logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

انواع ضایعات آهن آلات و فولاد

انواع ضایعات آهن

هنگامی که به مواد افزودنی خاصی نیاز باشد، به این مواد آهنی اضافه می شوند. پس از این مراحل، کارخانه ها نمونه ای از مذاب را از واحد ذوب برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستند. سپس آزمایشگاه نتایج به دست آمده از آزمایشات شیمیایی و مکانیکی را به واحد ذوب گزارش می دهد و از تجزیه و تحلیل دقیق بر اساس استانداردهای جهانی اطمینان حاصل می کند. به این ترتیب انواع ضایعات آهن می تواند به یک محصول استاندارد تبدیل شود و از هر نظر شبیه به محصول جدید ساخته شده از بیلت یا آهن اسفنجی باشد.

انواع ضایعات آهن

ضایعات موجود در بازار انواع مختلفی دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

ضایعات ذوب سنگین (HMS): نوعی ضایعات با وزنی برابر یا بیشتر از یک تن در متر مکعب.

خرد شده: مصنوعات فولادی مورد استفاده در ساخت و ساز شامل میلگرد خرد شده، تیرآهن و لوله پروفیل مورد استفاده در ساختمان سازی با ابعاد زیر 50 سانتی متر.

جهت اطلاع از قیمت نبشی کلیک نمایید.

 

سوپر ویژه : ضایعاتی که ارزش و کیفیت بالاتری دارند به ضایعات فوق خرد شده معروف هستند.

درجه 1 : ضایعات درجه 1 حاوی عناصری مانند فسفر، گوگرد، مس، کروم، نیکل و آهن در ترکیب شیمیایی خود هستند.

درجه 2 و درجه 3 : ترکیب شیمیایی ضایعات درجه 2 و درجه 3 مشابه درجه 1 است اما سطوح این اجزای شیمیایی متفاوت است.

گالوانیزه: ضایعات گالوانیزه از فلز آهن با پوشش روی برای مقاومت در برابر زنگ ساخته می شوند. به دلیل داشتن آهن در مقایسه با سایر ضایعات ارزش کمتری دارند.

جهت اطلاع از قیمت امروز ضایعات فولاد کلیک نمایید.

 

آلیاژ: ضایعات آلیاژ از عناصری مانند نیکل، منگنز، کروم، مولیبدن، وانادیم و تنگستن تشکیل شده است. اینها در مراکز تعمیرات خودرو تولید می شوند و در مقایسه با ضایعات درجه 1 و 2 قیمت پایین تری دارند.

حلب: ضایعات حلبی شامل ظروفی است که برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود.

ضایعات تراشکاری: تراشکاری براده هایی است که از تراشکاری مقاطع فولادی و آهنی به وجود می آید.

جهت اطلاع از قیمت امروز خرید ضایعات آهن کلیک نمایید.

 

انواع ضایعات آهن بر اساس چگالی

طبقه بندی فیزیکی ضایعات بر اساس چگالی شامل دسته بندی ضایعات بر اساس وزن آنها در واحد حجم است که بر حسب کیلوگرم بر متر مکعب بیان می شود. در زیر یک نمای کلی از طبقه بندی فیزیکی ضایعات آهن بر اساس چگالی آورده شده است:

قراضه سبک 1 و 2:

این نوع ضایعات، همانطور که از نامشان پیداست، نسبت وزن به حجم کمتری نسبت به سایر ضایعات آهن دارند، از این رو به عنوان ضایعات سبک از آن یاد می شود. وزن ظاهری قراضه سبک 1 و 2 از 5 تا 0.8 تن بر متر مکعب متغیر است.

قراضه متوسط 1 و 2:

این دسته از ضایعات با داشتن وزن بالاتر نسبت به ضایعات سبک وزن ظاهری آن بین 8 تا 1 تن بر متر مکعب است.

قراضه سنگین 1 و 2:

ضایعات سنگین می توانند وزن ظاهری 1 تن در هر متر مکعب یا حتی بیشتر داشته باشند.

قراضه ویژه:

ضایعات ویژه شامل محصولات فولادی مورد استفاده در ساخت و سازها می شود. نمونه هایی از این ضایعات خاص شامل استفاده در محصولاتی مانند تیرهای I، ورق های سیاه و گالوانیزه، حلقه ها، میلگردها، مقاطع توخالی، پروفیل ها، نبشی ها و کانال ها می باشد.

این طبقه‌بندی فیزیکی بر اساس چگالی به دسته‌بندی و استفاده مؤثر ضایعات آهن در صنعت فولاد، با توجه به ویژگی‌های وزن و حجم آن‌ها کمک می‌کند.

ضایعات آهن

 

انواع ضایعات آهن بر اساس محتوای آهن

ضایعات آهن بر اساس محتوای آهنی که دارند دسته بندی می شوند و این طبقه بندی آمادگی آنها را برای ذوب در کوره های فولادی مشخص می کند. ضایعات آهن صنایع آهن و فولاد را می توان به دو دسته اصلی ضایعات داخلی و خارجی تقسیم کرد.

جهت اطلاع از پروفیل صنعتی کلیک نمایید.

ضایعات داخلی:

این دسته شامل کلیه مراحل تولید فولاد و ایجاد ضایعات می باشد. فولادهای مذاب به اشکال مختلفی مانند بیلت، بلوم و اسلب ریخته می شوند. ریخته گری شکوفه ها با نورد اولیه دنبال می شود و اندازه های اولیه را تشکیل می دهد. ضایعات به دست آمده بیشتر بر اساس آلیاژ مورد استفاده پردازش و جدا می شوند. قراضه های داخلی در واحدهای تولیدی باقی می ماند و به نهادهای خارجی فروخته نمی شود، زیرا اکثر کارخانه های نورد ظرفیت رسیدگی به تولید فولاد خام را دارند. در نتیجه ضایعات داخلی در چرخه صنعت فولاد باقی می ماند و در آمار بازیافت فولاد ثبت نمی شود. با این حال، پیشرفت های صنعتی اخیر تمرکز بر تولید ضایعات داخلی را کاهش داده است.

ضایعات خارجی:

بازیافت ضایعات خارجی را می توان بیشتر به ضایعات جدید و قدیمی دسته بندی کرد. ضایعات صنعتی جدید توسط تولید کنندگان محصولات نهایی فولادی ایجاد می شود. این نوع ضایعات شامل:

  • ضایعات حاصل از پردازش ورق ها در بدنه خودرو.
  • مفتول به ابزار
  • سیم به میخ

 

جهت اطلاع از خرید ضایعات آهن کلیک نمایید.

 

کیفیت این نوع قراضه کاملاً مشخص است. عموماً اکثر این نوع ضایعات مانند ضایعات داخلی محصول مرحله نورد هستند. ضایعات خارجی شامل بریدگی ها و برش های ورق ها، سیم ها و محصولات معیوب است که نوع خاصی از آلیاژ دارند و عاری از هرگونه آلودگی هستند. این ضایعات کیفیت اولیه واضحی دارند زیرا ترکیب شیمیایی آنها مشخص است.

انواع دیگر این دسته شامل براده ها و تراشه های ایجاد شده از ماشین کاری و سایر مواد تشکیل شده از اکستروژن فلزات، سوراخ کردن سوراخ و برش فلز است. ترکیبات آلیاژی این مواد متفاوت است و بیشتر آنها به روغن، رنگ و سایر فلزات آلوده هستند.

محصولات فولادی قدیمی و منسوخ در این دسته رایج هستند که نشان می دهد عمر مفید آنها به پایان رسیده است. منابع اصلی ضایعات قدیمی شامل لوازم خانگی مانند یخچال و فریزر، ضایعات خودرو، قطعات ساختمانی، پل ها و غیره است.

جهت اطلاع از پیشنهاد ویژه موجودی های امروز انبار فولاد حامیران کلیک نمایید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا