logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

برای ساخت تیرآهن ساختمانی از چه آلیاژی استفاده می شود

تیرآهن ساختمانی

برای رسیدن به این سوال که برای ساخت تیرآهن ساختمانی از چه آلیاژی استفاده می شود؟ ابتدا باید بدانیم که، تیرآهن ساختمانی با استحکام بالا، ماشین کاری خوب و شکل پذیری بالا، یک مصالح ساختمانی ایمن و مقرون به صرفه است که به عنوان ستون فقرات ساختمان های فولادی سازه ای عمل می کند. این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که چه چیزی فولاد سازه‌ای را به یک مصالح ساختمانی سودمند تبدیل می‌کند، انواع مختلف فولاد سازه‌ای، و انواع مختلف گریدهای فلزی و خواص مربوط به آن‌ ها. همچنین میتوانید جهت استعلام قیمت فولاد ساختمانی وارد صفحه ی این محصول در سایت فولاد حامیران شوید.

تیرآهن ساختمانی اغلب از آلیاژهای فولاد استفاده می‌شود. آلیاژهای فولاد متشکل از آهن به همراه عناصر دیگری مانند کربن، منگنز، سیلیسیم، فسفر، گوگر، نیکل، کروم و مولیبدن هستند. این عناصر به‌طور کلی به منظور بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی فولاد، مقاومت در برابر خستگی، سختی، استحکام و دیگر ویژگی‌های مهم استفاده می‌شوند.

نوع خاصی از فولاد که برای تیرآهن ساختمانی استفاده می‌شود به نام “فولاد ساختمانی” یا “فولاد سازه‌ای” معروف است. این نوع فولاد معمولاً دارای استحکام بالا، قابلیت اطمینان در برابر بارهای زنده و مرده، انعطاف‌پذیری مناسب و مقاومت در برابر زنگ زدگی است. استفاده از آلیاژهای مناسب با ترکیب موجود عناصر، با توجه به نیازهای سازه و شرایط محیطی، موجب تولید تیرآهن ساختمانی با خواص مکانیکی و استحکام مناسب می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره لوله ها می توانید به مقاله لوله مانیسمان چیست مراجعه نمایید.

فولاد ساختمانی چیست

فولاد ساختمانی یک نوع فولاد کربنی همه کاره است. از نظر وزن، فولاد ساختاری دارای محتوای کربن تا 2.1٪ است. انجمن آمریکایی آزمایش و مواد، ASTM، ISO بین المللی، استانداردهایی را برای ترکیب و تحمل ابعادی برای تمام گریدهای فولادی سازه تعیین می کند.

هنگامی که صرفه جویی در وزن و دوام هر دو از عوامل کلیدی ساخت هستند، احتمالاً از صفحات فولادی استفاده می شود. علاوه بر صفحات فولادی سازه ای، فولاد سازه ای در اشکال مختلفی وجود دارد که آن را برای پروژه های مختلف سازگار می کند.

جهت اطلاع از قیمت تیرآهن ۱۴ کلیک نمایید.

تیرآهن ساختمانی

تیرآهن ساختمانی در دسته پروفیل ساختمانی قرار میگیرد و پایه هزاران ساختمان مسکونی و تجاری، قاب بستر وسایل نقلیه، پل ها و پایه ماشین آلات هستند. تیرآهن I شکل دارای یک بالا و پایین است که بال (گاهی اوقات پا) نامیده می شود. اغلب این بال ها مخروطی می شوند. قسمت میانی تیر را جان می نامند. جان به گونه ای ساخته شده است که در برابر نیروی بی حرکت مقاومت کند، در حالی که بال ها در برابر خم شدن مقاومت می کنند.

تیرآهن

تیرآهن هاش

تیرآهن هاش سنگین تر از تیرآهن آی شکل است و تحمل نیروی بیشتری دارد. لبه های آنها مخروطی نمی شود.

شرکت فولاد حامیران ارائه دهنده انواع خدمات برش از جمله خدمات برش لیزر فلزات و خدمات برش لیزر آهن و خدمات برش ورق با لیزر میباشد.

تیرآهن های تی

تیرآهن های تی شکل مانند تیرآهن های معمولی هستند اما بدون بال پایین. نداشتن بال باعث می شود تیر T به دلیل استحکام کششی کمتر، تطبیق پذیری کمتری داشته باشد. بنابراین، آنها بیشتر در تقویت استفاده می شوند.

ویژگی های فولاد سازه ای برای ساختمان های فولادی سازه ای مهم است

برای همه سازه ها پتانسیل آنها برای جذب انرژی قابل توجه است. سه ویژگی مکانیکی مهم وجود دارد که از عملکرد گسترده فولاد سازه پشتیبانی می کند:

جهت اطلاع از قیمت تیراهن فایکو کلیک نمایید.

قدرت تسلیم

استحکام تسلیم به حداقل نیروی لازم برای دستیابی به تغییر شکل دائمی اشاره دارد. استحکام تسلیم با آزمایش کشش، در اولین نقطه انحراف از تناسب در منحنی تنش-کرنش تعیین می‌شود. فولاد باربر باید دارای مقاومت تسلیم بیشتر از 35000 psi باشد. اسکلت فلزی و مواد غیر باربر دارای حداقل مقاومت تسلیم مورد نیاز 33000 psi است.

استحکام کششی

استحکام کششی به عنوان تنشی نهایی یا حداکثری که یک ماده می تواند قبل از شکست دائمی تحمل کند، شناخته می شود. اگر استحکام تسلیم اولین نقطه ای باشد که یک ماده به طور دائم خم می شود، استحکام کششی نقطه ای است که ماده در آن می شکند. استحکام کششی دارای ابعاد نیرو در واحد سطح است که معمولاً در واحد پوند بر اینچ مربع (psi) بیان می شود. 36000-50000 psi استحکام کششی معمولی برای فولاد سازه ای در نظر گرفته می شود، اما می تواند تا 58000-70000 psi برسد.

ازدیاد طول

ازدیاد طول، درجه کشسانی قبل از پارگی است. هر چه استحکام کششی یک ماده بیشتر باشد، تحت تنش کمتر کشیده می شود. خواه یک ماده خمیده، کشیده یا فشرده شده باشد، ازدیاد طول نقطه ای بین استحکام کششی و استحکام تسلیم خواهد بود و به صورت درصدی از طول اولیه آن بیان می شود. برای فولاد غیر ساختاری نیازی به ازدیاد طول وجود ندارد.

فولاد سازه تمام این ارزیابی های استفاده را برآورده می کند.

تیرآهن سازه ای

نسبت قدرت به وزن بالا

از آنجایی که نسبت استحکام به وزن نشان می‌دهد که ماده چقدر برای وزن آن مفید است، ارزیابی‌های استفاده برای ساخت و ساز تمایل دارند نسبت مقاومت به وزن بالا را در اولویت قرار دهند. فولاد سازه ای نه تنها قوی است، بلکه وزن نسبتاً سبکی دارد. این به دلیل نسبت استحکام بالا به وزن کم شناخته شده است که استفاده از آن را آسان تر و ارزان تر از سایر فلزات می کند.

جهت اطلاع از قیمت تیرآهن هاش کلیک نمایید.

ماشینکاری خوب

یکی دیگر از مزایای فولاد سازه ماشینکاری خوب همانند تیرآهن ساختمانی است. یک ماده ماشینکاری رایگان به حداقل قدرت برای برش نیاز دارد، می توان آن را به سرعت برش داد، به راحتی یک روکش خوب به دست آورد و ابزار را فرسوده نمی کند. باز هم، این مزایا به سهولت پروژه در سراسر نگرانی های اقتصادی کمک می کند – صرفه جویی در زمان با حداقل خطر برای آسیب و تعمیر ابزار.

شکل پذیری

یکی از ملاحظات مربوط به ساخت و ساز ساختمان، شکل پذیری است. شکل پذیری توانایی یک ماده برای کشیده شدن یا تغییر شکل بدون شکستگی را توصیف می کند. در مهندسی زلزله، شکل‌پذیری اصطلاحی است که برای شناسایی میزان مقاومت یک ساختمان در برابر جابجایی‌های ناشی از لرزش زمین استفاده می‌شود. بنابراین، اگر می‌خواهید ساختمانی در برابر زلزله آماده باشد، ماده‌ای می‌خواهید که دارای قاب فولادی با جزئیات مناسب با درجه خاصی از کشسانی باشد که آن را قادر می‌سازد تا قبل از شروع شکست (شکستگی) تغییر شکل‌های بزرگ را تحمل کند. همانطور که گریدهای فولادی سازه را در نظر می گیریم، به خاطر داشته باشید که افزایش کربن باعث افزایش استحکام اما کاهش شکل پذیری می شود.

جهت اطلاع از فولاد vcn 200 کلیک نمایید.

تست چارپی چیست و چرا اهمیت دارد

تست ضربه چارپی میزان انرژی قابل جذب توسط یک ماده خاص مانند فلزات، سرامیک ها و پلیمرها را محاسبه می کند و برای درجه بندی خرابی آن استفاده می شود. این یک تست ارزیابی گسترده است که چقرمگی و کیفیت نسبی یک ماده را نشان می دهد. آزمایش ضربه چارپی یا آونگ همچنان به عنوان یک روش کنترل کیفیت اقتصادی استفاده می شود و به تعیین اینکه آیا یک ماده برای یک پروژه خاص مناسب است یا خیر کمک می کند.

این آزمایش شامل ضربه زدن به یک نمونه بریده بریده با چکش بر روی بازوی آونگی است. نمونه به طور ایمن در هر انتها نگه داشته می شود در حالی که چکش در مقابل شکاف ضربه می زند. اندازه گیری کاهش حرکت بازوی آونگ نشان دهنده انرژی جذب شده است. توجه به این نکته مهم است که چقرمگی یک ماده ممکن است بر اساس ضربه در شرایط دمای پایین و تمرکزکننده‌های استرس اضافی مانند بریدگی‌ها و ترک‌ها متفاوت باشد.

جهت اطلاع ازقیمت لوله مانیسمان کلیک نمایید.

انواع فولادهای ساختمانی

فولاد A36

A36 یک فولاد ارزان قیمت کم کربن ترجیح داده شده و همه کاره است که به دلیل استحکام تسلیم (36000 psi) و ماشین کاری عالی شناخته شده است. A36 می تواند تا حدود 20٪ طول اصلی خود کشیده شود و معمولاً برای ستون ها، تیرها، عرشه و عناصر پایان استفاده می شود. در حالی که انعطاف پذیری مناسبی دارد، فولاد A36 برای تقویت استفاده نمی شود.

فولاد A572

A572 یک صفحه فولادی کم آلیاژ با مقاومت بالا (HSLA) است. این فولاد سازه‌ای جوش‌پذیر و کم آلیاژ دارای تسلیم و استحکام کششی مشابه با فولاد A36 است، اما برای کاربردهایی که به استحکام بالاتری نسبت به وزن نیاز دارند، مناسب‌تر است. بدون کاهش قدرت، A572 سبک تر از مشابه ساخته شده با فولاد کربنی است، و آن را به یک ماده عالی برای برج های انتقال، ترن هوایی و پل ها تبدیل می کند.

جهت اطلاع از قیمت فولاد mo40 کلیک نمایید.

فولاد A588

فولاد A588 دارای استحکام تسلیم و کششی بیشتر از 46000 psi است که بالاتر از هر دو A36 و A572 است. با ازدیاد طول مشابه، A588 از نظر مقاومت در برابر خوردگی اتمسفر برتر خود متمایز می شود که منجر به چرخه عمر طولانی تر می شود. بنابراین، A588 نیازهای خاص صنایعی را که به راه حل های فضای باز نیاز دارند، برآورده می کند.

فولاد A514

A514 یک فولاد آلیاژی خاموش شده و تمپر شده با استحکام تسلیم 100000 psi و کشیدگی بین 16-18٪ است. A514 یک فولاد ساختاری با عملکرد بالا است که جوش پذیری و چقرمگی خوبی را در دماهای پایین جوی ارائه می دهد. در درجه اول، A514 برای پشتیبانی از بارهای سنگین، در جرثقیل ها و سایر برنامه های کاربردی ماشین آلات با سایش بالا استفاده می شود.

قیمت

برای اطلاع از قیمت تیرآهن ۱۴ یزد، قیمت تیرآهن ۱۴ اصفهان امروز، قیمت تیرآهن ۱۸ اهواز می توانید وارد سایت حامیران شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا