logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

فاصله میلگرد در رابیتس کاری

فاصله میلگرد در رابیتس کاری

رابیتس کاری، یکی از روش های رایج برای اجرای سقف کاذب در ساختمان ها به شمار می رود. در این روش، از توری های فلزی مشبک به نام رابیتس به همراه گچ یا ملات برای ایجاد سطحی صاف و یکدست بر روی سقف اصلی استفاده می شود. رابیتس کاری، علاوه بر زیبایی ظاهری، مزایایی مانند عایق صدا و حرارت، ایجاد قابلیت نورپردازی و امکان تعمیر آسان را نیز به همراه دارد.

یکی از فاکتورهای اساسی در رابیتس کاری، انتخاب فاصله مناسب میلگرد است. میلگردها به عنوان اسکلت اصلی رابیتس، نقش مهمی در استحکام و تحمل بار سقف کاذب دارند. انتخاب فاصله نامناسب میلگرد می تواند منجر به ضعف سازه، ترک خوردگی و ناپایداری سقف کاذب در بلندمدت شود. در این مقاله جامع، به بررسی ابعاد مختلف فاصله میلگرد در رابیتس کاری از نحوه محاسبه تا تاثیر آن بر عملکرد سقف کاذب خواهیم پرداخت.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد 10 اصفهان کلیک نمایید.

محاسبه فاصله میلگرد در رابیتس کاری

فاصله میلگرد در رابیتس کاری بر اساس دو عامل اصلی تعیین می شود:

ضخامت گچ یا ملات: هر چه ضخامت گچ یا ملات مورد استفاده در رابیتس کاری بیشتر باشد، به دلیل افزایش وزن و بار وارده بر سقف، نیاز به میلگردهای بیشتر و در نتیجه فاصله کمتر بین آن ها خواهد بود.

شرکت فولاد حامیران ارائه دهنده انواع خدمات برش از جمله خدمات برش لیزر فلزات و خدمات برش لیزر آهن و خدمات برش ورق با لیزر میباشد.

میلگرد در رابیتس کاری

 

ابعاد توری رابیتس: توری های رابیتس در ابعاد مختلفی مانند 10*10، 13*13 و 15*15 سانتی متر تولید می شوند. هر چه ابعاد توری رابیتس بزرگ تر باشد، به دلیل کاهش تراکم میلگردها در سطح توری، نیاز به فاصله کمتر بین میلگردها خواهد بود.

فرمول محاسبه فاصله میلگرد:

فاصله بین میلگردها در رابیتس کاری را می توان با استفاده از فرمول زیر محاسبه کرد:

جهت اطلاع از قیمت میلگرد هشت امروز کلیک نمایید.

f = √(A / n)

در این فرمول:

  • f: فاصله بین میلگردها بر حسب سانتی متر
  • A: مساحت هر چشمه توری رابیتس بر حسب سانتی متر مربع (برای مثال، مساحت هر چشمه توری 10*10 برابر با 100 سانتی متر مربع است)
  • n: تعداد میلگردها در هر ردیف (برای مثال، اگر در هر ردیف از رابیتس کاری از 3 میلگرد استفاده می شود، n=3)

مثال:

فرض کنید از توری رابیتس 13*13 با ضخامت گچ یا ملات 5 سانتی متر استفاده می شود. در این حالت، فاصله بین میلگردها را می توان به صورت زیر محاسبه کرد:

f = √(169 / 3) ≈ 8.89

جهت اطلاع از قیمت میلگرد 18 نیشابور کلیک نمایید.

بنابراین، در این مثال، فاصله مناسب بین میلگردها در رابیتس کاری 8.89 سانتی متر خواهد بود.

نکات مهم در تعیین فاصله میلگرد

در گوشه ها و کنج ها، به دلیل تمرکز بار، فاصله میلگردها باید به نصف یا یک سوم کاهش یابد.

برای دهانه های بزرگتر، ممکن است نیاز به استفاده از میلگردهای ضخیم تر و یا تیرهای فلزی برای تقویت سقف کاذب باشد.

در صورت استفاده از رابیتس های با ابعاد بزرگتر، مانند 15*15، به دلیل کاهش تراکم میلگردها، باید از میلگردهای ضخیم تر و یا فاصله کمتر بین میلگردها استفاده شود.

محاسبه دقیق فاصله میلگرد، باید توسط مهندسین متخصص و با در نظر گرفتن تمامی عوامل موثر مانند ابعاد توری، ضخامت گچ یا ملات، بار وارده بر سقف و الزامات آیین نامه های طراحی انجام شود.

جهت اطلاع از میلگرد ۲۲ کلیک نمایید.

تاثیر فاصله میلگرد بر عملکرد سقف کاذب

انتخاب فاصله مناسب میلگرد، نقشی اساسی در عملکرد نهایی سقف کاذب ایفا می کند. فاصله کم بین میلگردها، منجر به افزایش استحکام و تحمل بار سقف کاذب شده و از ترک خوردگی و ناپایداری آن در بلندمدت جلوگیری می کند.

رابیتس کاری

در مقابل، فاصله زیاد بین میلگردها می تواند باعث ضعف سازه، لرزش و ناایمنی سقف کاذب در برابر بارهای وارده مانند زلزله و ضربه شود.

علاوه بر این، فاصله میلگرد بر کیفیت سطح نهایی رابیتس کاری نیز تاثیر می گذارد. فاصله کم بین میلگردها، باعث ایجاد سطحی صاف تر و یکدست تر با حداقل انحنای گچ یا ملات می شود. در مقابل، فاصله زیاد بین میلگردها می تواند منجر به ایجاد قوس و افتادگی در توری رابیتس و در نتیجه، سطحی ناهموار و غیرقابل قبول از نظر ظاهری گردد.

انواع میلگرد مورد استفاده در رابیتس کاری

میلگردهای مورد استفاده در رابیتس کاری، معمولا از نوع میلگردهای آجدار با سایزهای 6، 8 و 10 میلی متر هستند.

میلگرد سایز 6: این سایز معمولا برای رابیتس کاری با ضخامت کم گچ یا ملات و توری رابیتس با ابعاد کوچک (مانند 10*10) استفاده می شود.

میلگرد سایز 8: این سایز رایج ترین نوع میلگرد برای رابیتس کاری است و برای اکثر موارد با ضخامت متوسط گچ یا ملات و توری رابیتس با ابعاد مختلف کاربرد دارد.

میلگرد سایز 10: این سایز برای رابیتس کاری با ضخامت زیاد گچ یا ملات، توری رابیتس با ابعاد بزرگ (مانند 15*15) و یا دهانه های بزرگ سقف کاذب به کار می رود.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ۱۲ آجدار کلیک نمایید.

نکات تکمیلی در اجرای رابیتس کاری

رابیتس کاری باید بر روی سازه ای ایمن و محکم اجرا شود.

سطح زیرین سقف اصلی باید تمیز، صاف و عاری از هرگونه آلودگی باشد.

میلگردها باید عاری از زنگ زدگی و خمیدگی باشند.

اتصال میلگردها در محل تقاطع باید به صورت صحیح و با استفاده از مفتول گالوانیزه انجام شود.

توری رابیتس باید به خوبی بر روی میلگردها فیکس شود تا از ایجاد حباب هوا در زیر گچ یا ملات جلوگیری گردد.

نکات میلگرد در رابیتس کاری

پس از اجرای رابیتس و خشک شدن کامل گچ یا ملات، باید عملیات سنباده زنی و رنگ آمیزی برای ایجاد سطحی صاف و زیبا انجام شود.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ۲۰ کلیک نمایید.

نتیجه

فاصله مناسب میلگرد در رابیتس کاری، یکی از عوامل کلیدی در دستیابی به سقفی کاذب با استحکام، زیبایی و دوام مطلوب است. محاسبه دقیق فاصله میلگرد بر اساس عوامل موثر و اجرای صحیح رابیتس کاری با رعایت نکات فنی،  نقش بسزایی در کیفیت نهایی سقف و ایمنی ساختمان ایفا می کند. برای دستیابی به نتیجه ای ایده آل، توصیه می شود از مشاوره مهندسین سازه و متخصصین اجرای رابیتس کاری بهره مند شوید.

برای اطلاعات بیشتر درباره ی انواع میلگرد می توانید مقالات نورد میلگرد، میلگرد پلی یورتان، بندیل میلگرد، آشنایی کامل با نرده حفاظ میلگرد، راهنمای جامع علامت های اختصاری میلگرد، نسبت میلگرد به بتن، نحوه میلگرد گذاری فونداسیون، محاسبه میلگرد فونداسیون، مزایا و معایب جوشکاری میلگرد، دلایل شکستن میلگرد و روش جلوگیری از آن، روش های اتصال میلگرد، اورلب میلگرد، مقدار میلگرد ساختمان دو طبقه، میلگرد ژوئن، میلگرد پیش تنیده، میلگرد حرارتی، تیرچه کرومیت، 0 تا 100 کاشت میلگرد، کوپلر میلگرد چیست، میلگرد ksc چیست

بهترین میلگرد شناژ، تفاوت گریدهای میلگرد، مقایسه وزن میلگرد کارخانه های مختلف، 12 روش‌ تشخیص میلگرد تقلبی از اصل، دوخت بتن با میلگرد، فرآیند استاندارد خمکاری میلگرد، نحوه شناسایی انواع میلگرد، میلگرد گالوانیزه چیست، 7 تفاوت میلگرد صنعتی و میلگرد ساختمانی و تفاوت میلگرد و مفتول را در دانشنامه تخصصی فولاد و آهن آلات فولاد حامیران مطالعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا