logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

کاربرد های میلگرد 18 چیست

کاربرد های میلگرد 18

میلگرد 18 یکی از پرمصرف ترین انواع میلگرد در صنعت ساختمان سازی است که به دلیل مقاومت و استحکام بالا، در اسکلت بندی سازه های مختلف به کار می رود. این میلگرد با قطر 18 میلیمتر و آج های مخصوص،  دارای چسبندگی بالایی با بتن بوده و می تواند نیرو های کششی و فشاری قابل توجهی را تحمل نماید.

کاربرد های میلگرد 18 در ساختمان

 • فونداسیون

فونداسیون، زیربنای سازه مهم ترین بخش آن است که وظیفه ی انتقال بار کل سازه به زمین را بر عهده دارد.  میلگرد 18 به دلیل مقاومت بالا، نقش اساسی در استحکام و پایداری فونداسیون ایفا می کند. از میلگرد در ابعاد و ضخامت های مختلف برای ساخت انواع فونداسیون ها، از جمله فونداسیون های نواری، صفحه ای و شمعی استفاده می شود.

در فونداسیون های نواری که به صورت طولی در زیر دیوارها اجرا می شوند، از میلگرد 18 به عنوان میلگرد طولی و عرضی استفاده می گردد. میلگرد های طولی، در امتداد فونداسیون قرار گرفته و  مقاومت کششی آن را تامین می کنند. میلگرد های عرضی نیز به صورت عمود بر میلگرد های طولی قرار گرفته و از ترک خوردن بتن فونداسیون جلوگیری می کنند.

در فونداسیون های صفحه ای که به صورت یک صفحه در زیر کل سازه اجرا می شوند، از شبکه های متراکم میلگرد 18 به عنوان آرماتور استفاده می شود. این شبکه ها وظیفه ی توزیع یکنواخت بار وارده بر فونداسیون و جلوگیری از تمرکز تنش در نقاط خاص را بر عهده دارند.

در فونداسیون های شمعی که از بتن مسلح برای انتقال بار به اعماق زمین استفاده می کنند، از میلگرد 18 به عنوان آرماتور طولی در داخل شمع ها استفاده می شود. این میلگرد ها، مقاومت فشاری شمع را در برابر نیروهای وارده از سوی خاک افزایش می دهند.

 • ستون ها و اسکلت اصلی سازه

ستون ها، وظیفه ی تحمل وزن طبقات و انتقال بار آن ها به فونداسیون را بر عهده دارند. از میلگرد 18 در ابعاد و ضخامت های مختلف برای آرماتوربندی ستون ها در سازه های بتنی و فلزی استفاده می شود.

در ستون های بتنی، از شبکه های متراکم میلگرد 18 به عنوان آرماتور طولی و عرضی استفاده می گردد. میلگردهای طولی، مقاومت کششی ستون را در برابر نیروهای فشاری تامین می کنند و میلگردهای عرضی نیز از خم شدن و کمانش ستون جلوگیری می کنند.

در ستون های فلزی، از میلگرد 18 برای ساخت بادبندها و مهاربند ستون ها استفاده می شود. بادبندها، سازه را در برابر نیرو های جانبی مانند باد و زلزله پایدار می کنند و مهاربندی ها نیز از لرزش و تاب خوردن ستون ها جلوگیری می کنند.

کاربرد میلگرد 18

 • دال ها

دال ها، صفحات افقی هستند که در بین طبقات ساختمان قرار گرفته و وظیفه ی تحمل بارهای ثقیل و زنده را بر عهده دارند. از میلگرد 18 در شبکه های آرماتوربندی دال ها به صورت طولی و عرضی استفاده می شود.

 • دیوارهای برشی

دیوارهای برشی، وظیفه ی انتقال نیروهای جانبی مانند باد و زلزله را به فونداسیون دارند. از میلگرد 18 در شبکه های آرماتوربندی دیوارهای برشی به صورت عمودی و افقی استفاده می شود.

میلگردهای عمودی، مقاومت کششی دیوار را در برابر نیروهای برشی تامین می کنند و میلگردهای افقی نیز از  ایجاد  ترک در دیوار و  فروپاشی آن جلوگیری می کنند.

 • تیرها

تیرها، المان های افقی هستند که وظیفه ی تحمل بار دال ها و انتقال آن به ستون ها را بر عهده دارند. از میلگرد 18 در شبکه های آرماتوربندی تیرها به صورت طولی و عرضی استفاده می شود.

 • میلگردهای طولی

در قسمت کششی تیر قرار می گیرند و وظیفه ی تحمل نیروهای کششی ناشی از خم شدن تیر را بر عهده دارند. تعداد و ضخامت این میلگردها بر اساس مقطع تیر، دهانه تیر و بار وارده بر آن توسط مهندسین محاسبه می گردد.

 • میلگردهای عرضی

به صورت خاموت (رکابی) در فواصل معین در طول تیر قرار گرفته و از برش تیر و ایجاد ترک های مورب جلوگیری می کنند.

 • سازه  های نگهبان

سازه های نگهبان، دیوار های موقتی هستند که برای مهار خاکبرداری و جلوگیری از ریزش خاک در گود های ساختمانی به کار می روند. از میلگرد 18 در ترکیب با سایر میلگردها و المان های فولادی برای ساخت انواع سازه های نگهبان مانند دیوارهای دیافراگمی، مهارهای میخ کوبی و شات کریت استفاده می شود.

 • پروژه های تاسیساتی

در برخی از پروژه های تاسیساتی مانند پایه ی سکوهای تاسیسات، چاه های آسانسور و کانال های هدایت آب، از میلگرد 18 برای افزایش استحکام و مقاومت سازه های بتنی استفاده می شود.

 • قطعات پیش ساخته

از میلگرد 18 می توان در ساخت قطعات پیش ساخته بتنی مانند تیرچه های پیش تنیده، بلوک های سقفی و پنل های بتنی استفاده کرد.  این قطعات پیش ساخته با دارا بودن میلگرد 18، از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار هستند.

 • کاربردهای خاص

علاوه بر موارد ذکر شده، از میلگرد 18 در برخی از موارد خاص مانند ساخت تجهیزات جانبی و مهار گاردریل های بزرگراه ها، اسکله ها و سازه های دریایی نیز استفاده می شود.  استحکام بالای میلگرد 18، آن را به گزینه ای مناسب برای تحمل نیروهای وارده بر این سازه ها تبدیل کرده است.

پیشنهاد مطالعه : پرکاربردترین میلگردهای ساختمانی

نکات مهم در استفاده از میلگرد 18

انتخاب سایز و نوع میلگرد 18 باید بر اساس محاسبات فنی مهندسین و با در نظر گرفتن نوع سازه، میزان بار وارده و شرایط محیطی صورت گیرد.

میلگرد 18

میلگرد 18 باید از کارخانه های معتبر و با کیفیت مناسب خریداری شود.

رعایت نکات اجرایی مانند خم کاری استاندارد میلگرد، برشکاری اصولی، اتصال صحیح میلگردها با سیم مفتول و رعایت پوشش بتنی مناسب، در عملکرد نهایی سازه و بهره مندی از حداکثر مقاومت میلگرد 18 بسیار حائز اهمیت است.

نگهداری صحیح از میلگرد 18 قبل از مصرف، با رعایت نکاتی مانند دور نگه داشتن از رطوبت و آلودگی، به حفظ کیفیت و استحکام آن کمک می کند.

عوامل موثر بر انتخاب میلگرد 18

انتخاب میلگرد 18 برای یک پروژه ساختمانی تنها بر اساس قطر آن (18 میلی متر) صورت نمی گیرد. عوامل متعددی وجود دارند که مهندسان طراح و سازندگان را بر آن می دارد تا از میلگرد 18 استفاده کنند. در ادامه به بررسی این عوامل می پردازیم:

نوع سازه:  نوع سازه و کاربری آن، اولین و مهم ترین عامل در انتخاب میلگرد 18 است. سازه های با ابعاد بزرگ تر و تحمل بارهای سنگین تر، نیازمند میلگردهایی با مقاومت بالا هستند که میلگرد 18 به خوبی این نیاز را برآورده می کند. برای مثال، در ساختمان های بلندمرتبه، ستون ها و دال های طبقات پایین با بارهای بسیار بیشتری نسبت به طبقات بالا مواجه هستند. استفاده از میلگرد 18 در این طبقات، استحکام و ایمنی سازه را تضمین می کند.

میزان بار وارده:  میزان باری که بر سازه وارد می گردد، عامل مهم دیگری در انتخاب میلگرد 18 است. بارهای مرده (وزن خود سازه) و بارهای زنده (اثاثیه، افراد و…) بر روی اسکلت اصلی سازه که از میلگرد 18 تشکیل شده است، اعمال می شوند. مهندسان با محاسبات دقیق، میزان این بارها را در نقاط مختلف سازه  تعیین کرده و بر اساس آن، قطر، تعداد و نوع میلگرد 18 را مشخص می کنند.

شرایط محیطی:  شرایط محیطی محل احداث سازه نیز در انتخاب میلگرد 18 تاثیرگذار است. در محیط های با رطوبت بالا یا با خطر خوردگی، استفاده از میلگردهای با روکش گالوانیزه یا اپوکسی توصیه می شود.  میلگرد 18 با روکش ، مقاومت  بیشتری در برابر زنگ زدگی و خوردگی از خود نشان می دهد که برای این  محیط ها مناسب است.

استانداردهای ساخت:  انتخاب میلگرد 18 باید مطابق با استانداردهای ملی و آیین نامه های ساخت وساز صورت گیرد. در ایران، استاندارد ملی به شماره   INSO 3131 برای میلگردهای آجدار و  استاندارد ملی به شماره  INSO 13954 برای میلگردهای با روکش  گالوانیزه تدوین شده است. میلگردهای 18 مورد استفاده در پروژه های ساختمانی باید مطابق با این استانداردها تولید و مورد تایید مراجع ذیصلاح باشند.

ملاحظات اقتصادی:  هزینه نهایی میلگرد 18  نیز در انتخاب آن  باید در نظر گرفته شود.  با توجه به اینکه میلگرد 18 از قطر و وزن بالاتری نسبت به میلگردهای با قطر کمتر برخوردار است، طبیعتا هزینه نهایی آن نیز بیشتر خواهد بود.  مهندسان طراح با در نظر گرفتن  تعادل میان  استحکام سازه و هزینه نهایی پروژه، نسبت به  انتخاب  نوع و مقدار میلگرد 18 اقدام می کنند.

انواع میلگرد 18

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، میلگرد 18 یک نوع از میلگرد آجدار است.  میلگردهای آجدار با توجه به شکل ظاهری آج ها به چند دسته تقسیم می شوند که میلگرد 18 نیز بر همین اساس دسته بندی می شود:

میلگرد آجدار جناغی (A3):  آج های این میلگرد به شکل جناغی هستند. میلگرد 18 آجدار جناغی نسبت به A2 از مقاومت کششی بالاتری برخوردار است اما شکل پذیری و جوش پذیری پایین تری دارد. استفاده از میلگرد 18 آجدار جناغی در شرایط خاص و با نظر مهندسان طراح صورت می گیرد.

میلگرد آجدار مرکب (A4):  این نوع میلگرد دارای بالاترین میزان مقاومت کششی است و از ترکیب آج های جناغی و مارپیچ روی سطح آن تشکیل شده است. به دلیل مقاومت بالا، از میلگرد 18 آجدار مرکب در سازه هایی که نیاز به تحمل نیروهای کششی بسیار بالا دارند استفاده می شود.

فولاد حامیران با بیش از 50 سال تجربه در عرصه فولاد و آهن آلات، نماینده انحصاری فولاد آلیاژی اصفهان، فولاد آلیاژی ایران، بهلر اتریش، الکترود آما و کسمک ترکیه می باشد و با آزمایشگاه متالورژی مجهز و پیشرفته برای آنالیز و اطمینان از اصالت کالا، به عنوان بزرگترین تامین کننده انواع میلگرد و سایر مقاطع فولادی و آهنی در حال خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد. برای اطلاعات بیشتر درباره ی قیمت میلگرد شاخه ای با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

جایگزین های میلگرد 18

در برخی موارد خاص، بسته به نوع سازه، میزان بار وارده و شرایط محیطی، ممکن است استفاده از جایگزین هایی برای میلگرد 18 مدنظر قرار گیرد. البته انتخاب این جایگزین ها حتما باید با تایید مهندس سازه و بر اساس محاسبات فنی صورت گیرد.

میلگرد سایز بالاتر:  اگرچه قطر میلگرد 18 نشان دهنده ی  استحکام بالای آن است، اما در برخی موارد خاص، با توجه به محاسبات انجام شده، ممکن است استفاده از میلگرد با قطر بالاتر، مانند میلگرد 20 یا میلگرد 22، برای تامین مقاومت مورد نیاز سازه کفایت کند.

استفاده ترکیبی از میلگردهای مختلف: در برخی موارد، مهندسان برای بهینه سازی سازه و یا صرفه جویی در هزینه ها، از  استفاده ترکیبی میلگرد 18 با میلگردهای دیگر بهره می گیرند. به عنوان مثال، در یک ستون بتنی، از میلگرد 18 برای  آرماتورهای اصلی و از میلگرد با قطر کمتر مثلا میلگرد 14 یا میلگرد 16 برای میلگردهای عرضی (رکابی) استفاده می شود.

جایگزین های میلگرد 18

مزایای استفاده از میلگرد 18

استفاده از میلگرد 18 در پروژه های ساختمانی، مزایای متعددی را به همراه دارد، از جمله:

افزایش مقاومت و استحکام سازه:  مهم ترین مزیت استفاده از میلگرد 18، بالا بردن مقاومت و استحکام نهایی سازه در برابر نیروهای کششی، فشاری و برشی است. این ویژگی به ویژه در سازه های بلندمرتبه، پل ها و سازه های با دهانه های بزرگ اهمیت ویژه ای دارد.

ایمنی بالاتر سازه:  با افزایش مقاومت سازه در برابر نیروهای وارده، ایمنی ساکنین و کاربران آن نیز به طور قابل توجهی ارتقا می یابد. استفاده از میلگرد 18 در نقاط حساس سازه، از بروز ترک  خوردگی،  کمانش و  فروریزش سازه جلوگیری کرده و ایمنی جانی را تامین می کند.

دوام و طول عمر مفید سازه:  استحکام بالای میلگرد 18،  دوام و طول عمر مفید سازه را افزایش می دهد. سازه های بتنی مسلح با میلگرد 18، در برابر عوامل مخرب محیطی مانند  خوردگی،  رطوبت و  ساییدگی مقاومت بالاتری از خود نشان می دهند.

سرعت بالای اجرا:  میلگرد 18 به راحتی قابل برش، خم کاری و اتصال با سایر میلگردها است. این ویژگی موجب سرعت بخشیدن به فرآیند میلگرد گذاری و در نهایت تسریع روند اجرای اسکلت اصلی سازه می شود.

پیشنهاد مطالعه : آشنایی با میلگرد آجدار و مرکب

معایب استفاده از میلگرد 18

در کنار مزایای ذکر شده، استفاده از میلگرد 18 معایبی را نیز به همراه دارد، از جمله:

افزایش وزن سازه:  قطر و وزن بالای میلگرد 18،  وزن نهایی سازه را افزایش می دهد. این افزایش وزن  موجب  بالا رفتن هزینه های مربوط به  فونداسیون و  اسکلت سازه می شود. به همین دلیل، استفاده از میلگرد 18 باید بر اساس محاسبات دقیق مهندسان و صرفا در نقاط حساس سازه صورت گیرد.

افزایش هزینه نهایی پروژه:  میلگرد 18 نسبت به میلگردهای با قطر کمتر، از قیمت بالاتری برخوردار است. استفاده از این میلگرد، هزینه نهایی خرید مصالح و اجرای اسکلت اصلی سازه را افزایش می دهد. مهندسان طراح همواره به دنبال راهکارهایی برای  بهینه سازی مصرف میلگرد و  کاهش هزینه ها بدون خدشه دار کردن  استحکام سازه هستند.

نتیجه

میلگرد 18 یکی از پرمصرف ترین انواع میلگرد در صنعت ساختمان سازی است. این میلگرد به دلیل قطر بالا (18 میلی متر) و تنوع استاندارد آج های مخصوص، از چسبندگی بالایی با بتن برخوردار بوده و می تواند نیروهای کششی و فشاری قابل توجهی را تحمل نماید.

استفاده از میلگرد 18 در بخش های مختلف سازه های بتنی و فولادی موجب افزایش مقاومت، ایمنی، دوام و طول عمر مفید آن ها می شود. با این حال، وزن بالا و قیمت بیشتر میلگرد 18 نسبت به سایر میلگردها، از معایب استفاده از آن به شمار می رود.

در انتخاب میلگرد 18 برای یک پروژه ساختمانی، عواملی مانند نوع سازه، میزان بار وارده، شرایط محیطی، استانداردهای ساخت و ملاحظات اقتصادی  مورد توجه قرار می گیرند.  مهندسان طراح با در نظر گرفتن این عوامل و انجام محاسبات دقیق، نسبت به  انتخاب نوع، سایز و مقدار میلگرد 18 اقدام می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا