ماشین آلات پر سر و صدا یک چالش است. قدرت جذب صدای ورق های سربی 10 برابر شیشه یا بتن و تا 100 برابر بیشتر از چوب می باشد.

ورق سربی

  • محافظت تابشی

ورق سربی نوعی محافظت در برابر تشعشع برای محافظت از افراد یا اشیاء در برابر تشعشعات است. محافظ تابشی راه حلی برای عملیات هسته ای , رادیولوژی و عکس برداری در کاربردهایی است که با اشعه ایکس، پرتو گاما و هسته ای سر و کار دارند. از آجر سربی می توان برای درمان هسته ای و پرتودرمانی نیز استفاده کرد. بسیاری از پزشکان، دندانپزشکان، کایروپراکتیک ها، شرکت های تجهیزات پزشکی و غیره از ما به عنوان منبعی برای ورق سربی و آجرهای سربی خود استفاده می کنند.

  • عایق رطوبت

مانند سقف، ورق سربی یک ابزار عالی برای جلوگیری از نفوذ آب است. در صنعت ساختمان، عایق رطوبتی برای سازه های زیرزمینی الزامی است ورق سرب با کیفیت بالا به عنوان یک مانع رطوبتی در برابر نفوذ آب زیرزمینی عمل می کند.

نتیجه

علی‌رغم نگرانی‌ها در مورد سمیت سرب، قوانین ایمنی، نظارت و استفاده مسئولانه، خطرات بالقوه را به حداقل رسانده است. مزایای ارائه شده توسط ورق های عنصر سرب از نظر محافظت در برابر تشعشع، عایق صدا و حفاظت از محیط زیست همچنان ارزشمند است.

با پیشرفت تکنولوژی، ورق های عنصری سرب در حال تکامل هستند تا نیازهای خاص صنایع مختلف را برآورده کنند. بنابراین، بدیهی است که ورق های عنصری سرب در کاربردهای معاصر، افزایش ایمنی، حفاظت از محیط زیست و کمک به رفاه انسان، یک ماده حیاتی باقی می مانند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا