logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

الکترود 6013 چیست + کاربرد و ویژگی

الکترود 6013

الکترود 6013 از نوع روتیلی با روپوش ضخیم میباشد که در کارهای صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. ظاهر جوش آن تمیز و بدون گودافتادگی در کنار جوش و سرباره آن به راحتی جدا گردیده و پاشش آن کم میباشد.

الکترود e6013

اغلب برای جوشکاریهای اسکلت ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد. از ویژگی‌های مهم الکترود 6013 میتوان به مقاومت بالا، استحکام خوب و ایجاد سطوح صاف اشاره کرد. همچنین میزان بریدگی و پاشیدگی در این الکترود جوشکاری، در کمترین میزان ممکن است و از این نظر هم قابل توجه می‌باشد.
الکترودها براساس کاربردشان از جمله خواص فلز پایه، وضعیت درز، نوع درز اتصال، مقدار جوش مورد نیاز، نوع جریان جوشکاری، دقت مونتاژ و بعضا ضوابط آئین نامه ای تقسیم بندی می شوند. الکترودها از نظر دارا بودن پوشش به دو دسته روکش دار و بدون روکش تقسیم می‌شوند.

جهت اطلاع از قیمت الکترود کلیک نمایید.

 

الکترود 6013 (لازم به ذکر است این شماره گذاری بر روی الکترودها بر اساس استاندارد انجمن جوش آمریکا (American Welding Society) AWS  انجام گردیده ) یکی از انواع الکترودهای روکش دار است. پوشش الکترودها در حین اعمال حرارت ذوب شده و گاز یا موادی ترشح می‌کند که سبب محافظت از جوش در هنگام عملیات می‌شود.
اگر  بخواهیم الکترود 6013 را از نظر مصرفی یا غیر مصرفی بودن مورد بررسی قرار دهیم ، باید بگوییم که این الکترود جزو الکترودهای پرمصرف در صنعت جوشکاری است. این الکترود پرطرفدار، از قابلیت جوش در تمام حالات برخوردار است و در بیشتر پروژه‌ها قابل استفاده می‌باشد.
در رابطه با ترکیب شیمیایی الکترود e6013 هم باید اشاره کرد که در این الکترود در حدود 0.2% کربن، 1.2% منگنز، 1% سیلسیم، 0.3% کروم، 0.3% مولیبدن و 0.08% وانادیم وجود دارد.

جهت اطلاع از قیمت الکترود میکا 3 کلیک نمایید.

 

الکترود e6013 مزایای زیادی دارد که یکی از آنها این است که با آمپرهای کم، کیفیت جوش مناسبتری را ایجاد می‌کند. از این رو معمولا حرارت ورودی به قطعه کار زیاد نبوده و همین موضوع سبب کمترین میزان پیچیدگی و اعوعاج می‌شود.
از آنجایی که این الکترود جزو الکترودهای جوشکاری فولاد ساده کربنی است، برای جوشکاری‌های ساختمانی نظیر جوشکاری درب و پنجره قابل استفاده است. همچنین به دلیل قابل استفاده بودن آن برای هر دو قطب، کاربرد بسیار زیادی دارد.
این الکترود از نوع روتیلی میباشد که نام خود را از اکسید تیتانیوم گرفته اند. در واقع الکترودهایی که در پوشش خود از مقدار زیادی تیتانیوم برخوردار هستند، در اصطلاح به روتیلی معروف شده‌اند. وجود زیاد تیتانیوم در پوشش چنین الکترودهایی، سبب پایداری بالای قوس الکترود شده است. همین باعث شده تا بتوان از این الکترودها با جریان‌های مستقیم و متناوب کار کرد.
از مهمترین انواع الکترودهای روتیلی در استاندارد AWS میتوان به الکترودهای 7014، 7024 و 6013 اشاره کرد. پس همانطور که مشخص است، الکترود e6013 از انواع الکترودهای روتیلی به شمار می‌رود. تقریبا بیش از 35 درصد وزن روکش الکترود 6013 را روتیل تشکیل داده است و مواد دیگری چون سلولز، فلدسپار، خاک رس، چسب سیلیکات پتاسیم و فرومنگنز هم به آن اضافه می‌شود. ترکیبات پتاسیمی موجود در آن باعث شده تا الکترود 6013 با جریان AC در آمپرهای پایین و ولتاژهای مدار باز پایین قابل استفاده باشد.
مناسب جوشکاری ورقهای  ST37 و ST52  و در حالتهای : تخت ، افقی ، عمودی سربالا ، بالاسر قابلیت جوشکاری دارد.
الکترود e6013 که در بین متخصصین این حرفه به اختصار الکترود 6013 نیز نامیده می شود به دلیل مزیت هایی که دارد به طور گسترده در صنایع مختلف استفاده می گردد.

برای اطلاعات بیشتر درباره الکترودها می توانید به مقاله همه دسته بندی الکترودها مراجعه نمایید.

الکترود میکا 3

نکات مهم در مورد الکترود e6013

1 – الکترود e6013 ، از دسته الکترود های روکش دار روتیلی  محسوب می گردند . این نوع الکترود ترکیبی از نفوذی و پردازده می باشد و برای پروژه های متنوع صنعتی  قابل استفاده می باشد . در جوشکاری قوس الکتریکی دستی نیز استفاده می شود .
2 – الکترود e6013 ، مطابق تصویر قابل استفاده در اکثر حالات و اتصالات جوشکاری می باشد و مصرف کننده را از تهیه سایر انواع الکترود ها بی نیاز میسازد . بنابراین نیاز به صرف هزینه بالا برای خرید انواع الکترود ها ندارد . این الکترود دارای کیفیت بالا می باشد و مشخصات مکانیکی آن در پروژه های با تنوع بسیار مورد استفاده قرار می گیرد .
3- – الکترود e6013 ، برای هر دو قطب قابل استفاده می باشد . یکی از دلایل کاربرد فراوان این الکترود می باشد.
4- الکترود e6013، معمولا به دلیل اینکه جزو الکترود های جوشکاری فولاد ساده کربنی می باشد ، به طور معمول برای جوشکاری های ساختمانی مثل درب و پنجره و …. مورد استفاده قرار می گیرد.
5- الکترود e6013 ، معمولا جزو الکترود های 350 میلی متر می باشد . از ویژگی های الکترود e6013 در جوشکاری ایجاد سطح صاف ، مقاومت بالا ، استحکام بالا می باشد . ایجاد مقاومت الکترود e6013 شصت هزار PSI یا 420 MPA (مگاپاسکال) می باشد و خوشبختانه در این الکترود بریدگی و پاشیدگی کمترین میزان ممکن است .

جهت اطلاع از قیمت الکترود جوشکاری کلیک نمایید.

 

ترکیبات الکترود e6013

معمولاً بیش از ۳۵ درصد وزنی روکش الکترود e6013  از روتیل تشکیل شده و مواد دیگری مانند سیلیکات های طبیعی مثلا سلولز، فلدسپار و خاک رس، چسب سیلیکات پتاسیم ، فرومنگنز هم به آن اضافه می شود. وجود ترکیبات پتاسیمی در ترکیب آن باعث می شود تا این الکترودها با جریان AC در آمپرهای پایین و همچنین ولتاژهای مدار باز پایین نیز استفاده شود.
ظاهر جوش حاصل از این نوع الکترود صاف با موج های ریز و سطح جوش تخت تا کمی محدب است. در جوش های گوشه می تواند سطح جوش مقعر ایجاد بکند. در این الکترودها قوس راحت ایجاد شده و شکل می گیرد و پایداری مناسبی هم دارد. بنابراین کار کردن با آن نسبتاً راحت و لذا کاربری زیادی در صنایع مختلف دارد.
الکترود e6013 معمولا برای مصارف عمومی،اسکلت های فلزی، مونتاژ کار، جوشکاری فولادهای معمولی ساختمانی، مخازن، ، ورق های نازک و سایر کارهای مشابه کاربرد دارد . در بیشتر مصارف و شرایط کاری نیازی به خشک کردن روکش الکترود قبل از جوشکاری نیست اما در صورت توصیه سازنده، نسبت به خشک کردن آن اقدام نمایید . دما و مدت زمان مناسب برای خشک شدن الکترود توسط سازنده مشخص شده است ،  معمولاً این کار در دمای ۱۲۰-۱۰۰ درجه سانتیگراد  و به مدت یک ساعت انجام می شود.
با وجود اینکه  الکترودهای e6013 اساساً برای فلزکاری ظریف طراحی شده‌ است ، قطرهای بزرگتر موجود از آن در بیشتر موارد  جانشین الکترودهای e6012 گردیده‌اند.
بین الکترود e6013 با نام تجارتی مختلف فرقهای دیگری هم وجود دارد. بعضی از الکترودهای e6013 که برای فلزکاری ظریف توصیه شده‌اند، در حالت عمودی از بالا به پایین (عمودی سرازیر) خوب جوش می‌دهند در حالی که سرباره الکترودهای دیگر e6013 سیال‌تر بوده و برای جوشهای گلوئی در حالت افقی و جوشکاری‌های عمودی بکار می‌روند.

 

الکترود E6013

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا