logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

دیوار فلزی برشی

دیوار فلزی برشی

دیوار فلزی برشی یک عنصر پشتیبانی سازه‌ای است که در برابر نیروهای برشی مانند بادهای سنگین و فعالیت لرزه‌ای مقاومت می‌کند. از مواد مختلفی مانند ورق گالوانیزه که دارای مقاومت به زنگ زدگی است، ورق روغنی با پوشش نازک روغن جهت جلوگیری از زنگ زدگی، ورق استیل با مقاومت بالا به زنگ زدگی، ورق استیل 304 که یک نوع استیل با خصوصیات ضدزنگ بالاست، و ورق آجدار برای شرایط محیطی مختلف، می‌توان استفاده کرد. این ورق‌ها می‌توانند به عنوان مواد اصلی در ساخت دیوارهای برشی استفاده شوند.

دیوارهای برشی با انتقال بارهای جانبی به فونداسیون به پایدار ماندن ساختمان ها کمک می کند و از متمایل شدن یا فروریختن سازه جلوگیری می کند. در حالی که تمام دیوارهای برشی هدف یکسانی دارند، مواد ساخته شده از آنها (مانند بتن، فولاد و چوب)، ضخامت، طول و محل قرارگیری آنها می تواند بر اساس عوامل مختلفی در ساخت و ساز ساختمان متفاوت باشد و باید با موارد خاصی مطابقت داشته باشد.

دیوار برشی

در این راهنما، نحوه عملکرد دیوارهای برشی، جایی که معمولاً آنها را در ساختمان ها پیدا می کنید و انواع مختلف دیوارهای برشی را ب ررسی خواهیم کرد.

جهت اطلاع از قیمت ورق فولاد mo40 کلیک نمایید.

نحوه کار دیوار فلزی برشی

هنگامی که نیروهای جانبی مانند باد شدید، آب و هوای شدید یا زلزله بر ساختمان فشار وارد می‌کنند، دیوارهای برشی نیروی عناصر ضعیف‌تر ساختمان مانند دیوارهای خارجی، کف و سقف را جذب کرده و به پی زمین منتقل می‌کنند. مقاومت جانبی دیوارهای برشی از تاب خوردن یا سقوط ساختمان ها جلوگیری می کند.

دیوارهای برشی هدفی مشابه با دیوارهای باربر دارند طوری که نیرو و فشار بار را از منبع آن به پایه زمین جذب و انتقال می دهند. دیوارهای برشی به جای اینکه بارهای عمودی را جذب کنند و ساختمان را مانند دیوارهای باربر نگه دارند، با مقاومت در برابر نیروهای افقی، آن را از فروریختن یک طرفه جلوگیری می کنند.

طراحی دیوار برشی می تواند به عوامل متعددی از جمله ظرفیت برشی مورد نیاز و الزامات برای محاسبات انحراف (میزان تغییر ساختار در هنگام اعمال نیرو) بستگی داشته باشد.

یک دیوار برشی معمولی از دستورالعمل‌خاصی پیروی می کند. دستورالعمل‌های APA می‌توانند به شما کمک کنند تا درک کنید که چگونه می‌توانید به بهترین نحو نیازهای کد را هنگام کنار هم قرار دادن سه عنصری که یک پانل برشی ایجاد می‌کنند، برآورده کنید:

جهت اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه اجدار کلیک نمایید.

قاب بندی

برای مقاومت در برابر فشار جانبی، دیوارهای برشی با قاب چوبی مقاوم در برابر حرکت ساخته می شوند که از دو یا چند دیوار تشکیل شده است. دیوارها توسط دال ها یا تیرها به هم متصل می شوند و تیرها به طور محکم به ستون ها متصل می شوند تا از پایداری اطمینان حاصل شود.

دیوار برشی

اتصال دهنده‌ها و سایر سخت‌افزارها

اجزایی مانند بست‌ها، نگهدارنده‌ها و ناودانی‌ها، قطعات دیوار برشی را به هم متصل می‌کنند و عناصر مهم مانند غلاف را در جای خود نگه می‌دارند.

غلاف

غلاف یک پانل ساختاری ایجاد می کند و دیوار برشی را تقویت می کند تا روی خود فرو نریزد. این لایه معمولاً تخته سه لا یا تخته رشته ای جهت دار (OSB) است.

مصالح دیوار فلزی برشی

دیوار فلزی برشی را می توان از مواد مختلفی ساخت، اما رایج ترین آنها بتن، فولاد و تخته سه لا می باشد.

جهت اطلاع از قیمت ورق a106 کلیک نمایید.

  • بتن

بتن مسلح در ساخت دیوارهای برشی برای ایجاد استحکام جانبی و صلبیت بیشتر استفاده می شود. این دیوارهای بتنی بیشتر برای ساختمان های متوسط تا بلند (از چهار تا 35 طبقه) استفاده می شود.

دیوار فلزی

  • فولاد

دیوارهای برشی ورق فولادی با صفحات فولادی و پرکننده ساخته می شوند. آنها اغلب در ساختمان های بلند برای مقاومت در برابر لرزه استفاده می شوند و با عناصر مرزی طراحی می شوند که بارهای لرزه ای را در هنگام حوادثی مانند زلزله تحمل می کنند.

  • تخته سه لا

دیوارهای برشی تخته سه لا از چوب ساخته شده اند و برای مقاومت در برابر نیروهای جانبی مستمر ناشی از بارهای باد مانند طوفان ها، گردبادها و بادهای شدید طراحی شده اند.

جهت اطلاع از قیمت ورق فولاد d2 کلیک نمایید.

تفاوت دیوار فلزی برشی بیرونی و داخلی

بسته به نیاز یک سازه، ممکن است دارای دیوارهای برشی خارجی یا داخلی یا هر دو باشد.

دیوارهای برشی خارجی بسیار رایج‌ تر هستند و تقریباً در همه خانه‌ها برای پشتیبانی سازه یافت می‌شوند. دیوارهای برشی داخلی معمولاً فقط در سازه‌های بزرگ‌تر مانند خانه‌های بزرگ یا ساختمان‌های مرتفع یافت می‌شوند که در برابر ریزش آسیب‌پذیرتر هستند. هر چه ساختمان بلندتر باشد نیاز بیشتری به سیستم سازه ای دارد که در برابر نیروهای جانبی مقاومت کند.

محل قرار گیری دیوار فلزی برشی در ساختمان

دیوارهای برشی زمانی بهترین عملکرد را دارند که به طور متقارن در داخل یا اطراف نقطه محور مرکزی ساختمان قرار گیرند. اگر دیوار برشی در ضلع شمالی ساختمان وجود داشته باشد، برای ایجاد تقارن باید دیوار برشی در ضلع جنوبی وجود داشته باشد.

فاصله دیوارهای برشی در ساختمان به عواملی مانند اندازه ساختمان و خارجی یا داخلی بودن دیوارها بستگی دارد.

جهت اطلاع از خدمات برش لیزر فلزات کلیک نمایید.

دیوار فولادی برشی

  • مرکز هر نیمی از ساختمان

دیوارهای برشی داخلی معمولاً در مرکز هر نیمه ساختمان قرار می گیرند. این به ساختمان‌های بزرگ‌تر مانند خانه‌های بزرگ‌تر، ساختمان‌های بلند و آسمان‌خراش‌ها کمک می‌کند تا در برابر نیروهای لرزه‌ای بهتر مقاومت کنند. برای این سازه ها، دیوارهای برشی داخلی می توانند به شکل دیوارهای هسته ای یا ستون های جعبه ای شکل باشند که در مناطقی مانند راه پله یا آسانسور قرار می گیرند.

جهت اطلاع از ورق گالوانیزه مشکی کلیک نمایید.

  • انتهای ساختمان

دیوارهای برشی خارجی معمولاً در انتهای ساختمان قرار دارند. وجود یک دیوار برشی در هر انتها، تقارن لازم را برای مقاوم سازی ساختمان در برابر حرکت ایجاد می کند.

نتیجه

از خانه‌ها گرفته تا آسمان‌خراش‌ها و ساختمان‌های تجاری، تقریباً هر نوع سازه‌ای که در زندگی روزمره با آن مواجه می‌شویم از دیوارهای برشی برای پایدار ماندن و حفظ امنیت ما استفاده می‌کند. دیوارهای برشی با محافظت از ما در برابر نیروهای جانبی قدرتمند، خانه ها و جوامع ما را در صورت آب و هوای شدید مانند زلزله و طوفان ثابت نگه می دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا