logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

0 تا 100 آشنایی با انواع لوله ها

لوله چیست

لوله چیست

ابتدا باید بدانیم لوله چیست؟ لوله‌ ها مقاطع استوانه ‌ای توخالی هستند که برای هزاران سال توسط بشر برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌ اند. لوله ‌ها را می ‌توان تقریباً از هر ماده‌ ای تولید کرد، با این حال، از آنجایی که معنای امروزی لوله‌ ها به چیزی بیش از لوله‌ های توخالی که سیال را انتقال می‌دهند نیاز دارد، فلزات در تولید لوله محبوبیت بیشتری پیدا کرده ‌اند.

فولادها به عنوان یک آلیاژ فلزی تنوع زیادی از خواص مکانیکی و شیمیایی را ارائه می ‌کنند که می‌ توان از آنها حتی در کاربرد های سنگین استفاده کرد، بنابراین امروزه انواع لوله ‌های فولادی در بسیاری از کاربردهای مختلف برای اهداف ساخت و ساز, حمل و نقل مورد استفاده قرار می ‌گیرند. لوله های فولادی ممکن است با گرید های مختلف فولاد و با روش های مختلف تولید شوند که بنا به نیازهای کاربردی متفاوت باشند.

لوله

لوله های فولادی لوله های بلند و توخالی هستند که برای کاربرد های مختلف در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. تطبیق پذیری آنها باعث می شود پرمصرف ترین محصولی باشد که توسط صنعت فولاد تولید می شود. آنها معمولاً برای انتقال مواد سیالی که می توانند جریان داشته باشند و ذرات جامد کوچک استفاده می شوند. به دلیل استحکام بالا، می توان از آنها در حمل و نقل زیرزمینی آب و گاز از طریق شهرها یا در ساخت و ساز برای اهدافی مانند گرمایش، لوله کشی و غیره استفاده کرد.

مردم هزاران سال است که از لوله ها برای اهداف مختلف استفاده و تولید می کنند. شواهد باستان شناسی تأیید می کند که حتی در سال 2000 قبل از میلاد، کشاورزان باستانی یا مردم چین از انواع لوله های ساخته شده از مواد مختلف مانند چوب یا بامبو برای حمل و نقل آب استفاده می کردند. از دهه 1800، گام های بلندی در فناوری لوله های فولادی برداشته شده است.

خرید لوله مانیسمان و قیمت لوله صنعتی از موضوعات بسیار مهم در صنعت هستند که نیاز به توجه ویژه دارند. لوله‌های مانیسمان به دلیل مقاومت بالا و ویژگی‌های فنی برتر، در بسیاری از پروژه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اطلاع از قیمت لوله صنعتی و انجام خریدی موفق، باید به تامین‌کنندگان معتبر مراجعه کرد تا از کیفیت و قیمت مناسب بهره‌مند شد.

خدمات برش لیزر استیل نیز نقش مهمی در بهینه‌سازی فرآیندهای تولید دارد. این خدمات با دقت و سرعت بالا، امکان برش دقیق و با کیفیت استیل را فراهم می‌کنند که این امر به خصوص در صنایع حساس و پروژه‌های پیچیده اهمیت دارد. همچنین، لوله SPK به عنوان یکی از انواع پرکاربرد لوله‌های صنعتی، در بسیاری از کاربردها به دلیل دقت بالا و استحکام مناسب استفاده می‌شود.

فروش لوله مانیسمان توسط تامین‌کنندگان مختلف انجام می‌شود و برای اطمینان از کیفیت محصول و قیمت مناسب، باید از مراکز معتبر و با سابقه خرید کرد. در نهایت، ترکیب این عوامل می‌تواند به بهبود عملکرد و کارایی پروژه‌های صنعتی کمک کند و نتایج مطلوب‌تری را به همراه داشته باشد.

لوله در کجا استفاده می شود

لوله ها در سازه ها، حمل و نقل و ساخت مورد استفاده قرار می گیرند. مواد مختلف، ویژگی‌ های طراحی و روش‌های تولید لوله‌های فولادی در حال توسعه بوده و بر اساس کاربرد متفاوت است.

برای اطلاعات بیشتر درباره لوله ها می توانید به مقاله لوله مانیسمان چیست مراجعه نمایید.

لوله ساختمانی

انواع فولاد مورد استفاده در لوله ها

لوله های سازه کربنی

لوله سازه کربنی  که با نام لوله آهنی نیز شناخته می شوند تقریباً 90 درصد کل تولید انواع لوله را تشکیل می دهد.

تفاوت لوله آهنی با لوله فولادی در این است که آنها از مقدار نسبتاً کمتری از عناصر آلیاژی تشکیل شده اند و به طور کلی در صورت استفاده به تنهایی ضعیف عمل می کنند. از آنجایی که خواص مکانیکی و ماشین کاری آنها کافی است، ممکن است هزینه کمی کمتر داشته باشند و ممکن است برای کاربردهای مخصوصاً با استرس کم ترجیح داده شوند.

فقدان عناصر آلیاژی، مناسب بودن فولاد کربنی را برای کاربردهای پرفشار و شرایط حساس کاهش می‌دهد، بنابراین در برابر بارگذاری‌های زیاد دوام کمتری دارند. دلیل اصلی ترجیح دادن فولادهای کربنی برای انواع لوله ها ممکن است شکل پذیری پیشرفته و ماهیت غیر خمشی آنها تحت بارگذاری باشد.

آنها عموماً در صنایع خودروسازی و دریایی و حمل و نقل نفت و گاز استفاده می شوند.  st37، A106، st52  گریدهای لوله سازه کربنی هستند که می توانند به صورت درز دار یا بدون درز استفاده شوند.

لوله های آلیاژی

وجود عناصر آلیاژی خواص مکانیکی فولاد را بهبود می‌بخشد، بنابراین لوله‌ ها در برابر کاربردهای پرتنش و فشار بالا مقاوم‌تر می‌شوند. عمومی ترین عناصر آلیاژی نیکل، کروم، منگنز، مس و … هستند که در ترکیب بین 1-50 درصد وزنی وجود دارند.

مقادیر متفاوتی از عناصر آلیاژی مختلف به روش‌ های متفاوتی به خواص مکانیکی و شیمیایی محصول کمک می‌ کنند، بنابراین ترکیب شیمیایی فولادها نیز مطابق با نیاز ها و کاربرد اصلاح می‌شود. لوله های فولادی آلیاژی به طور کلی تحت بارهای بالا با شرایط ناپایدار مانند صنایع نفت و گاز، پالایشگاه ها، پتروشیمی و کارخانه های شیمی استفاده می شوند.

لوله فولادی

لوله های استیل

لوله استیل چیست؟ لوله های استیل نیز می توانند در خانواده فولاد آلیاژی قرار گیرند. عنصر آلیاژی اصلی در فولاد ضد زنگ، کروم است که مقدار آن بین 10 تا 20 درصد وزنی متغیر است. هدف اصلی افزودن کروم این است که فولاد با جلوگیری از خوردگی خواص ضد زنگی به دست آورد.

لوله های فولادی ضد زنگ به طور کلی در شرایط شدید مورد استفاده قرار می گیرند که در آن مقاومت در برابر خوردگی و استحکام بالا حیاتی است، مانند صنایع دریایی، تصفیه آب، پزشکی و صنعت نفت و گاز. 304/304L و 316/316L و 310/310S گریدهای فولاد ضد زنگ هستند که می توانند در تولید لوله استفاده شوند. در حالی که گرید 316 و 304 دارای مقاومت و استحکام زیادی در برابر خوردگی است.

لوله استیل

لوله های گالوانیزه

لوله گالوانیزه لوله های فولادی هستند که برای جلوگیری از خوردگی با روکش روی استفاده می شوند. پوشش روی از خوردگی مواد خورنده لوله جلوگیری می کند. زمانی رایج ترین نوع لوله برای خطوط آبرسانی بود، اما به دلیل کار و زمان صرف شده برای برش، رزوه کشی و نصب لوله گالوانیزه، به جز استفاده محدود در تعمیرات، دیگر چندان مورد استفاده قرار نمی گرفت. این نوع لوله ها از قطر 12 میلی متر (0.5 اینچ) تا 15 سانتی متر (6 اینچ) تهیه می شوند.

جهت اطلاع از قیمت روز لوله گالوانیزه کلیک نمایید.

 

آنها در طول 6 متر (20 فوت) موجود هستند. با این حال، لوله گالوانیزه برای توزیع آب هنوز در کاربردهای تجاری بزرگتر دیده می شود. یکی از معایب مهم لوله های گالوانیزه عمر 40 تا 50 ساله آنهاست. با وجود اینکه پوشش روی سطح را می پوشاند و از واکنش مواد خارجی با فولاد و خوردگی آن جلوگیری می کند. اگر مواد منتقل شده خورنده باشند لوله ممکن است از داخل شروع به خوردگی کند.

بنابراین، کنترل و ارتقاء لوله های فولادی گالوانیزه در دوره های خاص بسیار مهم است.

لوله گالوانیزه

کنترل کیفیت

اقدامات مختلفی برای اطمینان از مطابقت لوله فولادی تمام شده با مشخصات انجام می شود. به عنوان مثال، گیج اشعه ایکس برای تنظیم ضخامت فولاد استفاده می شود. سنج ها با استفاده از دو اشعه ایکس کار می کنند. یک پرتو به سمت فولادی با ضخامت مشخص هدایت می شود. دیگری به سمت فولاد عبوری در خط تولید هدایت می شود.

اگر بین دو پرتو اختلاف وجود داشته باشد، گیج به طور خودکار تغییر اندازه غلتک ها را برای جبران ایجاد می کند. لوله ها نیز در پایان فرآیند از نظر نقص بررسی می شوند. یکی از روش های آزمایش لوله استفاده از دستگاه مخصوص است. این دستگاه لوله را با آب پر می کند و سپس فشار را افزایش می دهد تا ببیند آیا دوام می آورد یا خیر. لوله های معیوب برای ضایعات برگردانده می شوند.

کنترل کیفیت لوله

مشخصات فنی

ممکن است در مورد نحوه مشخص کردن این مواد و ویژگی های دقیق لوله سردرگمی وجود داشته باشد. انجمن  آمریکایی آزمایش و مواد (ASTM)  به همراه  انجمن مهندسین مکانیک آمریکا (ASME)  و  موسسه نفت آمریکا (API)  بیشترین مرجع برای مشخصات لوله‌کشی در آمریکای شمالی هستند.

اندازه اسمی لوله

اندازه لوله به عنوان “اندازه اسمی لوله” یا NPS نقل شده است. مبدا اعداد NPS برای لوله های کوچکتر (< NPS 12) با مبدا لوله های با قطر بزرگتر متفاوت است. با این حال، تمام لوله های یک عدد NPS خاص دارای قطر خارجی (OD) یکسانی هستند. قطر داخلی بسته به ضخامت دیواره فلز متفاوت خواهد بود. دلیل این امر این است که می توان از تکیه گاه های ساختاری یکسان برای تمام لوله کشی های یک عدد NPS خاص بدون در نظر گرفتن ضخامت دیوار استفاده کرد.

لوله ها

جدول لوله

جدول لوله اشتال لوله های فولادی برای توصیف ضخامت دیواره لوله ها استفاده می شود. از آنجایی که پارامتر مهمی است که مستقیماً بر استحکام لوله تأثیر می گذارد، باید به درستی کنترل شود. جدول زمانی لوله یک عدد بدون بعد است و بر اساس فرمول طراحی برای ضخامت دیوار با توجه به فشار طراحی و تنش مجاز محاسبه می شود. با افزایش تعداد برنامه، ضخامت دیواره لوله افزایش می یابد. بنابراین شماره برنامه یک لوله قطر داخلی را تعیین می کند، زیرا OD توسط عدد NPS ثابت می شود.

اعداد لوله

وزن لوله

وزن لوله را می توان با توجه به NPS که قطر بیرونی را نادیده می گیرد و برنامه زمانی که ضخامت دیواره لوله ها را تعیین می کند محاسبه کرد. این فرمول از وزن نظری فولاد 40.8 پوند بر فوت مربع در هر 1 اینچ ضخامت برای تعیین ثابت استفاده می کند. وزن لوله با فرمول زیر نشان داده می شود که در آن t ضخامت، OD قطر بیرونی و W وزن لوله است: W = 10.69 × t (OD – t)

جهت اطلاع از خدمات برش لوله کلیک نمایید.

استانداردهای لوله

استانداردهای ساخت لوله ها معمولاً به آزمایش ترکیب شیمیایی و یک سری آزمایشات مقاومت مکانیکی برای هر گرمای لوله نیاز دارند. گرمای لوله همگی از یک شمش ریخته‌گری شده ساخته می‌شود و بنابراین ترکیب شیمیایی یکسانی دارد. آزمایش‌های مکانیکی ممکن است با لوله‌های زیادی مرتبط باشد که همگی از یک گرما بوده و از طریق فرآیندهای عملیات حرارتی یکسانی انجام شده‌اند.

  1. ASTM (American Society for Testing and Materials): استانداردهایی مانند ASTM A53 و ASTM A106 برای لوله‌های فولادی کربنی، و ASTM A312 برای لوله‌های فولادی استنلس استیل در نظر گرفته می‌شوند.
  2. ASME (American Society of Mechanical Engineers): استانداردهایی مانند ASME B36.10M برای لوله‌های فولادی و آلیاژی، و ASME B31.3 برای طراحی و ساخت لوله‌ها در سیستم‌های فرآیندی استفاده می‌شوند.
  3. API (American Petroleum Institute): استانداردهایی مانند API 5L برای خطوط لوله انتقال نفت و گاز، و API 5CT برای لوله‌های استفاده شده در چاه‌های نفتی و گازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  4. ISO (International Organization for Standardization): استانداردهایی مانند ISO 3183 برای خطوط لوله انتقال نفت و گاز، و ISO 1127 برای لوله‌های استنلس استیل استفاده می‌شوند.
  5. DIN (Deutsches Institut für Normung): استانداردهایی مانند DIN 2448 برای لوله‌های فولادی بدون درز، و DIN 30670 برای لوله‌های پوشش داده شده با روکش‌های محافظتی استفاده می‌شوند.
  6. EN (European Norms): استانداردهایی مانند EN 10216 برای لوله‌های فولادی بدون درز برای دماهای بالا و EN 10255 برای لوله‌های فولادی جوشی و بدون درز برای کاربردهای عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربردهای لوله های دایره ای

لوله های دایره ای به دلیل تطبیق پذیری و قابلیت اطمینان بودن در ساختمان، کاربرد گسترده ای در پروژه های زیرساختی مختلف دارد. کاربردهای متداول لوله دایره ای  شامل سیستم های تامین آب، شبکه های فاضلاب، زهکشی آب طوفان و چلچک ها می باشد.

لوله صنعتی سبک

لوله صنعتی جزء ضروری بسیاری از صنایع از حمل و نقل نفت و گاز گرفته تا انتقال آب و سایر مایعات می باشد. انواع مختلفی از لوله های صنعتی موجود است که هر کدام خواص و کاربردهای منحصر به فردی دارند. در مقاله لوله صنعتی چیست ، تفاوت ‌های بین این نوع لوله ‌ها و حتی لوله صنعتی سبک را خواهید دید که برای انتخاب مناسب برای پروژه شما بسیار مهم است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا