logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

بازیافت ضایعات فلزی

بازیافت ضایعات فلزی

این روزها مردم بیش از هر زمان دیگری نگران تأثیرات محیطی خود هستند.از افزایش دما گرفته تا رویدادهای شدید آب و هوایی در سراسر جهان، بسیاری از مردم عادت های خود را تغییر می دهند تا ردپای کربن خود را به حداقل برسانند.

بازیافت یک فعالیت روزمره است که می تواند برای کمک به این امر انجام شود و مجموعه کاملی از مواد ضایعات فلزی پتانسیل بازیافت را دارند.اما در حالی که افراد بیشتری برای بازیافت ضایعاتی که ممکن است در خانه یا محل کار خود به آن برخورد کنند، وقت می گذارند، اتفاقی که برای ضایعات می افتد برای بسیاری یک راز باقی مانده است.

مراحل بازیافت فلزات

جمع آوری

اولین مرحله از فرآیند بازیافت ضایعات فلزی با جمع آوری شروع می شود.شما باید تمام ضایعات فلزی خود را در یک مکان جمع آوری کنید و آن را برای حمل و نقل به محل ضایعات فلزی یا مرکز پردازش آماده کنید.

اگر ضایعات خانه شما است، ضایعات خود را در دو جعبه قرار دهید – یکی برای فلزات آهنی و دیگری برای فلزات غیر آهنی. اگر مطمئن نیستید کدام آهنی و کدام غیر آهنی است، از آهنربا استفاده کنید.

اگر یک کسب و کار یا سازمانی دارید که مقادیر زیادی قراضه را مدیریت یا تولید می کند، ممکن است برای جمع آوری زباله های خود سطل های بازیافت فلزی راه اندازی کنید. هنگامی که تمام زباله هایی را که می خواهید بازیافت کنید جمع آوری کردید، می توانید آنها را به مرکز بازیافت فلزات قراضه محلی خود ببرید.

جمع آوری ضایعات

مرتب سازی

پس از جمع آوری زباله، دسته بندی انجام می شود.در حالی که ممکن است قبلاً فلز را قبل از جمع آوری مرتب کرده باشید، معمولاً برای اطمینان از کنترل کیفیت دوباره این کار انجام می شود.

ضایعات علاوه بر دسته بندی به فلزات آهنی و غیرآهنی، به روش های دیگری نیز تفکیک خواهند شد. ابتدا، فلز از مواد دیگر استخراج می شود – به عنوان مثال، پلاستیک از سیم ها جدا می شود.

آنها همچنین بر اساس نوع و تمیزی طبقه بندی می شوند.

کمپرس ضایعات

 

در حال پردازش

بعد، مرحله پردازش فرا می رسد.این باعث می شود که تعدادی از اتفاقات برای فلز رخ دهد تا آن را برای بازیافت آماده کند. ابتدا فلزات فشرده و پرس می شوند تا اطمینان حاصل شود که تا حد امکان فضای کمتری را اشغال می کنند.

سپس با استفاده از ماشین آلات هیدرولیک به قطعات کوچکتر بریده می شوند. سپس از آسیاب های چکشی برای خرد کردن فلز به قطعات کوچکتر استفاده می شود. مهم است که فلز کوچک باشد زیرا این امر مرحله ذوب را آسان تر می کند.

بازیافت آهن

ذوب نمودن

با استفاده از یک کوره بزرگ، فلز شروع به ذوب شدن می کند.

فلزات مختلف دارای نقطه ذوب متفاوتی هستند زیرا از خواص متضاد تشکیل شده اند. به همین دلیل است که مرتب سازی در ابتدای فرآیند بازیافت بسیار مهم است.

مدت زمان ذوب فلزات به اندازه کوره و نوع فلز ذوب شده بستگی دارد. می تواند از چند دقیقه تا چندین ساعت متفاوت باشد.

در حالی که کوره از انرژی کمتری برای بازیافت استفاده می کند، این روش بسیار دوستدار محیط زیست نسبت به استخراج فلز جدید است.

ذوب آهن بازیافتی

تصفیه

برای اطمینان از کیفیت فلز، یک مرحله تصفیه مطمئن می شود که از شر هر گونه آلودگی خلاص می شود.الکترولیز یک روش تصفیه رایج است و شامل ارسال جریان الکتریکی از طریق فلز برای حل کردن هرگونه ناخالصی است.

سرد شدن فلز بازیافتی

سرد شدن

جامد کردن فلز آخرین مرحله قبل از ارسال است.مواد شیمیایی برای ایجاد خواص لازم به فلز اضافه می شود و سپس فلز از طریق تسمه نقاله به محفظه خنک کننده فرستاده می شود که آنها را جامد می کند.

در برخی موارد، فلز به صورت ورقه ذوب می شود و در برخی دیگر، به صورت بلوک فشرده می شود – این به عنوان دسته بندی شناخته می شود. معمولاً این کار برای سهولت در حمل و نقل آنها انجام می شود.

حمل و نقل

که ما را به طور منظم به مرحله حمل و نقل هدایت می کند.

هنگامی که فلز خالص و جامد شد، روی کامیون ها بارگیری می شود و به مراکز تولیدی فرستاده می شود تا محصولات جدیدی از آنها تولید شود.

 

نتیجه

بازیافت ضایعات فلزی یک فرآیند چند مرحله ای است که از جمع آوری و مرتب سازی فلزات گرفته تا ذوب، تصفیه و سرد شدن آنها را شامل می شود. این فرآیند به حفظ منابع طبیعی و کاهش آلودگی هوا کمک می کند.

بازیافت فلزات مزایای زیادی دارد، از جمله:

  • کاهش نیاز به استخراج مواد خام جدید
  • کاهش آلودگی هوا و آب
  • صرفه جویی در انرژی
  • حفظ منابع طبیعی

بازیافت ضایعات فلزی یک اقدام مهم برای محافظت از محیط زیست و حفظ منابع طبیعی ما است. با کمک همه ما، می توانیم به کاهش تأثیر خود بر محیط زیست کمک کنیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا