logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

فرآیند تولید لوله مسی

تولید لوله مسی

لوله مسی به دلیل دوام، مقاومت در برابر خوردگی و ماهیت غیر سمی، جزء ضروری سیستم های لوله کشی مسکونی می باشد. فرآیند تولید لوله مسی برای لوله کشی مسکونی شامل چندین مرحله است که از استخراج مواد اولیه تا شکل دهی و تصفیه آن برای استفاده می باشد.

جهت اطلاع از قیمت ورق روغنی کلیک نمایید.

لوله مسی به طور گسترده در لوله کشی و کاربردهای HVAC استفاده می شوند. این لوله ها قوی، بادوام و به طور طبیعی در برابر زنگ زدگی محافظت می شود. و از آنجایی که مس قابل بازیافت است، راه حلی سازگار با محیط زیست برای این کاربردها و سایر کاربردها است. در حالی که لوله ‌های مسی بیش از نیم قرن است که وجود دارند، بسیاری از مردم با نحوه ساخت آن‌ها آشنا نیستند. در این مقاله قصد داریم روند تولید لوله های مسی را بررسی کنیم.

لوله مسی

استخراج مس خام

اولین مرحله در فرآیند تولید، استخراج مس خام از سنگ معدن مس است. این معمولاً از طریق فرآیندی به نام ذوب انجام می شود که شامل حرارت دادن سنگ معدن تا دمای بالا برای جداسازی مس از سایر مواد معدنی است. مس خام به دست آمده پس از آن تصفیه و خالص می شود تا محصولی با کیفیت بالا تولید شود. مس خام در داخل یک کوره بزرگ قرار می گیرد که در آن تا دمای بیش از 2400 درجه فارنهایت گرم می شود. با گرم شدن مس خام، از حالت جامد به حالت مایع تبدیل می شود.

تمام مس خام و فرآوری نشده حاوی مقادیر کمی ناخالصی مانند نیکل و روی است. هنگامی که ذوب می شود، این ناخالصی ها و سایر ناخالصی ها از مس جدا می شوند. سپس مس خالص منتقل شده و برای تولید لوله ها استفاده می شود.

جهت اطلاع از قیمت ورق استیل کلیک نمایید.

آنیل در تولید لوله مسی

پس از اینکه لوله ها به اندازه دلخواه کشیده شدند، تحت فرآیندی قرار می گیرند که آنیلینگ نامیده می شود. این شامل حرارت دادن لوله ها تا دمای بالا و سپس سرد شدن آهسته آنها است. این فرآیند باعث می شود لوله ها انعطاف پذیرتر شوند و در هنگام نصب کمتر دچار ترک شوند.شاخه لوله مسی

نورد و کشش

هنگامی که مس خام خالص شد، آماده شکل دادن به لوله است. این کار بدین صورت است که ابتدا مس را به صورت ورقه های مسطح در می آوریم و سپس ورق ها را به صورت لوله می کشیم. در طول این مرحله، لوله ها نیز اندازه و شکل می گیرند تا نیازهای ابعادی خاص را برآورده کنند. فرآیند کشیدن لوله ها با عبور ورق ها از یک سری قالب ها انجام می شود که به تدریج قطر لوله را کاهش می دهد تا به اندازه دلخواه برسد.

جهت اطلاع از قیمت لوله مانیسمان کلیک نمایید.

شکل دهی لوله ها

مرحله بعدی در فرآیند تولید لوله های مسی شکل گیری است. پس از اینکه مس خام ذوب شد و همچنین از طریق حذف ناخالصی ها خالص شد، به قالب لوله ای شکل منتقل می شود. ریخته گری در اصل پوسته ای به شکل لوله است. یک کارگر مس مذاب را در قالب ریخته گری می ریزد و پس از آن منتظر می ماند تا سرد شود.

شکل دهی لوله مسی

مس مذاب البته با سرد شدن سخت می شود. در حالی که مس مذاب هنوز در حالت مایع است، به طور مساوی در سراسر ریخته گری پخش می شود. همانطور که سرد می شود، سخت می شود تا لوله ای به شکل و اندازه ریخته گری ایجاد شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، یک کارگر لوله مسی تازه ایجاد شده را از ریخته گری خارج می کند یا در غیر این صورت خارج می کند.

برش و تکمیل

پس از آنیل شدن لوله ها، آنها آماده برش به طول و تکمیل برای استفاده هستند. این معمولاً شامل بریدن لوله ها به طول دلخواه، تمیز کردن آنها برای حذف هر گونه باقیمانده و سپس بررسی آنها برای هر گونه نقص است.

آزمایش و صدور گواهینامه

هنگامی که لوله ها برش خورده و به پایان رسید، آزمایش می شوند تا اطمینان حاصل شود که استانداردهای لازم برای کیفیت و ایمنی را برآورده می کنند. این ممکن است شامل آزمایش فشار، آنالیز شیمیایی و سایر آزمایش‌ها برای اطمینان از عاری بودن لوله‌ها و رعایت مشخصات مورد نیاز باشد. پس از گذراندن این تست ها، لوله ها گواهینامه و بسته بندی برای حمل و نقل می شوند.

جهت اطلاع از قیمت لوله گالوانیزه کلیک نمایید.

نتیجه

در خاتمه، فرآیند ساخت لوله ‌های مسی برای لوله ‌کشی منازل، فرآیندی پیچیده و چند مرحله‌ ای است که شامل استخراج مس خام، شکل‌دهی به لوله، تصفیه آن برای افزایش استحکام و انعطاف ‌پذیری آن و در نهایت، آزمایش و تایید آن برای برآورده شدن بالاترین استانداردهای کیفیت و ایمنی با مراقبت و نگهداری صحیح، لوله های مسی می توانند سال ها دوام بیاورند و منبع آب مطمئن و مطمئنی را برای خانه ها و خانواده ها فراهم کنند. برای اطلاعات بیشتر درباره ی خرید لوله مانیسمان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا