logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

ساندویچ پانل ها

ساندویچ پانل ، ویژگی و کاربردهای ساندویچ پانل

ساندویچ پانل یک مصالح ساختمانی مدولار است که برای پوشش ساختمان ها و سازه ها طراحی شده است. این پانل ها از دو لایه تشکیل شده اند که ساختار بیرونی را تشکیل می دهند و فرم، مقاومت در برابر آب و هوا و استحکام را تضمین می کنند. آنها دارای عایقی هستند که خواص ایزولاسیون حرارتی و صوتی را فراهم می کند.

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها سازه‌هایی هستند که از دو لایه مواد با کاربردهای مختلف تشکیل شده‌اند که با یک ماده میانی به نام “هسته” یا “محور” ارتباط دارند. این ساختار متداولاً در صنایع ساختمانی برای ایجاد دیوارها، سقف‌ها، و پوشش‌های داخلی یا خارجی استفاده می‌شود. در زیر به برخی از ویژگی‌ها و کاربردهای ساندویچ پانل اشاره می‌شود:

جهت اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه کلیک نمایید.

 

ویژگی های ساندویچ پانل پلی اورتان

یکی از مهم ترین ویژگی های ساندویچ پانل های پلی یورتان خاصیت عایقی فوق العاده ی آنهاست. لایه ی میانی صفحات به ساندویچ پانل ها این امکان را می دهد که حرارت را از خود عبور ندهند وعایق حرارتی بسیار مناسبی باشند, به همین دلیل اغلب در نوسازی ساختمان ها چه در پشت بام و نما و چه در ساخت ساختمان های صنعتی استفاده می شود.

ساندویچ پانل ها بسیار سریع ساخته و نصب می شوند. برای مونتاژ، بسته به نوع سازه ، توسط پیچ های مخفی یا روی کار به سازه پیچ می شوند و به سرعت یک سازه را تشکیل می دهند.

یکی از مهمترین مزایای ساندویچ پانل به عنوان یک عنصر ساختمانی، تنوع شکل  و تنوع ابعادی موجود در بازار است. انواع پانل ها بسته به ساختمانی که برای آن طراحی شده اند تولید می شوند و روکش پانل ها بسته به نوع استفاده ی آنها می تواند تزئینی, طرح چوب یا کاشی باشد و یا بدون طرح با اشکال خاص باشد .

 • عایق حرارتی: بسیاری از ساندویچ پانل‌ها دارای هسته‌های با ویژگی‌های عایق حرارتی مناسب هستند. این ویژگی می‌تواند به بهبود کارایی انرژتی ساختمان و کاهش هزینه‌های گرمایش و سرمایش کمک کند.
 • عایق صوتی: ساندویچ پانل‌ها معمولاً دارای ویژگی‌های عایق صوتی نیز هستند که می‌تواند از جلوگیری از انتقال صداها در ساختمان کمک کند.
 • سبک و مقاوم: این پانل‌ها به دلیل ساختار لایه‌ای خود، سبک و در عین حال مقاوم می‌باشند.
 • نصب سریع: نصب ساندویچ پانل‌ها معمولاً سریع و آسان است، که می‌تواند زمان و هزینه نصب را کاهش دهد.
 • تنوع در طراحی: ساندویچ پانل‌ها در انواع مختلف و با مشخصات متنوعی در بازار موجودند، از جمله انواع مختلف هسته (فلزی، پلی‌اورتان، سیمانی و …) و روکش‌های مختلف (فلزی، چوب، PVC و …).

ساندویچ پانل پلی یورتان،ساندویچ پانل ، ویژگی و کاربردهای ساندویچ پانل

ابعاد ساندویچ پانل ها

عرض صفحه عایق معمولاً 1000 میلی متر و در برخی مدل ها 1150 میلی متر عرض دارد. طول ساندویچ پانل را می توان با توجه به نیاز هر پروژه تنظیم کرد که متداول ترین ابعاد آن بین 3 تا 6 متر است، اما در برخی موارد حداکثر تا 16 متر نیز قابل دستیابی است. ضخامت این پانل ها بسته به کاربرد نهایی می تواند بسیار متفاوت باشد، رایج ترین مقادیر بسته به کاربرد از 40 تا 150-200 میلی متر می باشد.

اجزای ساندویچ پانل ها

ساندویچ پانل ها از دو بخش اصلی تشکیل شده اند که بخش اول آنها رویه ی فلزی آنها است که معمولاً از جنس ورق های رنگی یا ورق گالوانیزه  و ورق روغنی می باشد و بخش دوم آنها ماده ی عایق میانی است که از موادی همچون پشم سنگ, پشم شیشه, پلی استایرن, پلی یورتان و…. تشکیل شده است.

اجزای ساندویچ پانل،ساندویچ پانل ، ویژگی و کاربردهای ساندویچ پانل

کاربرد های ساندویچ پانل ها

این عناصر عایق به ویژه در سقف ها و نمای ساختمان های صنعتی که در مناطق سردسیر ساخته می شوند بسیار عالی هستند. به دلیل سبک بودن، برای بازسازی نما ایده آل هستند. همچنین در عایق کاری سردخانه ها و انبارها، در مراکز ورزشی و مراکز خرید و در منازل نوساز و بازسازی شده کاربرد دارند.

 • ساختمان‌های صنعتی: برای پوشش دیوارها و سقف‌ها در ساختمان‌های صنعتی یا انبارها.
 • ساختمان‌های تجاری: در ساختمان‌های تجاری مانند فروشگاه‌ها، اداره‌ها و ساختمان‌های دولتی.
 • ساختمان‌های مسکونی: برای ساخت دیوارها، سقف‌ها و حتی کف‌های داخلی ساختمان‌های مسکونی.
 • وسایل نقلیه: در ساخت بدنه و پوشش وسایل نقلیه مانند کامیون‌ها و ون‌ها.
 • ساخت سردخانه‌ها: برای ساخت بدنه سردخانه‌ها و اتاق‌های نگهداری مواد غذایی.
 • پروژه‌های خاص: در پروژه‌های خاصی مانند ساخت بدنه‌های ایستگاه‌های فضایی یا ساختمان‌هایی که به ویژه نیاز به ویژگی‌های خاص دارند.

 ساندویچ پانل برای نما

ساندویچ پانل های نما برای ساخت محوطه در منازل، مدارس، بیمارستان ها، مراکز صنعتی یا مراکز خرید کاربرد دارند. ساندویچ پانل را می توان برای پارتیشن های داخلی که نیاز به عایق بندی دارند استفاده نمود.

مزایای ارائه شده توسط این پانل های نما تا حد زیادی به روش اتصال بین پانل ها بستگی دارد. در این ساندویچ پانل ها سیستم چفت و بست به صورت زبانه و شیار اجرا می شود که این روش از اتلاف گرما و رطوبت سازه جلوگیری می کند و در مصرف انرژی اختمان صرفه جویی می کند.

جهت اطلاع از قیمت ورق استیل 304 کلیک نمایید.

ساندویچ پانل دیواری،ساندویچ پانل ، ویژگی و کاربردهای ساندویچ پانل

ساندویچ پانل برای سقف

ویژگی های ساندویچ پانل برای سقف با پانل های نما متفاوت است زیرا آنها باید مقادیر زیادی برف، باران و سایر عوامل آب و هوایی را تحمل کنند.

آنها برای جلوگیری از نشتی در صورت بارندگی و رطوبت، با پیچ های خود بر روی سازه ثابت می شوند و اغلب با اتصالات آب بندی ترکیب می شوند که بدون آسیب رساندن به لایه عایق، نصب شده و سرعت نصب را افزایش می دهند.

ساندویچ پانل سقفی،ساندویچ پانل ، ویژگی و کاربردهای ساندویچ پانل

جهت اطلاع از قیمت تیرآهن هاش اصفهان کلیک نمایید.

پانل های یخچال دار

ساندویچ پانل ها را می توان در اتاق های سرد یا فریزرهایی که نیاز به عایق بندی دارند نیز استفاده کرد. برای این موارد ساندویچ پانل با ضخامتی بیشتر از حد معمول طراحی شده است تا بتواند در برابر دمای منفی مقاومت کند.

برای حفظ این دماهای شدید و برای نگهداری محصولات غذایی تازه، باید توجه ویژه ای به اتصالات بین ساندویچ پانل ها شود.

ساندویچ پانل یخچالی، ساندویچ پانل ، ویژگی و کاربردهای ساندویچ پانل

انواع پانل ها

پانل های PUR و پانل های PIR

دو نوع پانل پلی یورتان در بازار وجود دارد، PUR (فوم پلی یورتان) و PIR (فوم پلی ایزوسیانورات) که هر دو عایق حرارتی عالی را ارائه می دهند اما پانل های PIR از مقاومت قابل توجهی در برابر حریق برخوردارند.

از نظر خواص، تفاوت اصلی بین ساندویچ پانل PUR/PIR در ترکیب آنها نهفته است. فوم به‌دست‌آمده با سیستم‌های PIR (Polyisocyanurate) به دلیل تشکیل ساختار پلی ایزوسیانورات، دارای درجه بالایی از آروماتیک بودن است که پایداری حرارتی بالاتری را در مقایسه با گروه‌های یورتان (PUR) فراهم می‌کند و در نتیجه مقاومت آن در برابر آتش را بهبود می‌بخشد.

جهت اطلاع از قیمت ورق سیاه کلیک نمایید.

ساندویچ پانل ، ویژگی و کاربردهای ساندویچ پانل

فوم PIR با تشکیل یک لایه سطحی کربنی شده که از نفوذ آتش به لایه های داخلی محافظت می کند و از نفوذ آتش به لایه های داخلی جلوگیری می کند، به طور ایمن به آتش واکنش نشان می دهد. در ترکیب پانل های PIR، به عنوان یک قاعده کلی، غلظت کمتری از بازدارنده های شعله نسبت به پانل های PUR وجود دارد، بنابراین در هنگام احتراق دود کمتری تولید می شود.

از نظر خواص حرارتی، PIR در محدوده دمایی بالاتر از PUR پایدار می ماند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا