logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

پروفیل سی پرلین چیست

پروفیل سی پرلین

پروفیل سی پرلین تیرها یا میله های افقی هستند که برای پشتیبانی سازه استفاده می شوند و اغلب در زیر سقف در سازه ها قرار می گیرند.

معرفی پروفیل پرلین

این پروفیل ها یا توسط تیرهای ساختمان و یا توسط دیوارهای خود پشتیبانی و تقویت می شوند. آنها معمولاً در ساختمان های اسکلت فلزی استفاده می شوند، اگرچه در برخی موارد می توانند تیرهای خاصی را در سازه های اسکلت چوبی جایگزین کنند. پرلین‌های سقفی وزن دال سقف را تحمل می‌کنند، که اساساً یک پانل چوبی، تخته‌ای یا فلزی را تشکیل می‌دهد که سطح سقف را تشکیل می‌دهد. به طور معمول، این سطح با نوعی از مواد عایق برای محافظت در برابر شرایط محیطی پوشانده می شود که می تواند شامل بتن یا سایر مواد عایق باشد.

جهت اطلاع از قیمت روز پروفیل کلیک نمایید.

 

پروفیل های پرلین، از جمله C پرلین، Z پرلین و پروفیل پرلین سیگما (SIGMA)، دسته های موجود از پروفیل های فلزی می باشند. ظاهر و آرایش به ویژگی‌هایی مانند نوع، طراحی، بار، فشارهایی است که سقف می‌شود، و همچنین می‌تواند این محدودیت‌ها را اعمال کند.

جهت اطلاع از قیمت ناودانی ۱۶ سنگین کلیک نمایید.

 

این پرلین‌های سبک وزن، وزنی خاص دارند که در شرایط تغییر دما، مانند انبساط یا انقباض، تغییر اندکی در خود نشان می‌دهند. این ویژگی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌هاست زیرا در انتخاب و استفاده از آن‌ها در سازه‌هایی که تحت تأثیر تغییراتی هستند، حائز اهمیت است.

 

پروفیل سی

 

تفاوت پروفیل‌های سی پرلین  و Z پرلین 

تفاوت‌ها و ویژگی‌های متمایزی بین پروفیل‌های پرلین C و Z وجود دارد:

شکل ظاهری: در پروفیل سی پرلین ، عرض دو فلنج برابر است، در حالی که در پروفیل پرلین Z، عرض فلنج ها متفاوت است. علاوه بر این، میزان همپوشانی (تزریق) در پرلین های Z بیشتر از پرلین های C است.

نصب و سهولت استفاده: به طور کلی نصب پرلین های C در مقایسه با پرلین های Z آسان تر است. این به دلیل طراحی و ساختار کلی است که نصب پرلین های C را ساده تر و سریع تر می کند.

عملکرد و ممان اینرسی: پرلین های Z، به دلیل طراحی خود، در عملکردشان ساده تر و منسجم تر هستند. این به این دلیل است که پره‌های Z معمولاً ممان اینرسی بیشتری دارند که به افزایش استحکام و انسجام در سازه کمک می‌کند.

جهت اطلاع از پروفیل زد کلیک نمایید.

 

کاربرد: پرلین‌های C برای سازه‌های تک دهانه مناسب‌تر هستند، در حالی که پرلین‌های Z معمولاً در سازه‌هایی با پانل‌های سقفی یا گیره‌های پرلین استفاده می‌شوند.

ممان اینرسی در پرلین Z از پرلین C بزرگ ‌تر است. همین امر باعث می‌ شود که پرلین Z بسیار یکپارچه ‌تر از پرلین C عمل کند.

پرلین‌ های Z را برخلاف پرلین ‌های C می ‌توان به‌ طور امتدادی روی ‌هم قرار داد. به همین خاطر در ساختمان ‌ها و سازه‌ هایی که دهانه ‌های پیوسته دارند، بهتر است از پرلین Z استفاده شود.

قدرت همپوشانی و قابلیت امتداد پرلین Z بیشتر از پرلین C است.

جهت اطلاع از قیمت ناودانی فایکو کلیک نمایید.

 

نصب و محاسبه پرلین C بسیار راحت ‌تر از پرلین Z می ‌باشد.

به خاطر نصب و محاسبه راحت پرلین C، از آن در سازه‌ های تک دهانه اسکلت فلزی و برای دیوارهای نگه‌ دارنده استفاده می ‌کنند. همچنین می ‌تواند به ‌عنوان پشتیبان دیوارها، کف و سقف نیز استفاده شود.

اگر ساختمان یا سازه اسکلت فلزی، با پنل‌ های سقفی ثابت یا گیره ‌دار نصب ‌شده باشد، بهتر است از پرلین Z استفاده شود.

 

پروفیل z

 

مزایای استفاده از پروفیل سی پرلین 

ساختار دیواره نازک و سبک وزن: پروفیل سی پرلین  ساختار دیواری باریک دارند و سبک وزن هستند و به سهولت حمل و نقل در حین ساخت کمک می کنند.

استحکام بالا و عملکرد عالی: با وجود طراحی سبک وزن، سی پرلین  دارای استحکام بالا و عملکرد فوق العاده در تحمل بارها و فشارها هستند.

مقرون به صرفه بودن: به دلیل ظرفیت باربری بالا و انتقال بار کارآمد، سی پرلین  در مقایسه با سازه های ساخته شده با فولاد سنگین حدود 40 درصد از نظر جنس و قیمت مقرون به صرفه تر هستند.

سهولت در تهیه، تولید و حمل و نقل: این پروفیل ها را می توان به راحتی تهیه، تولید و حمل کرد و در نتیجه روند ساخت ساختمان های فولادی را تسریع می بخشد.

جهت اطلاع از قیمت پروفیل استیل کلیک نمایید.

 

در ساخت و ساز مقرون به صرفه و در هنگام مونتاژ قابل اعتماد است: روکش های C یک انتخاب مقرون به صرفه برای ساخت و ساز ساختمان هستند و فرآیند مونتاژ قابل اعتمادی را ارائه می دهند.

مقاومت در برابر شکست: این پروفیل ها در برابر شکستگی مقاوم هستند و استفاده از آنها در سقف، تیرها و ستون ها توصیه می شود.

برای مناطق زلزله خیز توصیه می شود: استفاده از سی پرلین در ساختمان های اسکلت فلزی به ویژه در کشورهای زلزله خیز و مناطقی مانند ایران به دلیل قابلیت اطمینان سازه ای بسیار توصیه می شود.

جهت اطلاع از قیمت ناودانی کلیک نمایید.

 

سهولت در جمع و تفریق اجزا: افزودن یا حذف بخش هایی از اجزای سی پرلین در حین ساخت کار ساده ای است.

قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست: پروفیل سی پرلین  قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست هستند و به شیوه های ساختمان سازی پایدار کمک می کنند.

 

سازه پروفیل سی پرلین

 

کاربرد پروفیل سی پرلین

اتصال بخش‌های مختلف سازه‌های فلزی به یکدیگر

پوشش سقف و دیوار سوله‌ها

ساخت قاب پنجره و درهای MDF

استفاده در سقف و ستون‌ها به منظور پوشش سقف کارخانه‌ها و سردخانه‌های صنعتی

کاربرد پروفیل سی پرلین در دیوارهای غیر باربر برای تقسیم فضای داخلی ساختمان

کاربرد پروفیل Cپرلین در ریل‌های جانبی و نرده‌ای

جهت اطلاع از قیمت پروفیل امروز کلیک نمایید.

 

استاندارد پروفیل سی پرلین

تجهیزات فلزی کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف دارند که منجر به ایجاد استانداردهای متنوعی برای تنظیم تولید آنها در صنعت می شود. کارخانه ها و تولید کنندگان محصولات فولادی پارامترها و استانداردهای مختلفی را برای ساخت پروفیل سی پرلین تعیین کرده اند. این استانداردها برای پروفیل های خرقه ای C به پنج گروه معروف طبقه بندی می شوند و من این پنج دسته را به شما معرفی می کنم:

در دسته اول پروفیل های C شکل با ضخامت 3 میلی متر، وزن 23 کیلوگرم، طول 6 متر و ارتفاع 160 میلی متر تولید می شود.

نوع دوم شامل پروفیل هایی به طول 6 متر، ضخامت 3 میلی متر، ارتفاع 180 میلی متر و وزن 45 کیلوگرم می باشد.

جهت اطلاع از قیمت ناودانی گالوانیزه کلیک نمایید.

 

سری سوم این استانداردها شامل پروفیل هایی با ابعادی مانند طول 6 متر، وزن 48 کیلوگرم، ضخامت 3 میلی متر و ارتفاع 200 میلی متر می باشد.

نوع چهارم شامل پروفیل هایی با پارامترهای تعریف شده است: ضخامت 3 میلی متر، وزن 51 کیلوگرم، ارتفاع 220 میلی متر و در نهایت طول 6 متر.

دسته نهایی که از نظر طول مشابه چهار نوع دیگر است، تولیدکنندگان را ملزم به تولید پروفیل های پرلین C بر اساس استاندارد نوع پنجم با ضخامت 3 میلی متر، ارتفاع 240 میلی متر و وزن 55 کیلوگرم می کند.

 

سی پرلین

 

سایزهای پروفیل سی پرلین

پروفیل سی پرلین را می توان در انواع مختلف از ضخامت ‌ها، تولید کرد. همچنین می‌توان آن را طبق نیاز و درخواست مشتری در طول‌های مختلف تولید و ارائه نمود تا به راحتی بتوان آن را برای هر ساختمانی با هر اندازه‌ای به کار برد. اما طبق عرف، این پروفیل در طول 6 متر، با ضخامت های 2 میلی متر، 2.5 میلی متر و 3 میلی متر و با ارتفاع 160 میلی متر در متر الی 240 میلی متر، روانه بازار می شوند. به طور کلی پروفیل سی پرلین را می توان بر اساس ارتفاع آن بیان می کند، مثلاً اگر ارتفاع پروفیل سی پرلین  180 میلی متر باشد، آن را پروفیل C180 می نامند.

برای اطلاعات بیشتر درباره ناودانی ها می توانید به مقاله همه چیز درباره ناودانی مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا