logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

انواع تیرآهن

انواع تیرآهن در صنعت جهانی

تیرآهن ها شبیه استخوان‌ های بدن انسان هستند زیرا شکل ساختاری ساختمان یا بدنه را حفظ می‌کنند و به آن‌ ها استحکام می ‌بخشند و به آن‌ ها اجازه می‌دهند تا بارها را تحمل کنند. برای آشنایی با انواع تیرآهن در ادامه این مقاله با ما باشید. وجه مشترک دیگر آنها این است که بیشتر آنها را بدیهی می دانند; «خارج از دید، خارج از ذهن» تعبیر مناسبی است. با این حال، تیرآهن ها جزء قاب ‌بندی ضروری سازه ‌هایی مانند ساختمان ‌ها و پل ‌ها هستند. ویژگی های تحمل وزن آنها برای حمایت از کف و سقف ایده آل است و آنها را به بهترین گزینه برای پروژه های ساختمانی و زیرساختی تبدیل می کند.

 

انواع تیرآهن

تیرآهن بال پهن

تیرآهن بال پهن جزو دسته ی تیرآهن های هاش می باشد که درست مانند تیرآهن هاش دارای “جان” و “بال” است که آن را برای تحمل بارهای سنگین در دهانه های بزرگ مناسب می کند. به همین دلیل است که تیرآهن بال پهن معمولاً در پروژه های ساختمانی بزرگ مانند پل ها، ساختمان ها و تونل ها استفاده می شوند.

تیرآهن بال پهن

طراحی تیرآهن بال پهن بسیار شبیه به تیرآهن های I شکل است، با یک تفاوت اساسی در عرض بال ها. تیرآهن بال پهن دارای بال های پهن تری هستند که به آنها شکل کمی متفاوت و سطح باربری قابل توجه تری می دهد. این سطح اضافه شده، تیرآهن های بال پهن را در برابر خمش مقاوم ‌تر می‌کند و آنها را به انتخابی عالی برای کاربردهای سنگین تبدیل می‌کند.

شرکت فولاد حامیران ارائه دهنده انواع خدمات برش از جمله خدمات برش لیزر فلزات و خدمات برش لیزر آهن و خدمات برش ورق با لیزر میباشد.

تیرآهن  T شکل

تیرآهن  T شکل دارای مقطع T شکل است که اغلب در قاب بندی، تعمیرات و خرپاهای سقف استفاده می شود، جایی که می توانند به طور موثر بارهای سنگین را تحمل کنند.

بالاترین نقطه تیر سه راهی بال یا عضو فشاری است که در برابر تنش های فشاری مقاومت می کند. جان عمودی با فشار برشی مخالف است و برای نیروهای خمشی جفت شده جدایی برجسته تری ایجاد می کند.

تیرآهن  هاش چیست

تیرآهن هاش یک نوع پرطرفدار از تیرهای سازه ای هستند. آنها به دلیل شکل هاش در هنگام مشاهده از کنار، “تیرآهن هاش” نامیده می شوند. این تیرها بسیار شبیه به تیرهای I هستند، اما سنگین‌تر و  با بال های پهن‌تر و جان مرکزی ضخیم‌تر.

این ساختار تیرآهن هاش سنگین به آن اجازه می دهد تا بارهای بزرگتری را تحمل کند و این باعث می شود که تیرآهن هاش برای سازه های سنگین تر و ساختمان های مرتفع تر انتخاب شود. علاوه بر این، بال وسیع ‌تر یک تیرآهن هاش سطح بزرگ‌تری را فراهم می‌کند که به ویژه از نظر توزیع بار سودمند است. که از اوانع تیرآهن می باشد.

جهت اطلاع از قیمت تیراهن فایکو کلیک نمایید.

بنابراین، تیرآهن هاش معمولاً در ساخت پل و سازه‌های مختلف دیگری که نیاز به پشتیبانی قوی افقی و عمودی دارند، استفاده می‌شوند. این ویژگی ها به تیرآهن ظرفیت بیشتری نسبت به I شکل می دهد. که از اوانع تیرآهن می باشد.

تیرآهن هاش

تیرآهن ipe چیست

تیرآهن ipe یک شکل ساختاری استاندارد است که به عنوان چارچوب ضروری برای صنعت ساخت و ساز عمل می کند. تیرآهن های سازه ای با بال های افقی و یک قسمت عمودی بلند به نام تار طراحی می شوند و ماده ای که تار را به بال ها متصل می کند فیله نامیده می شود که از انواع تیرآهن می باشد.

بال ها در بالا و پایین تیرآهن از خم شدن جلوگیری می کنند و تار در برابر نیروی کوبنده مقاومت می کند. این قطعات می توانند حداکثر بار خمشی را با حداقل مقدار مواد تحمل کنند و در عین حال پایه پشتیبانی برای بارهای با تحمل بالا را ایجاد کنند.

تیرآهن ipe عمدتاً می توانند بارهای مختلف را تحمل کند و آن را به رایج ترین تیر در سازه های فلزی تبدیل می کند.

تیرآهن گالوانیزه چیست

اگرچه فولاد سازه‌ای یک مصالح ساختمانی عالی با نسبت استحکام به وزن فوق ‌العاده است، اغلب به لایه حفاظتی اضافی نیاز دارد که گالوانیزه فراهم می‌کند. تیرآهن گالوانیزه، به دلیل دوام و مقاومت بالا، انتخابی ارجح در بسیاری از سناریوهای ساخت و ساز و ساخت هستند. که از انواع تیرآهن می باشد.

اصطلاح “گالوانیزه” به فرآیند پوشش دادن تیرآهن با یک لایه روی اشاره دارد که از خوردگی، خراش و سایر آسیب ها از رسیدن به فولاد جلوگیری می کند. این باعث می شود تیرآهن گالوانیزه برای سازه های بیرونی و محیط هایی که رطوبت در آنها شایع است ایده آل باشد. تیرآهن ها دارای اندازه ها و طول های مختلفی هستند و زمانی که این تیرآهن گالوانیزه می شوند، طول عمر آنها به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. به همین دلیل است که تیرآهن فولادی گالوانیزه به عنوان یک انتخاب مقرون به صرفه برای بسیاری از پروژه های ساختمانی دیده می شوند.

جهت اطلاع از قیمت تیرآهن ۱۴ اهواز  کلیک نمایید.

تیرآهن گالوانیزه، مانند تیرآهن های معمولی، دارای یک «I» شکل متمایز هستند که با یک «بال» عمودی و افقی مشخص می شود. این شکل نسبت استحکام به وزن بسیار خوبی را ارائه می دهد و تیر I را برای تحمل بارهای سنگین در دهانه های طولانی مناسب می کند. تیرآهن های، به ویژه تیرهای آی شکل فولاد گالوانیزه، دوام و مقرون به صرفه بیشتری را ارائه می دهند. آنها بخش مهمی از پروژه های مختلف ساخت و ساز را تشکیل می دهند و یکپارچگی ساختاری را ارائه می دهند که در آزمون زمان مقاومت می کند.

تیرآهن

 

جهت اطلاع از قیمت تیرآهن ۱۴ یزد کلیک نمایید.

تیرآهن ساختمانی

در ساخت ساختمان ها همواره از تیرآهن ها به عنوان ستون ها استفاده می شود.  تیرآهن ساختمانی یکی از عناصر اساسی و حیاتی در صنعت ساخت و ساز و احداث ساختمان ‌ها است. این مواد سازه‌ای از جنس فلز، به ویژه آهن، که به صورت تیرهای استوانه‌ای یا مستطیل شکل تولید می‌شوند، جهت استفاده در ساختارهای بتنی و فلزی به کار می‌رود.

تیرآهن‌های ساختمانی به دلیل خصوصیات مکانیکی بالا و استحکام فوق‌العاده‌ای که دارند، در افزایش استحکام و پایداری ساختمان‌ها نقش بسیار حیاتی دارند. این عناصر اغلب در فرآیندهای ساخت مدرن به عنوان استخوان های اصلی ساختمان‌ها به کار گرفته می‌شوند و با توجه به انعطاف‌پذیری در استفاده و تنوع در ابعاد، به عنوان یکی از عوامل اصلی ایجاد سازه‌های ایمن و با دوام محسوب می‌شوند.

تیرآهن مسطح

منظور از تیرآهن مسطح در واقع همان تیر های مخفی هستند که زیر بتن آرمه قرار می گیرند.

مفهوم این تیر از مفهوم تیر دال مسطح نشات گرفته است. تیرآهن های مخفی تنها به معنای پخش بار متمرکز دیوارها است. عمق تیرآهن  RCC یا تیرآهن مسطح برابر است با عمق تیر مخفی که بخشی جدایی ناپذیر از ساختار قاب را تشکیل می دهد.

جهت اطلاع از قیمت تیرآهن ۱۴ اصفهان امروز کلیک نمایید.

تیرآهن زاویه‌ ای

در میان پروفیل ساختمانی ها از تیرآهن لانه زنبوری به عنوان ستون استفاده می شود ولی گاها از نبشی ها که به تیرآهن زاویه ای نیز شناخته می شوند در سازه های موقت به عنوان ستون قاب ها استفاده می شود. نبشی ها انواع مختلفی دارند. ازجمله نبشی های بال مساوی و بال نامساوی.

انواع تیرآهن در صنعت جهانی چیست؟

تیرآهن یا بیلت (Billet) یکی از محصولات اصلی فولاد است که به صورت جامد و به شکل مستطیل یا مربع به دست می‌آید و برای تولید انواع محصولات فولادی مانند ورق، تیر، و ورق لوله استفاده می‌شود. این محصولات به دلیل ویژگی‌های فیزیکی و مکانیکی خود در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. در ادامه، برخی از انواع تیرآهن معمول در صنعت جهانی آورده شده‌اند:

 1. تیرآهن کاربردی (Structural Steel Billet):
  • برای تولید تیرها و بلوک‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در ساختمان‌ها، پل‌ها و سازه‌های فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 2. تیرآهن مسطح (Flat Steel Billet):
  • برای تولید ورق‌های آجدار و فولاد آلیاژی به کار می‌رود.
 3. تیرآهن تقویت‌شده (Reinforcement Steel Billet):
  • جهت تولید میلگردهای فولادی برای استفاده در سازه‌های بتنی و تقویت کننده‌های فلزی.
 4. تیرآهن ریلی (Rail Steel Billet):
  • برای تولید ریل‌های راه آهن و سیستم‌های حمل و نقل ریلی.
 5. تیرآهن پروفیلی (Profile Steel Billet):
  • جهت تولید تیرها و ناودان‌های مخصوص برخی صنایع مانند صنعت خودروسازی.
 6. تیرآهن ورق‌سازی (Sheet Steel Billet):
  • برای تولید ورق‌های آجدار استفاده می‌شود که ممکن است در تولید انواع محصولات مختلف مورد استفاده قرار گیرند.
 7. تیرآهن ناودانی (Rolled Steel Billet):
  • برای تولید میلگردها، تیرهای ناودانی و محصولات فلزی مرتبط استفاده می‌شود. که در قیمت ناودانی گالوانیزه بسیار تاثیر دارد.تیرآهن به عنوان یکی از مراحل اولیه در زنجیره تولید فولاد، نقش مهمی در صنعت ساختمان‌سازی، حمل و نقل، صنایع ماشین‌سازی و سایر صنایع دارد. انتخاب نوع تیرآهن مناسب بر اساس نیازهای مصرفی و ویژگی‌های مورد نظر از اهمیت بسیاری برخوردار است.

   قیمت انواع تیرآهن

   شما برای اینکه بتوانید قیمت مناسبی در پروژه های خود انتخاب کنید ابتدا باید تفاوت تیرآهن IPB و IPE و INP را کامل بدانید.

   قیمت انواع تیرآهن معمولاً به عوامل مختلفی اعتماد دارد که می‌تواند شامل نوع تیرآهن، بازار محلی یا جهانی، تقاضا و عرضه، نوع و کیفیت فولاد، شرایط بازار، و عوامل اقتصادی دیگر باشد. همچنین، اطلاعات قیمت‌دهی مثل قیمت روز تیرآهن ، قیمت تیرآهن ipe ، قیمت تیرآهن ipb  ممکن است در طول زمان تغییر کنند. به همین دلیل، بهترین راه برای دریافت قیمت‌های به‌روز و دقیق، مراجعه به تولیدکنندگان، تاجران فلزات، یا بازارهای محلی است.

   تأثیر این عوامل بر قیمت انواع تیرآهن می باشد. را در نظر بگیرید:

   1. نوع تیرآهن:
    • انواع مختلف تیرآهن، مانند تیرآهن کاربردی، تیرآهن ریلی، تیرآهن ناودانی و … قیمت‌های متفاوتی دارند.
   2. کیفیت و خواص فولاد:
    • تیرآهن‌های با کیفیت و خواص مکانیکی بالاتر ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند.
   3. منطقه جغرافیایی:
    • شرایط بازار و نرخ تبادل ارز در مناطق مختلف ممکن است قیمت‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. و حتی استاندارد astm هم تاثیر گذار است.
   4. نرخ تورم و نرخ بهره:
    • عوامل اقتصادی مانند نرخ تورم و نرخ بهره نیز می‌توانند تأثیرگذار باشند.
   5. شرایط بازار جهانی:
    • تقاضا و عرضه در بازار جهانی و نقش آن در تورم و نرخ ارز نیز می‌تواند قیمت‌ها را تحت تأثیر قرار دهد.

   برای اطلاعات دقیق‌تر و به‌روزتر، بهتر است با تولیدکنندگان محلی یا تاجران فلزات تماس بگیرید و از منابع معتبر و مطمئن برای اطلاعات قیمت تیرآهن ۱۸ اهواز، قیمت تیرآهن ۱۴ اهواز، قیمت هاش سبک استفاده کنید.

سه ویژگی مشترک برای فلزات

فلزات، پیشروان علم مواد، تأثیر بی‌نظیری در بخش‌های مختلف فعالیت‌های انسانی دارند. از آسمان‌خراش‌های بلند گرفته تا میکروالکترونیک‌های پیچیده، تطبیق‌پذیری فلزات دنیای مدرن ما را به روش‌های بی‌شماری شکل می‌دهد. با این حال، ویژگی های سه گانه آنهاست که واقعاً آنها را متمایز می کند: استحکام و انعطاف پذیری، هدایت الکتریکی و حرارتی، و چکش خواری. این خصوصیات فلزات را در ساخت و ساز، مهندسی و صنایع دستی ضروری می کند. خواه استحکام فولاد در زیرساخت های پشتیبانی، رسانایی مس در انتقال الکتریسیته یا چکش خواری طلا در شکل دادن به جواهرات ظریف باشد، فلزات به طور یکپارچه در زندگی ما ادغام می شوند و دوام، عملکرد و جذابیت زیبایی را ارائه می دهند. حضور پایدار آنها بر نقش محوری آنها در هدایت نوآوری، پایداری و پیشرفت در صنایع جهانی تأکید می کند.

عمر تیرآهن ها

عمر مفید تیرآهن‌ها تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد، اما در شرایط ایده‌آل می‌توان انتظار طول عمری بالای ۵۰ سال را از آن‌ها داشت. کیفیت مواد اولیه، پوشش مناسب در برابر خوردگی، بارگذاری صحیح و شرایط محیطی مانند رطوبت و دما، همگی در تعیین طول عمر تیرآهن نقش بسزایی ایفا می‌کنند. بازرسی‌های دوره‌ای، تعمیر و نگهداری مناسب نیز می‌تواند به افزایش طول عمر این عنصر کلیدی در اسکلت سازه کمک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا