logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

ناودانی 12 چیست + کاربرد و ویژگی

ناودانی 12چیست

ناودانی 12، شکلی 12 ضلعی است که از میله ای به طول 12 میلی متر و دو بال هر کدام به طول 2/5 میلی متر تشکیل شده است.

ناودانی 12 چیست

ناودانی 12 با استفاده از دو روش نورد سرد و نورد گرم شکل می گیرد. در نورد گرم شکل U به خود می گیرد در حالی که در نورد سرد شبیه دو بال صاف موازی است. تفاوت شکل بال ها بین این دو روش مشهود است. با توجه به مشخصات C شکل، این ناودانی به عنوان بخش باربر سازه ای استفاده نمی شود. در عوض، در درجه اول برای انتهای ستون استفاده می شود.

ناودانی متعلق به دسته پروفیل های باز است و بیشتر در ساخت پایه ها و سازه های چارچوب استفاده می شود. نقش بسزایی در صنعت ساخت و ساز دارد. شکل هندسی آن شبیه حرف انگلیسی U است. این پروفیل شامل بخش طولانی تری به نام “میله” است که روی دو قطعه موازی به نام “بال” نصب شده است.

ناودانی با استفاده از مواد گالوانیزه، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ تولید می شود. گه گاه به غیر از فولاد کربنی و فولاد گالوانیزه، از کامپوزیت های پلیمری، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ نیز استفاده می شود. انتخاب مواد برای ناودانی بستگی به کاربرد مورد نظر آن دارد.

 

 

ناودانی سبک 12

 

 

ناودانی های آلومینیومی معمولاً از نظر وزن سبکتر از انواع دیگر هستند. آنها اغلب ویژگی های شکل پذیری و استحکام بهتری را در مقایسه با سایر مواد مورد استفاده برای تولید ناودانی نشان می دهند.

 

ناودانی 12 سبک

ناودانی سبک بر اساس استاندارد ملی شماره 1-4477 تولید می شوند که مطابق با استانداردهای جهانی به ویژه استاندارد روسیه GOST 8240:1997 برای ناودانی های سبک وزن است. ویژگی سبک بودن یعنی براساس وزن در جدول اشتال است.

جهت اطلاع از قیمت ناودانی سبک کلیک نمایید.

 

ناودانی 12 سنگین

استاندارد ناودانی های سنگین وزن از استاندارد اروپایی DIN EN 1026-1:2009 پیروی می کند که تقریباً 20٪ در مقایسه با ناودانی های سبک وزن سنگین تر است. ناودانی های سنگین وزن در پروژه های صنعتی در مقیاس بزرگ از جمله ساخت تیرها، خرپاها و موارد دیگر کاربرد پیدا می کنند.

جهت اطلاع از قیمت ناودانی سنگین کلیک نمایید.

 

ویژگی فنی ناودانی 12

طول جان: 12 میلی متر

طول بالها: 5.2 میلی متر

ظاهر: متناسب با روش تولید، این ناودانی می‌تواند شکل U یا C داشته باشد.

استاندارد تولید: ناودانی U شکل بر پایه استاندارد UPN و ناودانی C شکل بر پایه استاندارد UPE ساخته می‌شود.

 

 

ناودانی سنگین 12

 

 

ارتفاع: 6 متر

دو نوع: ناودانی دارای دو نوع سبک و سنگین است.

ضخامت نوع سبک: 4.8 میلی متر

ضخامت نوع سنگین: 7.8 میلی متر

شاخه سنگین: 68 وزن

وزن شاخه سبک: 10.4 وزن

جهت اطلاع از قیمت ناودانی 12 کلیک نمایید.

 

کاربرد ناودانی 12

ناودانی 12 به عنوان یکی از مقاطع پرکاربرد در صنایع مختلف می‌شود و کاربردهای متنوعی تولید می‌شود. این پروفیل فولادی به عنوان یک مقطع زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در زمینه‌های کاربردهای مختلف قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، در ساخت چهارچوب های پنجره ها و درب ها به کار می رود.

در صنعت ماشین سازی، اثرگذاری ناودانی 12 قابل مشاهده است. همچنین در تولید گارد ریل، قاب‌های فلزی، ساخت ساختارهای ساختاری و ساخت بادبند یا خرپای ساختمان‌های بلند، نقش بسیار مهمی دارد.

ناودانی 12 به عنوان بخشی از سازه های دیواری در انبارها و کارگاه ها به صورت عمودی نصب شده و وزن ساختمان را تحمل می کند. استحکام این درجه می‌تواند به مقاومت دیوارها در برابر فشار و استقامت سازه کمک کند.

چون ناودانی 12 در کاربردهای متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد، قیمت ناودانی  به صورت سنگین و یا سبک بسیار مهم است و بر بازار آن تأثیر می‌گذارد.

  • استفاده به عنوان انواع تیر و ستون ها
  • ساخت انواع خرپا
  • کاربرد در انواع سازه های دریایی
  • ساخت دیوارهایی با کمک ناودانی ها
  • به کاررفتن در سقف ها به عنوان ریل های اصلی سقف
  • تولید شاسی خودروها
  • ساخت انواع سازه های مختلف فولادی

 

جدول وزن ناودانی

 

سایز ناودانی
cm
وزن شاخه ۱۲متری سبک
kg
وزن شاخه ۱۲متری سنگین
kg
۵۵۴۶۷
۶.۵۷۳۸۵
۸۸۴۱۰۴
۱۰۱۰۰۱۲۳
۱۲۱۴۰۱۶۰
۱۴۱۵۵۱۹۵
۱۶۱۷۰۲۲۵
۱۸۲۲۵۲۶۵
۲۰ ۳۰۵
۲۲ ۳۵۳
۲۴ ۴۰۵
۲۶ ۴۵۵
۲۸ ۵۰۲
۳۰ ۵۵۵

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا