logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

لوله کشی صنعتی چیست

لوله کشی صنعتی

لوله کشی صنعتی چیست

لوله کشی صنعتی چیست؟ لوله کشی صنعتی منبعی است که در اجرای موثر کلیه عملیات صنعتی نقش بسزایی دارد. عدم وجود لوله کشی صنعتی منجر به ناتوانی صنایع ضروری در حمل و نقل مواد حیاتی مانند آب می شود. با راه‌حل خدمات لوله‌کشی، صنایع قادر به حمل و نقل و تبدیل مواد برای حمایت از ساختارهای حیاتی اجتماعی هستند.
این راهنما نقش و مسئولیت‌ هایی را که لوله‌کشی صنعتی در پشتیبانی از عملیات صنعتی ایفا می‌کند مشخص می‌کند و رهبر صنعت خدمات لوله‌کشی را نشان می‌دهد.

جهت اطلاع از میلگرد st37 کلیک نمایید.

تعریف لوله کشی صنعتی

لوله کشی صنعتی به لوله هایی گفته می شود که در عملیات صنعتی استفاده می شوند. لوله‌کشی صنعتی به عنوان سیستمی متشکل از مجموعه‌ای از اجزایی است که با هدف انتقال یک ماده اعم از مایع، گاز یا ذرات ریز در کنار هم قرار می‌گیرند.
با این حال، لوله کشی صنعتی دقیقاً چیست؟ لوله کشی صنعتی را می توان از طیف وسیعی از مواد مختلف مانند آلومینیوم، آهن، بتن ساخت. مواد مورد استفاده برای لوله کشی با صنعتی که برای آن استفاده می شود تعیین می شود. ضروری است که شرایط عملیاتی با مواد لوله کشی هماهنگ باشد تا اطمینان حاصل شود که مواد مورد استفاده در شرایط عملیاتی بالقوه دمایی، فرسایش، فشار یا خوردگی ایمن است.

سیستم های لوله کشی صنعتی در صنایع مختلفی از جمله آب، تولید، مهندسی، شیمیایی و تولید مواد غذایی استفاده می شود. در هر صنعتی، لوله کشی صنعتی نقش بسزایی در ارائه روشی برای انتقال سیالات و مواد در صنایع فرآیندی دارد.

در جستجوی بهترین قیمت لوله‌ ها برای خرید لوله مانیسمان، بایستی به اطلاعات فنی و کیفیت محصول نیز توجه کرد.

در تحقیقات علمی جدید در زمینه قیمت‌ لوله مانیسمان و قیمت پروفیل‌ لوله، نتایج نشان می‌دهند که تفاوت‌های قابل توجهی در قیمت‌های فروش لوله مانیسمان وجود دارد. این تفاوت‌ها معمولا به عوامل متعددی از جمله کیفیت مواد اولیه، فناوری تولید و شرایط بازار بستگی دارد. در این شرایط، انتخاب بهترین فروشنده و محصول با توجه به قیمت و کیفیت، برای مصرف‌کننده حائز اهمیت است.

انواع لوله کشی صنعتی

لوله کشی صنعتی انواع مختلفی دارد. هر صنعتی مقررات خاص خود را در مورد ایمنی لوله کشی دارد که مواد لوله کشی را تنظیم می کند. هر لوله در مورد نحوه تمیز کردن و همچنین موادی که می تواند حمل کند تنظیم می شود. صنایع مختلف به لوله هایی نیاز دارند که مایعات با جریان آهسته را انتقال دهند، در حالی که سایر صنایع به لوله هایی نیاز دارند که بتوانند فشارهای بالا را تحمل کنند.

اطمینان از اینکه یک کار کارآمد به درستی انجام می شود به نوع خطوط لوله مورد استفاده بستگی دارد.
خطوط لوله صنعتی را می توان بر اساس سه دسته اصلی ایجاد کرد. اینها به عنوان خطوط لوله جمع آوری، خطوط لوله حمل و نقل و خطوط لوله توزیع مشخص می شوند. این نوع از لوله کشی های صنعتی با هم کار می کنند تا یک سیستم لوله کشی موثر ایجاد کنند که خدمات سرتاسری را ارائه می دهد. این شامل استخراج مواد، حمل و نقل مواد و تحویل نهایی است.

لوله کشی صنعتی

جمع آوری خطوط لوله
از خطوط لوله جمع آوری در ابتدای فرآیند استفاده می شود. آنها برای برداشت مواد و منابع و انتقال آنها از نقطه استخراج به محل بعدی یک مرکز تصفیه طراحی شده اند. خطوط لوله جمع ‌آوری معمولاً کوچک و از نظر قطر و طول کوتاه هستند تا زمان را کاهش دهند.

جهت اطلاع از پروفیل صنعتی کلیک نمایید.

خطوط لوله حمل و نقل

خطوط لوله حمل و نقل برای حمل و نقل طولانی مدت از طریق شهرها و کشورها طراحی شده اند. این خطوط لوله با در نظر گرفتن دوام ساخته شده اند و برای تحمل فشار بالا طراحی شده اند. با توجه به مسئولیت آنها در حمل مواد برای مسافت های طولانی، بسیار مهم است که خطوط لوله حمل و نقل از مواد بادوام ساخته شوند که بتوانند در محیط های شدید مقاومت کنند.

برای اطلاعات بیشتر درباره لوله ها می توانید به مقاله لوله مانیسمان چیست مراجعه نمایید.

خطوط لوله توزیع

خطوط لوله توزیع برای حمل موادی طراحی شده اند که آماده تحویل به مقصد نهایی هستند و فرآیندهای تصفیه مربوطه را طی کرده اند. آنها انواع خطوط لوله ای هستند که برای رساندن موادی مانند آب و گاز به خانه ها یا سایر مواد به مقاصد صنعتی و تجاری استفاده می شوند.

جهت اطلاع از قیمت روز لوله گالوانیزه کلیک نمایید.

لوله کشی فرآیندی چیست؟

لوله‌کشی فرآیندی به لوله‌هایی گفته می‌شود که برای تبدیل مواد به شکل قابل استفاده یک محصول استفاده می‌شود. این می تواند شامل تبدیل مواد خام، گازها، مایعات یا مواد شیمیایی باشد. به عنوان مثال، لوله‌کشی فرآیند در تولید ممکن است شامل لوله‌هایی باشد که آب را به فرآیندی انتقال می‌دهد که می‌تواند به نوشیدنی تبدیل شود. در طول فرآیند، ممکن است مواد و موادی برای ساخت محصول نهایی اضافه شود.

لوله کشی صنعتی2

لوله کشی فرآیندی صنعتی

لوله کشی فرآیندی روشی ایمن و کارآمد برای انتقال سیالات و مواد از طریق تاسیسات صنعتی در نظر گرفته می شود. لوله‌کشی فرآیند صنعتی اغلب در صنایع غذایی، تولیدی و مهندسی استفاده می‌شود. این یک روش موثر در حمل و نقل موادی است که نیاز به تبدیل دارند.

لوله کشی مهندسی

لوله کشی صنعتی طیف گسترده ای از راه حل های انتقال مواد را پوشش می دهد که در بسیاری از صنایع مختلف استفاده می شود. به منظور برآورده ساختن الزامات خاص صنعت، لوله های صنعتی در مواد مورد استفاده برای حمل و نقل متفاوت است.
لوله کشی در مهندسی نمونه ای از این است که چگونه می توان از طیف گسترده ای از مواد لوله کشی در یک صنعت استفاده کرد.

حوزه‌های مهندسی عمران و مکانیک نیازمند سیستم‌های لوله‌کشی صنعتی هستند که در تامین آب در سرتاسر ساختمان‌ها، ارائه روشی برای کاهش آب باران سطحی، ارائه روشی برای دفع فاضلاب و زه‌کشی کارآمد خاک و فاضلاب، مسئول و موثر باشند.
مواد متداول لوله کشی مورد استفاده در زمینه مهندسی عبارتند از:لوله های چدنی
لوله های پی وی سی
لوله های فولادی گالوانیزه
لوله های سنگی
لوله های آزبست سیمانی
لوله های بتنی

لوله مسی

در اینجا با انواع لوله های مورد استفاده در مهندسی بیشتر آشنا شوید.

جهت اطلاع از قیمت لوله صنعتی کلیک نمایید.

مشکلات مکرر لوله کشی

یک مشکل معمول لوله کشی در صنعت لوله کشی تجربه می شود. چالش مکرر دسترسی به لوله است. بیشتر اوقات، فضای اختصاص داده شده برای لوله کشی فقط برای خود لوله اندازه گیری می شود. مشکل این است که فضای کمی برای دسترسی به لوله ها برای نگهداری و تعمیر وجود دارد. این به طور موثری کارایی و طول عمر لوله ها را کاهش می دهد.

استاندارد به کاررفته در لوله کشی صنعتی

استفاده از لوله‌های برای کشیدن مایعات، گازها، و مواد دیگر در صنایع مختلف نیازمند رعایت استانداردها و مقررات مربوطه است. برای لوله‌کشی صنعتی، چندین استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال:

1. API 570: این استاندارد توسط انجمن پالایشگران آمریکا (API) تعیین شده و برای بازرسی، تست، و نگهداری لوله‌ها و تجهیزات مرتبط با صنایع نفت و گاز استفاده می‌شود.

2. ASME B31.1 و ASME B31.3: این استانداردها توسط انجمن مهندسان ماشین‌سازی آمریکا (ASME) تعیین شده و به ترتیب برای لوله‌کشی در صنایع تولید برق و صنایع شیمیایی و پتروشیمی استفاده می‌شوند.

3. EN 13480: این استاندارد اروپایی برای لوله‌کشی در صنایعی مانند صنایع پتروشیمی و تولید انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4. ASME B31.4 و ASME B31.8: این استانداردها نیز توسط انجمن مهندسان ماشین‌سازی آمریکا (ASME) تعیین شده و به ترتیب برای لوله‌کشی در صنایع گاز و صنایع نفت استفاده می‌شوند.

استفاده از استانداردهای مناسب برای لوله‌کشی صنعتی به اطمینان از ایمنی، کیفیت، و عملکرد بهینه تجهیزات کمک می‌کند و مطمئن می‌شود که کاربردهای صنعتی مختلف تحت نظارت و کنترل مناسبی انجام می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا