logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

نقش استیل در صنعت برق

استیل

از زمانی که استیل برای اولین بار در اوایل قرن بیستم تجاری شد، نقش برجسته ای در تغییر روش کار و زندگی ما ایفا کرده است. فهرست صنایعی که تحت تاثیر معرفی فولاد ضد زنگ قرار گرفته اند، لیست طولانی است. در اوایل قرن بیست و یکم، یکی از حوزه های مهم تولید برق است.

با در نظر گرفتن بسیاری از تهدیدات ناشی از تغییرات آب و هوایی، کمبود سوخت‌های فسیلی، و افزایش هزینه‌ های مرتبط با استخراج منابع از مناطق دورافتاده جهان، هم بهره‌ وری انرژی و هم تولید انرژی‌ های تجدید پذیر نگرانی ‌های فزاینده ‌ای هستند. فولاد ضد زنگ، به دلیل خواص مفید فراوانی که دارد، در حال حاضر سهم زیادی در هر دو این تلاش‌ها دارد و احتمال افزایش حضور آن در سال‌ های آینده وجود دارد.

جهت اطلاع از قیمت فولاد ضد زنگ کلیک نمایید.

علت استفاده استیل در صنعت تولید برق

استیل یکی از قابل توجه ترین فلزاتی است که تاکنون ساخته شده است. بسیاری از خواص مفید آن به ویژه برای صنایع برق و انرژی، از نیروگاه‌ های سنتی زغال‌سنگ گرفته تا جدیدترین اشکال انرژی ‌های تجدیدپذیر، مناسب است. در میان این ویژگی ‌ها، مقاومت در برابر خوردگی شگفت ‌انگیز فولاد زنگ نزن در مواجهه با بسیاری از محیط ‌های شدید که نیروگاه‌ ها باید در آن قرار گیرند، مانند مناطق ساحلی یا زیر دریا، یک ضرورت است.

استیل در صنعت برق

جادویی که فولاد ضد زنگ را بسیار مقاوم در برابر خوردگی می کند، از ترکیب شیمیایی آن ناشی می شود. برخلاف فولاد کربن معمولی که به راحتی به حضور اکسیژن و آب واکنش نشان می ‌دهد و لایه ‌ای از اکسید آهن (زنگ) تشکیل می‌دهد، فولاد ضد زنگ تحت یک فرآیند طبیعی به نام غیرفعال ‌سازی قرار می‌گیرد.

این بدان معنی است که کروم موجود در فولاد ضد زنگ یک لایه میکروسکوپی سطحی از اکسید کروم را تشکیل می دهد. این لایه نه تنها به محافظت از فلز در برابر خوردگی کمک می کند، بلکه این قابلیت را دارد که به دنبال خراش یا خراشیدگی خود را ترمیم کند. برخی از آلیاژها دارای سطوح بسیار بالایی از مقاومت در برابر خوردگی هستند، حتی در محیط های دریایی یا زمانی که در معرض مواد بسیار خورنده قرار می گیرند.

یکی دیگر از ویژگی های مهم فولاد ضد زنگ توانایی آن در انتقال گرما است. این یک ویژگی مهم در برخورد با اجزای الکتریکی است، ویژگی که به اجزای فولاد ضد زنگ اجازه می دهد تا دماهای بالا و فشار شدید را که اغلب در یک نیروگاه تولید برق وجود دارد، تحمل کنند. به همین دلیل است که فولاد ضد زنگ در مبدل های حرارتی، لوله های فشار، محفظه های ترانسفورماتور و موارد دیگر یافت می شود.

جهت اطلاع از 316 قیمت فولاد ضد زنگ کلیک نمایید.

ویژگی‌های استیل برای تولید برق

نسبت استحکام بالای فلز به وزن، جوش‌پذیری، ماشین‌کاری، دوام، مقاومت در برابر سایش و توانایی مقاومت در برابر دماهای شدید.

فولاد ضد زنگ

کدام آلیاژها به ویژه برای صنایع تولید برق مناسب هستند

تنوع فوق العاده آلیاژهای فولاد ضد زنگ مزیت دیگری است که آن را در تولید برق بسیار محبوب می کند. می توان فلزات خاصی را پیدا کرد که تقریباً با هر کاربرد مطابقت داشته باشد. وقتی صحبت از تولید برق می شود، انواع مختلفی وجود دارد که هر کدام مزایای خاص خود را در رابطه با امکانات و تجهیزات دارند. نیروگاه ها در سراسر جهان در هر محیط طبیعی یافت می شوند.

محبوب ترین آلیاژ در خانواده ضد زنگ و صنعت برق 304 است. این آلیاژ اسب کار دارای مقاومت در برابر خوردگی بالا همراه با استحکام عالی است که آن را برای انواع کاربردها مناسب می کند. اگر قرار گرفتن در معرض آب نمک یک عامل باشد، 316 ممکن است گزینه بهتری باشد. مقاومت در برابر خوردگی در محیط های دریایی افزایش یافته است.

برای تجهیزات و وسایلی که در معرض دماهای بسیار بالا هستند، مانند کوره ها، ژنراتورها، بویلرها یا انواع خاصی از توربین ها، اغلب از آلیاژهای مبتنی بر نیکل استفاده می شود. اینها عبارتند از 330، 600، 625 یا 230.

البته این فقط یک لیست جزئی است. نکته مهم در مورد فولاد ضد زنگ این است که صرف نظر از کاربرد، احتمالاً آلیاژی وجود دارد که برای این کار مناسب است.

استیل صنایع برق

چه نوع تاسیسات تولید برق به فولاد ضد زنگ متکی هستند

با ظهور گزینه های برق سبز، دامنه امکانات و تجهیزات تولید برق در چند دهه اخیر بسیار گسترش یافته است. برای تولید انرژی سنتی، مانند نیروگاه‌ های زغال‌ سنگ، فولاد ضد زنگ از همان ابتدا جزء اصلی بوده است. در تاسیسات مدرن، کاربردهای رایجی که به فولاد ضد زنگ نیاز دارند عبارتند از: خنک کننده، تبادل حرارت، احتراق، سوپرهیترهای دیگ بخار، لوله های بخاری مجدد و پانل های دیواری آب. یک مثال خاص اسکرابر گاز دودکش است که وسیله مهمی است که به حذف گوگرد از انتشار زغال سنگ کمک می کند.

انرژی هسته ای شکل دیگری از تولید برق است که از فولاد ضد زنگ زیادی استفاده می کند. این تاسیسات اغلب آنقدر بزرگ هستند که کیلومترها لوله‌کشی از جنس فولاد ضد زنگ در سراسر آن وجود دارد. سایر وسایل شامل دودکش ها، مخازن و قوطی های نگهدارنده و همچنین تجهیزاتی هستند که وظیفه بسیار مهم ذخیره سازی شکافت را انجام می دهند.

انرژی سبز در سال‌های اخیر به یک کلید واژه تبدیل شده است و انرژی خورشیدی، باد و زمین گرمایی تنها نمونه‌ هایی از این صنعت به سرعت در حال گسترش هستند. به عنوان مثال، وقتی صحبت از ژنراتورهای زمین گرمایی می شود، قرار گرفتن در معرض آب نمک خورنده می تواند شدید باشد. این ترکیبات اسیدی می توانند به انواع فلزات سنتی آسیب بزنند. هنگامی که فولاد ضد زنگ 304 یا فولاد ضد زنگ 316 کافی نیستند، می توان به جای آن از آلیاژهای ویژه با کارایی بالا استفاده کرد.

جهت اطلاع از 304 قیمت فولاد ضد زنگ کلیک نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا