logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

آشنایی با فولاد دمشقی

چاقوی دمشقی

فولاد دمشقی (Damascuc Steel) یکی از مشهورترین انواع فولاد است و به دلیل ظاهر زیبایی که دارد، مورد توجه بسیاری از صنعتگران قرار گرفته‌است. از این نوع فولاد در ساخت وسایل تزیینی، چاقو، اسلحه، شمشیر و … استفاده می‌شود. ابزار ساخته شده با این نوع فولاد می‌بایست سطح تمیزی داشته و از رطوبت دور بماند تا دوام آن حفظ شود.

جهت اطلاع از قیمت لوله مانیسمان کلیک نمایید.

علت نامگذاری این فولاد به نام فولادهای دمشقی به این دلیل است که در گذشته ساخت و خرید و فروش آن در دمشق انجام می‌گرفته و همچنین شکل ظاهری آن بسیار شیبه به نوعی پارچه در دمشق است.

یک سری رمز و رازهایی درمورد چگونگی تولید این نوع فولاد وجود دارد و تاکنون کسی به روش اصلی ساخت این نوع فولاد دست نیافته‌است. البته فولاد دمشقی به چندین روش ساخته می‌‌شود و یکی از روش‌های ساخت آن روی هم قرار دادن ورق‌های فولادی‌ و جوش دادن آنها است که با فرآیند خاصی انجام می‌پذیرد. این روش ساخت فولاد دمشقی اکنون در جهان متداول می باشد.

فولاد دمشقی

جهت اطلاع از قیمت تیراهن کلیک نمایید.

مراحل ساخت فولاد دمشقی

مرحله اول، تهیه ورق به تعداد مورد نیاز

برای شروع ساخت فولاد دمشقی ابتدا تعدادی ورق فولادی یا دیسک فولادی را روی هم قرار می‌‌دهند. این دیسک‌ها باید به‌ صورت یکی در میان سخت و نرم باشند.

سخت و نرمی دیسک ها به میزان کربن و نیکل درون آنها وابسته است‌ و ورق‌هایی با محتوای کربن بیشتر، نسبت به ورق‌های نیکل‌دار سخت‌تر هستند. بسته به اندازه تیغه‌ای که قرار است تولید شود تعداد ورق‌ها متغیر بوده و رقم ثابتی نیست.

مرحله دوم، جوشکاری دیسک‌های فولادی

بعد از قرار دادن دیسک‌های سخت و نرم به ‌صورت یکی در میان، آنها را درون کوره قرار می‌دهند تا با ایجاد گرمای زیاد به هم متصل شده و تشکیل یک بلوک لایه لایه را بدهند. سپس بلوک حاصله را طوری میکوبند که نازک‌تر شده و دیسک‌ها به شکل یکپارچه به هم جوش بخورند.

جهت اطلاع از قیمت لوله گالوانیزه کلیک نمایید.

هربار که بلوک در کوره قرار بگیرد قبل از سرد شدن با شار جوشکاری پوشانده می‌شود، سپس شار جوشکاری را روی بلوک داغ می‌ریزند تا ذوب شده و به همه لایه‌های فولاد نفوذ کند‌. استفاده از شار جوشکاری حین ساخت فولاد دمشقی بسیار حائز اهمیت است زیرا با نفوذ به تمام لایه‌ها از اکسیداسیون و زنگ‌زدگی جلوگیری می‌کند.

مرحله سوم، کشش و صاف کردن یا نورد بلوک یکپارچه

در این مرحله مجددا بلوک یکپارچه تحت حرارت زیاد قرار گرفته تا نورد شود سپس با دو برابر شدن طول بلوک یکپارچه آن را از وسط دو نیم کرده و روی هم قرار می ‌دهند.

مراحل جوشکاری، نورد و‌ برش بلوک چندین مرتبه تکرار می‌ گردد تا بلوک به آن شکلی که خواسته شده درآید. به عنوان مثال یک بلوک پنج لایه اگر شش بار برش خورده و نورد شود یک فولاد دمشقی با ۳۲۰ لایه برای ما تولید می ‌کند. از این فولاد دمشقی تولید شده برای ساخت چاقو استفاده می‌ شود.

فولاد دمشقی از فولادهای زیبایی است که برای ساخت انواع ابزار زینتی و‌ غیر زینتی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. روش ساخت این فولاد بسیار دشوار بوده به همین دلیل قیمت فولاد دمشقی نسبت به سایرفولاد ها بالاتر می باشد.

جهت اطلاع از قیمت ورق استیل 304 نگیر کلیک نمایید.

فولاد دمشقی ریخته گری

همانطور که گفته شد روش اصلی ساخت فولاد دمشقی تاکنون برای کسی مشخص نشده است، می‌توان این فولاد را ساخته شده از نوعی فولاد به نام ووتز دانست که اولین بار هندی‌ها از آن برای ساخت فولاد دمشقی استفاده نمودند.

جهت اطلاع از پروفیل صنعتی کلیک نمایید.

پس از مدتی با از بین رفتن روش ساخت فولاد ووتز مهندسین تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا جایگزینی برای آن پیدا کنند ولی هرگز موفق به ساخت فولاد دمشقی ریخته گری با همان کیفیت اولیه نشدند.

ریخته گری فولاد ووتز شامل ترکیبی چون آهن، فولاد و زغال چوب است، با ترکیب این مواد در دمای بالا و سپس آرام آرام سرد کردن آن، کاربید آهن تشکیل میشد که به عنوان ماده سازنده فولاد دمشقی کاربرد داشت.

جهت اطلاع از قیمت تیرآهن ۱۴ کلیک نمایید.

بعد از تولید آلیاژ فولاد ووتز، با انجام عملیات فورج آن را به شکل خنجر و یا سایر اشیا در آورده و در صورت نیاز به ایجاد شکل ظاهری موج دار فورج را در دمای ثابت انجام می‌دادند.

چاقو فولاد دمشقی

چاقوی فولاد دمشقی یکی از چاقوهای بسیار محکم با طراحی بسیار زیبا می‌باشد. این چاقو ساخته شده با لایه‌هایی از شمش‌های فولاد دمشقی بوده و روش تولید آن به شرح زیر است:

در ابتدا نیاز است وسایل تولید آن که شامل شمش فولاد دمشقی، چوب برای دسته چاقو، اپوکسی، پین برنجی، روغن گیاهی برای سرد کردن چاقو، کلرید آهن، سندان، چکش، چرخ تسمه و… را تهیه نمود.

در مرحله بعد شمش‌های فولاد دمشقی درون کوره قرار داده شده تا بتوان نقش و طرح چاقوی مورد نظر را با استفاده از تکنیک‌های آهنگری بر روی آن پیاده سازی کرد سپس توسط تسمه و سوهان لبه چاقو را نازک می نماییم.

جهت اطلاع از قیمت ورق روغنی کلیک نمایید.

*تذکر: تیز کردن و نازک کردن بیش از حد موجب شکسته شدن و یا کج شدن لبه تیغه می گردد.

مهم ترین مرحله در ساخت چاقوی دمشقی را می‌توان حرارت دادن تیغه دانست، دلیل انجام این مرحله افزایش مقاومت تیغه در برابر چکش‌های آهنگری، جوشکاری و همچنین نمایان شدن نقش‌های فولاد بر روی تیغه می‌باشد.

فرآیندی که در این مرحله صورت می‌گیرد به این شکل است که ابتدا تیغه درون کوره گذاشته شده سپس با رسیدن به دمای بحرانی از کوره خارج می گردد و پس از سرد شدن مجدد در کوره قرار داده می شود این فرایند چندین بار تکرار خواهد شد.

*تذکر: جهت سرد کردن تیغه به هیچ عنوان از آب سرد استفاده نکنید چرا که سرد کردن ناگهانی باعث شکسته شدن و ترک خوردن خواهد شد. بهتر است از روغن گیاهی برای این کار استفاده نمایید و آرام آرام در آن تکان داده تا سرد شود.

در نهایت نیاز به یک دسته بوده تا چاقوی دمشقی خود را تکمیل نمایید.

چرا از فولاد دمشقی برای ساخت چاقو استفاده کنیم؟

فولاد دمشقی یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت چاقو محسوب می‌شود، دلیل این امر را می توان زیبایی طرح‌های فولاد دمشقی دانست که بسیار ویژه و منحصر به فرد است. از دیگر ویژگی‌های مهم چاقوی دمشقی عمر طولانی و دوام بسیار بالای آن می باشد اما لازم است در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم تا این چاقوی پر ارزش را از دست ندهیم.

جهت اطلاع از قیمت تیرآهن ۱۸ اهواز کلیک نمایید.

خرید فولاد برای ساخت چاقو

علاوه بر فولاد دمشقی، فولادهای دیگری نیز در ساخت چاقو استفاده می شوند که هر کدام در سختی، دوام تیغه و نیز مقاومت در برابر خوردگی با یک دیگر متفاوت اند.
از جمله فولادهای معروفِ استفاده شده در ساخت چاقو شامل موارد زیر است که در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم.

فولاد D2

جهت اطلاع از قیمت ورق مبارکه کلیک نمایید.

فولادهای ابزاری:
فولادهای ابزاری دارای تنگستن، کبالت و وانادیوم است این عناصر آلیاژی موجب افزایش دوام و خواص مکانیکی فولاد شده و مقاومت آن را در برابر خوردگی دو چندان می کند. که فولاد گرمکار یکی از این نوع فولاد های ابزار می باشد که قیمت فولاد گرمکار برای ساخت این نوع چاقوها متناسب تر است.

فولادهای ابزاری مورد استفاده در چاقو شامل A2، D2 و M2 می باشد که هر یک از ویژگی ای خاص برخوردار است. به عنوان مثال A2 دارای مقاومت بالایی بوده اما سختی و استحکام دیگر فولاد ابزاری را ندارد همچنین احتمال زنگ زدگی در آن نیز وجود دارد.
D2 مقاومت بالایی نسبت به خوردگی داشته و M2 جهت حفظ لبه چاقو بسیار مناسب است.

ضمنا در فولاد حامیران فروش فولاد در انواع و سایزهای مختلف انجام میگردد. علاوه بر فروش فولاد شما میتوانید از خدمات برش فولاد نیز استفاده نمایید.

فولادهای کربنی:
عموما در چاقوهای ساخته شده از فولاد کربنی امکان زنگ زدگی وجود دارد و همین امر یکی از معایب این فولاد محسوب می گردد. ولی برخی از گریدهای آن در ساخت چاقو مناسب بوده و به لبه چاقو سختی و مقاومت می بخشد.

فولادهای ضد زنگ:
فولاد زنگ نزن 304 یا ضد زنگ یکی دیگر از فلزات مناسب در ساخت چاقو بوده که به دلیل کروم بسیار زیاد و دیگر عناصر آلیاژی به فولادی مقاوم در برابر خوردگی تبدیل گشته است. قیمت فولاد زنگ نزن 304 با فولاد ضد زنگ قیمت کاملا متفاوت است.
گرید 420 و 440 از فولادهای ضد زنگ قابل استفاده در ساخت چاقو میباشد البته گرید 316 هم در ساخت چاقو کاربرد دارد اما نمی تواند به اندازه کافی سخت باشد.

جهت اطلاع از قیمت فولاد ساختمانی کلیک نمایید.

قیمت فولاد دمشقی

فولاد دمشقی به جهت زیبایی، کاربرد در ساختِ ابزارهای زینتی و غیر زینتی و همچنین روش خاص تولید آن، با قیمت بالایی در بازار به فروش می‌رسد. شما عزیزان می توانید جهت اطلاع از قیمت فولاد spk r و تمامی قیمت فولادها با کارشناسان فروش فولاد حامیران تماس حاصل فرمایید.

تفاوت های فولاد دمشقی با فولاد فنر

فولاد دمشقی قیمت بالاتری نسبت به فولاد های فنر برای ساخت چاقو دارد علت آن هم فرایند ساخت پیچیده ی آن و ترکیبات آلیاژِی منحصر به فردی است که در آن وجود دارد, دیگر تفاوت فولاد دمشقی با فولاد فنر در بافت و ساختار منحصر به فردی است که بر روی سطح فولاد دمشقی وجود دارد و آن را زیبا تر از سایر فولاد ها نموده است.

در نهایت، انتخاب بین فولاد دمشقی قیمت و فولاد فنر به نیاز و کاربرد مورد نظر شما بستگی دارد. اگر به دنبال یک فلز با ظاهری زیبا، سختی بالا و استحکام خوب هستید، فولاد دمشقی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اما اگر به دنبال یک فلز با قیمت مناسب، تنوع بالا و کاربردهای صنعتی هستید، فولاد فنر انتخاب بهتری خواهد بود.

شهرهای تولید کننده فولاد دمشقی

فولاد دمشقی اصفهان

شهر اصفهان که قطب فولاد ایران نام دارد یکی از برترین تولید کنندگان فولاد آلیاژی و از جمله فولاد دمشقی اصفهان می باشد. فولاد دمشقی اصفهان که از دیرباز برای ساخت شمشیر های جواهردار استفاده می شد امروزه با به روزترین تکنولوژی های متالوژِی تولید و به صورت محدود و سفارشی روانه ی بازار می شوند تا نیاز مشتریان خاص خود را تامین کنند.

شمشیر-جواهر-دار

فولاد دمشقی زنجان

فولاد دمشقی زنجان شهرت جهانی دارد و به عنوان یکی از مرغوب‌ترین انواع فولاد دمشقی شناخته می‌شود. قدمت آهنگری و ساخت فولاد در زنجان به هزاران سال قبل باز می‌گردد و این شهر از دیرباز به عنوان مرکز تولید انواع شمشیر، چاقو و سایر اشیاء فلزی نفیس مشهور بوده است.

انواع الگو برای فولاد دمشقی

الگوهای فولاد دمشقی به دلیل زیبایی منحصر به فرد و چشمگیرشان شناخته شده‌اند. این الگوها به دلیل فرآیند ساخت فولاد دمشقی ایجاد می‌شوند که در آن انواع مختلف فولاد با آلیاژهای مختلف با هم ترکیب و جوش داده می‌شوند. سپس فولاد تا شده و خم می‌شود و این فرآیند بارها و بارها تکرار می‌شود. این امر باعث ایجاد لایه‌های متناوب فولاد با آلیاژهای مختلف می‌شود و در نهایت زمانی که سطح آن صیقل داده می‌شود، الگوهای پیچیده و زیبایی آشکار می‌شود. در ادامه تصویری از نمونه موج های فولاد دمشقی را شماهده می نمایید.

انواع الگو های چاقو دمشقی 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا