logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

سخت کاری فولاد mo40

سخت کاری فولاد mo40

سخت شدن فولادها شامل دو فرآیند اصلی گرم کردن فولاد برای سازماندهی ساختار کریستالی به صورتی یکنواخت و سپس سرد کردن سریع آن برای قفل کردن ساختار مولکولی فولاد می باشد. با این حال، فولادهای مختلف مراحل سخت شدن متفاوتی دارند که در این مقاله تلاش شده است، در رابطه با سخت کاری فولاد mo40 صحبت شود. برخی از مناسب ترین فولاد ها برای انجام عملیات حرارتی، فولادهای دارای مقادیر متوسط تا بالایی از کربن می باشند. فولاد mo40 یک فولاد قابل عملیات حرارتی با مقادیر نسبتاً متوسطی از عناصر افزودنی آلیاژی می باشد.

برای اطلاعات بیشتر درباره میلگردها می توانید به مقاله جامعترین دسته بندی میلگرد مراجعه نمایید.

انواع عملیات حرارتی برای سخت کاری فولاد mo40 :

کوئنچ تمپرینگ فولاد mo40 :

فولاد mo40 را در درجه حرارت ثابت به سختی ۱۸ – ۲۲ راکول می رسانند و در صورت نیاز به عملیات حرارتی بیشتر آن را در درجه ۸۴۰ – ۸۷۵ سانتیگراد بین ۱۵ الی ۲۰ دقیقه حرارت می دهند تا حرارت به صورت یکسان به میلگرد منتقل شود و سپس در نهایت با هوا و روغن سرد می شود.

درباره پخش ویدیو کاور ویدئو mo40

 فورج کردن فولاد mo40 :

دمای عملیات فورج در محدوده ۹۰۰ الی ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد می‌باشد. هر چقدر دمای پایان فورج پایین‌تر باشد منجر به ریز دانه شدن ساختار فلز می‌شود، این فولاد پس از عملیات فورج می‌بایست به آرامی در هوای ساکن یا در شن و ماسه سرد شود.

نرماله کردن فولاد mo40 :

نرماله کردن فولاد روشی است که به وسیله آن یک فولاد بالاتر از دمای فریت گرم می شود و سپس با هوا زیر دمای محدوده تبدیل سرد می شود. به عنوان یک عملیات بهسازی، هدف از عملیات حرارتی اولیه، بهبود عملکرد پردازش، حذف تنش داخلی و تهیه یک ساختار متالوگرافی خوب برای عملیات حرارتی نهایی است. پس از عملیات حرارتی، فولاد mo40 به طور کلی نرماله می شود تا ساختار ریز دانه به دست آید و توزیع کاربید قبل از عملیات حرارتی نهایی یکنواخت شود. هدف از نرم کردن در دمای بالا حذف تنش ایجاد شده در هنگام خنک سازی عادی و بهبود چقرمگی و انعطاف پذیری است.

نرماله کردن فولاد MO40 شامل گام های زیر می باشد:

  • گام 1

فولاد mo40 را تا 1675 درجه فارنهایت در یک کوره عملیات حرارتی یا فورج گرم کرده و آن را به مدت 30 دقیقه در آن دما نگه می داریم. نرماله کردن هر گونه تنش در فولاد را که می تواند در هنگام سخت شدن ترک ایجاد کند، از بین می برد.

  • گام 2

فولاد نرماله شده را از کوره عملیات حرارتی خارج کرده و اجازه می دهیم در هوا خنک شود تا به دمای اتاق برسد.

  • گام 3

فولاد را برای بار دوم تا دمای 1550 درجه حرارت می دهیم و 30 دقیقه در این دما نگه میداریم.

  • گام 4

فولاد را از کوره حرارتی خارج کرده و فوراً در داخل یک محفظه روغن غوطه ور می کنیم.

توجه: زمان بیشتری در هر اینچ برای مقاطع فولادی ضخیم تر، آنهایی که قطر آنها بیش از یک اینچ است و زمان کمتری برای قطعات فولادی نازکتر در نظر بگیرید.

آنیل کردن (بازپخت) فولاد mo40  :

دمای عملیات آنیل فولاد ۷۲۲۵ باید بین ۸۰۰ الی ۸۵۰ درجه سانتی گراد باشد، این عملیات فلز را برای عملیات ماشینکاری مناسب می‌کند. حداکثر سختی آن با این عملیات HB 241 خواهد بود.


سخت کاری فولاد mo40 فولاد حامیران

سخت کاری فولاد mo40 فولاد حامیران

ما در این مقاله تلاش نمودیم اطلاعات مفیدی در رابطه با سخت کاری فولاد mo40 به اشتراک بگذاریم. شما کاربران گرامی اگر قصد خرید و یا استعلام قیمت mo40 در مقاطع و سایزهای مختلف دارید، میتوانید با شماره 02163511 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا