logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

معرفی انواع جوش

سیم جوش

در این مقاله به معرفی انواع جوش و سیم جوش می پردازیم. سیم جوش CO2 از جنس فلز آلیاژی است که آلیاژ آن با توجه به عواملی نظیر ترکیب شیمیایی فلز پایه، نوع فرآیند جوشکاری، ترکیب شیمیایی سطحی فلز جوش بستگی دارد.

سیم جوش CO2

انتخاب سیم جوش تاثیر بسیار زیادی به خصوصیات مکانیکی فلز جوش می گذارد وعامل اصلی کیفیت جوش است. در مجموع  فلز جوش پس از پایان جوشکاری میبایستی دارای خواص مکانیکی شبیه  با فلز پایه باشد و دارای ایراداتی همچون ناپیوستگی، آلودگی های حفره ای یا تخلخل درون جوش نباشد .  برای دسترسی به جوش ایده آل و مورد تایید انتخاب سیم جوش با توجه به آنالیز آن بسیار مهم و تعیین کننده میباشد ، توجه داشته باشیم که تمام سیمهای جوش CO2  موجود برای آنکه از ورود اکسیژن به مذاب و بوجود آمدن تخلخل جلوگیری کنند  حاوی فلزاتی مانند سیلیکون، منگنز، تیتانیوم و آلومینیوم با درصد کمی هستند .

جهت اطلاع از قیمت الکترود کلیک نمایید.

 

برخی از آنها نیز برای جلوگیری از تخلخل نیتروژن بسته به نوع فرآیند و نوع فلز پایه حاوی فلزاتی مانند تیتانیوم و زیرکونیوم هستند  ، قطر سیمهای جوشکاری CO2  به طور معمول در سایزهای 0.8 و 1.00 و 1.20 و 1.60 و 2.00 و 2.40  میلیمتر میباشد . سایزهای پایین تر بیشتر در فرآیندهای  ” انتقال اتصال کوتاه ”  مورد استفاده قرار می گیرند.

برای اطلاعات بیشتر درباره الکترودها می توانید به مقاله همه دسته بندی الکترودها مراجعه نمایید.

الکترود جوشکاری co2

 

کاربردهای سیم جوش  CO2

سیم جوش CO2 بیشتر برای  جوشکاری فولادهای کربنی ساده و منگنزی مورد استفاده قرار میگیرد با توجه به اینکه میل به اکسید شدن در سیم جوش CO2 بالاست لذا برای عناصری نظیر آلومینیوم ، مس، نیکل مورد استفاده قرار نمیگیرد . از سیم جوش CO2 برای جوشکاری در صنایع مختلف استفاده میشود.

جهت اطلاع از قیمت الکترود 6013 کلیک نمایید.

 

 

نحوه جوشکاری با سیم جوش و دستگاه CO2

جوشکاری CO2 علاوه بر داشتن مهارت و تجربه و تسلط کافی اپراتور ،  نیازمند تجهیزات جوشکاری از جمله دستگاه جوش  و سیم جوش CO2  میباشد، برای شروع ابتدا  با قرار دادن سیم جوش داخل دستگاه  سر سیم  به داخل موتور کشنده سیم به نام ” وایرفیدر”  منتقل می شود. سپس سیم  از قسمت قرقره های تنظیم کننده و هدایت کننده  عبورکرده و به داخل تورچ جوشکاری می رسد ،  سپس از داخل تورچ و فنرداخل آن عبور و از سر تورچ ( نازل جوشکاری)  جوشکاری  با ایجاد قوس الکتریکی و ذوب سیم جوش و ایجاد حوضچه مذاب ،  جوشکاری آغاز میگردد. درحین جوشکاری  با فشار دادن دکمه روی تورچ ،  به صورت همزمان جریان حرکت سیم جوش CO2 و گاز دی‌اکسید کربن آغاز میگردد.

 

الکترود جوش

 

مزایا و معایب سیم جوش CO2

سیم جوش CO2 در صنایع به دو روش جوشکاری اتوماتیک و نیمه اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد و نسبت به سایر جوش ها آلودگی  کمتری دارد. سرعت جوشکاری ازمزایای این نوع روش جوشکاری می باشد با توجه به اینکه  جوشکار دید خوبی  روی حوضچه مذاب دارد  این امر موجب  کم شدن سرباره جوش میگردد.  در جوشکاری با الکترود نیاز به عوض کردن الکترود در فواصل کوتاه زمانی میباشیم اما درجوشکاری با الکترود جوش co2 به علت طول زیاد سیم جوش ، بصورت روزانه در صورت جوشکاری مداوم نیازمند تعویض سیم جوش هستیم و همین باعث ساده تر شدن و سریعتر شدن جوشکاری می شود. روش جوشکاری CO2 برای جوشکاری فولادها روشی ارزان محسوب میگردد. به منظور کاهش پاشش ، از گاز دی اکسید کردن با ترکیب گاز آرگون می توان استفاده کرد. گاز CO2 جز گازهای محافظتی در جوشکاری است که باعث جلوگیری از برخی عیوب جوش مانند  سوختگی کنار جوش می شود. با توجه به اینکه ترکیب گاز مونواکسید کربن و گاز ازن سمی میباشد لذا حتما درهنگام جوشکاری باید  تهویه مناسب در محیط وجودداشته باشد.

جهت اطلاع از قیمت الکترود 2.5 کلیک نمایید.

 

پرفروش ترین برندهای سیم جوش CO2  در بازار ایران :

  1.  سیم جوش CO2 آما 
  2.  سیم جوش CO2  میکا

 

انواع جوش

جوش با روش گاز محافظ (GMAW)

جوش با روش  GMAW به دلیل ایجاد جوش های صاف و یکدست، بهترین نوع  جوش برای اتصال ورقه های فلزی به شمار می رود. در این جوش از گاز محافظ استفاده میشود.  جوشکاری با این روش و سیم  به پاکسازی چندانی نیاز ندارد زیرا  در هنگام  جوشکاری رسوب چندانی  باقی نمی گذارد.

 

سیم جوش پودری

 

 جوش با روش TIG

سیم جوشکاری در این روش با چهار نوع  ” آلیاژی ”  ،  ” پایه نیکل(فولاد ضد زنگ) ” ،  ” کم آلیاژ”  و ” بدون آلیاژ،  موجود میباشد  و جوش  حاصل از آن  دارای  استحکام و مقاومت بسیار بالایی میباشد. . جوشهای حاصل از روش  تیگ در برابر ضربه مقاوم بوده و دچار ترک نمی شود به همین دلیل در جوشکاری های  مخازن تحت فشار و فولاد ساختمانی مورد مصرف قرار میگیرند.

جهت اطلاع از قیمت الکترود ۷۰۱۸ آما کلیک نمایید.

 

جوش با روش  MIG/MAG

این روش  در فرایند جوشکاری با منبع قوس الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد که در آن سیم با سرعت مشخص به حوضچه جوش منتقل می شود. از انواع مختلف این  سیم می توان به سیمهای  ” آلیاژی ”  ،  ” پایه نیکل(فولاد ضد زنگ) ” ،  ” کم آلیاژ”  و ” بدون آلیاژ اشاره کرد. در این روش از گاز محافظ استفاده می شود تا از آلودگی فلز جلوگیری نماید .

جهت اطلاع از قیمت الکترود ۳ آما کلیک نمایید.

 

جوش با روش  زیر پودری  SUBMERG

از این روش برای ایجاد  جوش های یکنواخت و مستحکم  استفاده می شود. جوشکاری با این روش از سرعت بالایی برخوردار میباشد  ،  و از آن می توان در زمینه های کاری سنگین مانند :  صنایع کشتی سازی و جوشکاری راه آهن ، مونتاژ سازه های فلزی سنگین ،اسکلت سازی ساختمانها و برج ها ،  اتاقسازی کامیون ، تریلرسازی ها ، مبدل های حرارتی ، مخازن تحت فشار  و سایر سازه های جوشی سنگین استفاده کرد.

 

الکترود جوشکاری

 

سیم جوش توپودری   FLUX-CORED

این نوع سیم بسیار شبیه به سیم MIG/MAG  بوده با این تفاوت که داخل این سیم جوش از پودر جوشکاری پر شده و این پودر در حین فرایند جوشکاری  شرایط را برای حفاظت از قوس الکتریکی و حوضچه جوش مهیا  می کند.

جهت اطلاع از قیمت الکترود جوشکاری کلیک نمایید.

 

خرید سیم جوش

قبل از خرید سیم جوش میبایستی موارد ذیل بر اساس نوع فلز پایه در نظر گرفته شوند :

  • توجه به نوع و جنس فلز پایه که جوشکاری بر روی آن انجام میگیرد .
  • توجه به ضخامت فلز پایه بسیار مهم میباشد  که می بایست متناسب با آن سایز سیم جوش  انتخاب شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا