logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

همه چیز درباره انواع ضایعات آهن آلات و فولاد

انواع ضایعات فولاد

ضایعات آهن در کاربردهای مختلفی مانند مجسمه سازی، پل سازی، صنعت خودروسازی، ساخت صندلی، میز، نیمکت و محصولات زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع ضایعات آهن از مواد مشابه آهن ساخته می شوند، به همین دلیل است که در مقایسه با تبدیل از سنگ آهن، حدود 75 درصد انرژی کمتری برای تبدیل آن به فولاد نیاز دارد. کمبود معادن طبیعی سنگ آهن در بسیاری از کشورها باعث شده است که برای حفظ صنعت تولید فولاد خود به خرید ضایعات آهن توجه کنند.

دسته بندی ضایعات

1. ضایعات تولید

این ضایعات هنگام تولید محصولات آهن و فولاد در کارخانه تولید می شوند. آنها به ندرت در طول فرآیند تولید به خارج از مرکز تولید منتقل می شوند. ضایعات تولید که به عنوان ضایعات برگشتی نیز شناخته می شوند، به کوره فولادسازی فرستاده می شوند و دوباره ذوب می شوند. پیشرفت های تکنولوژیکی تولید این نوع زباله ها را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

2. زباله های جدید

ضایعات جدید هنگام برش، کشیدن، اکسترود یا ماشینکاری فولاد تولید می شود. این نوع زباله ها عموماً به سرعت به کارخانه های فولاد برای ذوب مجدد منتقل می شوند. تامین زباله های جدید به فعالیت های صنعتی بستگی دارد. وقتی فعالیت ها زیاد باشد، زباله های جدید بیشتری تولید می شود. ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی زباله های جدید به خوبی شناخته شده است، و به طور کلی، ضایعات جدید قبل از ذوب مجدد نیازی به فرآیند پیش تصفیه ندارند، اگرچه ممکن است اندازه گیری لازم لازم باشد. این زباله ها معمولا تمیز هستند، یعنی با مواد دیگر مخلوط نمی شوند.

3. زباله های قدیمی

این دسته شامل ضایعاتی است که پس از پایان عمر مفید محصولات فولادی (مانند خودرو، لوازم خانگی، ماشین آلات، ساختمان، پل، کشتی، قوطی، واگن و…) به پایان می رسد و از رده خارج می شود. از آنجایی که این زباله ها پس از یک چرخه استفاده به صورت جداگانه یا مخلوط جمع آوری می شوند، بسته به منشاء و فرآیند جمع آوری اغلب تا حدودی آلوده می شوند. از آنجایی که این ضایعات موادی هستند که برای سالیان متمادی مورد استفاده قرار گرفته اند، معمولاً ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی آنها به خوبی شناخته نشده است.

 

درجه بندی ضایعات آهنی

  • درجه 1

لوله‌های سیاه صنعتی (که در دسته بندی پروفیل صنعتی قرار دارد.)، لوله‌های گالوانیزه، ورق‌های سیاه و گالوانیزه، ریل فولادی، شاسی خودرو، ابزارآلات صنعت فولاد و قطعات دنده‌ای مختلف که فاقد زنگ زدگی و سایر ناخالصی‌ها هستند، در این دسته قرار می‌گیرند.

  • درجه 2

انواع ضایعات در و پنجره، قاب دوچرخه و موتور سیکلت، میلگرد نوری، توری های مختلف، سیم های جوش، میله های کلاف و میله های کلاف در این دسته قرار می گیرند.

  • درجه 3

ضایعات آهن درجه 3 شامل ورق های گالوانیزه استفاده شده و زنگ زده، رادیاتورها، اگزوزها و شیلنگ های فشار قوی است.

 

مدل های مختلف ضایعات فولادی

ضایعات روغنی

ضایعات آهن روغنی شامل ورق هایی است که به روش نورد گرم مورد استفاده در صنعت خودروسازی و غیره تولید می شود.

ضایعات گالوانیزه

این دسته شامل ضایعات آهن با پوشش گالوانیزه ساخته شده از روی، مورد استفاده در لوله های آب، کانال های کولر و غیره می شود. ضایعات آهن گالوانیزه ارزش کمتری نسبت به انواع دیگر دارد.

ضایعات ویژه

ضایعات آهن مخصوص شامل ورق های روغنی سیاه رنگ، ورق های گالوانیزه زنگ نخورده، پروفیل های مختلف مانند آهن نبشی، سر تیرها، انواع میلگردهای کوتاه، قطعات بریده بریده، تسمه های تسمه آهنی سنگین و قالب های بتنی است.

ضایعات فوق العاده ویژه

ضایعات فوق ویژه شامل اقلام آهنی سنگین به طول کمتر از یک متر با ارزش اقتصادی بالاتر مانند میلگرد، میلگرد کوتاه، آهن گوشه، قطعات بریده بریده و لوله های سنگین می باشد.

ضایعات آهن

ضایعات آلیاژی

ضایعات آهن با عناصر آلیاژی مانند کروم، منگنز، نیکل، آهن، مس و غیره در ترکیبات خود مانند سر چکش، چرخ دنده، کمک فنر، سیم کابل و غیره.

بارهای ممنوعه

اینها تجهیزات نظامی و میله های جوشکاری هستند که به عنوان بارهای ممنوعه طبقه بندی می شوند.

ضایعات برنجی

برنج در دستگیره درها، یراق آلات نور، کلیدها و وسایل لوله کشی یافت می شود. یکی از رایج ترین و فراوان ترین فلزات غیر آهنی است. برنج که اغلب به رنگ زرد یا قرمز است، ترکیبی از روی و مس است که می تواند بسیار متراکم باشد و ارزش آن عمدتاً با وزن خالص آن افزایش می یابد.

ضایعات آلومینیوم

سایدینگ، چارچوب در و پنجره داخلی و خارجی و سرویس حمام و درب دوش از اقلامی هستند که حاوی آلومینیوم هستند. آلومینیوم یک فلز بسیار جذاب برای بازیافت است زیرا این فرآیند در ابتدا 80 درصد انرژی مصرف شده برای تولید آن را ذخیره می کند.

ضایعات مس

اگر مس در شرایط خوبی باشد، رنگ مایل به قرمز دارد. کابل های برق و لوله های گاز در دستگاه های تهویه مطبوع منابع مس در ساختمان هایی هستند که قابل بازیافت هستند.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا