logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

مگاترندها و تاثیر آنها بر صنعت فولاد جهانی

فولاد

مگاترندها نیروهای قدرتمند و پایداری هستند. در حالی که تأثیر آنها ممکن است در کوتاه مدت احساس نشود، در طی چند دهه آنها چشم انداز اجتماعی و اقتصادی جهانی را به شکل عمده ای تغییر می دهند. شهرنشینی، پیشرفت فناوری و تغییرات آب و هوایی نمونه‌ های بارز از روند های بزرگ هستند که انتظار می‌رود آینده صنعت فولاد جهانی را نیز شکل دهند.

فولاد و روند تغییرات صنعت

ما پویایی پنج ابر روند در صنعت فولاد را در نظر گرفتیم:

فولاد جهانی

 • جمعیت شناسی و تغییرات اجتماعی، به ویژه رشد مداوم جمعیت، پیری جمعیت و گسترش طبقه متوسط جهانی.
 • شهرنشینی، فرآیندی که قرن هاست جهان را متحول کرده است، همچنان مهم است. سهم جمعیت شهری جهان برای اولین بار در تاریخ جهان در اواسط دهه 2010 به بیش از 50 درصد رسید: شهرها به نیروی غالب در اقتصاد جهانی تبدیل شده اند.
 • کلان روندهای مرتبط با محیط زیست، به ویژه با توجه به تغییرات آب و هوا، و نحوه تعامل سطوح فردی، شرکتی و دولتی
 • ژئوپلیتیک که عمدتاً با کاهش یا حتی معکوس شدن یکپارچگی اقتصادی جهانی و تغییر قدرت از اقتصادهای توسعه یافته به اقتصادهای در حال توسعه مشخص می شود.
 • پیشرفت تکنولوژی، که همیشه اصلی ترین نیروی دگرگون کننده در تاریخ بوده است و به لطف سطوح به دست آمده در اتصال و قابلیت ذخیره و پردازش داده ها، بسیار مخرب تر شده است.

نتیجه گیری

آنچه برای ما واضح است این است که  ما در حال گذراندن مرحله تحول هستیم، به این معنی که باید برای تغییرات اساسی در طراحی و الزامات مواد محصولات حاوی فولاد در آینده آماده شویم. به همین دلیل، صنعت فولاد جهانی باید:

فولاد

 • بررسی تأثیر بالقوه گرایش‌ها بر الزامات طراحی و مواد مصرف‌کنندگان فولاد و موقعیت رقابتی فولاد
 • ادامه سرمایه‌گذاری در توسعه محصولات، فرآیندها و راه‌حل‌های جدید که با چالش‌های کلیدی پیش روی کاربران فولاد مواجه است.
 • سرمایه گذاری در توسعه داده ها و ابزارهای لازم برای ارتقای پتانسیل پایدار محصولات فولادی
 • بر استفاده از ارزیابی چرخه عمر به عنوان یک ابزار استراتژیک برای نشان دادن بهترین عملکرد زیست محیطی فولاد در کلاس تمرکز کنید با مصرف کنندگان فولاد به عنوان ارائه دهنده راه حل شریک شوید
 • کاوش در مشارکت با صنایع تامین کننده مواد رقیب برای ابداع راه حل های چند ماده ای با کارایی بالاتر که نیازهای متغیر کاربر فولاد را بهتر برآورده می کند.
 • با بازیکنان جدید ارتباط برقرار کنید و مزایای مادی فولاد را در رسیدگی به چالش‌های کلیدی آن‌ها نشان دهید.

تغییرات اقلیمی و نقش فولاد هم در کمک به آن و هم در کاهش آن در بسیاری از بخش‌های دیگر، الزامات استراتژیک کلیدی هستند. صنعت فولاد جهانی باید بر ایجاد فولاد به عنوان مهم ترین اهرم کربن زدایی مواد برای تمام بخش های مصرف کننده فولاد تمرکز کند. برای این منظور، ما باید ویژگی‌های برتر ذاتی فولاد مانند دوام، انعطاف‌پذیری، قابلیت بازیافت، قابلیت استفاده مجدد، هزینه و حجم را با یک مسیر معقول کربن‌زدایی ترکیب کنیم.

همچنین باید خود را برای رشد سریع تقاضای فولاد کم کربن آماده کنیم، زیرا انتظار می‌رود بخش‌های مصرف‌کننده فولاد پیشرفت سریعی در کربن ‌زدایی فعالیت‌های خود و مرحله استفاده از محصولات خود نشان دهند و به طور فزاینده‌ای بر کاهش کربن جاسازی شده در محصولات خود تمرکز کنند.

از اواخر دهه 2020، با گرد هم آمدن داده ها و درک جریان مواد و تشدید فشارهای اجتماعی و نظارتی برای دایره گرایی، جهان از اواخر دهه 2020 به سمت تحولی جدیدگام برداشت. صنعت فولاد جهانی باید ابتکارات دایره ای نوظهور را به دقت رصد کند و همچنین باید سعی کند فولاد را در قلب اکوسیستم های دایره ای نوظهور ایجاد کند.

همه‌گیری کووید-19 به روند بزرگ پیشرفت فناوری کمک کرد و ما انتظار داریم که تحول دیجیتال زنجیره‌های ارزش فولاد به سرعت ادامه دهد. بنابراین، تولیدکنندگان فولاد باید استراتژی‌های صحیح تحول دیجیتال را طراحی و اجرا کنند، به تدریج قابلیت‌های تولید هوشمند را گسترش دهند، فرصت‌های ساخت اکوسیستم دیجیتال و مسائل نوظهور مانند مالکیت داده‌ها، مسئولیت و اشتراک منافع را در چنین رویکردهای یکپارچه‌تری به دقت مطالعه کنند.

ما معتقدیم که تولیدکنندگان فولاد اگر بر روی ایجاد انعطاف‌پذیری سیستمی تمرکز کنند تا برای آینده‌ای با اختلالات مکرر و قوی‌تر ناشی از تأثیر فزاینده تغییرات آب و هوایی و تغییرات سیستمی مداوم در نظم ژئوپلیتیکی و اجتماعی-اقتصادی جهانی آماده شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا