logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

شکل دهی پروفیل های فولادی

26526526526

پروفیل های فولادی

پروفیل های فولادی متریالی است که از فولاد نرم نورد گرم ساخته شده است. گوشه های داخلی پروفیل های فولادی شعاع مشخصی دارند. این استحکام لازم را برای حفظ زوایای فولادی و پروژه های ساختمانی فراهم می کند. با تجهیزات و نسبت های صحیح، آماده سازی آنها نسبتاً ساده است. جهت اطلاع از پروفیل ساختمانی و قیمت پروفیل ساختمانی کلیک نمایید. پروفیل های فولادی معمولا با مشخصات ASTM 36 بعدی ساخته می شوند.

پروفیل فولادی

پروفیل های فولادی معمولاً پس از نورد گرم در معرض ساخت خطی اضافی قرار می گیرند. آنها پس از ساخت روکش یا گالوانیزه می شوند تا در برابر خوردگی مقاوم شوند. پروفیل های فولادی را می توان بر اساس مشخصات داده شده برش داد، سوراخ کرد یا ماشین کاری کرد. آنها همچنین می توانند به راحتی جوش داده شوند. تکنیک همجوشی لیزری معمولاً برای ایجاد پروفیل بزرگ استفاده می شود

جهت اطلاع از قیمت پروفیل گالوانیزه کلیک نمایید.

 

اهمیت فولاد در ساخت پروفیل

فولاد به دلیل خواص مکانیکی به عنوان بهترین فلز برای استفاده در ساخت پروفیل های فلزی در نظر گرفته می شود. پروفیل ها به دو دسته پروفیل صنعتی و پروفیل ساختمانی تقسیم می شوند.

سختی پروفیل فولادی

ظرفیت تحمل فرورفتگی سطح (تغییر شکل پلاستیک موضعی) و خراش را سختی می گویند. سختی می تواند نشان دهنده مقاومت در برابر خراش، مقاومت در برابر سایش، مقاومت در برابر فرورفتگی و حتی شکل دهی یا مقاومت تغییر شکل پلاستیک موضعی باشد. بنابراین، شاید بدترین ویژگی مادی است که تعریف نشده است. از جنبه مهندسی، سختی قابل توجه است زیرا مقاومت در برابر سایش ناشی از اصطکاک یا فرسایش ناشی از بخار، روغن و آب را افزایش می دهد.

چقرمگی پروفیل فولادی

توانایی جذب انرژی بدون ترک خوردن یا پارگی. چقرمگی همچنین توانایی یک ماده برای مقاومت در برابر شکستگی در هنگام کشیدگی است. تفاوت بین چقرمگی و سختی در این است که ماده‌ ای را که بدون شکستگی تغییر شکل می‌دهد، می‌ توان بسیار مورد کشش قرار داد بدون آن که شکسته شود.

جهت اطلاع از قیمت پروفیل امروز کلیک نمایید.

 

ساخت پروفیل های فولادی

رول شکل دادن به یک ورق یا نوار فلزی باعث تولید پروفیل های فلزی می شود. رول‌ فرمینگ فرآیند خم کردن مداوم یک نوار فلزی است که بین یک سری غلتک ‌ها که به عنوان تکیه‌ گاه نیز شناخته می‌شوند قرار می‌ گیرد و قطعه‌ ای از فلز را تا رسیدن به شکل مورد نیاز منحرف می‌کند. پس از تکمیل فرم دهی و پیکربندی، قطعات شکل گرفته به طول های مورد نظر برش داده می شوند. رول فرمینگ یک روش کم هزینه برای تولید انبوه قطعاتی است که نیازی به پردازش یا تکمیل اضافی ندارند. شکل دهی رول امکان ایجاد تعداد بی نهایت پروفیل فلزی را فراهم می کند.

جهت اطلاع از قیمت پروفیل بر کلیک نمایید.

فرآیند نورد گرم فولاد

نورد گرم یک فرآیند فلزکاری است که بالاتر از دمای تبلور مجدد مواد انجام می شود. خواص مکانیکی فلزات نورد گرم عموماً یک جهته است و تنش‌ های پسماند ناشی از تغییر شکل رایج هستند. از طرف دیگر اجزای غیر فلزی گاهی اوقات می توانند جهت را انتقال دهند. سرمایش غیریکنواخت باعث ایجاد تنش‌های پسماند زیادی می‌شود که در اشکال با سطح مقطع غیریکنواخت مانند تیرهای I و تیرهای H رایج است.

نورد گرم پروفیل

فرآیند نورد سرد فولاد

در نورد سرد، فلز در دمایی کمتر از دمای تبلور مجدد آن (معمولا دمای اتاق) نورد می شود. همچنین پوشش سطح را بهبود می بخشد و تحمل ها را محکم تر نگه می دارد. آسیاب های چهار بلند یا خوشه ای به دلیل کوچکتر بودن قطعات کار و استحکام بیشتری نسبت به مواد نورد گرم استفاده می شود. ورق ها، نوارها و میله ها محصولات نورد سرد معمولی هستند که اغلب کوچکتر از نمونه های نورد گرم خود هستند.

نورد سرد پروفیل

 فرآیند شکل دهی با طراحی CAD

همه موارد رول شکل، از جمله پروفیل های فلزی، با طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) شروع می شوند که شامل هندسه، طول و ویژگی های طراحی فلزی است. هدف از طراحی این است که آن را به عنوان یک ساختار واحد ارائه کند تا تولید را ساده کند. با توجه به انعطاف پذیری CAD، قطعه را می توان با وارد کردن ابعاد آن یا ترسیم مستقیم آن در برنامه ساخت.

جهت اطلاع از قیمت خدمات برش cnc کلیک نمایید.

 

این برنامه یک نمایش تودرتو و جدا شده از پروفیل فلزی را بر اساس داده های ورودی ایجاد می کند. هر دو نمودار تکامل قطعه را از طریق فرآیند رول‌سازی از پایه به پایه نشان می‌دهند. داده‌های مربوط به پیشرفت‌های رول‌سازی را می‌توان مستقیماً از CAD به‌دست آورد و به کدهای G تبدیل کرد، که سپس می‌تواند به یک دستگاه رول‌ فرمینگ CNC وارد شود.

اولین مرحله در فرآیند رول‌ فرمینگ، نصب یک کلاف فلزی بر روی یک کویل‌ گیر است که به آن دیکویلر نیز می‌گویند. دیکویلر رول ورق فلز را در یک جریان ثابت وارد دستگاه رول فرمینگ می کند. در پایین دستگاه رول ساز در تصویر زیر می توان گیره گشا یا دکل گیر را دید.

خمکاری فولاد

دستگاه رول فرمینگ

 

پیش پردازش درون خطی اغلب برای سوراخ کردن شکاف ها، سوراخ ها یا طرح های سفارشی خاص در قطعات رول شکل پروفیل فلزی استفاده می شود. یک ماشین مکانیکی، پنوماتیکی یا هیدرولیک قابل برنامه ریزی با استفاده از ابزارهای سخت شده با لبه های برش تیز به ورق فلزی نیرو وارد می کند.

دستگاه رول فرمینگ شامل قالب های دقیق مهندسی شده در هر یک از غرفه ها برای آماده سازی عملیات رول فرمینگ می باشد. این ابزارهای تخصصی به گونه ای ساخته شده اند که مشخصات دقیق پروفیل فلزی شکل گیری را داشته باشند. قالب‌ های رول‌ساز به ایستگاه‌ هایی تقسیم می‌ شوند که برای هر ایستگاه یک غلتک وجود دارد که ورق فلز را به تدریج قالب‌گیری می‌کند.

شکل دهی پروفیل

رول فرمینگ طرح های CAD

 

فرآیند رول فرمینگ پس از قرار دادن قالب ها در دستگاه رول فرمینگ آغاز می شود و برنامه CAD دانلود می شود. همانطور که نوار فلزی از کویلر خارج می شود، قبل از وارد شدن به یک راهنمای ورودی یا میز، از قبل پردازش می شود، که ورود مربع و مستقیم به اولین گذر را تضمین می کند. این مرحله برای اطمینان از کیفیت محصول نهایی حیاتی است. بسته به پیچیدگی پروفیل فلزی، تعداد پاس های مورد نیاز می تواند از چند تا سی یا بیشتر متغیر باشد.

قیمت پروفیل تهران

قالب های فلزی

شروع و پایان رول فرمینگ را می توان به روش های مختلفی انجام داد. صاف کردن در شروع برخی از فرآیندها رخ می دهد، در حالی که در پایان برخی از فرآیندها رخ می دهد. پس از شکل‌دهی پروفیل، طول مورد نیاز در انتها تغذیه می‌شود و قبل از جمع‌آوری روی میز یا مجموعه‌ای از غلتک‌ها، بدون در نظر گرفتن روش مورد استفاده، به مشخصات دقیق خرد می‌شود.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا