logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

متالورژی استخراجی

22265566

یکی از اساسی ترین و در عین حال حیاتی ترین شاخه های متالورژی مربوط به استخراج فلزات از سنگ معدن، کنسانتره، ضایعات و سایر منابع با هدف تصفیه به حالت مایع است.

متالورژی استخراجی هنر و علم استخراج فلزات از سنگ معدن آنها و تصفیه آنهاست. تولید فلزات و آلیاژهای  فولاد گرمکار از این مواد اولیه هنوز هم یکی از صنایع مهم و اساسی در اقتصادهای توسعه یافته و در حال توسعه در سراسر جهان است. خروجی ها و محصولات منابع ضروری برای صنایع فلزی، مکانیکی، الکترومغناطیسی، الکتریکی و الکترونیکی هستند.

به طور کلی، متالورژی استخراجی فرآیند استخراج فلزات از سنگ معدن، کنسانتره، ضایعات و سایر منابع و پالایش آنها به حالت فلز مایع قبل از ریخته‌گری یا فلزات جامد است. عملیات استخراج و پالایش مورد نیاز ممکن است توسط فرآیند های واکنش متالورژیکی مختلف انجام شود.

علم متالورژی استخراجی

روش های متالورژی استخراجی

  • پیرو متالورژی
  • هیدرو متالورژی
  • الکترو متالورژی

پیرومتالورژی

پیرومتالورژی شامل تصفیه سنگ معدن در دمای بالا برای تبدیل کانی های معدنی به فلزات خام یا ترکیبات میانی برای پالایش بیشتر است. برشته کردن، ذوب و تبدیل رایج ترین فرآیندهای پیرومتالورژی هستند.

جهت اطلاع از قیمت فولاد mo40 کلیک نمایید.

برای استخراج فلزات از سنگ معدن سولفیدی از فرآیند برشته کردن استفاده می شود: در این فرآیند سنگ معدن در حضور اکسیژن گرم می شود و گوگرد اکسید شده و به صورت دی اکسید گوگرد خارج می شود. برخی از فلزات در این فرآیند به شکل سولفیدی باقی می مانند، در حالی که فلزات دیگر به شکل اکسیدی تبدیل می شوند. فلز مورد نظر ممکن است در هر دو محصول باشد.

برای اطلاعات بیشتر درباره لوله ها می توانید به مقاله لوله مانیسمان چیست مراجعه نمایید.

پیرومتالورژی

ذوب اکسیداتیو و تبدیل شبیه به فرآیند برشته کردن است، اما تفاوت اندکی در روشی که دمای فرآیندها به اندازه کافی بالا است تا ذوب شدن مواد را افزایش دهد. برخی از کانی ها تمایل بیشتری به اکسیداسیون ندارند، بنابراین به شکل سولفیدی باقی می مانند، در حالی که سایر کانی ها کاملا اکسید شده و ترکیباتی را با مواد افزودنی تشکیل می دهند که اغلب فلاکس نامیده می شود. سولفیدها و ترکیبات اکسیدی مذاب به دلیل وزن‌ های ویژه متفاوت به دو لایه تقسیم می‌شوند.

دو محصول بعدی این عملیات، دی اکسید گوگرد و دی اکسید کربن، آلاینده های اصلی هستند.

انواع پیرومتالورژی

  • حالت جامد

این فرآیند هیچ گونه ذوبی را شامل نمی شود. معمولاً در محدوده دمایی 500-1200 درجه سانتیگراد انجام می شود که نمونه آن کلسینه کردن و احیای حالت جامد اکسیدهای فلزی توسط H2 و Cao است. جامدات عمدتاً غیر قابل امتزاج هستند و از این رو محصول پردازش حالت جامد یا خالص است یا یک مخلوط مکانیکی است. در مورد دوم، نیاز به جداسازی بیشتر دارد.

جهت اطلاع از قیمت فولاد ck45 کلیک نمایید.

  • حالت مایع

این شامل ذوب حداقل فاز حاوی فلز است و در کل در دمای بالاتر انجام می شود. به عنوان مثال می توان به ذوب کوره بلند، فولادسازی، تصفیه تقطیر روی از سرب ناخالص و غیره اشاره کرد. پردازش حالت مایع، فلز را به صورت خالص یا ناخالص جدا می کند. تغییرات ترکیبی قابل توجهی در مایع به دلیل امتزاج پذیری، انتشار سریع و اختلاط امکان پذیر است. لوله مانیسمان گوشتدار هم می توانیم به صورت مایع می توانیم در بیاریم.

همانطور که در بالا ذکر شد، سنگ معدن خام را نمی توان به عنوان یک محصول نهایی برای مصارف صنعتی یا تجاری استفاده کرد.

مراحل زنجیره تبدیل که منجر به تولید فلز نهایی می شود، از نظر فنی یک توالی منسجم از فرآیندها است که شامل عملیات فیزیکی سنگ معدن (فرایندهای آسیاب و فلوتاسیون) می شود.

  • فرآوری مواد معدنی

فرآوری مواد معدنی شامل استفاده از فرآیندهای فیزیکی برای دستکاری اندازه ذرات سنگ معدن، و تغلیظ مواد معدنی با ارزش با استفاده از فرآیندهای جداسازی، بر اساس چنین خصوصیاتی از سنگ معدن، مانند چگالی، ترکیب شیمیایی، خواص الکترواستاتیک، مغناطیسی یا فلورسانس است. یک مثال خوب از فرآیند جداسازی، شناورسازی کف است.

همچنین جداسازی جامدات معدنی از آب و محلول های آبی با ضخیم شدن، فیلتر کردن و خشک کردن مورد توجه پردازنده معدنی است.

جهت اطلاع از قیمت فولاد spk کلیک نمایید.

هیدرومتالورژی

هیدرومتالورژی یکی از شاخه ‌های مهم متالورژی است که عمدتاً شامل استفاده از فرآیندهای شیمیایی در محلول‌های آبی برای استخراج و پالایش فلزات از سنگ معدن یا سایر مواد خام است. این یک تکنیک همه کاره و به طور گسترده برای بازیابی فلزاتی مانند مس، طلا و اورانیوم است. در هیدرومتالورژی، سنگ‌های معدنی معمولاً خرد می‌شوند و سپس تحت عملیات‌های شیمیایی مختلفی قرار می‌گیرند که به حل شدن و جداسازی فلز مورد نظر از ناخالصی‌ها کمک می‌کند و محلول خالص شده را برای پردازش بیشتر و بازیابی فلز آماده می‌کند.

هیدرومتالورژی

هیدرومتالورژی شامل استفاده از محلول های آبی برای استخراج فلزات یا ترکیبات از سنگ معدن آنها است. برخی از فرآیندهای هیدرومتالورژی شامل شستشو، رسوب ترکیبات نامحلول، کاهش فشار است.

لیچینگ فرآیندی برای انحلال شیمیایی کانی های مورد نظر در محلول های آبی است. به دلیل تفاوت در سرعت انحلال، امکان جداسازی ترکیبات فلزات مختلف وجود دارد. اغلب، برخی از معرف‌های اکسیداتیو باید برای ترویج شستشو اضافه شوند.

جهت اطلاع از قیمت فولاد vcn150 کلیک نمایید.

الکترومتالورژی

الکترومتالورژی یک فرآیند متالورژیکی است که برای استخراج و تصفیه فلزات، معمولاً از حالت مذاب، به جریان های الکتریکی متکی است. این روش اغلب در تولید فلزاتی مانند آلومینیوم و منیزیم استفاده می شود که در آن الکترولیز نقش اصلی را ایفا می کند. در طول الکترومتالورژی، یون‌های فلزی به شکل خالص خود در کاتد کاهش می‌یابند، در حالی که ناخالصی‌های نامطلوب در آند رسوب می‌کنند. این یک فرآیند انرژی بر است اما در تولید فلزات با خلوص بالا برای کاربردهای مختلف صنعتی بسیار موثر است.

الکترومتالورژی

برای اطلاع از فروش فولاد می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرین.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا