logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

تفاوت میلگرد خمشی و برشی

تفاوت میلگرد خمشی و برشی

امروزه در صنعت ساخت و ساز از انواع متنوعی از پروفیل‌ ساختمانی استفاده می شود. میلگرد جزو پرمصرف ترین و پرکاربردترین مصالح مورد نیاز برای ساختمان محسوب می شوند. از این محصول در اغلب ساخت و ساز ها استفاده می شود. در این مطلب قصد داریم برای شما عزیزان به بررسی تفاوت پروفیل‌های خمشی و برشی بپردازیم.

مقایسه میلگرد خمشی و برشی

میلگرد های فولادی در اندازه ها و ابعاد استاندارد تولید می شوند. با این حال، مواقعی وجود دارد که لازم است میلگردها ها را برش دهید یا خم کنید. به همین ترتیب، مواردی وجود دارد که میلگردها باید از طریق جوشکاری به یکدیگر متصل شوند. ابزارهای مختلفی برای برش میلگردهای فولادی وجود دارد. یکی از ابزارهای رایج برای برش میلگردهای فولادی دستگاه برش اره نواری است. دستگاه برش اره نواری امکان برش دقیق قطعات ضخیم را فراهم می کند. این دستگاه قابل برنامه ریزی است و امکان تنظیم خودکار بر اساس زوایای برش، کاهش ضایعات و سایر پارامترها را فراهم می کند. عملکرد این دستگاه شامل استفاده از موتور الکتریکی برای چرخاندن محورها و استفاده از جک هیدرولیک برای حرکت قطعه در حال برش است.

جهت اطلاع از خدمات جوش تیغ اره نواری کلیک نمایید.

 

به طور کلی می توان گفت میلگرد ها یکی از ابزار هایی هستند که به صورت گسترده در صنعت ساخت و ساز جهت افزایش استحکام و مقاومت ساختمان استفاده می شود. با ما تا پایان این مطلب همراه باشید تا با اصلی ترین تفاوت میلگرد خمشی و برشی آشنا شوید.

جهت اطلاع از پروفیل صنعتی کلیک نمایید.

شما عزیزان برای داشتن یک سازه با استحکام کافی در برابر نیروهای مختلف باید از میلگرد ها در ساخت ساختمان استفاده کنید. در آرماتور بندی اغلب از میلگردهای خمشی و برشی برای دال ها استفاده می شود. همین مسئله باعث می شود تا این محصول در برابر عوامل محیطی متنوع از مقاومت بالایی برخوردار باشد.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد کلیک نمایید.

 

این نکته مهم را در نظر داشته باشید هر کدام از میلگرد های برشی و خمشی دارای ویژگی های مختص به خود هستند. برای استفاده از این محصولات در ابتدا بهتر است با ویژگی ها و تفاوت های اصلی میان آن ها آشنا باشید. در ادامه با اصلی ترین تفاوت میلگرد خمشی و برشی آشنا خواهید شد:

 • طول میلگرد های خمشی به نسبت برشی بلند تر است.
 • قیمت تمام شده میلگرد های خمشی نیز بیشتر می باشد.
 • میلگرد خمشی بر خلاف برشی در پایین دال نصب می گردد.
 • میلگرد های خمشی دارای سایز بزرگ تری هستند.
 • آرماتورهای خمشی معمولا برای تنش های محیطی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • قطر میلگرد خمشی به نسبت برشی بزرگ تر است.
 • آرماتور های برشی معمولا برای تنش های انتقال محیطی استفاده می شوند.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ۱۶ امروز کلیک نمایید.

 

تفاوت میلگرد خمشی و برشی
بررسی تفاوت میلگرد خمشی و برشی

میلگرد خمشی چیست؟

قبل از آشنایی با مقایسه میلگرد خمشی و برشی در ابتدا بهتر است با خصوصیات هر کدام از این میلگرد ها به طور کامل آشنا باشید. میلگرد های خمشی نمونه ای از انواع میلگرد ها در ساخت و ساز هستند که جهت مقاوم سازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. توجه داشته باشید این میلگرد ها کاربرد های متنوعی را به همراه دارند.

به طور کلی می توان گفت از میلگرد های خمشی برای جلوگیری از خمش در ساختمان استفاده می شود. توجه داشته باشید از این نوع میلگرد ها امروزه در تمامی سازه های بتنی، دال ها، تیرها، ستون ها و… استفاده می شود. هدف و عملکرد اصلی میلگرد خمشی این است که تنش موجود در ساختمان را به تیرها منتقل می کند.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد st52 کلیک نمایید.

 

وظیفه میلگرد خمشی در ساختمان

برای آشنایی دقیق با وظیفه میلگرد خمشی بهتر است در ابتدا بدانید که از این نوع میلگرد برای انتقال تنش استفاده می شود و حاصل گشتاور نیرو در فاصله است. از وظایف اصلی میلگرد خمشی در ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلوگیری از نشست نامتقارن
 • افزایش پایداری سازه
 • جلوگیری از حرکت جانبی سازه
 • توزیع وزن سازه بر روی سطح بزرگی از زمین
وظایف میلگرد خمشی در ساختمان
آشنایی با وظیفه میلگرد خمشی در ساختمان

میلگرد برشی چیست؟

با تفاوت میلگرد خمشی و برشی همانطور که گفته شد آشنا شدید. اکنون به بررسی میلگرد برشی خواهیم پرداخت. همانطور که از نام این میلگرد مشخص است معمولا جهت مقاومت سازه ها در برابر نیروهای محیطی از این نوع میلگرد استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت وظیفه اصلی این میلگرد ها مهار کردن نیرو می باشد.

جهت اطلاع از خدمات جوش تیغ اره نواری کلیک نمایید.

 

معمولا میلگرد برشی در قطر و سایز کوچک تولید می شوند و به شکل عمودی نسبت به آرماتورهای اصلی قرار می گیرد. البته این نکته مهم را فراموش نکنید استفاده از میلگرد خمشی و برشی در کنار یکدیگر بدون شک می توانید عملکرد بهتری را برای ساختمان داشته باشد.

جهت اطلاع از میلگرد نقره ای کلیک نمایید.

 

آشنایی با مزایای میلگرد برشی

همانطور که می دانید بتن در برابر تنش های برشی مقاومت کافی ندارد و به راحتی ترک بر می دارد از همین رو از آماتور های برشی امروزه برای جلوگیری از شکست ها و ترک های بتن استفاده می شود. میلگرد های برشی می تواند به صورت مربع، دایره و مستطیل باشد. از مزایای میلگرد برشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای عمر طولانی
 • قابل اطمینان بودن
 • ساخته شده از ترکیب مواد خاص و عالی
 • حساسیت کم نسبت به ضربه
 • دارای پوشش مقاوم در برابر سایش
مزایای میلگرد برشی
بررسی مزایای میلگرد برشی

بررسی کاربرد میلگرد های خمشی و برشی

همانطور که گفته شد با مهم ترین تفاوت میلگرد خمشی و برشی به طور کامل آشنا شدید. این نوع از میلگرد ها امروزه جزو پرکاربردترین میلگرد ها محسوب می شوند. که معمولا از آن ها در تیرها، دال ها، ستون ها، المان های سازه ای و… استفاده می شود. توجه داشته باشید میلگرد سازه ها نسبت به نیرو های واحد مقاومت نشان خواهند داد که باعث می شود تا سازه از استحکام بالایی بهره مند شود.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد آجدار کلیک نمایید.

 

میلگرد ها معمولا در انواع متنوعی استفاده می شوند که نوع عمده آن میلگرد خمشی و برشی است. از مهم ترین کاربرد میلگرد برشی می توان به تقویت کننده آرماتور، افزایش استحکام سازه، خاصیت مکانیکی زیاد، مقاومت بالا در برابر حرارت و فشار اشاره کرد.

 

کاربرد میلگرد های خمشی و برشی
آشنایی با کاربرد میلگرد های خمشی و برشی
سخن پایانی

در این مطلب از سایت حامیران استیل همانطور که گفته شد با تفاوت میلگرد خمشی و برشی به طور کامل آشنا شدید. امروزه در صنعت ساخت و ساز از انواع متنوعی از میلگرد ها استفاده می شود. در واقع می توان گفت میلگرد جزو پرمصرف ترین و پرکاربردترین مصالح مورد نیاز برای ساختمان محسوب می شود. از این محصول در اغلب ساخت و ساز ها استفاده می شود. در این مطلب به بررسی مهم ترین تفاوت ها میان میلگرد خمشی و برشی پرداخته شد.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ۱۶ اصفهان کلیک نمایید.

 

سوالات متداول تفاوت میلگرد خمشی و برشی

 1. مزایای میلگرد برشی به چه صورت است؟
  دارای عمر طولانی، قابل اطمینان بودن، ساخته شده از ترکیب مواد خاص و عالی، حساسیت کم نسبت به ضربه، دارای پوشش مقاوم در برابر سایش و…
 2. میلگرد برشی چیست؟
  معمولا جهت مقاومت سازه ها در برابر نیروهای محیطی از این نوع میلگرد استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت وظیفه اصلی این میلگرد ها مهار کردن نیرو می باشد. معمولا میلگرد برشی در قطر و سایز کوچک تولید می شوند و به شکل عمودی نسبت به آرماتورهای اصلی قرار می گیرد. البته این نکته مهم را فراموش نکنید استفاده از میلگرد خمشی و برشی در کنار یکدیگر بدون شک می توانید عملکرد بهتری را برای ساختمان داشته باشد.
 3. میلگرد خمشی چیست؟
  میلگرد های خمشی نمونه ای از انواع میلگرد ها در ساخت و ساز هستند که جهت مقاوم سازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. توجه داشته باشید این میلگرد ها کاربرد های متنوعی را به همراه دارند. به طور کلی می توان گفت از میلگرد های خمشی برای جلوگیری از خمش در ساختمان استفاده می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا