logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

ترکیب شیمیایی فولاد سمانته

ترکیب شیمیایی فولاد سمانته

متداول ترین ترکیب شیمیایی فولاد سمانته شامل کربن (C)، کروم (Cr) در محدوده 0.7-2.1 درصد، مولیبدن (Mo)، سیلیسیم (Si)، منگنز (Mn)، فسفر (P)، گوگرد (S)، وانادیوم (V)، نیوبیوم (Nb) و تیتانیوم (Ti)، نیکل (Ni) می باشد.خانواده از فولاد سمانتاسیون به دلیل قابلیت سخت کاری سطحی یا به اصطلاح سمانته شدن به نام فولادهای سمانته معروف هستند، این قابلیت به دلیل درصد کم کربن موجود در ترکیبات شیمیایی این فولاد ها می باشد که معمولا رنجی حدودا بین 0.07 تا 0.23 دارند.

تاثیر عناصر در فولاد سمانته

کربن مهمترین عنصر موجود در فولاد سمانته است و درصد آن برای ایجاد خواص مورد نظر فولاد متغیر است. سیلیسیم، منگنز و فسفر برای بهبود خواص فولاد به کار می ‌روند. گوگرد در فولاد سمانته محدود می ‌شود زیرا می‌تواند خواص آن را نسبت به فلزات دیگر کاهش دهد.

جهت اطلاع از فروش فولاد سمانته کلیک نمایید.

 

کروم به عنوان یک عنصر آلیاژی مهم در فولاد سمانته وارد می‌شود و برای ایجاد مقاومت در برابر خوردگی و خوردگی ترکیبی استفاده می‌شود. مولیبدن نیز برای افزایش مقاومت در برابر حرارت و خوردگی کربنی به کار می‌رود.

نیکل نیز یک عنصر آلیاژی مهم در فولاد سمانته است. افزودن نیکل به فولاد سمانته می‌تواند مقاومت به خوردگی و خرابی را در برابر حرارت بالا، همچنین مقاومت در برابر خوردگی در شرایط غیرمعمول، افزایش دهد. همچنین، نیکل باعث افزایش قابل توجه مقاومت فولاد در برابر خمش و کشش یا اصطلاحا افزایش چقرمگی می‌شود.

آلومینیوم نیز می‌تواند به عنوان عنصر آلیاژی در فولاد سمانته استفاده شود. افزودن آلومینیوم به فولاد سمانته، می‌تواند مقاومت آن در برابر خوردگی را افزایش می دهد. وانادیوم و نیوبیوم نیز به عنوان عناصر مهم در فولاد سمانته شناخته شده‌ اند.

گرید های فولاد سمانته

دو گرید معروف سمانته کروم دار 1.7131 و 1.7147  می باشد، که افزودن کروم باعث افزایش مقاومت سایشی این فولاد ها و همچنین بهبود سختی پذیری سطحی می شود.

گرید های 1.5920 و 1.5919 به سمانته های نیکل دار معروفند که این گرید ها هم به دلیل دارا بودن کروم، ضد سایشی خوبی را ارائه میدهند و هم به دلیل افزودن نیکل چقرمگی و ضربه پذیری خوبی دارند که معمولا برای چرخ دنده های بزرگ و سنگین انتخاب مناسبی هستند.

جهت اطلاع از قیمت فولاد سمانته کلیک نمایید.

 

دسته دیگر از این خانواده سمانته نیکل مولیبدن دار است که علاوه بر خواص بالا، مولیبدن استحکام در درجه حرارت های بالا را افزایش میدهد، میتوان از این دسته 1.6587 را نام برد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا