logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

مزایای بروچینگ و کاربرد های آن

بروچینگ

بروچینگ یک فرآیند ماشینکاری است که شامل حذف مواد با استفاده از ابزار تخصصی به نام براچ است. براچ می‌تواند شیارها یا اشکال پیچیده دیگر را برش دهد، زیرا دنباله‌ ای از دندان ‌های برش دارد که به تدریج تیزتر می‌شوند. محصول نهایی با دقت بالا و پرداخت سطحی با فشار دادن یا کشیدن سوهان از طریق قطعه کار در طول فرآیند برچینگ تولید می شود.

روش برداشتن فلز از قطعه کار با برش یک مسیر مشخص که شامل فشار دادن یا کشیدن یک سوهان می شود، فرآیند خان کشی نامیده می شود. این شامل حرکت ابزار چند برش در حین ثابت نگه داشتن قطعه کار یا حرکت قطعه کار با ثابت نگه داشتن ابزار است.

ممکن است چرخش نسبی بین ابزار و قطعه کار وجود داشته باشد. ابزار برچینگ را می توان به صورت داخلی از طریق نقطه تمرکز قطعه کار یا به صورت خارجی در سراسر لایه بیرونی قطعه کار استفاده کرد.

بروچینگ چیست

بروچینگ یک تکنیک فلزکاری است که با استفاده از ابزاری تیز، سخت و شیاردار، مواد را به طور مداوم، پیوسته و دقیق از قطعه کار جدا می کند. فرآیند برچینگ شامل استفاده از ابزاری با دندانه ‌های بلند با اندازه ‌های مختلف است که با هر ضربه زدن روی قطعه ‌ای که روی آن کار می ‌شود، مقدار مشخصی از مواد را با دقت برش می‌دهد.

بروچینگ زمانی اتفاق می افتد که ابزار چند برش در حالی که قطعه کار ثابت می ماند می چرخد یا زمانی که قطعه کار حرکت می کند در حالی که ابزار ثابت می ماند. در شرایط نادر، ابزار و قطعه کار ممکن است نسبت به یکدیگر بچرخند.

بروچینگ را می توان به صورت داخلی از طریق مرکز قطعه کار یا به صورت خارجی روی سطح قطعه کار انجام داد.

بروچینگ چیست

انواع بروچینگ

 • بروچینگ داخلی

بروشینگ داخلی عمدتاً برای افزایش اندازه سوراخ ها استفاده می شود. این روش معمولاً از یک ابزار برچینگ کششی استفاده می‌کند، اگرچه برای قطعات کار سبک‌تر، ممکن است از یک براش نوع فشاری استفاده شود.

جهت اطلاع از قیمت فولاد mo40 کلیک نمایید.

 • بروچینگ خارجی

این روش عمدتاً برای صاف کردن سطح، برش کانال های کلید، شکاف ها و شیارهای خارج از یک آیتم مانند شفت و غیره استفاده می شود. از این روش در ساخت چرخ دنده نیز استفاده می شود.

 • بروچینگ کششی

بروشک کششی به برچی گفته می شود که در حین ماشینکاری در معرض کشش قرار می گیرد و نوع عملیات برچینگ که توسط بروشک کششی انجام می شود به نام کششی معروف است. این روش از دررفتگی و ترک خوردن جلوگیری می کند.

این نوع براچ از میزان تولید بالایی برخوردار است. براچ های کششی معمولاً به صورت یک تکه ساخته می شوند و برای برچینگ داخلی استفاده می شوند. تعداد دندانه های ابزار بیشتر است و کاربردهای زیادی دارد.

جهت اطلاع از قیمت فولاد ck45 کلیک نمایید.

 • بروچینگ فشاری

براچ نوع فشاری اغلب در حین ماشینکاری در معرض نیروی فشرده قرار می گیرد. این ها کوتاه تر از براچ های کششی هستند و معمولاً برای برچینگ بیرونی استفاده می شوند.

تعداد دندان ها کمتر است و احتمال خرابی ابزار بیشتر است. از آنجایی که کاربردهای محدودی دارد، میزان تولید کاهش می یابد.

 • بروچینگ معمولی

بروشینگ معمولی از براچ معمولی استفاده می‌کند که ارتفاع دندان‌ها به تدریج از دندانی به دندان دیگر در طول براچ افزایش می‌یابد.

جهت اطلاع از قیمت فولاد vcn100 کلیک نمایید.

 • بروچینگ برش پیشرونده

دندان‌ ها در برش ‌های پیشرونده از نظر عرض به جای ارتفاع در طول براچ رشد می‌کنند.

 • بروشینگ جامد، مقطعی و مدولار

براچ های جامد ابزارهای تک تکه ای هستند که عمدتاً برای بروشینگ داخلی استفاده می شوند. براچ های سکشنال با اتصال بخش های مختلف برچ ایجاد می شوند.

براچ های ماژول با ترکیب بسیاری از ماژول ها در یک آیتم ایجاد می شوند. در بروشینگ خارجی استفاده می شود.

جهت اطلاع از قیمت فولاد vcn150 کلیک نمایید.

دستگاه بروچینگ

دستگاه برچینگ سطوح قطعه کار را می کشد یا فشار می دهد تا سطح صاف یا منحنی صیقلی به دست آید. این را می توان در سطوح داخلی و خارجی استفاده کرد.

ابزار دستگاه برچینگ از طریق سطح کشیده یا فشار داده می شود تا فرآیند انجام شود. عملیات برچینگ بسیار ساده است.

برای ایجاد حرکت خطی به ابزار و بی حرکت نگه داشتن قطعه کار استفاده می شود. ابزار برش را می توان به صورت عمودی یا افقی حرکت داد.

از این رو دو نوع ماشین وجود دارد: ماشین های عمودی و ماشین های افقی.

ماشین ‌های افقی معمولاً برای ماشین‌کاری داخلی استفاده می‌شوند، در حالی که ماشین‌های عمودی برای ماشینکاری بیرونی و سطحی استفاده می‌شوند.

جهت اطلاع از قیمت فولاد vcn200 کلیک نمایید.

فرآیند بروچینگ

بروچینگ یک روش تولید با سرعت بالا است که برای ایجاد اجزای منحصر به فرد و دقیق استفاده می شود. دستگاه های بروچینگ در اشکال و اندازه های مختلفی تولید می شوند. با این حال، آنها همیشه از ابزارهایی برای حذف مقدار معینی از مواد از یک محصول ناتمام یا جزء ساخته شده استفاده می کنند.

این روش می ‌تواند یک سوراخ دایره ‌ای، یک فرم خارجی ناهموار، یک راه‌کلید یا بسیاری از اشکال نامنظم بسته به براچ مورد استفاده ایجاد کند.

بروشینگ، مانند حفاری، قالب گیری و سنگ زنی، یک عملیات تولیدی بسیار تخصصی و دقیق است. هر دستگاه برچینگ برای ایجاد یک سوراخ با دقت، سرعت و دقت مطلوب ساخته شده است.

عملیات برچینگ یک روش ماشینکاری بسیار مؤثر در این زمینه است، در درجه اول زمانی که از فلزات ظریف و عناصر پلاستیکی استفاده می شود.

با این حال، شرایطی وجود دارد که ممکن است دستگاه برچینگ ناکارآمد باشد. مخصوصاً فلزات سخت ممکن است به تهویه مکرر ابزار نیاز داشته باشند. هر برش تخصصی نیاز به ابزار جدیدی دارد.

در صورتی که سازمان شما ابزاری برای بازسازی و ساخت ابزارهای برنج قدیمی نداشته باشد، ممکن است مشکل ساز باشد. خوشبختانه، یک کسب و کار برجینگ تایید شده می تواند به شما در رفع تمام نیازهای سفارشی سازی و نگهداری کمک کند.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد mo40 کلیک نمایید.

عملیات بروچینگ

فرآیند حذف فلز در بروچینگ شبیه به شکل دهی است با این تفاوت که از مجموعه ای از دندان های پیشرونده استفاده می کند که ممکن است مواد بیشتری را در یک پاس حذف کنند.

فرآیند شکل دهی به تعدادی ضربه برای برش عرض مورد نظر قطعه کار نیاز دارد. هر ضربه یک لایه کوچک از فلز را از بین می برد.

این روش بیشتر طول می کشد که ناکارآمد است. این محدودیت با استفاده از روش برش، که از یک سری لبه های برش بر روی یک برش میله ای یا میله ای استفاده می کند، حذف می شود.

جهت اطلاع از قیمت فولاد spk کلیک نمایید.

ابزارهای بروچینگ

بروچینگ از یک دستگاه سوراخ کننده چند نقطه ای با لبه های برش متوالی استفاده می کند. ابزار برچینگ از دوام بالایی برخوردار است، سخت است، سرعت برش سریعی دارد و در برابر سایش مقاوم است.

این ابزار از مواد ابزار بسیار قوی مانند فولاد ضد زنگ با سرعت بالا، کاربید سیمانی و غیره تولید می شود.

طراحی براچ با ساختار، پیکربندی، مواد فلزی و هندسه پیشرفته مشخص می شود. طرح سوهان دارای لبه های پیشرونده متعددی است که در یک حرکت فشاری یا کششی روی سطح قطعه کار کار می کنند.

مواد از انتهای باریک مخروطی به انتهای پهن برداشته می شود. این منجر به یک محصول تکمیل شده و مقداری کاهش استرس بر روی هر دندان می شود.

ارتفاع هر دندان براچ بر اساس نیاز برش یا شیار برای یک ماشین یا قطعه کار خاص سفارشی می شود.

جهت اطلاع از قیمت فولاد 316 کلیک نمایید.

مزایای فرآیند بروچینگ

از آنجایی که نرخ تولید هنگام استفاده از فرآیند برچینگ بالا است، تولید این فرآیند را برای مزایای زیر ترجیح می دهد.

عملیات بروچینگ دقت فوق ‌العاده ‌ای را تنها در یک فاز یا عبور از قطعه کار ارائه می‌دهد. یک پاس تنها می تواند به چندین اثر، مانند برش و اتمام برسد.

روش بروچینگ کیفیت سطح عالی را به دست می آورد و نیاز به عملیات پرداخت سطح را کاهش می دهد.

می تواند سوراخ های پیچیده ای را در داخل قطعه کار ایجاد کند. کلیدهای داخلی را می توان با استفاده از دقت بالای دستگاه بروشکن برش داد.

براچ بسیار انعطاف پذیر است و تحلیل نمی رود. همچنین دارای دقت ابعادی و تحمل بالایی است.

دما در طول فرآیند ثابت می ماند و خطای ناشی از تنش حرارتی را کاهش می دهد.

اپراتورهای بسیار آموزش دیده مورد نیاز نیستند، زیرا یک اپراتور نیمه ماهر می تواند یک دستگاه بروشینگ را راه اندازی کند.

این یک روش مقرون به صرفه برای تولید انبوه قطعات ماشینکاری شده است.

جهت اطلاع از قیمت فولاد 304 کلیک نمایید.

معایب فرآیند بروچینگ

ابزار برچینگ، براچ، هزینه اولیه بالایی دارد. هزینه های سفارشی سازی اولیه بالایی دارد. برای تولید در مقیاس کوچک می تواند پرهزینه و گران باشد زیرا از یک برش فقط برای یک عملیات استفاده می شود. فقط برای تولید انبوه قابل استفاده است.

هزینه های طراحی، تیز کردن یا ترمیم ابزار بریچ چالش برانگیز و زمان بر است. با این حال، این یک تلاش یک بار است.

وسایل و قطعات کار باید به اندازه کافی محکم باشند تا در برابر نیروهای برش مقاومت کنند.

فقط برای از بین بردن سطوح کمی از فلزات موثر است و برای کارهای سنگین توصیه نمی شود.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد کلیک نمایید.

کاربردهای بروشینگ

بروچینگ یک روش ساخت ضروری است که محصولاتی با دقت ابعاد و جلا سطح عالی تولید می کند. برنامه های بروچینگ عبارتند از

بروچینگ در صنعت خودرو برای ساخت یا حکاکی چرخ دنده یا دندانه دنده در ماشین آلات استفاده می شود.

برای ساخت کلیدهای قرقره و نوار نقاله استفاده می شود.

در ماشینکاری برای تراشیدن شیارها در فرآیند های ریخته گری و آهنگری استفاده می شود.

ساخت قطعات مختلف ماشین آلات کشاورزی.

سوراخکاری و حکاکی ساختار ها و اشکال پیچیده .

جهت اطلاع از قیمت فولاد ck15 کلیک نمایید.

صنایعی که از تکنیک بروچینگ استفاده می کنند

 • خودرو سازی
 • صنعت کشاورزی
 • صنایع نفت و گاز
 • تولید تجهیزات سنگین
 • بست و چرخ دنده
 • تولید قطعات هوافضا

 

نتیجه

در نتیجه، بروچینگ یک روش ماشینکاری است که مواد را با استفاده از ابزار تخصصی به نام براچ یا خان کشی حذف می کند و شکل ها و ویژگی های مختلفی را از مواد مختلف ایجاد می کند.

دستگاه بروچینگ مزایایی مانند دقت و کارایی را ارائه می دهد، اما دارای جنبه های منفی مانند هزینه های گران راه اندازی و سازگاری محدود است. بروچینگ یک روش ارزشمند است اما باید با احتیاط برای کارهای تخصصی استفاده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا