logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

وایر فیدر چیست

وایر فیدر چیست

در دستگاه جوشکاری CO2 یک موتور الکتریکی وجود دارد که وظیفه ی هُل دادن و به عبارتی کشش سیم جوش CO2  را به عهده دارد. به این دستگاه وایر فیدر میگویند. در این مقاله درباره وایر فیدر چیست و مطالبی درباره جوشکاری co2 بیان می شود.

 

وایر فیدر چیست

وایر فیدر در جوشکاری الکترود یکی از ابزارهای حیاتی است که در صنعت جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله به منظور هدایت و نگهداری سیم جوشکاری به کار می‌رود. با استفاده از وایر فیدر، سیم جوشکاری به صورت مستقیم و دقیق به الکترود تغذیه می‌شود، این عمل باعث خلأ هوایی کمتر و درنتیجه کاهش آلودگی جوش می‌شود.

جهت اطلاع از الکترود جوش co2 کلیک نمایید.

 

وایر فیدر دارای ویژگی‌هایی است که بهبود کارآیی و دقت جوشکاری را ارتقا می‌بخشد. یکی از این ویژگی‌ها، سرعت قابل تنظیم و پایداری است که اجازه می‌دهد سیم جوشکاری با سرعت دلخواه و به طور یکنواخت پیشروی کند. علاوه بر این، وایر فیدر دارای واحدهای کنترلی است که به کاربر این امکان را می‌دهد تا تنظیمات مورد نظر را بر اساس نوع جوشکاری و مواد استفاده شده انجام دهد.

با استفاده از وایر فیدر، عمل جوشکاری سریعتر و با کیفیت بهتری صورت می‌گیرد. این وسیله باعث کاهش میزان نظارت و دخالت دستی کارگر در فرآیند جوشکاری می‌شود. همچنین، به دلیل کاهش ترتیبات دستی، احتمال خطا و عدم یکنواختی در جوشکاری کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر، با استفاده از وایر فیدر، عملیات جوشکاری به صورت سریع، دقیق و ایمن‌تر صورت می‌گیرد.

جهت اطلاع از قیمت الکترود جوشکاری کلیک نمایید.

 

این قطعه یکی از حساس ترین بخش های دستگاه جوشکاری CO2  است. وایر فیدر در دو مدل 2قرقره و 4 قرقره موجود میباشد

برای اطلاعات بیشتر درباره الکترودها می توانید به مقاله همه دسته بندی الکترودها مراجعه نمایید.

 

وایر فیدر

 

عوامل تاخیر و توقف جوشکاری

  • عدم مرغوبیت سیم جوش مورد مصرف .
  • عدم چسبندگی خوب روکش مسوار به سیم  جوش و ریزش و پوسته شدن از روی سطح سیم .

جهت اطلاع از قیمت الکترود 6013 کلیک نمایید.

 

  • یکسان نبودن  قطر سیم جوش در طول آن و گیر کردن داخل وایرفیدر یا تورچ جوشکاری و یا عدم عبور از نازل سر تورچ .
  • استحکام کمتر از مقدار استاندارد سیم جوش CO2  که در استاندارد EN440 گفته شده است موجب تاخیر و یا وقفه در جوشکاری میگردد.

غلتک وایر فیدر

 

هدایت سیم جوش

حرکت سیم جوش CO2  در داخل فنرتورچ  و تورچ جوشکاری  اگر  از قرقره های بزرگ  300 کیلوگرمی باشد میبایست  توسط بازکننده مخصوص  انجام گیرد.

جهت اطلاع از قیمت الکترود آما 7018 کلیک نمایید.

 

هرچقدر  طول تورچ جوشکاری بلند تر باشد به همان نسبت مقدار سایش سیم داخل فنرتورچ هادی سیم  بیشتر خواهد شد. در این حالت جوشکار میبایستی تا حد امکان از تورچ بصورت مستقیم و بدون خمیدگی استفاده نماید .
تمیز کاری دوره ای داخل تورچ   (شامل شستشو با بنزین و هوای با فشار گرفتن ) باعث حرکت آسانتر سیم CO2  در  داخل فنر تورچ میگردد .
سایش زیاد سیم به فنر تورچ موجب ایجاد و تجمع  براده ها در داخل فنر هدایت سیم جوش گردیده و در نتیجه موجب  گرفتگی فنر میشود .
قرقره های هدایت کننده سیم جوش قابل تنظیم میباشند و میبایستی طوری تنظیم شوند  که سیم CO2  را در مرکز محل ورود سیم در انتهای تورچ قراردهد این امر موجب میگردد  تا از ساییدگی و بلند شدن روکش مس ممانعت  و در نتیجه از ورود براده ها به داخل فنر هدایت جلوگیری نماید.

جهت اطلاع از فروش الکترود میکا کلیک نمایید.

 

قرقره های شیاردار کشنده و هل دهنده سیم جوش

با توجه به اینکه قرقره های کِشنده و هُل دهنده وایر فیدر دارای سایزهای مختلفی هستند لذا میبایستی در انتخاب آنها متناسب با سایز سیم جوش دقت نمود.
قرقره هایی که سطح آنها سخت کاری شده دارای عمر طولانی تر و کارآیی بهتری میباشند .

 

جهت اطلاع از قیمت الکترود جوشکاری کلیک نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا