logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

فولاد سردکار چیست؟

فولاد ابزاری سردکار چیست؟

فولاد سردکار چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع فولاد های سردکار، خصوصیات و کاربرد های آن آشنا کنیم. فولاد های ابزار از لحاظ دمای کاری و حفظ خواص به دو دسته سردکار و گرمکار تقسیم می شوند. فولاد های سردکار معمولا دارای کربن بالایی هستند و محتوای آلیاژی آن ها حاوی تنگستن، منگنز، کروم و مولیبدن است. این عناصر برای بهبود سختی ‌پذیری اضافه می‌شوند و اجازه اعوجاج کمتری را به فولاد می دهند.  این فولاد با داشتن کربن بالا، مقاومت سایش خوبی را دارا هستند. مولیبدن موجود در این فولاد ها منجربه بهبود سختی پذیری می شوند.

فولاد سردکار چیست؟

فولاد های سردکار در مواردی مورد استفاده قرار می گیرند که دما بالاتر از 260 درجه سانتیگراد نباشد. در فولادهای ابزار همیشه باید از گرافیتی شدن جلوگیری شود، در غیر این صورت کربن، که به عنوان کاربید یا مارتنزیت عمل می کند، تخلیه خواهد شد. البته پس از بازپخت حدود 0.20 درصد کربن به صورت گرافیت آزاد خواهد شد. ترکیب صحیح آلیاژ برای دستیابی به خواص مواد فولادی که برای کاربرد مورد نیاز مناسب ترین باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است. این ویژگی‌ها را می‌توان از طریق محاسبه مقادیر متغیر عناصر مورد استفاده در یک آلیاژ، مانند کروم، مولیبدن، تنگستن و وانادیم، تنظیم کرد.

فولاد ابزاری سردکار چیست؟

امروزه ابزارهای ساخته شده از فولادهای سردکار، بیشتر نیاز های ما را در حوزه ابزار آلات برآورده کرده اند که این امر نتیجه فرآیند های تولید بهینه و مدرن و همچنین افزایش مداوم تقاضا در مورد کیفیت محصولاتی است که باید تولید شوند.

کاربردآنالیز شیمیاییاسامی فولاد ابزار های سردکار
 کربنسیلیسیممنگنزکرومتنگستنمولیبدنوانادیومدین آلمانسمبلنماد آمریکایی
قالب های کششی20.250.4512—–—–—–1.2080X210CR12D3
قالب های فورمینگ سردکار1.550.250.3512—–0.90.91.2379X155CRVMOV12D2
قالب های کشش عمیق0.950.251.10.60.60.1—–1.2510100MNCRW4S1
ابزار الات برش0.60.60.31.12—–0.21.255060WCRV7O1
ابزار های اندازه گیری0.90.2520.4—–—–0.11.2601X165CRMOV12O2
قالب های برش10.25—-5—–—–11.2363100CRMOV5A1

انواع فولاد سردکار

فولاد ابزار سردکار سه نوع است :

فولادهای سخت شده در هوا

فولادهای پر کربن و کروم بالا

فولادهای سخت شده با روغن

محتوای کربن بالای سری O، مقاومت سایش مناسبی را برای کاربردهای کوتاه مدت ایجاد می کند.

فولاد ابزاری سردکار چیست؟

از جمله مفیدترین ویژگی ها، قرار دادن این گروه در یک کلاس به تنهایی به عنوان فولادهای ابزار همه منظوره، عملیات حرارتی در دماهای پایین با همان میزان سخت شدن است. فولاد O2، به استثنای افزودن مولیبدن اختیاری، احتمالاً کمترین جابجایی را نشان می دهد که دلیل آن افزایش کمی منگنز است و بنابراین دمای آستنیته شدن به میزان کمی پایین تر است. از سوی دیگر، فولاد O1 احتمالاً در هنگام سخت کاری مقاطع پیچیده، به دلیل 0.5٪ کروم و W اضافه شده و منگنز کمی کمتر، تمایل کمتری به ترک نشان می دهد، که ترکیبی از آنها رشد دانه و دمای سخت شدن را محدود می کند.

فولاد O7 دارای بهترین مقاومت در برابر سایش در سری است اما کمترین سختی پذیری را دارد، هر دو ویژگی با افزودن تنگستن بالا مرتبط هستند.

با کربن حدود 0.9 درصد، همه این فولادها، O1 و O2، سختی و چقرمگی مشابه فولادهای کربنی ساده سری W دارند. منگنز سختی کافی می دهد تا روغن را خاموش کند، و با افزایش آن به حد بالای مشخصات O2، حداقل مطلق تغییر ابعاد را برای فولاد فراهم می کند.

فولاد با کربن بالا O6 دارای سیلیکون بالا است که تا حدی برای افزایش سختی و همچنین ایجاد گرافیتی شدن بخشی از کربن اضافه شده است و در نتیجه ماشینکاری در شرایط آنیل شده و مقاومت در برابر سایش در شرایط سخت شده را بهبود می بخشد.

یکی دیگر از انواع فولادهای ابزار، فولاد تندبر می باشد که شما میتوانید، قیمت فولاد hss را در وبسایت فولاد حامیران مشاهده فرمایید.

فولاد سردکار

خصوصیات فولاد سردکار

فولادهای ابزار سرد کار در دمای عملیاتی به حدود 200 درجه سانتیگراد استفاده می شوند و با سطوح بالایی از مقاومت در برابر سایش مشخص می شوند. همچنین بسته به کاربرد مورد نظر، خواص چقرمگی خوبی از خود نشان می دهند.

در ساخت قالب ممکن است قسمت هایی از آن تحت فشار زیاد، نیروی خمشی، نیروی ضربه و نیروی اصطکاک به دلیل مقاومت در برابر تغییر شکل زیاد باشد. بنابراین خرابی قالب سرد کار معمولاً به دلیل سایش و همچنین شکستگی، نیروی فروپاشی و تغییر شکل خارج از تحمل و خرابی ممکن است اتفاق بیوفتد.

فولاد ابزاری سردکار چیست؟

سختی پذیری را می توان با افزایش دمای سخت شدن افزایش داد که باعث افزایش اندازه دانه و محلول عناصر آلیاژی می شود و در نتیجه کاربید اضافی حل می شود. خواص مکانیکی مانند شکل پذیری و چقرمگی فولادها می تواند تا حد زیادی با افزایش دمای سخت شدن تحت تاثیر قرار گیرد. سختی پذیری فولادهای سرد کار سخت شده در روغن را می توان با استفاده از آزمون جامینی اندازه گیری کرد.

فولادهای سردکار مقاومت سایش بالایی دارند و می توانند در دمای حدود 205 تا 260 درجه سانتیگراد (400 تا 500 درجه فارنهایت) نرم شوند. این فولادها از 0.25 درصد مولیبدن تشکیل شده اند. افزودن مولیبدن به بهبود سختی پذیری فولادها کمک می کند. آنها در شرایط آنیل شده حاوی کاربید و فریت هستند. تقریباً 0.20 درصد کربن به صورت گرافیت آزاد پس از بازپخت یافت می شود.

 

فولاد ابزاری سردکا چیست؟

کاربرد فولاد سردکار

فولاد ابزار سرد کار شامل قالب برای برش (قالب خالی کردن، قالب برش، پانچ، قیچی)، قالب سرد و قالب اکستروژن سرد، قالب خمشی و قالب کشش و غیره است.

این فولادهای برای انواع قالب های بلانکینگ و شکل دهی، گیج، فیکسچر و غیره نیز استفاده می شود.

درصورتی که علاقه مند به دریافت اطلاعات از فولاد گرم کار می باشید، کلیک نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا