logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

آشنایی با تفاوت نبشی استیل با نبشی آلومینیوم

آشنایی با تفاوت نبشی استیل با نبشی آلومینیوم

تفاوت نبشی استیل با نبشی آلومینیوم

نبشی ، یکی از مقاطع طویل فولادی پرکاربرد در صنعت ساختمان و سازه، به صورت L شکل و از دو بال عمود برهم با ضخامت و طول یکسان تولید می شود. نبشی ها در انواع مختلفی از جمله نبشی استیل و نبشی آلومینیوم عرضه می شوند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. انتخاب نوع مناسب نبشی برای هر پروژه به عوامل مختلفی از جمله وزن، استحکام، مقاومت به خوردگی، قیمت و کاربرد نهایی بستگی دارد.

تفاوت نبشی استیل با نبشی آلومینیوم

تفاوت وزن نبشی استیل با نبشی آلومینیوم

یکی از بارزترین تفاوت های بین نبشی استیل و نبشی آلومینیوم، وزن آن ها است. چگالی آلومینیوم بسیار کمتر از چگالی استیل می باشد است، به این معنی که نبشی های آلومینیومی با ابعاد مشابه، به طور قابل توجهی سبک تر از نبشی های استیل هستند. این ویژگی می تواند در مواردی که وزن سازه حائز اهمیت باشد، مانند اسکلت بندی ساختمان ها در مناطق زلزله خیز، مزیت قابل توجهی محسوب شود.

به عنوان مثال، استفاده از نبشی های آلومینیومی در ساخت سقف کاذب، بار مرده ساختمان را به طور قابل توجهی کاهش می دهد که این امر در سازه های بلند و مرتفع حائز اهمیت است. همچنین در ساخت و ساز پل ها، استفاده از نبشی های آلومینیومی می تواند وزن کلی سازه را کم کند و در نتیجه به صرفه تر و ایمن تر باشد.

جهت اطلاع از قیمت روز نبشی کلیک نمایید.

 

تفاوت استحکام نبشی استیل با نبشی آلومینیوم

نبشی های استیل به طور کلی از استحکام و مقاومت مکانیکی بیشتری نسبت به نبشی های آلومینیومی برخوردارند. این به دلیل ساختار اتمی فولاد و وجود کربن در آن است. نبشی های استیل می توانند بارهای سنگین تر را تحمل کنند و در برابر خم شدن و تغییر شکل مقاومت مناسبی از خود نشان دهند.

تفاوت استحکام نبشی استیل با نبشی آلومینیوم

بنابراین برای کاربرد هایی که نیازمند استحکام بالا هستند، مانند ستون ها، تیرها و خرپاها، استفاده از نبشی استیل مناسب تر است. به عنوان مثال، در ساخت اسکلت فلزی ساختمان ها، از نبشی های استیل برای ایجاد ستون ها و تیرهای اصلی استفاده می شود چرا که این نبشی ها می توانند وزن طبقات و سقف را به طور ایمن تحمل کنند. از سوی دیگر، نبشی آلومینیومی به دلیل انعطاف پذیری بیشتر، برای کاربردهایی که نیاز به شکل پذیری و خم شدن دارند، مانند قاب پنجره ها و درب ها، مناسب تر می باشند..

مقاومت به خوردگی نبشی استیل نسبت به نبشی آلومینیوم

نبشی های استیل به دلیل وجود کروم در ترکیب خود، مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارند. این ویژگی آن ها را برای استفاده در محیط های مرطوب، اسیدی یا نمکی ایده آل می کند. در مقابل، نبشی های آلومینیومی در معرض رطوبت و مواد شیمیایی آسیب پذیرتر هستند و  ممکن است با گذشت زمان زنگ بزنند یا پوسته پوسته شوند.

شرکت فولاد حامیران ارائه دهنده انواع خدمات برش از جمله خدمات برش لیزر فلزات و خدمات برش لیزر آهن و خدمات برش ورق با لیزر میباشد.

مقاومت به خوردگی نبشی استیل نسبت به نبشی آلومینیوم

بنابراین در  محیط های خورنده، مانند:

 • کارخانجات شیمیایی: که در آنها از مواد شیمیایی خورنده مانند اسیدها و بازها استفاده می شود.
 • تصفیه خانه ها: که در آنها فاضلاب های اسیدی و شور وجود دارد.
 • اسکله ها: که در معرض آب شور دریا هستند.
 • نمای ساختمان ها در مناطق ساحلی: که در معرض رطوبت و بادهای شور دریا هستند.

استفاده از نبشی استیل  ضروری است.

جهت اطلاع از قیمت نبشی 304 کلیک نمایید.

 

تفاوت قیمت نبشی استیل با نبشی آلومینیوم

قیمت نبشی آلومینیوم به طور معمول کمتر از قیمت نبشی استیل می باشد. این تفاوت قیمت عمدتاً به دلیل قیمت پایین تر آلومینیوم نسبت به استیل است. علاوه بر این، فرآیند تولید نبشی آلومینیوم نیز  ساده تر و کم هزینه تر است.

قیمت نبشی استیل با نبشی آلومینیوم

بنابراین،  اگر  بودجه  محدود باشد  و  نیاز به  استحکام  فوق العاده  نیست،  نبشی های آلومینیومی  می توانند  گزینه   مناسب  و به صرفه تری  باشند. با این حال،  لازم به ذکر است که  نبشی های آلومینیومی  ممکن است  در  طول  زمان  به  دلیل  نیاز  به  تعمیرات  و  تعویض  بیشتر،  هزینه  بیشتری  را  به  شما  تحمیل  کنند.  در  مقابل،  نبشی های استیل  به  دلیل  دوام  و  مقاومت  بالا،  نیاز  به  تعمیرات  و  نگهداری  کمتری  دارند  و  طول  عمر  بیشتری  دارند.

جدول تفاوت نبشی استیل با نبشی آلومینیوم

جدول زیر تنها یک خلاصه از تفاوت های اصلی بین نبشی استیل و نبشی آلومینیوم می باشد که با استفاده از آن می توانید به صورت اجمالی به تفاوت نبشی استیل با نبشی آلومینیوم پی ببرید.

جدول تفاوت نبشی استیل با نبشی آلومینیوم

تفاوت کاربرد نبشی استیل با نبشی آلومینیوم

انتخاب نوع نبشی مناسب به کاربرد نهایی آن بستگی دارد. در اینجا چند نمونه از کاربردهای رایج نبشی استیل و نبشی آلومینیوم آورده شده است:

کاربرد نبشی استیل

 • ساختمان و سازه: ستون ها، تیرها، خرپاها، فریم ها، اتصالات
 • صنعت: تجهیزات صنعتی، ماشین آلات، ریل ها، پل ها
 • محیط های خورنده: کارخانجات شیمیایی، تصفیه خانه ها، اسکله ها، نمای ساختمان ها در مناطق ساحلی
 • صنعت غذایی و دارویی: به دلیل بهداشت و عدم واکنش با مواد غذایی و دارویی

کاربرد نبشی استیل

کاربرد نبشی آلومینیوم

 • ساختمان و سازه: پنجره ها، درب ها، پارتیشن ها، سقف کاذب، نما
 • صنعت: تجهیزات سبک، تابلوهای تبلیغاتی، بدنه خودرو و هواپیما
 • مبلمان و دکوراسیون: میز، صندلی، قفسه، پارتیشن

کاربرد نبشی آلومینیوم

 

نتیجه

نبشی استیل و نبشی آلومینیوم هر دو مزایا و معایب خاص خود را دارند. انتخاب نوع مناسب نبشی به نیازها و شرایط هر پروژه بستگی دارد. در انتخاب نهایی باید به  عواملی مانند وزن، استحکام، مقاومت به خوردگی، قیمت و کاربرد نهایی توجه شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا