logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

کاربرد نبشی در مقاوم سازی سازه ها

کاربرد نبشی در مقاوم سازی سازه

کاربرد نبشی چیست

نبشی های فولادی که به نام میله های زاویه ای نیز شناخته می شوند، از پرمصرف ترین مصالح در ساخت و ساز هستند. نبشی ها اساساً توسط فولاد کربنی نورد گرم یا فولاد کم آلیاژ با استحکام بالا تولید می‌شوند. دارای مقطع L شکل با دو پایه  مساوی یا نابرابر و زاویه 90 درجه است. کاربرد نبشی در مقاوم سازی سازه ها و فیکس نمودن اتصالات سازه ای بسیار حائز اهمیت است ما در این مقاله با کلیات و کاربرد های نبشی برای مقاوم سازی سازه ها آشنا می شویم.

جهت اطلاع از قیمت نبشی کلیک نمایید.

کاربرد نبشی چیست

فرایند تولید نبشی

فرآیند تولید ما برای نبشی های فولادی از روش نورد گرم استفاده می کند. نورد گرم پروفیل های ساختاری برای فولاد تولید می کند که هم قوی و هم مقرون به صرفه هستند. با توجه به محتوای فولاد، فولاد زاویه را می توان به نبشی فولادی کربن متوسط و نبشی فولادی (کربن متوسط دارای مقاومت بالا) HSLA تقسیم کرد. نبشی فولاد کربن متوسط شامل A36، S235JR، q235، SS400، SS490، st37 است. نبشی فولاد کربن HSLA حاوی A572 و A588 است.

فرایند تولید نبشی

با توجه به عملیات سطح، نبشی دارای سه نوع است – مشکی (بدون عملیات)، گالوانیزه گرم و رنگ شده.

انواع نبشی

نبشی های بال مساوی

نبشی های بال مساوی معمولاً در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا تمایل به استحکام کششی عالی دارند و می توانند برای به دست آوردن مقاومت در برابر خوردگی، که هر دو در موفقیت پروژه های ساختمانی فولادی حیاتی هستند، درمان شوند. نبشی های بال مساوی نیز دارای کیفیت های مختلف سازگار با محیط زیست هستند و در صورت لزوم می توان آنها را در چندین رنگ رنگ آمیزی کرد. نبشی های کاملاً مساوی که میله‌ها را تشکیل می‌دهند، کار با آنها را بسیار ساده می‌کنند و در عین حال به جلوگیری از هرگونه تاب برداشتن کمک می‌کنند.

جهت اطلاع از قیمت نبشی 8 کلیک نمایید.

 

استفاده از نبشی های بال مساوی

این نوع نبشی های فولادی سازه ای به دلیل استحکام طبیعی ناشی از نبشی های مساوی که در طراحی آنها به چشم می خورد، برای تقویت ساختمان ها در هر اندازه ای عالی است. این میله ها اغلب برای تشکیل بخشی از قاب های پشتیبانی پروژه های ساختمانی استفاده می شوند.

نبشی بال مساوی فولادی را می ‌توان بر روی یک سازه یا سطح موجود سوراخ کرد، پیچ و مهره کرد یا به آن جوش داد و پایه‌ای مطمئن را ایجاد کرد که به این معنی است که خود سازه می‌تواند بارهای بیشتری را تحمل کند. قابلیت اطمینان نبشی های بال مساوی به این معنی است که می‌توانید از آنها برای ایجاد کشتی، ریل قطار و سایر موارد صنعتی نیز استفاده کنید.

انواع نبشی

نبشی های بال نامساوی

همانطور که از نام آنها پیداست، نبشی های بال نا مساوی دارای دو ضلع با ابعاد متفاوت هستند، اغلب با تفاوتی که به اندازه کافی برای هر کسی قابل مشاهده است. دارای استحکام کششی بالایی هستند، می توان آنها را گالوانیزه کرد یا با استفاده از روش دیگری برای مقاوم در برابر خوردگی درمان کرد و بسیار سازگار با محیط زیست است.

جهت اطلاع از قیمت نبشی 3 کلیک نمایید.

استفاده از نبشی های بال نامساوی

در حالی که طراحی آنها باعث می شود که نبشی های بال نا مساوی کمتر قابل اعتماد به نظر برسند، طراحی آنها به این معنی است که آنها به اندازه نبشی های بال مساوی قابل اعتماد هستند و برای استفاده در صنایع مختلف عالی هستند. بنابراین معمولاً از نبشی های بال نامساوی برای ساخت موارد زیر استفاده می شود که به مقادیر متفاوتی از پشتیبانی در مناطق مختلف نیاز دارند:

  • کارگاه های آموزشی
  • پل ها
  • وسایل نقلیه

نبشی های بال نا مساوی کوچکتر را می توان برای ایجاد مواردی مانند:

قیمت نبشی

  • نرده
  • قفسه ها
  • نرده ها

کاربرد نبشی در سازه

نبشی های فولادی عمدتاً برای ایجاد پشتیبانی ساختاری استفاده می‌شوند و ایده ‌آل ‌ترین ترکیب، فولاد کم آلیاژ و در عین حال با استحکام بالا با شکل ‌پذیری و چقرمگی برتر است. از آنها می توان به روش های مختلفی مانند ساخت پل ها و انبارها، ساخت تجهیزات و ماشین آلات، پشتیبانی از تیرها و سایر سازه ها، ساخت قفسه ها و گاری های برقی استفاده کرد.

جهت اطلاع از قیمت نبشی 5 کلیک نمایید.

 

نبشی های فولادی مزایای بزرگی را ارائه می‌کنند، به خصوص در مورد قاب‌بندی، مقاوم سازی سازه، تریم‌های زیبایی، براکت‌ها و غیره. ترکیب فولاد کم آلیاژ و ویژگی‌ های ذاتی این آلیاژها، این نبشی را برای کاربردهای ساختمانی و مونتاژی ایده‌آل می‌سازد. در زیر تعدادی از کاربرد های رایج نبشی ها آورده شده است:

سازه های پل

نبشی های فولادی که در هر قسمت از پل مفید هستند، می توانند تقویت بتن در عرشه را فراهم کنند و در اجزای پل مانند قوس ها، تیرها، یاتاقان ها یا مسیرهای عابر پیاده یافت می شوند. پل هایی با چنین نبشی های فولادی به دلیل استحکام و دوام خود در آزمون زمان مقاومت می کنند.

سازه های پشتیبانی مورد نیاز برای ساخت سازه پل

نبشی های فولادی یک انتخاب عالی برای سازه های پشتیبانی هستند. آنها را می توان برای اهداف مختلف ساختمانی، از جمله ساخت فونداسیون انبار، تکمیل ساختار یک سیستم نیم طبقه، یا پشتیبانی سقف از طریق یک عرشه فولادی یا تیرک استفاده کرد.

کاربرد نبشی در سازه

اتصالات ساختمانی

نبشی های بال نا مساوی مشابه با بال مساوی خود، می توانند در هر اندازه ای که شما نیاز دارید سفارش دهید و می توان آنها را سوراخ کرد، پیچ کرد یا به یک سازه یا سطح موجود جوش داد. این بدان معنی است که بدون توجه به نوع ساختاری که برای مونتاژ استفاده می شود، نبشی های بال نا مساوی میزان فشاری را که می توانند با خیال راحت تحمل کنند، افزایش می دهند.

جهت اطلاع از قیمت نبشی 40*40 کلیک نمایید.

ساخت تجهیزات

برای اکثر تجهیزات الکتریکی یا لوازم خانگی روزمره، از فولاد به عنوان ماده پایه استفاده شده است. لیفتراک، بولدوزر، غلتک جاده و بیل مکانیکی از جمله ماشین آلات سنگینی هستند که با استفاده از فولاد ساخته می شوند. بسیاری از لوازم خانگی توسط نبشی های فولادی محافظت می شوند که از گوشه های دستگاه محافظت می کنند. اینها عبارتند از ماشین لباسشویی، اجاق های صنعتی، اجاق گاز و بسیاری دیگر. همچنین استفاده از نبشی فولادی در ساخت تجهیزات باعث کاهش هزینه ها هم برای سازنده و هم برای مصرف کننده می شود.

قاب ها

از نبشی های فولادی علاوه بر کاربرد در ساخت و ساز، در قاب بندی اشیا یا سازه ها نیز استفاده می شود. آنها را می توان در اشکال و اندازه های مختلف برای برآوردن نیازهای زیبایی شناختی تولید کرد. از قاب‌های زاویه‌دار فولادی می‌توان برای ساخت طرح‌های سفارشی دیگر، مانند طرح‌های مورد نیاز برای پشتیبانی از نرده‌ها، چرخ دستی‌های ابزار، قالب‌بندی‌ها و تزئینات داخلی، پوشش‌ها و روکش‌ها استفاده کرد.

جهت اطلاع از قیمت نبشی 4 کلیک نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا