logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

تفاوت لوله آهنی و لوله فولادی ضد زنگ

تفاوت لوله آهنی با لوله استیل

تفاوت لوله آهنی و لوله فولادی ضد زنگ

لوله آهنی (سازه کربنی) و لوله های فولادی ضد زنگ دارای تغییرات جزئی در ترکیب هستند که منجر به تفاوت قابل توجهی در خواص هر نوع می شود. فولادهای سازه کربنی تا 1 درصد کربن دارند و اغلب برای کاربردهای ساختاری مانند تکیه گاه لوله استفاده می شوند. فولادهای ضد زنگ حاوی حداقل 6 درصد کروم هستند که در مقایسه با فولاد سازه کربنی بسیار مقاوم در برابر خوردگی هستند.

لوله های استیل

جهت اطلاع از قیمت لوله گالوانیزه کلیک نمایید.

 

علاوه بر این، لوله های فولادی ضد زنگ بسیار بادوام تر از فولاد سازه کربنی هستند زیرا جوش پذیری و شکل پذیری بهتری دارند. اگر چه هر دو نوع لوله را می توان برای بسیاری از کاربردهای صنعتی استفاده کرد، مهم است که تفاوت های آنها را در هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه کدام نوع برای یک کار خاص شما مناسب تر است، در نظر گرفت. با در نظر گرفتن این موضوع، فولاد ضد زنگ برای کاربرد هایی که دوام و ضد سایش بودن اولویت دارد انتخاب مناسبی است.

برای اطلاعات بیشتر درباره لوله ها می توانید به مقاله لوله مانیسمان چیست مراجعه نمایید.

قیمت لوله آهنی در مقابل لوله فولادی ضد زنگ

یکی از فاکتورهای اصلی که هنگام انتخاب بین لوله آهنی و لوله فولادی ضد زنگ باید در نظر گرفته شود، هزینه است. قیمت لوله آهنی معمولاً بسیار ارزان تر از لوله فولادی ضد زنگ است. تفاوت قیمت دقیق بسته به نوع فولاد، اندازه و ضخامت لوله ها و هر عامل دیگری متفاوت خواهد بود.

جهت اطلاع از قیمت انواع لوله کلیک نمایید.

 

مقاومت لوله آهنی در مقابل لوله استیل

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر گرفت استحکام لوله ها است. لوله های آهنی معمولاً از لوله های فولادی ضد زنگ قوی تر هستند. این به دلیل این واقعیت است که لوله‌های فولاد سازه کربنی از مواد قوی‌ تری ساخته شده‌ اند. با این حال، این بدان معنا نیست که لوله های فولادی ضد زنگ ضعیف هستند, آنها به اندازه لوله های فولاد سازه کربنی قوی نیستند.

در جستجوی بهترین قیمت لوله‌ها برای خرید لوله مانیسمان، بایستی به اطلاعات فنی و کیفیت محصول نیز توجه کرد.

در تحقیقات علمی جدید در زمینه قیمت‌ لوله مانیسمان و قیمت پروفیل‌ لوله، نتایج نشان می‌دهند که تفاوت‌های قابل توجهی در قیمت‌های فروش لوله مانیسمان وجود دارد. این تفاوت‌ها معمولا به عوامل متعددی از جمله کیفیت مواد اولیه، فناوری تولید و شرایط بازار بستگی دارد. در این شرایط، انتخاب بهترین فروشنده و محصول با توجه به قیمت و کیفیت، برای مصرف‌کننده حائز اهمیت است.

مقاومت لوله آهنی

دوام لوله آهنی در مقابل لوله فولادی ضد زنگ

وقتی صحبت از دوام می شود، لوله های استیل و لوله های فولادی ضد زنگ هر دو بسیار بادوام هستند. هر دو قادر به مقاومت در برابر دما و فشار بالا بدون شکستن یا پاره شدن هستند. با این حال، لوله های فولادی ضد زنگ نسبت به لوله های فولادی سازه کربنی در برابر خوردگی مقاوم تر هستند. این بدان معنی است که آنها به خصوص در محیط هایی که رطوبت یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی زیادی وجود دارد، ماندگاری بیشتری خواهند داشت.

جهت اطلاع از قیمت فولاد ضد زنگ کلیک نمایید.

 

 تعمیر و نگهداری

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر گرفت، نگهداری مورد نیاز برای هر نوع لوله است. لوله های آهنی نسبت به لوله های فولادی ضد زنگ نیاز به نگهداری بیشتری دارند. این به این دلیل است که آنها بیشتر در معرض خوردگی و زنگ زدگی هستند. از طرف دیگر، لوله های فولادی ضد زنگ، به دلیل مقاومت بیشتری در برابر این نوع آسیب ها، نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند.

تفاوت ظاهری لوله آهنی و لوله استیل

ظاهر لوله های کربن استیل و لوله های فولادی ضد زنگ نیز می تواند عاملی در فرآیند تصمیم گیری شما باشد. لوله های آهنی ظاهری کدرتر از لوله های فولادی ضد زنگ دارند. از طرف دیگر لوله های فولادی ضد زنگ ظاهری براق دارند که می تواند برای برخی کاربردها جذاب باشد.

جهت اطلاع از خدمات برش لوله کلیک نمایید.

لوله سازه کربنی

وزن لوله آهنی در مقابل لوله استیل

وزن همچنین می تواند یک عامل تعیین کننده در هنگام انتخاب بین این دو نوع لوله فلزی باشد. فولاد سازه کربنی وزن کمتری نسبت به فولاد ضد زنگ دارد که بسته به نیاز پروژه شما می تواند مهم باشد.

جهت اطلاع از قیمت لوله مانیسمان کلیک نمایید.

استاندارد به کار رفته در لوله آهنی

استاندارد های مختلفی برای لوله‌های آهنی وجود دارند که بسته به کاربردهای مختلف، ممکن است متفاوت باشند. یکی از استانداردهای معروف برای لوله‌های آهنی می‌تواند استاندارد ASTM (American Society for Testing and Materials) باشد که برای انواع مختلف لوله‌ها و مصارف مختلف، استفاده می‌شود. به طور خاص، برای لوله‌های گرم یا سرد، استانداردهایی مانند ASTM A53 (برای لوله‌های گرم) و ASTM A106 (برای لوله‌های سرد) استفاده می‌شود. اما در کشورهای دیگر، استانداردهای محلی مانند استانداردهای اروپایی (EN) و یا استانداردهای ملی مانند استانداردهای ایرانی نیز ممکن است به کار رود.

نتیجه

با وجود انواع مختلفی از مواد لوله کشی که امروزه در دسترس هستند، تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک برای کاربرد شما مناسب است، زمان می برد. هنگام تصمیم گیری بین لوله فولادی کربنی و لوله فولادی ضد زنگ، همه جنبه ها مانند کارایی هزینه، دوام و مقاومت را در نظر بگیرید – شما چیزی می خواهید که در طولانی مدت دوام داشته باشد و در عین حال تمام استانداردهای ایمنی را نیز رعایت کند.برای کسب‌وکارهای صنعتی که به دنبال راه‌حل‌های لوله‌کشی قابل اعتمادی هستند که بودجه ‌شان را از بین نبرند یا با گذشت زمان دچار خوردگی نشوند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا