logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

دلایل برفک یخچال

shutterstock_1006906309 (1)

دما بالای محیط

به دمای اتاقی که دستگاه شما در آن قرار دارد دقت کنید. از قرار دادن یخچال خود در اتاقی رو به جنوب که در تابستان خیلی گرم می شود خودداری کنید. گرما می تواند از عملکرد کارآمد یخچال شما جلوگیری کند. اگر یخچال خود را در آشپزخانه دارید، توصیه می کنیم از قرار دادن آن در کنار فر یا رادیاتور خودداری کنید. هوای گرمی که هر بار که یخچال خود را باز می‌کنید، باعث ایجاد یخ ‌زدگی بیشتر می‌شود. همچنین رتبه بندی کلاس آب و هوای یخچال خود را بررسی کنید. یخچال های کلاس N برای کارکرد در دمای کمتر از 16 درجه سانتی گراد یا بالاتر از 32 درجه سانتی گراد طراحی نشده اند.

یخچال بیش از حد پر شده

اگر دستگاه خود را یکباره پر کنید، مثلاً هنگام بازگشت از خرید مواد غذایی، به طور غیر مستقیم باعث ایجاد یخ زدگی بیشتری می شود. بنابراین توصیه می کنیم یخچال خود را به صورت مرحله ای پر کنید و راهنمایی های ارائه شده توسط سازنده دستگاه خود را بررسی کنید.

فرسودگی لاستیک درب یخچال

اگر مهر و موم درب آسیب دیده باشد یا در هنگام بسته شدن درب صاف نباشد، هوای گرم در اتاقی که یخچال در آن قرار دارد می تواند به داخل آن نفوذ کند. اگر این اتفاق بیفتد باعث ایجاد یخ زدگی می شود. می توانید سعی کنید مفصل را تمیز کنید تا ببینید کمک می کند یا خیر. اگرچه اگر خیلی فرسوده شده باشد، باید آن را تعویض کنید.

لاستیک درب تاب خورده

اگر مهر و موم در شرایط خوبی باشد و به درستی در جای خود قرار گرفته باشد، اما روی بدنه یخچال قرار نگیرد، ممکن است درب تاب خورده باشد. اگر اینطور است، باید آن را تعویض کنید.

لاستیک درب یخچال

خرابی ترموستات یخ زدایی یا از کار افتادن فیوز حرارتی

در دستگاه‌ های مجهز به فناوری بدون برفک، فیوز های حرارتی (چه با ترموستات یا بدون ترموستات) اجزای خاصی هستند که در صورت کار نکردن ترموستات یخ‌زدایی، با خاموش شدن، حفاظت حرارتی را فراهم می ‌کنند. اگر این فیوزها منفجر شوند یا از کار بیفتند، یخ زدایی اتفاق نمی افتد و این باعث ایجاد یخ اضافی می شود. شما می توانید این فیوزها را به سادگی با قرار دادن دو پروب یک مولتی متر، در حالت اهم متر، روی پایانه های آنها تست کنید. اگر قرائت نشدید، فیوز (های) متخلف احتمالاً باید تعویض شوند.

ترموستات یخچال

المنت گرمایش یخ زدایی یخچال خراب شده

یخچال های مجهز به فناوری بدون برفک دارای یک عنصر گرم کننده یخ زدایی ویژه هستند که هر یخی را که اتفاقاً روی اواپراتور تشکیل می شود ذوب می کند. اگر این قطعه معیوب باشد، یخ زدگی اضافی ایجاد می شود. می توانید المنت گرمایش را با استفاده از مولتی متر در حالت اهم متر تست کنید. تمام کانکتورهای المنت را جدا کرده و پروب های کنتور را روی دو پایانه آن قرار دهید. اگر تداوم نداشته باشد، باید تعویض شود.

تایمر یخ زدایی کار نمی کند

تایمر یخ زدایی به شما امکان می دهد فرآیند یخ زدایی یخچال شما به طور خودکار شروع شود. اگر معیوب باشد، می تواند باعث ایجاد یخ زدگی بیش از حد شود. می‌توانید تایمر را به‌صورت دستی بچرخانید تا فرآیند یخ‌زدایی آغاز شود، در این مرحله صدای کلیک می‌شنوید. منتظر بمانید تا ببینید آیا المنت گرمایشی گرم می شود یا خیر، البته مطمئن شوید که دستگاه به اندازه کافی سرد است تا این اتفاق بیفتد. اگر المنت گرمایشی گرم نشود، احتمالاً مشکل تایمر یا خود المنت خواهد بود.

دمپر گیر کرده است

در یخچال فریزرهای مجهز به فناوری بدون برفک، هر بار که محفظه یخچال درخواست سرمای بیشتری می کند، فن روی فریزر شروع به کار می کند و دمپر باز می شود تا هوای سرد به داخل یخچال پخش شود. پس از رسیدن به دمای مناسب، دمپر دوباره بسته می شود. اگر دمپر به هر دلیلی باز شود، هوای گرم از قسمت یخچال دستگاه راه خود را به اواپراتور پیدا می کند و باعث ایجاد یخ زدگی اضافی می شود. اگر دسترسی اجازه می دهد، می توانید خودتان دمپر را تست کنید. هر پوشش و غیره را بردارید تا بتوانید آن را به صورت بصری تست کنید، سپس ترموستات را در یخچال به حداکثر برسانید و منتظر بمانید تا موتور و فن شروع به کار کنند. اگر وقتی در را باز می کنید، فلپ بسته می شود و وقتی در را می بندید باز می شود، همه چیز طبق معمول کار می کند.

سنسورها آسیب دیده اند

سنسورهای یخچال و فریزر برای اندازه گیری دما در محفظه های مختلف استفاده می شود. آنها همچنین برای خاموش کردن عناصر گرمایشی در پایان چرخه یخ زدایی (فقط در دستگاه های بدون یخ زدگی) کاربرد دارند. اگر هر کدام معیوب باشد، می تواند باعث ایجاد یخ زدگی بیش از حد شود. شما می توانید آنها را با استفاده از یک مولتی متر در حالت اهم متر برای اندازه گیری مقادیری که می دهند آزمایش کنید.

سنسور یخچال

کمپرسور خراب

اگر کمپرسور به درستی کار نکند، برای گردش مایع خنک کننده دچار مشکل می شود، که می تواند به طور غیر مستقیم باعث ایجاد یخ زدگی اضافی شود. اگر کمپرسور معیوب باشد، باید آن را توسط متخصص تعویض کنید.

کمپرسور یخچال

مایع خنک کننده دیگر قادر به گردش نیست

روغن موتور گاهی اوقات می تواند وارد مدار خنک کننده شود که ممکن است منجر به ایجاد انسداد شود. این می تواند به طور غیر مستقیم باعث ایجاد یخ زدگی اضافی شود. همچنین در صورت خروج گاز خنک کننده (در حالت مایع) از مدار خنک کننده، یخ زدگی بیش از حد ممکن است ایجاد شود. اگر منبع مشکل مایع خنک کننده است، باید با یک متخصص تماس بگیرید.

سیستم خنک کننده یخچال

برد مدار معیوب شده

اگر برد مدار تنظیم کننده دما معیوب باشد، یخچال بی وقفه کار می کند و خیلی سرد می شود که باعث ایجاد یخ می شود. اگر قبلاً همه موارد ذکر شده در بالا را بررسی کرده اید و همه چیز خوب است و به درستی کار می کند، باید به فکر تعویض برد مدار باشید. شما می توانید این کار را خودتان انجام دهید یا با خدمات یک مهندس مورد تایید سازنده تماس بگیرید.

برد یخچال

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا