logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

آشنایی کامل با تراشکاری فولاد mo40

آشنایی کامل با تراشکاری فولاد mo40

تراشکاری فولاد mo40

فولاد mo40 یک نوع فولاد آلیاژی کم کربن است که به دلیل قابلیت تراشکاری عالی، استحکام بالا و مقاومت به سایش در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد. تراشکاری فولاد mo40 فرایندی است که در آن قطعه های فولادی mo40 با استفاده از مته های الماسه برش داده می شوند و تبدیل به شافت فولادی و یا قطعه کار می شوند.

تراشکاری فولاد mo40

آشنایی با فولاد mo40

فولاد mo40 ، به عنوان یک فولاد با استحکام بالا و چقرمگی مطلوب شناخته می‌شود که دارای استفاده های مختلف و چند منظوره می باشد به طوری که همین ویژگی آن را در صنعت بسیار پر کاربرد نموده است. فولاد mo40 ویژگی‌ های مکانیکی قابل توجهی دارد که ترکیبی استثنایی از مقاومت در برابر ضربه و مقاومت در برابر سایش را باهم در خود جای داده است. فولاد mo40 با استاندارد آمریکایی AISI 4140، فولاد عملیات حرارتی است که بهترین عملیات حرارتی آن کوئنچ و تمپرینگ می باشد. اﯾﻦ ﻓﻮﻻد را ﺑﺪﻟﯿﻞ ﻧﺰدﯾﮏ ﺑﻮدن ﻣﺤﺪوده ﺗﺮﮐﯿﺐ ﺷﯿﻤﯿﺎﯾﯽ آن ﺑﻪ ﻓﻮﻻدﻫﺎی HSLA ﺟﺰو ﻓﻮﻻدﻫﺎی HSLA دﺳته ﺑﻨﺪی ﻣﯽﮐﻨﻨد.

جهت اطلاع از قیمت فولاد خوش تراش کلیک نمایید.

 

از طرفی، میزان کربن نسبتاً پایین (حدود 0.4%) در MO40، منجر به قابلیت تراشکاری عالی آن می شود. براده برداری روان و سطح نهایی صاف از مزایای تراشکاری این فولاد است.

آشنایی با فولاد mo40

ابزار تراش مناسب برای تراشکاری فولاد mo40

انتخاب ابزار برش مناسب برای تراشکاری فولاد mo40  اهمیت بسزایی دارد.  بهترین گزینه ها عبارتند از:

 • ابزار تراش کاربید تنگستن : این نوع ابزار به دلیل سختی بالا، مقاومت عالی در برابر سایش و طول عمر بالا برای تراشکاری فولاد mo40  بسیار مناسب هستند.
 • ابزار تراش پوشش داده شده : روکش های خاصی مانند تیتانیوم نیترید (TiN) یا آلومینیوم اکسید (Al2O3) بر روی اینسرت های کاربید تنگستن، مقاومت به سایش و طول عمر آنها را در حین تراشکاری فولاد mo40  افزایش می دهند.
 • ابزار فولاد تندبر (HSS): برای برش های کم حجم و سرعت پایین، ابزارهای HSS نیز قابل استفاده هستند. با این حال، به دلیل مقاومت به سایش پایین تر نسبت به کاربید تنگستن، طول عمر کمتری دارند.

ابزار تراش مناسب برای تراشکاری فولاد mo40

پارامترهای برش مناسب در تراشکاری فولاد mo40

پارامترهای برش اصلی در تراشکاری فولاد mo40  عبارتند از:

 • سرعت براده برداری

این سرعت باید با توجه به نوع ابزار، عمق برش و ماده کار انتخاب شود. برای فولاد mo40، سرعت های متوسط (حدود 100 تا 200 متر بر دقیقه) با اینسرت های کاربید تنگستن توصیه می شود.

 • پیشروی

مقدار پیشروی نیز بر کیفیت سطح نهایی و طول عمر ابزار تاثیر می گذارد. پیشروی های متوسط (حدود 0.1 تا 0.3 میلی متر بر دنده) برای فولاد mo40 مناسب هستند.

 • عمق برش

عمق برش نیز بر حسب سختی ماده کار و توان ماشین تراش انتخاب می شود. برای MO40، عمق های برش کم تا متوسط (حدود 1 تا 5 میلی متر) توصیه می شود.

پارامترهای برش مناسب در تراشکاری فولاد mo40

 • روانکارها و خنک کننده ها

استفاده از روانکار مناسب در حین تراشکاری فولاد mo40  ضروری است. روانکارها باعث کاهش اصطکاک، خنک کاری براده و ابزار، بهبود براده برداری و افزایش طول عمر ابزار می شوند.

 • روغن های برش امولسیون شونده

این نوع روانکارها رایج ترین گزینه برای تراشکاری فولاد mo40  هستند. آنها مخلوطی از روغن و آب هستند که خاصیت خنک کنندگی و روان کنندگی مناسبی را ارائه می دهند.

 • روغن های برش سنتزی

این روغن ها برای کارهای سنگین تر و سرعت های برش بالاتر مناسب هستند. آنها مقاومت حرارتی بالاتر و روان کنندگی بیشتری نسبت به روغن های امولسیون شونده دارند.

روانکارها و خنک کننده های تراشکاری mo40

نکات مهم برای تراشکاری فولاد mo40

 • تیزی ابزار: اطمینان از تیزی و سلامت لبه برش ابزار، کیفیت نهایی سطح را بهبود می بخشد و از ساییدگی زودرس ابزار جلوگیری می کند.
 • سفت کاری قطعه کار: قطعه کار باید به طور مهار شده بر روی دستگاه تراش بسته شود تا از لرزش و ارتعاش در حین برش جلوگیری شود. لرزش می تواند بر کیفیت نهایی و طول عمر ابزار تاثیر منفی بگذارد.

نکات مهم برای تراشکاری فولاد mo40

 • ایمنی: رعایت نکات ایمنی در حین تراشکاری فولاد mo40  ضروری است.
 • روانکاری: برای روانکاری تراشکاری فولاد mo40 استفاده از روغن ها و روان کننده های معتبر بدون مواد خورنده برای تراشکاری ضروری است.

جهت اطلاع از قیمت فولاد خشکه هوایی کلیک نمایید.

 

ایمنی در تراشکاری فولاد mo40

رعایت نکات ایمنی در حین هر فعالیتی که شامل برش فلزات باشد، ضروری است. برای تراشکاری فولاد mo40  نیز به موارد زیر توجه کنید:

 1. عینک ایمنی: همیشه از عینک ایمنی مناسب برای محافظت از چشمان در برابر براده های داغ و تیز استفاده کنید.
 2. لباس کار مناسب: لباس کار با الیاف ضد اشتعال و محافظت کننده از دست و پا الزامی است.
 3. دستکش ایمنی: برای محافظت از دستان در برابر بریدگی و سوختگی ناشی از براده ها و قطعه کار داغ، از دستکش ایمنی استفاده کنید.
 4. تهویه مناسب: گرد و غبار ناشی از تراشکاری می تواند مضر باشد. تهویه مناسب در کارگاه برای حذف گرد و غبار ضروری است.
 5. ایمنی ماشین آلات: اطمینان حاصل کنید که محافظ های دستگاه تراش به درستی نصب شده و از استحکام کافی برخوردار باشند. دستگاه ها باید طبق دوره های مشخص و مطابق با استاندارد ملی و استاندارد های مربوط به دستگاه های تراش بازبینی و بررسی شود.

ایمنی در تراشکاری فولاد mo40

پس از تراشکاری فولاد mo40

پس از اتمام عملیات تراشکاری فولاد mo40 ، مراحل زیر را انجام دهید:

 • تمیزکاری: براده های فلزی و روغن برش را از قطعه کار و دستگاه تراش تمیز کنید.
 • بازرسی نهایی: قطعه کار را از نظر کیفیت سطح، ابعاد و صحت ماشینکاری مورد بازرسی قرار دهید.
 • نگهداری ابزار: ابزارهای برش را تمیز و روغن کاری کنید و در جای مناسب نگهداری نمایید.

نتیجه

فولاد mo40 به دلیل قابلیت تراشکاری عالی، استحکام بالا و مقاومت به سایش، یکی از مواد پرکاربرد در صنایع مختلف است. با انتخاب ابزار برش مناسب، تنظیم صحیح پارامترهای برش، استفاده از روانکار و رعایت نکات ایمنی و استاندارد های مربوطه می توان به بهترین نتایج در تراشکاری این فولاد دست یافت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا