logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

استفاده ورق استیل در صنعت داروسازی

استفاده ورق استیل در صنعت داروسازی

استفاده ورق فولادی استیل در صنعت داروسازی به دلیل تطبیق پذیری و دوام آن برای چندین دهه تثبیت شده است. ورق های استیل مزایای زیادی نسبت به سایر فولاد ها از جمله مقاومت در برابر خوردگی، تمیز کردن آسان و تعمیر و نگهداری ساده دارد. این راهنما به بررسی این مزایا، استفاده ورق استیل در صنعت داروسازی، گریدهای محبوب فولاد ضد زنگ در دسترس امروزی و بهترین شیوه های توصیه شده هنگام استفاده از فولاد ضد زنگ می پردازد.

ورق استیل در صنعت داروسازی

این نوع ورق آلیاژی از آهن، کروم و سایر فلزات است که هنگام قرار گرفتن در معرض اکسیژن با هم کار می کنند تا یک لایه غیرفعال بر روی سطح فولاد ایجاد کنند که از فلز زیرین در برابر اکسیداسیون و آسیب محافظت می کند. در ریخته‌گری‌ها ممکن است عناصر دیگری مانند نیکل و مولیبدن را برای بهبود ویژگی‌های خاص مانند شکل‌پذیری یا جوش‌پذیری اضافه کنند.

جهت اطلاع از قیمت ورق a106 کلیک نمایید.

در حالی که گریدهای مختلف سطوح مقاومت متفاوتی را ارائه می دهند و بسیاری از آنها بر اساس محیطی که آلیاژ در آن استفاده می شود دارای نقاط قوت و ضعف هستند، فولاد ضد زنگ سنگ بنای صنعت داروسازی از اوایل دهه 1920 بوده است.

 

 استیل در صنعت داروسازی

این محبوبیت را به دلیل توانایی آن در مقاومت در برابر مواد شیمیایی خشن، دماهای شدید و شرایط سخت فرآیندهای استریلیزاسیون استاندارد به دست آورده است. علاوه بر این، با اکثر داروها و مواد شیمیایی مختلف حداقل واکنش نشان می دهد.

این امر آن را برای استفاده در مخازن، لوله‌ها، شیرها و سایر اجزای تجهیزات در طول فرآیندهای تولید مانند عملیات اختلاط و پر کردن یا برنامه‌های ذخیره‌سازی و حمل و نقل که تولیدکنندگان باید از آلودگی اجتناب کنند، ایده‌آل می‌کند.

جهت اطلاع از فروش ورق روغنی شادآباد کلیک نمایید.

این ماده ای را ایجاد می کند که نه تنها به خوبی با نیازهای خاص کار مطابقت دارد، بلکه در مقایسه با سایر مواد مورد استفاده در تحقیقات و تولید داروسازی، دوام، عمر مفید و مقرون به صرفه بودن را ارائه می دهد.

از محققان و تولیدکنندگان در داروسازی گرفته تا بیماران و متخصصان پزشکی که از داروهای مذکور در محیط‌های مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌کنند، تقریباً همه جنبه‌های پزشکی مدرن مزایای فولاد ضد زنگ را می‌بینند.

استفاده ورق استیل در صنعت داروسازی

استفاده ورق فولادی استیل در صنعت داروسازی بسیار زیاد است. فولاد ضد زنگ به دلیل دوام، مقاومت در برابر خوردگی و خواص غیر واکنشی، یک انتخاب ارجح برای صنعت داروسازی است. از فولاد ضد زنگ برای ذخیره سازی کوتاه مدت و طولانی مدت مواد حساس استفاده می‌شود که در تحقیق، توسعه، ساخت، و حمل و نقل داروهای دارویی ایده‌آل می‌باشد. ویژگی غیر واکنشی فولاد ضد زنگ از ایجاد واکنش‌های غیرمنتظره جلوگیری می‌کند.

جهت اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه آجدار کلیک نمایید.

این فولاد به‌طور دوره‌ای نتایج ثابتی را ایجاد می‌کند در حالی که سطح غیر متخلخل آن از آلودگی جلوگیری می‌کند و تمیز کردن و ضدعفونی را سریع و آسان می‌کند. همچنین، محلول‌ها و نگهدارنده‌های فولاد ضد زنگ باید عمر مفیدی را با حداقل زمان خرابی یا هزینه‌های نگهداری ارائه دهند.

ورق استیل در داروسازی

ییشنهادمطالعه:قیمت قالب تزریق پلاستیک

از دیدگاه تجهیزات و فرآیندهای تولیدی، صنایع داروسازی نیاز به تجهیزاتی دارند که مقررات ایمنی سختگیرانه را رعایت کنند تا محصول با کیفیتی تولید کنند. انواع مختلف فولاد ضد زنگ امکان کنترل دقیق بر ویژگی‌های تجهیزات تولید و پردازش را فراهم می‌کند و اقدامات کنترل کیفیت ثابت را در طول چرخه‌های تولید تکرار می‌کند. اگر محصولی متناسب با نیازها در دسترس نباشد، مقرون به صرفه بودن فولاد ضد زنگ ساخت داخل یا شخص ثالث را نیز مقرون به صرفه می‌کند. از فولاد ضد زنگ در تجهیزات پردازش روزمره مانند سانتریفیوژها، ستون‌های کروماتوگرافی، و واحدهای فیلتراسیون استفاده می‌شود و نقش اساسی در صنایع داروسازی را ایفا می‌کند.

جهت اطلاع از قیمت ورق اجدار کلیک نمایید.

تجهیزات آزمایشگاهی و آزمایشی

فولاد ضد زنگ از همان ابتدا در فرآیندهای دارویی نقش مهمی ایفا می‌کند، از جمله در مراحل تحقیقاتی و تشخیصی توسعه دارو. این نوع فولاد به دلیل ویژگی‌های خاصی مانند مقاومت در برابر خوردگی و آلودگی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در آزمایشگاه‌های داروسازی، از فولاد ضد زنگ برای تولید اقلام معمولی استفاده می‌شود که شامل اتوکلاوها، انکوباتورها، و ابزارهای تحلیلی مختلف می‌شوند.

این ابزارها و تجهیزات آزمایشگاهی، از جمله اتوکلاوها که برای ضدعفونی و استریل کردن وسایل و مواد استفاده می‌شوند، و انکوباتورها که برای کشت میکروب‌ها و سلول‌های زیستی استفاده می‌شوند، نیازمند استفاده از موادی با خواص ضد زنگ و مقاومت مناسب در برابر شرایط محیطی خاص هستند. به علاوه، ابزارهای تحلیلی مانند سیستم‌های رزونانس مغناطیسی هم‌چنین از فولاد ضد زنگ برای ساختار خود و ایجاد شرایط آزمایش بهره می‌برند. این نمونه‌ها از تجهیزات آزمایشگاهی که از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند، در تأمین امنیت و کیفیت آزمایش‌ها و تحقیقات در صنایع داروسازی بسیار اهمیت دارند.

جهت اطلاع از ورق آجدار فابریک کلیک نمایید.

 گرید های استیل مورد استفاده در صنعت داروسازی

استیل 316L

معمولاً در تجهیزات دارویی و لوله‌کشی فرآیند به دلیل ویژگی‌های بهداشتی آن استفاده می‌شود، این فولاد ضد زنگ با درجه کربن کم نیز مقاومت استثنایی در برابر خوردگی حفره‌ای و خوردگی شکافی ارائه می‌دهد در حالی که مقرون به صرفه و به راحتی قابل دسترسی است.

 صنعت داروسازی

استیل 304

به عنوان یکی از محبوب ترین گریدهای فولاد ضد زنگ در سراسر جهان و تقریباً در تمام صنایع، این گرید همه کاره مقاومت در برابر خوردگی را افزایش می دهد و در عین حال ساخت یا جوش آن آسان است . کاربردهای معمولی شامل تجهیزات دارویی، مخازن ذخیره سازی و لوله کشی است.

جهت اطلاع از قیمت فولاد زنگ نزن 304 کلیک نمایید.

استیل 316Ti

به لطف گنجاندن تیتانیوم در این آلیاژ، مقاومت بهتری در برابر خوردگی بین دانه ای و حساسیت در دماهای شدید – مانند مواردی که هنگام جوشکاری با آن مواجه می شویم – ارائه می دهد. معمولاً در کاربردهای با دمای بالا، مانند راکتورهای دارویی و تجهیزات فرآیندی استفاده می‌شود.

استیل 904L

این فولاد ضد زنگ آستنیتی با آلیاژ بالا حاوی مولیبدن، نیکل و مس است. از جمله مس به این معنی است که این آلیاژ مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی در محیط های تهاجمی یا اسیدی ایجاد می کند، از جمله مقاومت در برابر اسید سولفوریک، اسید استیک، اسید فرمیک و اسید فسفریک، اما نه محدود به آن. این آن را برای تجهیزات دارویی و سیستم های لوله کشی که حاوی اسیدهای قوی یا محیط های تهاجمی خنثی از کلرید هستند، ایده آل می کند.

استیل دوبلکس 2205

این فولاد ضد زنگ دوبلکس دارای هر دو فاز آستنیتی و فریتی است. نتیجه یک آلیاژ با استحکام عالی و مقاومت در برابر خوردگی است که به همان اندازه برای قالب‌گیری و کاربردهای پر استرس مناسب است. کاربردهای رایج در فرآیندهای دارویی شامل راکتورها و مخازن تحت فشار است.

جهت اطلاع از قیمت فولاد زنگ نزن ۳۱۶ کلیک نمایید.

همانطور که لیست بالا نشان می دهد، گرید های مختلف فولاد ضد زنگ موجود این امکان را فراهم می کند که انتخاب های آلیاژی برای رفع نیازهای خاص انجام شود. صرف نظر از فرآیند، محیط یا محلول مورد نیاز، احتمال زیادی وجود دارد که یک آلیاژ یا قطعه ضد زنگ از قبل مطابق با نیازهای شما وجود داشته باشد.

 ورق استیل در داروسازی

برای اطلاعات بیشتر درباره ی انواع دیگر ورق های فولادی و فلزی می توانید انواع ورق فلزی و کاربرد آن ها که شامل ورق هایی نظیر ورق استیل 304، ورق سیاه، ورق گالوانیزه، ورق آجدار آلومینیوم و ورق روغنی می باشد را مطالعه فرمایید.

مراحل نگهداری و تمیز کردن مناسب استیل

مراحل نگهداری و تمیز کردن مناسب تجهیزات ساخته شده از فولاد ضد زنگ امری مهم است که به تضمین عملکرد بهینه و رعایت استانداردها و مقررات ایمنی کمک می‌کند. در این راستا، مراحل زیر برای نگهداری و تمیز کردن بهینه تجهیزات فولاد ضد زنگ الزامی است:

بررسی منظم نشانه‌های سایش یا آسیب در تمام اجزاء، به ویژه برای شکاف‌ها و حفره‌های خوردگی که ممکن است به طور فوری آشکار نشوند، اما با گذشت زمان سرعت خوردگی را افزایش می‌دهند.

جهت اطلاع از قیمت mo40 کلیک نمایید.

اطمینان از دست نخوردن و موقعیت صحیح تمام مهر و موم‌ها، واشرها و اتصالات.

تمیز کردن فوری هرگونه نشت یا تجمع باقیمانده به منظور کاهش خطرات آلودگی و جلوگیری از شروع خوردگی.

برنامه‌ریزی روال‌های تعمیر و نگهداری برای فرآیندهایی که ممکن است نیاز به خاموش شدن یا جداسازی خطوط داشته باشند.

در مرحله دوم، موارد زیر نیز می‌توانند شامل فرآیندهای اضافی باشند

توسعه روش‌های کنترل کیفیت و نمونه‌برداری برای اطمینان از عدم کمک فولاد ضد زنگ به آلودگی باکتریایی یا قارچی.

نظارت بر فرآیندها به منظور اطمینان از عدم تأثیر فولاد ضد زنگ بر واکنش‌ها یا زالو زدن در محصولات یا فرآیندها.

 

نتیجه‌گیری

استفاده از ورق استیل در صنعت داروسازی به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی همچون مقاومت بالا در برابر خوردگی، خواص ضد زنگ، و سطوح صاف و بهداشتی، نقش حیاتی ایفا می‌کند. این ورق‌ها برای ساخت تجهیزات و مخازن ذخیره‌سازی، خطوط لوله‌کشی، و سطوح کار در محیط‌های استریل و پاکیزه ایده‌آل هستند. با تضمین حفظ کیفیت و ایمنی محصولات دارویی، استفاده از ورق استیل نه تنها به بهبود کارایی و طول عمر تجهیزات کمک می‌کند بلکه مطابقت با استانداردهای بهداشتی و صنعتی را نیز فراهم می‌سازد، که در نتیجه منجر به ارتقای سطح سلامت و ایمنی در فرآیندهای تولید دارو می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا