logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

راهنمای انتخاب تیغه اره

راهنمای انتخاب تیغ اره

میخواهیم شما را با نحوه ی انتخاب تیغ اره مناسب برای کارتان اشنا سازیم. برای اینکار شما باید محصول مورد نظرتان را انتخاب کنید و ببینید کدام تیغ اره برای برش این محصول مناسب است.
در مرحله اول شما باید جنس مورد نظرتان را برای برش مشخص کنید، برای مثال اگر برای برش فولاد، تیغ اره نیاز دارید بهتر است از m42 استفاده کنید و برای استیل ها از mx55 و vtx استفاده کرده و برای برش جنس های تو خالی مانند لوله و پروفیل از pt پروفیل بر استفاده کنید.

این موضوع به این معنا نیست که تیغه mx55 تنها برای استیل ها مناسب است بلکه میتوان برای برش های فولاد نیز استفاده کرد. در واقع از این تیغه ها برای برش همه اجناس استفاده میشود ولی اگر طبق الگوی ذکر شده بالا پیش بروید طول عمر تیغه بالا رفته و در پیشروی برش و ریخت بار شما تاثیر بسزایی دارد.

جهت اطلاع از فروش اره نواری کلیک نمایید.

موارد قابل برش با انواع تیغ اره

MX55: این تیغ اره قادر است تسمه ها، ورق، میلگرد، لوله گوشتدار، میلگرد های بندیلی و چهارپهلو های بندیلی را برش دهد.

VTX: با این تیغه میتوانید تسمه، ورق و میلگرد را برش دهید.

PT: این تیغه پروفیل بر میتواند انواع لوله های جدار نازک و جدار ضخیم مانند لوله مانیسمان را هم بصورت تکی و هم بندیلی و همچنین پروفیل های ساختمانی را برش دهد.

M42: تیغ اره M42 با داشتن دندانه های منحصر به فرد در برش بسیاری از جنس ها مانند ورق، تسمه، میلگرد، لوله و پروفیل و یا انواع پروفیل های ساختمانی کاربرد دارد.

در زیر نموداری برای شما طراحی شده تا بتوانید نسبت به اندازه جنس خود انتخاب خوبی داشته باشید. در این نمودار شما میبایست قطر جنس خود را از ردیف پایین انتخاب کرده و سپس *TPI یا گام دندانه را بدست آورید. پس از آن به جدول تیغ اره انتخاب شده رجوع کرده و نسبت به گام دندانه انتخاب شده و همچنین عرض و ضخامت متناسب با دستگاه اره نوع دندانه را مشخص کنید.

*TPI: به تعداد دندانه موجود در هر اینچ TPI یا گام دندانه میگویند.

انتخاب تیغ اره مقاطع توپر

انتخاب تیغ اره مقاطع توخالی

نکات کاربردی در انتخاب تیغ اره

در انتخاب تیغ اره می بایست به نکات دیگری همچون چینش دندانه ها، شکل و فرم هندسی دندانه ها و زاویه حمله توجه داشته باشید، در ادامه به بررسی هریک می پردازیم.

چینش دندانه اره

چینش منظم:
در این الگو دندانه ها یکی به سمت راست و دومی به سمت چپ و دندانه سوم (که به دندانه شن کش معروف است) بدون انحراف و به صورت صاف قرار داده شده است.
این نوع چینش برای برش های یکنواخت استفاده میشود. همچنین این اره برای برش های کانتور (برش مواد تو خالی با لبه های نازک مانند لوله ها یا پروفیل ها) استفاده میشود.

Regular arrangement of saw blades

چینش موج دار:
در این چینش گروهی از دندانه ها به سمت چپ و گروه دیگر به سمت راست بصورت متناوب در طول تیغه چیده شده اند. این نوع چینش باعث کم شدن کشش و فشار روی تیغه شده و برای برش انواع مختلفی از مواد مناسب میباشد.
چینش موج دار باعث جلوگیری از کچل شدن (خورده شدن) دندانه ها در هنگام برش مواد نازک تو خالی مانند لوله ها یا پروفیل ها میشود. این تیغه اره برای دستگاه اره های کوچک و سبک (دستگاه اره هایی که قابلیت های انها متوسط و یا کم است) پیشنهاد میشود.

تیغه اره موج دار قادر است طیف گسترده ای از مواد را برش دهد که همین امر این تیغه را نسبت به چینش منظم محبوب تر کرده است.

The wavy arrangement of the saw blade

چینش متغیر:
در این الگو دندانه ها به سمت راست و چپ بصورت متناوب در فواصل معین چیده شده اند. این نوع چینش منجر به کاهش چشمگیر لرزش تیغه میشود و برای برش اشکال مختلف مواد از جمله لوله ها مناسب است.

تیغ اره با دندانه متغیر

چینش ثابت:
این الگو شبیه الگوی چینش منظم است با این تفاوت که دندانه ها بصورت متوالی به سمت چپ و راست چیده شده اند. این تیغه برای برش محصولات ریخته گری مناسب است.

دندانه ثابت تیغ اره

شکل دندانه های تیغ اره

دندانه ها از نظر شکل هندسی به هفت نوع زیر تقسیم میشوند:

N: براده های کوتاه – برای برش های کوچک استفاده میشود
CS: براده های بلند و برش های مواد سخت – کاربرد فراگیر
DCS: مناسب برای برش های طولانی و ساخته شده از فولاد پرآلیاژ – برش اجناس قطور
CSP: برش آستنیت ها – آلیاژ های پایه نیکل
CST: سفاله های کوتاه – پروفیل لوله بندیل بری
CW: آلومینیوم و فولاد های کم الیاژ
TR/TRN: برش های طولانی

زاویه حمله تیغ اره

به زاویه مابین دندانه ها زاویه حمله میگویند که وجود این زاویه باعث تسریع براده برداری میشود به این صورت که هر چقدر زاویه بازتر باشد براده برداری تسریع میشود. مثلا براده برداری زاویه 16+ بهتر از زاویه 13+ است.

نوع سفاله

نوع سفاله تولید شده تیغ اره یکی از مواردی است که نشان دهنده هماهنگی یا عدم هماهنگی تیغه با جنس قطعه برش میباشد همچنین نوع سفاله، صحیح نبودن سرعت و فشار برش را نیز نشان میدهد. معمولا پایین بودن سرعت، براده برداری خوبی در پی نخواهد داشت.
مثلا اگر سفاله تولیدی شما به صورت فیتیله ای باشد یعنی اره به خوبی کار میکند و تولید سفاله های پودری نشان از عدم هماهنگی تیغه با فشار و سرعت و یا جنس قطعه برش است.

قسمت های تشکیل دهنده تیغ اره

  1. قسمت پشتی تیغه: قسمتی از تیغه که دندانه ندارد و صاف است.
  2. ضخامت: اندازه کناره های تیغه.
  3. عرض: اندازه نوک تیغه تا قسمت پشتی تیغه را عرض می نامند.
  4. چینش: نحوه چینش دندانه ها به سمت راست یا چپ است.
  5. چاک تیغه: به میزان براده برداری اره میگویند.
  6. گام دندانه: تعداد دندانه تیغه در یک اینچ.
  7. گلوگاه: ناحیه مورب دندانه که از نوک دندانه تا انتهای آن ادامه دارد.
  8. روس دندانه: سطح رویی دندانه که سفاله را تشکیل میدهد.
  9. زاویه حمله: زاویه بین دندانه ها را گویند.معرفی قسمت های تیغ اره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا