logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

آشنایی با میلگرد آجدار ومرکب

آشنایی با میلگرد آجدار،میلگرد آجدار ومرکب

میلگرد آجدار یک فولاد تقویت شده می باشد که جزئی حیاتی در صنعت ساختمان است. برای آشنایی با میلگرد آجدار و انواع میلگرد آجدار ومرکب تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با دنیای این نوع میلگرد بیشتر آشنا شوید. میلگرد آجدار با تغییر شکل های سطحی منحصر به فرد خود یک پیوند مکانیکی بین فولاد و بتن اطراف ایجاد می کند. این پیوند مقاومت میلگرد در برابر نیروهای کششی و برشی را افزایش می دهد و آن را به یک ماده تقویت کننده ضروری برای طیف گسترده ای از سازه های بتنی از ساختمان ها و پل ها گرفته تا سدها و تونل ها تبدیل می کند.

میلگرد آجدار

انواع میلگرد آجدار ومرکب

میلگرد آجدار همانند انواع میلگرد و دیگر پروفیل ساختمانی ها انواع مختلفی دارد که هر کدام برای برآوردن الزامات ساخت و ساز خاصی طراحی شده اند. انواع میلگرد آجدار ومرکب شامل انواع میلگرد فولادی نرم، میلگرد فولادی ضد زنگ، و پوشش های تخصصی مانند اپوکسی و گالوانیزه برای رسیدگی به شرایط مختلف محیطی، تضمین دوام و طول عمر در کاربردهای مختلف می باشد. استفاده گسترده از آن در پروژه های ساختمانی در هر اندازه، اهمیت آن را در تضمین ایمنی و قابلیت اطمینان ساختمان ها و زیرساخت ها، حتی در شرایط محیطی چالش برانگیز، نشان می دهد. میلگرد های آجدار در سایز های  میلگرد 8  میلگرد 10  میلگرد 12 میلگرد 14  میلگرد 16  میلگرد 18  میلگرد 20  میلگرد 22 الی 32  تولید می شوند.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد اصفهان 14 کلیک نمایید.

میلگردهای آجدار بر اساس شکل آج‌ها به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

میلگرد آجدار مارپیچ (A2): این نوع میلگرد دارای آج‌های مارپیچ و یکنواخت در طول سرتاسر میلگرد است و کاربرد گسترده‌ای در ساختمان‌ها و سازه‌های بتنی دارد.

میلگرد آجدار جناغی (A3): آج‌های این نوع میلگرد به صورت جناغی و معکوس یکدیگر هستند و مقاومت کششی و برشی بیشتری نسبت به میلگردهای A2 دارند. از میلگردهای A3 در سازه‌های با بارگذاری بالا و همچنین در مناطق زلزله خیز استفاده می‌شود.

میلگرد آجدار مرکب (A4): این نوع میلگرد دارای آج‌های ترکیبی از نوع مارپیچ و جناغی است و از نظر مقاومت کششی و برشی، قوی‌ترین نوع میلگرد آجدار محسوب می‌شود. از میلگردهای A4 در سازه‌های بسیار حساس و با بارگذاری‌های فوق سنگین استفاده می‌شود.

آشنایی با میلگرد آجدار جناقی

میلگرد آجدار ومرکب دارای طرح های مختلفی می باشند که بسته به کاربردشان طرح آن ها متفاوت است. آج های میلگرد آجدار A3 به شکل ضربدری است که به آن میلگرد آجدار جناقی نیز گفته می شود. تنش جاری این میلگرد 4۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی 6۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی در زمان گسیختگی 14 درصد به عنوان میلگرد خشک، مناسب عملیات ساختمانی بوده که بصورت آجدار و عمدتا آج جناقی است.

میلگرد آجدار جناقی

اکیداً برای آهنگری و تغییر شکل های فراوان با زوایای تند مناسب نبوده و همچنین به هیچ وجه عملیات جوشکاری بر روی آن مجاز نیست. میلگرد آجدار ومرکب از لحاظ آج به دو صورت یکنواخت و دوکی تولید می گردد. نوع آج دوکی شکل میلگرد آجدار A3 را در آیین نامه با 400S  و آج یکنواخت آن را با 420 S نمایش می دهند. میلگرد A3  نیز همانند A2 میلگرد نیمه سخت به حساب می آید اما با توجه به استحکام کششی آن مقاومت بیشتری را تحمل می نماید. از این رو کاربرد آن بیشتر در تیرآهن ها و ستونهای ساختمان می باشد. همچنین از این میلگرد در ساخت خاموت به عنوان میلگردهای شاخه ای استفاده می شود.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد آجدار کلیک نمایید.

میلگرد آجدار A4 یا میلگرد مرکب

میلگرد آج 5۰۰ که با نام های میلگرد مرکب و میلگرد A4 نیز شناخته می شود، دارای مقاومت کششی 65۰۰ و مقاومت تسلیم 5۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و در رده فولاد های سخت قرار می گیرند. شکل ظاهری میلگرد آجدار ومرکب به صورت آج های دوکی است به همین دلیل به نام میلگرد مرکب نیز شناخته می شوند. میلگرد آج دار مرکب یا میلگرد 500S از آن دسته محصولات سختی است که مطابق با آیین نامه ملی ساختمان باید در شرایط خاص و با مجوزهای لازم مورد استفاده قرار گیرد. که این نوع در قیمت میلگرد شاهین بناب تاثیر دارد.

میلگردهای آج دار اصولا دارای درصد کربن بیشتری در ترکیبات شیمیایی خود هستند. درصد کربن با میزان شکنندگی و سختی محصول رابطه مستقیمی دارد از طرفی این دسته از محصولات با مقاومت و میزان استحکام بالای خود موجب می شوند  فرآیندهایی چون طراحی و اجرای پروژه ساده تر صورت گرفته در نتیجه از هدررفت منابع، هزینه، وقت و انرژی جلوگیری  به عمل خواهد آمد.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان کلیک نمایید.

این دسته از  500S ها از معایبی چون عدم جوش پذیری و داکتیلیتی پایین مبرا هستند و در ساخت  سازه های بتن آرمه کاربرد دارند شایان ذکر است استفاده در قاب چرخشی و دیوارهای برشی توصیه نمی شود. میلگرد  آجدار 4A به لحاظ شکل آج با دو نوع میلگرد آجدار قبلی متفاوت است. این نوع میلگرد دارای آج مرکب می باشد به این معنی که آج ها هم در راستای یکدیگر و هم به صورت دوکی و هم گاهی به صورت محیطی تعبیه شده اند. نشان دهنده ی سه نوع آج ذکر شده می باشد. اما میلگرد ck45 از انواع میلگرد بدون آج می باشد.

میلگرد آجدار ومرکب رده ی مقاومتی سخت به حساب می آید و در آیین نامه با توجه به استحکام کششی آن به دو طریق 500S و 520S نمایش داده می شود.

 مزایا و ویژگی های میلگرد آجدار A4

  •  افزایش سرعت بتن ریزی و ساخت (بالا رفتن سرعت آرماتور بندی در پروژه های ساختمانی)
  • به دلیل کاهش هزینه های تولید، انتقال مصالح و هزینه های اجرایی مقرون به صرفه است.
  • در بتن متراکم، آرماتور کاهش می باید.
  •  بالا رفتن میزان مقاومت در برابر فرسایش و خوردگی
  • استفاده اصولی و بهینه
  • سازگار با محیط
  • بالا رفتن میزان استحکام به میزان 15 تا 2۰ درصد
  • کاسته شدن از هزینه های خرید، زمان و انرژی
  •  سهولت طراحی و اجرا که نهایتا منجر به استفاده مطلوب از فضای سخت می گردد

مزایای میلگرد آجدار

مزایای میلگرد مرکب

مقاومت کششی بالا: میلگردهای مرکب به دلیل استفاده از فولاد با استحکام بالا و همچنین پیش تنیدگی، مقاومت کششی بسیار بالایی دارند و می‌توان از آن‌ها در سازه‌های با دهانه‌های بلند و بارگذاری‌های سنگین استفاده کرد.

کاهش وزن سازه: به دلیل مقاومت کششی بالا، می‌توان از میلگردهای مرکب با قطر کمتر در مقایسه با میلگردهای آجدار استفاده کرد، که این امر منجر به کاهش وزن کلی سازه می‌شود.

افزایش طول دهانه: میلگردهای مرکب به دلیل استحکام بالا، امکان ساخت دهانه‌های بلندتر را در سازه‌های بتنی فراهم می‌کنند.

مقاومت در برابر خوردگی: روکش اپوکسی، میلگرد مرکب را در برابر خوردگی و عوامل محیطی مخرب محافظت می‌کند.

میلگرد A2یا میلگرد آجدار پیچیده

این نوع میلگرد با تنش جاری 3۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی 5۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی)  19 درصد به عنوان میلگردآجدار ومرکب نیمه خشک و نیمه نرم شناخته شده که به صورت آجدار و عمدتاً آج فنری شکل است. میلگرد A2 برای عملیات ساختمانی و خصوصاً خاموت زنی مناسب بوده و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن در صورت اجبار میسر بوده که البته توصیه می شود در صورت امکان از جوشکاری آن پرهیز شود. شما در مورد الکترود جوشکاری CK45 در صفحه دانشنامه فولاد حامیران بخوانید.

بر اساس آیین نامه میلگرد آجدار A2 در دو نوع میلگرد آجدار یکنواخت و میلگرد آجدار جناقی یا دوکی تولید می شود. نوع یکنواخت این میلگرد 340S و نوع دوکی آن 350S نامیده می شود. این نوع میلگرد در رده ی مقاومتی نیمه سخت محسوب می شود. کاربردهای عمده این نوع میلگرد ساخت خاموت و کمر کش دیوار می باشد.

 

جهت اطلاع از قیمت میلگرد 14 کلیک نمایید.

میلگرد آجدار مارپیچ

میلگرد آجدار مارپیچی، یک نوع تخصصی از آرماتورهای فولادی می باشد که به دلیل دنده های مارپیچی شکل منحصر به فرد و متمایز خود که در طول میلگرد کشیده می شوند، شناخته شده است. این طراحی استحکام و خواص چسبندگی استثنایی را به مواد می بخشد. میلگرد آجدار مارپیچ معمولاً در پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت میلگرد برند های مختلف از جمله میلگرد ابرکوه  میلگرد ابهر  میلگرد فایکو  میلگرد ذوب آهن اصفهان  میلگرد ظفربناب  میلگرد شاهرود  میلگرد ساده متین  میلگرد میانه  میلگرد زاگرس  میلگرد آناهیتا گیلان  میلگرد راد همدان  میلگرد نیشابور  میلگرد پرشین فولاد و میلگرد بافق یزد  میلگرد هیربد زرندیه  میلگرد اهواز  میلگرد عتیق آذر سهند میلگرد آذر فولاد امین  میلگرد پردیس آذربایجان  میلگرد آریان فولاد  می توانید به قیمت انواع میلگرد مراجعه فرمایید.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد 16 کلیک نمایید.

برآمدگی های مارپیچ آن یک اتصال ایمن و با اصطکاک بالا با بتن اطراف ایجاد می کند و تضمین می کند که حتی تحت بارهای ساختاری سنگین محکم می ماند. این باعث می ‌شود که آن را به گزینه ‌ای ایده ‌آل برای برنامه‌ های کاربردی در زیرساخت‌ های حیاتی، از جمله پل‌ها و ساختمان ‌های مرتفع تبدیل کند، جایی که یکپارچگی سازه در اولویت است.

 

برای اطلاعات بیشتر درباره ی انواع میلگرد می توانید مقالات میلگرد کامپوزیتی، میلگرد عصایی،  میلگرد آلومینیوم، نورد میلگرد، میلگرد پلی یورتان، بندیل میلگرد، آشنایی کامل با نرده حفاظ میلگرد، راهنمای جامع علامت های اختصاری میلگرد، نسبت میلگرد به بتن، نحوه میلگرد گذاری فونداسیون، محاسبه میلگرد فونداسیون، مزایا و معایب جوشکاری میلگرد، دلایل شکستن میلگرد و روش جلوگیری از آن، روش های اتصال میلگرد، اورلب میلگرد، مقدار میلگرد ساختمان دو طبقه، میلگرد ژوئن، میلگرد پیش تنیده، میلگرد حرارتی، تیرچه کرومیت، 0 تا 100 کاشت میلگرد، کوپلر میلگرد چیست، میلگرد ksc چیست

بهترین میلگرد شناژ، تفاوت گریدهای میلگرد، مقایسه وزن میلگرد کارخانه های مختلف، 12 روش‌ تشخیص میلگرد تقلبی از اصل، دوخت بتن با میلگرد، فرآیند استاندارد خمکاری میلگرد، نحوه شناسایی انواع میلگرد، میلگرد گالوانیزه چیست، 7 تفاوت میلگرد صنعتی و میلگرد ساختمانی و تفاوت میلگرد و مفتول را در دانشنامه تخصصی فولاد و آهن آلات فولاد حامیران مطالعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا