logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

آشنایی با انواع کاربرد تسمه spk

آشنایی با انواع کاربرد تسمه spk

کاربرد تسمه spk در صنایع مختلف

تسمه spk که با نام های دیگری همچون فولاد 1.2080، فولاد X210Cr12 و فولاد k100 نیز شناخته می شود، نوعی فولاد سردکار است که به دلیل برخورداری از خواص منحصر به فرد، کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف پیدا کرده است. در این بخش به برخی از مهم ترین کاربردهای تسمه spk اشاره می کنیم:

کاربرد تسمه spk در صنایع مختلف

 1. صنعت ابزار برش

کاربرد تسمه spk در صنعت ابزار برش شامل هر آنچه که در مورد ابزار های برش است می شود که در اینجا به سه دسته بندی کلی آن می پردازیم.

 • تیغه های برش: به دلیل سختی بالا و مقاومت عالی در برابر سایش، از تسمه  SPK برای ساخت تیغه های برش سرد انواع ورق های فلزی، نوارهای فولادی، محصولات پشمی و … استفاده می شود. این تیغه ها در صنایع مختلفی همچون فولاد، نساجی، چرم و … کاربرد دارند.
 • مته و برقو: از تسمه  SPK برای ساخت انواع مته و برقو استفاده می شود. این ابزارها در صنایع مختلفی همچون فلزکاری، نجاری، ساختمان و … کاربرد دارند.
 • ابزار تراش: تسمه  SPK ماده اولیه مناسبی برای ساخت انواع ابزار تراش مانند فرز، کارد تراش و … است. این ابزارها در صنایع مختلفی همچون قالب سازی، ماشین کاری و … کاربرد دارند.

کاربرد تسمه spk در صنعت ابزار برش

 1. صنعت قالب سازی

کاربرد تسمه spk در صنعت قالب سازی هم یکی از بدیهی ترین کاربرد های تسمه spk می باشد که در صنایع قالب سازی بسیار رایج است,  در ادامه 4 نوع کاربرد تسمه spk در صنعت قالب سازی به اختصار توضیح داده شده است.

جهت اطلاع از قیمت فولاد spk nl کلیک نمایید.

 • سنبه و ماتریس برشکاری: به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه و سایش، از تسمه  SPK برای ساخت سنبه و ماتریس های برشکاری در صنایع مختلفی همچون قالب سازی فلزی، چرم، پلاستیک و … استفاده می شود.
 • قالب های میخ سازی: تسمه  SPK به دلیل شکل پذیری مناسب و قابلیت سخت کاری، ماده اولیه ایده آلی برای ساخت قالب های میخ سازی در صنعت ساختمان و … است.
 • قالب های ریخته گری: از تسمه  SPK در ساخت قالب های ریخته گری تحت فشار آلومینیوم و سایر فلزات استفاده می شود. این قالب ها در صنایع مختلفی همچون خودروسازی، هوافضا و … کاربرد دارند.
 • قالب های تولید لوله: تسمه  SPK به دلیل استحکام بالا و مقاومت در برابر حرارت، در ساخت قالب های تولید لوله های فولادی، مسی و … به کار می رود.

کاربرد تسمه spk در صنعت قالب سازی

 1. سایر کاربردها

 • صنایع سرامیک و داروسازی: از تسمه  SPK در ساخت ابزار پرس مورد استفاده در این صنایع بهره برداری می شود. این ابزارها برای پرس و فشرده سازی مواد اولیه در فرآیند تولید قطعات سرامیکی و دارویی کاربرد دارند.
 • صنایع غذایی: از تسمه  SPK به دلیل استحکام بالا و بهداشتی بودن، در ساخت تیغه های برش و قطعات مختلف در صنایع غذایی استفاده می شود.
 • صنایع کشاورزی: در برخی موارد از تسمه  SPK برای ساخت ادوات کشاورزی و قطعات ماشین آلات کشاورزی استفاده می شود.

جهت اطلاع از قیمت شافت فولادی کلیک نمایید.

 

انتخاب تسمه  SPK مناسب

انتخاب نوع و گرید مناسب تسمه  SPK برای هر کاربرد، به عوامل مختلفی همچون نوع برش یا فرآیند مورد نظر، سختی و استحکام مورد نیاز، ابعاد و اندازه های  تسمه و … بستگی دارد.

مزایای استفاده از تسمه spk

 • افزایش طول عمر ابزار و قطعات ساخته شده با تسمه  SPK به دلیل مقاومت بالا در برابر سایش
 • کاهش دفعات تعویض و تعمیر ابزارآلات
 • دستیابی به دقت و کیفیت بالای برش به دلیل سختی مناسب تسمه  SPK
 • قابلیت ماشین کاری ایده آل که سهولت در ساخت قطعات مورد نظر را فراهم می کند

مزایای استفاده از تسمه spk

عوامل موثر بر خرید تسمه spk مناسب

همانطور که اشاره شد، انتخاب تسمه  SPK مناسب برای هر کاربرد، به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این بخش، به بررسی جزئی تر این عوامل می پردازیم تا دید دقیق تری نسبت به انتخاب درست تسمه  SPK داشته باشید:

 1. نوع برش یا فرآیند
 • برش سرد: برای برش سرد ورق های فلزی، نوارهای فولادی و … که در آن دما پایین است، از تسمه  SPK با سختی بالا استفاده می شود.
 • برش گرم: در برخی موارد خاص برای برش گرم با دمای بالاتر، ممکن است نیاز به گرید خاصی از تسمه  SPK با مقاومت حرارتی مناسب باشد.
 • قالب سازی: بسته به نوع کاربرد قالب، مانند میزان ضربه و فشار وارده، نوع ماده در حال شکل دهی و …، باید گرید مناسبی از تسمه  SPK با استحکام و شکل پذیری متناسب انتخاب شود.

عوامل موثر بر خرید تسمه spk مناسب

 1. سختی و استحکام مورد نیاز

میزان سختی نهایی تسمه  SPK تحت تاثیر نوع عملیات حرارتی قرار می گیرد. بنابراین، با توجه به نیاز به سختی بالا یا قابلیت ماشین کاری بهتر، می توان نوع عملیات حرارتی مناسب را انتخاب کرد. استحکام کششی و مقاومت تسلیم تسمه  SPK نیز بر اساس گرید و عملیات حرارتی آن تعیین می شود و باید متناسب با تنش های وارده در حین کار انتخاب شود.

سختی نهایی تسمه  SPK

 1. ابعاد و اندازه های تسمه

تسمه  SPK در ضخامت ها، عرض ها و طول های مختلفی تولید می شود. ضخامت تسمه بر اساس ضخامت قطعه نهایی مورد نیاز و عمق برش یا فرآیند شکل دهی انتخاب می شود.

 • عرض تسمه نیز با توجه به ابعاد نهایی قطعه و هندسه ابزار ساخته شده، تعیین می گردد.
 • طول تسمه بر اساس میزان مورد نیاز برای ساخت قطعه یا ابزار خاص، انتخاب می شود.

جهت اطلاع از قیمت فولاد سردکار کلیک نمایید.

 

 1. استانداردهای تولید

تسمه  SPK باید مطابق با استاندارد ملی و استاندارد های بین المللی مانند EN 10088 (استاندارد اروپا) یا AISI (استاندارد آمریکا) تولید شود. این استانداردها، مشخصات فنی و کیفیت تسمه را تضمین می کنند.

استانداردهای تولید تسمه spk

 1. قیمت تسمه spk

قیمت تسمه spk تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند گرید، ابعاد، کیفیت، برند تولیدکننده و … قرار دارد. با توجه به نیاز و بودجه در نظر گرفته شده، می توان گرید و ابعاد مناسب تسمه  SPK را انتخاب کرد.

 1. اعتبار تامین کننده

خرید تسمه spk از تامین کنندگان معتبر که دارای سابقه کاری مناسب و خدمات پس از فروش هستند، بسیار حائز اهمیت است. این امر تضمین کننده کیفیت محصول، مشاوره فنی مناسب و ارائه گواهینامه های مربوطه خواهد بود. با در نظر گرفتن این عوامل و بررسی دقیق نیازهای خود، می توانید بهترین نوع تسمه  SPK را برای کاربرد مورد نظر انتخاب کنید. شرکت فولاد حامیران با دارا بودن بیش از نیم قرن تجربه ی حرفه ای در زمینه ی مشاوره و فروش فولاد های آلیاژی یکی از معتبر ترین تامین کنندگان فولاد spk می باشد که در انواع مختلف گرد , ورق و تسمه این محصول را با گواهی معتبر آزمایشگاهی خدمت مشتریان ارائه می دهد.

چرا از تسمه  spk استفاده می کنند؟

فولاد ایزار spk که هنوز هم خیلی از افراد قدیمی آن را با نام k100  می شناسند. با ورود خود به دنیای فولادها باعث ایجاد تحولات مثبتی شد و به توسعه‌ صنایع مختلف کمک کرد. SPK باعث پیشرفت فولادهای ابزار هم شد و فرآیند ساخت ابزارآلات مختلف را آسان‌تر کرد.

نتیجه

تسمه  SPK با دارا بودن ویژگی هایی همچون سختی بالا، مقاومت در برابر سایش، قابلیت ماشین کاری مناسب و …، به عنوان گزینه ای ایده آل برای ساخت انواع ابزارهای برش و قطعات قالب سازی در صنایع مختلف به شمار می رود. برخورداری از طول عمر بالا، کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری، و دستیابی به دقت و کیفیت مطلوب در برش، از جمله مزایای کلیدی استفاده از تسمه  SPK است. با انتخاب درست تسمه  SPK متناسب با نیاز و رعایت نکات نگهداری اصولی، می توان از حداکثر کارایی و طول عمر این محصول بهره مند شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا