logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

فولاد d2 و کاربرد آن

معرفی فولاد d2

در یک تعریف ساده می توان گفت فولادهای ابزار سردکار همچون فولاد D2، فولادهایی بوده که از میزان کربن بالایی بر خوردار هستند. فولاد سردکار علاوه بر کربن از آلیاژ های سایر عناصر نیز تشکیل شده است. مهم ترین ویژگی این نوع فولاد سختی و مقاومت بالا در برابر سایش است. فولاد سردکار به صورت کلی به 5 دسته تقسیم می شوند و این دسته بندی بر اساس عملیات های حرارتی و ترکیبات شیمیایی آن ها صورت گرفته است.

1. ابزار سخت شونده در روغن (O)

فولادهای این گروه همه در دمای 800 درجه سلسیوس سخت و مقاوم شده و در دمای 200 درجه برگشت داده می شود و در نهایت عملیات کوئنچ در روغن برای آن ها نیز صورت می گیرد.

2.فولاد ابزار سخت شده در هوا (A)

این نوع آلیاژها در سرما نسبت به سایش از سختی بالایی برخوردار هستند. گروه A به جهت عملیات خنک کاری آهسته دارای اعوجاج کمتر و پایداری بالاتری هنگام عملیات حرارتی می باشد.

جهت اطلاع از فروش فولاد کلیک نمایید.

3.فولاد ابزار سخت شونده در آب (W)

فولاد های سخت شده در آب از عناصر آلیاژی کمتری برخوردار هستند و بیشتر آنها را کربن تشکیل می دهد. این گروه با وجود کوئنچ شدن با آب، در تمامی لایه ها سخت نشده و فقط لایه سطحی سختکاری می شود.

4.فولادهای ابزاری مقاوم شده دربرابر شوک و ضربه (S)

فولادهای سری S به گونه ای طراحی می شوند که مقاومت و استحکام قابل قبولی دربرابر ضربه و شوک داشته باشند.

5. فولاد های پر کربن، کروم و ابزار سرد

فولادهای گروه D به سبب داشتن کربن و کروم بالا در برابر سایش و خوردگی از مقاومت بالایی برخوردار هستند. گرید های این گروه شامل D2، D3، D4 و D6 بوده که در ادامه مطالب بیشتری در رابطه با D2 در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

فولاد d2 چه نوع فولادی است؟

فولاد d2

یکی از فولادهای آلیاژی سردکار فولاد 2379 (SPK-NL) است این فولاد در استاندارد های مختلف با نام های خاصی شناخته می شود. در استاندارد ASTM کشور آمریکا این فولاد با نام D2 و در استاندارد بهلر با نام فولاد K110 شناخته می شود.
فولاد D2 از کربن و کروم بالایی ساخته شده است که در برابر سایش مقاومت بسیار بالایی دارد. فولاد D2 قابلیت سخت شدن در هوا را داشته و در کشور آلمان نیز با نام تجاری X155CrVMo12-1 شناخته شده و تولید می شود.

جهت اطلاع از فروش فولاد spk کلیک نمایید.

 

عملیات آنیل کاری فولاد D2 به این صورت خواهد بود که فولاد را در دمای 800 _850 درجه سانتی گراد به مدت 120 دقیقه نگهداری و سپس با استفاده از کوره تا دمای 600 درجه سانتی گراد سرد میگردد. (لازم به ذکر است عملیات خنک کاری با سرعت 10 الی 20 درجه سانتی گراد در ساعت انجام میشود.)
عملیات سخت سازی فولاد آلیاژی 1.2379 در دمای 1000 تا 1040 انجام می شود. در مرحله بعدی فولاد را در کوره گرم و یا با استفاده از روغن به دمای 500_550 درجه سانتی گراد رسانده و خنک می نمایند.
بعد از انجام مراحل فوق سختی فولاد D2 تقریبا حدود 62_64 راکول سی خواهد بود.

کاربرد فولاد d2

فولاد 2379 یا همان D2 در صنعت، کاربرد های بسیاری داشته و همین امر موجب شده تا خرید فولاد D2 افزایش چشم گیری داشته باشد. از این فلز در صنایع مختلفی همچون هوانوردی، هسته ای، شیمیایی، پتروشیمی و ابزارهای مختلف در بسیاری از صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت اطلاع از پروفیل صنعتی کلیک نمایید.

چند مورد از موارد مصرف فولاد سردکار D2 را در ذیل مشاهده می نمایید:

  • ابزارهای برش زنی معمولی و دقیق تا ضخامت حدود 12mm
  • ابزارهای نجاری مانند تیشه و رنده های ویژه نجاری
  • ابزارآلات مهر زنی
  • ابزار آلات برش و تیغه های برشی
  • ابزاری همچون منگنه ها و چاک دهنده ها
  • استفاده در ابزار آلات تیز مانند چاقو

نکته قابل توجه در مورد فولاد D2 این است که این فولاد از قابلیت ماشین کاری بالایی برخوردار نبوده و درصورتی که فولاد آلیاژی ساده را با قدرت ماشین کاری صد درصد در نظر بگیریم فولاد 2379 قدرت 50 درصد را به خود اختصاص خواهد داد.

خصوصیات فیزیکی فولاد d2

خصوصیات فیزیکی فولاد

قیمت فولاد d2

نوسانات قیمت در بازار فلزات موجب شده تا قیمت فولاد d2 متغیر بوده و عدد ثابتی در دسترس نباشد، بنابراین برای اطلاع از قیمت ها و نحوه فروش فولاد D2 با کارشناسان فولاد حامیران تماس گرفته تا اطلاعات به روز را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا