logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

آشنایی با ابزار قالب تزریق پلاستیک

آشنایی با ابزار قالب تزریق پلاستیک

ابزار قالب تزریق پلاستیک

قالب گیری تزریق پلاستیک یا تزریق پلاستیک تولید قطعات پلاستیکی در مقادیر زیاد با استفاده از دستگاه های قالب گیری تزریقی است. برای درک اینکه چگونه کار می کند، باید دانش اولیه در مورد ابزار قالب تزریق پلاستیک، چیستی آنها، نحوه کار آنها، کجا پیدا کردن آنها و اینکه کدام ابزارهای قالب تزریق برای کارهای خاص بهترین هستند را داشته باشید.

جهت اطلاع از ورق گالوانیزه کلیک نمایید.

ابزار قالب تزریق

قالب تزریقی چیست

قالب تزریق یا صفحه A ابزار ماشینکاری شده ای است که در فرآیند قالب گیری تزریق پلاستیک استفاده می شود. پلاستیک های مذاب را به کالاهای پلاستیکی نهایی تبدیل می کند. این نقطه ورود است که به پلاستیک ذوب شده اجازه می دهد از واحد تزریق عبور کند. ورودی قالب تزریق را بوش اسپرو می گویند. آنها به رانر ها وصل می شوند، تونل هایی که اسپرو را به تصویر حفره متصل می کنند. به طور کلی، این ابزار قالب گیری تزریقی بسته به حجم تولید شما می تواند دارای حفره های تک یا چند گانه باشد.

جهت اطلاع از قیمت فولاد 2312 کلیک نمایید.

به قالب‌های تک حفره، قالب‌های حفره‌ای تک قالبی گفته می‌شود، در حالی که قالب‌هایی که دارای حفره‌های متعدد هستند، قالب‌های حفره‌ای چند قالبی نامیده می‌شوند.

قالب تزریقی چیست

قالب اجکتور چیست

قالب اجکتور یا صفحه B بخشی از ابزار قالب گیری تزریقی است که به عنوان نقطه خروجی عمل می کند که از طریق آن قطعات پلاستیکی از قالب تزریق خارج می شوند.هنگامی که قالب های پلاستیک مذاب شکل می گیرد، واحد گیره صفحه B را از قالب تزریق می لغزد و یک نقطه خروج ایجاد می کند و محصولات پلاستیکی را با استفاده از پین های اجکتور از قالب های تزریق خارج می کند.

جهت اطلاع از ورق آجدار آلومینیوم کلیک نمایید.

قیمت قالب پلاستیک

انواع گیت ابزار قالب تزریقی

دهانه کوچکی که هنگام باز شدن قالب ایجاد می شود گیت یا دروازه نامیده می شود. پلاستیک از طریق این سوراخ ها وارد حفره های قالب می شود. دو نوع دروازه اصلی در قالب های تزریق وجود دارد. آنها عبارتند از:

 • گیت های با تراش خودکار: این گیت ها به طور خودکار و بدون دخالت اپراتور باز می شوند. به این ترتیب، آسیب و زخم کمتری وجود دارد. این گیت ها شامل گیت هات رانر، گیت سوپاپ و گیت پین اجکتور می باشد.
 • گیت‌هایی که به ‌صورت دستی بریده‌ شده‌اند: این نوع گیت‌ها به یک اپراتور نیاز دارند تا پس از اتمام یک چرخه، اجزا را از دونده‌ها جدا کند. آنها شامل اسپرو، عنکبوت، دروازه همپوشانی، و دیگران هستند.

ابزار قالب پلاستیک

انواع قالب های تزریق پلاستیک

قالب های تزریق بسته به محصول پلاستیکی که می خواهید تولید کنید از نظر شکل و اندازه متفاوت است. انواع مختلفی از قالب های تزریقی وجود دارد که می توانید برای فرآیند قالب گیری تزریق پلاستیک خود از آنها استفاده کنید، اما قالب گیری دو صفحه ای بیشترین استفاده را دارد. انواع قالب های تزریق پلاستیک بر اساس موارد زیر طبقه بندی می شوند:

جهت اطلاع از ورق استیل نگیر 304 کلیک نمایید.

تعداد حفره های قالب

یکی از راه‌ های اصلی برای یافتن وجه تمایز قالب‌ تزریق پلاستیک، تعداد حفره‌ های قالب است. در این دسته سه نوع قالب تزریق وجود دارد. آنها شامل موارد زیر است:

 • قالب های بزرگ: قالب های بزرگ دارای حفره های متمایز متعددی هستند. شرکت های تولیدی از آن برای تولید قطعات پلاستیکی با اشکال و اندازه های مختلف استفاده می کنند.
 • قالب های تک حفره: برای ایجاد یک قطعه قالب گیری در هر چرخه استفاده می شود زیرا فقط یک حفره دارد. آنها معمولاً برای تولیدات پلاستیکی با حجم بالا ایده آل نیستند، اما ارزان تر از سایرین هستند.
 • قالب های چند حفره: این ابزار قالب گیری تزریقی دارای چندین حفره یکسان برای تولید حجم زیادی از ظروف مشابه است.

قیمت فولاد قالب

سیستم تغذیه

روش دیگر برای متمایز کردن ابزارهای قالب‌گیری تزریق پلاستیک از طریق سیستم تغذیه آنها، مجموعه‌ای از کانال‌ها شامل رانرها، دروازه‌ها و اسپروها است که پلاستیک مذاب را به داخل حفره قالب هدایت می‌کنند.

جهت اطلاع از قیمت ورق روغنی در تهران کلیک نمایید.

در اینجا انواع قالب های زیر این دسته آورده شده است:

  • قالب تزریق رانر عایق: این قالب تزریقی از رانر های گرم نشده استفاده می کند تا پلاستیک مذاب را به داخل  حفره و بخاری های کارتریج هدایت کند تا لایه هایی را در اطراف پلاستیک مذاب ایجاد کند تا لایه های عایق ایجاد شود.
  • قالب تزریق داغ: این قالب‌ های تزریقی هستند که در قالب‌ گیری تزریقی استفاده می‌شوند که از میله‌های گرم شده خارجی یا داخلی استفاده می‌کنند. قالب ها به طور دائم در یک صفحه منیفولد قرار می گیرند تا از بیرون ریختن آنها با قطعات پلاستیکی جلوگیری شود.
  • قالب تزریق رانر سرد: مانند قالب تزریق رانر عایق‌شده، رانرهای سرد از رانرهای گرم نشده برای هدایت پلاستیک ذوب شده به داخل حفره‌ها استفاده می‌کنند که آنها را بهترین گزینه برای تولید قطعات پلاستیکی حساس به حرارت می‌کند.

جهت اطلاع از قیمت ورق آهن ۱۰ میل کلیک نمایید.

قیمت فولاد تزریق پلاستیک

صفحه قالب

همانطور که گفته شد، صفحات قالب یکی از ابزارهای قالب گیری است که برای تولید ظروف پلاستیکی استفاده می شود. می توانید از تعداد صفحات قالب برای متمایز کردن ابزارهای مختلف تزریق پلاستیک استفاده کنید. آنها شامل موارد زیر است:

 • قالب تزریق دو صفحه ای: این قالب تزریقی دارای هزینه های ابزار مقرون به صرفه ای است و تقریباً با هر سیستم دونده ای قابل استفاده است و آن را به پرمصرف ترین قالب تزریق توسط صدها هزار شرکت تولید کننده پلاستیک تبدیل می کند. با این حال، آنها بیشتر با قالب های تک حفره ای آشنا هستند.
 • قالب گیری تزریقی سه صفحه ای: بر خلاف قالب دو صفحه ای با یک خط جداکننده، دارای یک صفحه استریپر اضافی با دو خط جداکننده است. این خطوط سیستم در حال اجرا را از قطعات قالب گیری تزریقی جدا می کند.
 • قالب تزریق پشته ای: گران ترین قالب تزریقی برای خرید در این دسته است، اما کارآمدتر است و هزینه های عملیاتی کلی را کاهش می دهد. همچنین در هر چرخه از چند تناژ گیره استفاده می کند.

انتخاب فولاد قالب پلاستیک

انتخاب مواد ابزار یکی از نادیده گرفته‌ ترین و در عین حال حیاتی‌ ترین بخش طراحی ابزار قالب‌ تزریق پلاستیک است. انتخاب مواد شما به طور قابل توجهی بر طول عمر ابزار قالب تزریق شما تأثیر می گذارد. می توانید ابزارهای قالب گیری خود را با استفاده از آلومینیوم یا فولاد بسازید. با این حال، آلومینیوم بهترین گزینه برای تولید قطعات پلاستیکی با تحمل بالا نیست و فقط از آنها در هنگام ساخت محصولات سبک استفاده می شود.

فولاد قالب پلاستیک اصفهان

جهت اطلاع از قیمت ورق فولاد مبارکه کلیک نمایید.

از طرفی فولاد قالب پلاستیک همانطور که از نامش پیدا است صرفاً برای این کاربرد ساخته و طراحی شده است . قیمت فولاد قالب پلاستیک در قبال کاربردی که به ما ارائه میدهد بسیار به صرفه است از این رو اکثر صنایع برای ساخت قالب تزریق پلاستیک خود از آنها استفاده می کنند. کسب کسب اطلاعات بیشتر از ساخت و قیمت قالب تزریق پلاستیک کلیک نمایید.

نکته

همچنین باید توجه داشته باشید که:

 • سختی و عیار مناسب فولاد در متعادل کردن چقرمگی و دوام قالب تزریق بسیار مهم است.
 • برای قالب‌گیری مواد پر از شیشه با قابلیت فرسودگی ابزارها، مانند رانرها و دروازه‌ها، به فولاد سخت‌تری نیاز دارید.
 • همچنین می توانید از سختی فولاد برای معرفی شکنندگی فولاد استفاده کنید. و بنابراین استفاده از آن برای ابزارآلات اجزایی که در برابر بارگذاری جانبی آسیب پذیر هستند، بهترین نیست.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا