logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

هر شاخه تیرآهن چند متر است

هر شاخه تیرآهن چند متر است؟

یکی از سوالاتی افراد در ابتدی کار در صنعت ساختمان مشغول به کار می شوند، این سوال پیش می آید که هر شاخه تیرآهن چند متر است؟ تفاوت تیرآهن با هاش چیست؟ در این مقاله به این سوال که هر شاخه تیرآهن چقدر است پاسخ داده می شود.

طول هر شاخه تیرآهن چند متر است ؟

تیرآهن ها را می توانیم یک نوع پروفیل فولادی در نظر بگیریم، که در قسمت های مختلف سازه مورد استفاده قرار می گیرد. بابت حمل بارهای خمشی دارای دو بال موازی و بابت تحمل بارهای برشی یک بخش میانی جان می باشد. تفاوت در جان و بال ها در تیرآهن باعث تغییر نام گذاری  در تیرآهن ها می شود.

با داشتن اطلاعات کافی در مورد روش تولید تیرآهن می توانیم به راحتی طول هر شاخه تیرآهن را حساب کنیم.  تیرآهن بر اساس اندازه طول بال دسته بندی می‌شود. تیراهن ها به روش نورد گرم تولید می شوند. اگر تمام تیرآهن های تولید شده دارای ابعاد 12 متر باشند، طول هر شاخه تیرآهن 12 متر است. اما وزن هر شاخه تیرآهن 12 با توجه به سایز و چگالی آن مشخص می شود.

معمولاً با متراژ ۱۲ متر به صورت شاخه ای توسط قیچی های مخصوص بریده می شود و مصرف کنندگان بر اساس نیاز خودشان انواع تیرآهن ها را خریداری می کنند. به طور کلی طول هر شاخه تیرآهن ۱۲ متر است و تیرآهن ها دارای سایزهای مختلفی هستند. به عنوان نمونه تیرآهن در اندازه های مختلفی در بازار موجود است که از سایز ۸ سانتی متر تا سایز ۶۰ سانتی متر تولید می شوند و هر یک دارای وزن های مختلفی هستند.

قبل از پاسخ دادن به این سوال که طول تیرآهن چقدر است؟ باید بدانید که تیرآهن ها با سایز ها و وزن های مختلف تولید می شوند و دارای کاربرد های متفاوتی هستند. همه تیرآهن ها بر اساس استاندارد ساخت آن ها دسته بندی می شوند. به طور کلی چهار نوع تیرآهن معمولی،تیرآهن inp  ، تیرآهن هاش و  در بازار موجود هستند که بر اساس استانداردهای جهانی تولید می شوند. تیرآهن ها معمولاً دارای ۳ قسمت بال، جان و تیر هستند و این ارتفاع بخش جان تیر است که اندازه تیرآهن را مشخص می کند.

تیرآهن
تیرآهن

کمترین و بیشترین طول تیرآهن

سوالات زیادی درباره طول تیرآهن ها وجود دارد.طول تیرآهن در همه سایز ها ثابت و برابر با ۱۲ متر است .اغلب سوال می شود که متراژ تیرآهن چقدر است؟ یا هر شاخه تیرآهن ۱۴ چند متر است ؟ در پاسخ باید گفت که متراژ تیرآهن ۱۲ متر است و هر شاخه آهن ۱۴ یا هر سایز دیگری نیز طول ۱۲ متر دارد.

محاسبه وزن تیرآهن

برای محاسبه وزن تیرآهن به صورت دستی ابتدا باید موارد زیر را در دسترس داشته باشیم.

چگالی، مشخصات هندسی، اندازه‌ سطح مقطع و طول تیرآهن

فرمول کلی محاسبه وزن تیرآهن به صورت زیر است:

وزن تیرآهن= وزن یک متر از تیرآهن (بر اساس جدول اشتال) * طول تیرآهن

به عنوان مثال، می‌خواهیم بدانیم تیرآهن 12، چند کیلو است ؟

10.4*12=125

جهت اطلاع از قیمت تیرآهن کلیک نمایید.

بنابراین وزن تیرآهن 12 در شاخه 12 متری معادل 125 کیلوگرم است.

وزن تیرآهن در سایز های مختلف

تیرآهن ها در انواع و سایز های متفاوتی توسط کارخانه های زیادی تولید می شوند .کارخانه های تولید کننده تیرآهن هر کدام تیرآهن های خود را طبق استانداردهای جهانی تولید می کنند. اما با این حال امکان تفاوت وزن ناچیز در تیرآهن های کاملاً مشابه از لحاظ نوع و سایز وجود دارد.به طور کلی وزن تیرآهن ها با توجه به اینکه چه سایزی دارند و توسط چه کارخانه ای تولید شده اند و استاندارد تولید آنها چیست متفاوت میباشد.

تیرآهن ها در انواع ipe یا معمولی، تیرآهن inp یا بال شیب‌دار ،تیرآهن هاش و تیرآهن لانه زنبوری می باشند که هر کدام از این وزن تیرآهن هاش های متفاوتی دارند.

زیر مطابقت دهید و در صورت اختلاف کم از کیفیت بالای آن محصول اطمینان حاصل نمایید.

سایز تیرآهن طول هر شاخه تیراهن وزن هر متر تیرآهن IPE وزن هر متر تیرآهن INP وزن هر متر تیر هاش سنگین

HEB

وزن هر متر تیر هاش سبک

HEA

وزن هر متر تیرآهن لانه زنبوری
تیرآهن ۸ ۱۲ ۶ ۵٫۹۴ .۰٫۷۱۸
تیراهن ۱۰ ۱۲ ۸٫۱ ۸٫۳۴ ۲۰٫۴ ۱۶٫۷ ۱٫۲۱
تیرآهن ۱۲ ۱۲ ۱۰٫۴ ۱۱٫۱ ۲۶٫۷ ۱۹٫۹ ۱٫۸۶
تیر آهن ۱۴ ۱۲ ۱۲٫۹ ۱۴٫۳ ۳۳٫۷ ۲۴٫۷ ۲٫۷
تیر اهن ۱۶ ۱۲ ۱۵٫۸ ۱۷٫۹ ۴۲٫۶ ۳۰٫۴ ۳٫۷۸
تیرآهن ۱۸ ۱۲ ۱۸٫۸ ۲۱٫۹ ۵۱٫۲ ۳۵٫۵ ۵٫۰۶
تیراهن ۲۰ ۱۲ ۲۲٫۴ ۲۶٫۲ ۶۱٫۳ ۴۲٫۳ ۶٫۷

نتیجه

همانطور که گفته شد، طول استاندارد هر شاخه تیرآهن 12 متر است. این شاخه های بلند برای سهولت حمل و نقل و انبارداری به صورت دسته های بسته بندی شده عرضه می شوند. با وجود این، در صورت نیاز می توان تیرآهن ها را به طول های کوتاه تر برش داد تا برای پروژه های خاص با محدودیت فضا یا کاهش پرت مصالح مناسب شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا