logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

میلگرد ادکا چیست

ادکا

در این نوشته میخواهیم درباره کاربرد و ویژگی میلگرد ادکا و اینکه میلگرد ادکا چیست مطالبی را بیان کنیم. ادکا یا میلگرد ادکا نوعی از میلگردهای تقویتی است که در ساختارهای سقفی از جنس تیرچه بلوک استفاده می‌شود تا استحکام و مقاومت آنها را افزایش دهد. این نوع میلگرد با نام‌های اوتکا یا اتکا هم شناخته می‌شود.

آشنایی با میلگرد ادکا

“میلگرد ادکا” یکی از اعضای بسیار حیاتی در تقویت سازه‌های سقفی است. این نوع میلگرد از مراحل برش و خم کاری میلگردهای معمولی تولید می‌شود و قیمت آن به وابستگی به قیمت روز میلگرد، دستمزد کارگران و هزینه‌های برش و خم کاری تعیین می‌شود.

نام “ادکا” از واژه روسی “اوتکا” (utka) به معنای “اردک” گرفته شده است به دلیل شکل منحنی این میلگرد که به نحوی به گردن اردک شباهت دارد. میلگرد ادکا یک میلگرد معمولی با شکل منحنی و آرکی است که در ساختارهای تیرچه بلوک سقفی استفاده می‌شود. استفاده از میلگرد ادکا باعث می‌شود تا از مشکلاتی مانند ترک خوردگی ساختار سقفی جلوگیری شود.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد کلیک نمایید.

ویژگی‌های این میلگرد شامل جلوگیری از گسیختگی ساختار سقفی، کاهش تنش‌های کششی که بر روی میلگردهای دیگر وارد می‌شود و قرارگیری آن با حداقل فاصله ۱۲ سانتیمتری از میلگردهای کششی است. این نوع میلگرد دارای خم‌هایی به حداقل ۱۸۰ درجه است که در نقاط اتصال تیرچه‌ها به یکدیگر نصب می‌شود.

 

اتکا

 

استفاده از میلگرد ادکا در نقاط اتصال تیرچه‌های سقف به یکدیگر انجام می‌شود. یکی از دلایل اصلی استفاده از این نوع میلگرد، رفع مشکل فضای نشیمن تیرچه‌های سقفی است. به عبارت دیگر، میلگرد ادکا به عنوان یک عنصر تقویتی و افزودنی به ساختارهای سقفی اضافه می‌شود تا از مسائلی مانند کمبود فضا یا مشکلات دیگری که ممکن است در ارتباط با اتصالات ساختاری پیش بیاید، جلوگیری کند.

از طریق اعمال میلگرد ادکا در نقاط اتصال تیرچه‌ها، ساختار سقفی قوی‌تر و پایدارتر می‌شود. این نوع میلگرد با افزایش استحکام و مقاومت سازه، در کاهش خطر شکستگی و نقصان احتمالی ناشی از بارهای مختلف و عوامل خارجی مؤثر است.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد st52 کلیک نمایید.

 

میلگرد ادکا ، به‌طور کلی به عنوان آرماتوری برای افزایش مقاومت برشی در سازه‌ها استفاده می‌شود، مخصوصا در سازه‌های سقفی. این میلگردها با شکل خمیده خود، نقش مهمی در تقویت و پایداری ساختارهای سقفی ایفا می‌کنند و به شکلی که به گردن اردک شباهت دارند، شناخته می‌شوند. به طور خلاصه، میلگرد ادکا به عنوان یک عنصر تقویتی و افزودنی در ساختارهای سقفی استفاده می‌شود تا استحکام، پایداری و عملکرد بهتری را برای سازه‌ها فراهم کند.

 

نحوه اجرای میلگرد ادکا

میلگرد ادکا دارای سه بخش است: دو قسمت مستقیم و یک قسمت مورب. این قسمت مورب به منظور مقابله با نیروهای برشی طراحی شده است، در حالی که دو انتهای مستقیم برای مهار و تأمین طول کافی استفاده می‌شوند.

در صورتی که امکان داشتن قسمت مستقیم این میلگرد وجود نداشته باشد، می‌توان با اضافه کردن یک قلاب ۹۰ یا ۱۸۰ درجه، این طول و مهار را فراهم کرد.

معمولاً زاویه قسمت مورب این میلگرد ۴۵ درجه است، اما میزان این زاویه و طول قسمت مورب توسط مهندس طراح محاسبه می‌شود.

جهت اطلاع از قیمت روز میلگرد mo40 کلیک نمایید.

 

بسته به طول مورد نیاز برای مهار، انتهای این میلگرد می‌تواند مستقیم باشد یا به صورت خم ۹۰ درجه یا قلاب ۱۸۰ درجه آماده شود.

طول مهاری، اندازه‌ای است که میلگرد در بتن گیر کرده و جلوگیری می‌کند از لغزش یا حرکت غیرمطلوب آن در داخل بتن. اگر طول مورد نیاز برای مهار به اندازه کافی باشد، میلگرد به صورت مستقیم اجرا می‌شود. اما اگر طول مهار کم باشد، انتهای میلگرد به صورت خم ۹۰ درجه یا قلاب ۱۸۰ درجه شکل داده می‌شود.

 

کاربرد میلگرد

 

عملکرد میلگرد ادکا

میلگرد ادکا یکی از اصلی‌ترین عوامل تقویتی در ساختمان‌هاست که در پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. وقتی که تیرچه‌ها در ساختمان به دلیل فضای کم و عدم توانایی در تحمل بارهای زیادی که ناشی از وزن‌های متفاوت می‌باشد، ضعیف هستند، این میلگردها برای تقویت و افزایش استحکام این نقاط ضعف استفاده می‌شوند.

محل قرارگیری میلگردهای ادکا در فاصله بین تیرچه‌ها و تیرها است و وظیفه آنها پر کردن فضای ناکافی میان این عناصر سازه است. این کار باعث جلوگیری از احتمالی شکستگی یا دررفتگی تیرچه‌ها می‌شود که معمولاً در نقاط اتصال تیرچه‌ها به تیرها و رویه‌های سازه‌ای اتفاق می‌افتد.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد بدون آج کلیک نمایید.

 

هنگامی که بارهای ناشی از تردد انسان یا وسایل نقلیه بر ساختمان تأثیر می‌گذارد و بار بیشتری به تیرچه‌ها وارد می‌شود، میلگردهای ادکا به عنوان عوامل تقویتی از شکست یا دررفت تیرچه‌ها جلوگیری می‌کنند. این میلگردها به عنوان یک اصل اصلاحی و تقویتی عمل کرده و سازه را در برابر خطراتی که از افزایش بارهای وارده بر ساختمان ممکن است به وجود آید، محافظت می‌کنند.

استفاده از میلگردهای ادکا موجب تقویت نقاط ضعف ساختمانی می‌شود و باعث افزایش استحکام و پایداری سازه می‌گردد، از جمله جلوگیری از دررفتگی یا شکستگی ناشی از بارهای زیاد.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد آجدار کلیک نمایید.

 

 

کاربرد میلگرد ادکا

میلگرد ادکا، به عنوان یک عنصر تقویتی در سازه‌های ساختمانی، دارای مزایای گسترده‌ای است که به تقویت سازه و بهبود عملکرد آن کمک می‌کند. برخی از کاربردها و مزایای این آرماتور عبارتند از:

 1. کاهش دامنه ارتعاشات: مصرف میلگرد ادکا می‌تواند باعث کاهش دامنه ارتعاشات سازه شود، که در نهایت موجب افزایش پایداری سازه در برابر نیروهای زلزله و عوامل دیگری که ارتعاشات را به سازه انتقال می‌دهند، می‌شود.
 2. کاهش بار وارد شده بر میلگردهای کششی اصلی: با استفاده از میلگرد ادکا، بارهای اضافی که بر میلگردهای کششی اصلی سقف می‌آید کاهش می‌یابد. این کاهش بارها می‌تواند به توانایی میلگردهای کششی کمک کند تا با بهترین عملکرد خود عمل نمایند.
 3. کاهش خیز سقف: مصرف میلگرد ادکا می‌تواند از خیز سقف در ساختمان‌ها جلوگیری کند. این امر می‌تواند باعث افزایش استحکام و پایداری ساختمان گردد.
 4. جلوگیری از فرو ریختن سقف به هنگام از هم گسیختگی سازه: استفاده از میلگرد ادکا در نقاط حساس و اتصالات سازه می‌تواند به جلوگیری از فرو ریختن سقف و حفظ سازه در مواجهه با شرایط نامطلوب کمک کند.

 

جهت اطلاع از قیمت گرد boz کلیک نمایید.

 

به طور کلی، مصرف میلگرد ادکا در ساختمان‌ها، بهبودات مهمی را در عملکرد سازه و استحکام ساختاری فراهم می‌کند و به مواردی نظیر کاهش ارتعاشات، مقاومت بیشتر در برابر بارهای زیاد و جلوگیری از خرابی‌های ساختاری کمک می‌کند.

 

میلگرد ادکا

 

نکات کلیدی برای اجرای میلگرد ادکا

این نکات کلیدی برای اجرای میلگرد ادکا در سازه‌ها از اهمیت بسیاری برخوردارند و برای اطمینان از استفاده صحیح و موثر از این آرماتور، باید به آن‌ها توجه ویژه داشته باشید:

 1. طول میلگرد: میلگرد ادکا باید به طول حداقل ۱۲ سانتی‌متر به تکیه‌گاه یا نقطه تقویتی وارد شود. این طول مهاری که میلگرد در بتن گیر می‌کند، اهمیت بسیاری در استحکام و عملکرد آن دارد.
 2. لنگر خمشی: با در نظر گرفتن حدود ۱۵ درصد لنگر خمشی، میلگرد آرماتور منفی وارد تکیه‌گاه شده و در میانه دهانه  قرار داده می‌شود. این کار باعث تقویت نقاط ضعف سازه و جلوگیری از خرابی‌های احتمالی می‌شود.
 3. قرارگیری آرماتور منفی: دو سمت تیرچه‌ای که لنگر منفی در آن قرار می‌گیرد، میلگرد آرماتور منفی را باید در آن نقطه قرار دهید. این اقدام باعث ایجاد تقویت قوی‌تر و بهبود عملکرد سازه در نقاط ضعف می‌شود.

توجه به این نکات در اجرای میلگرد ادکا بسیار حیاتی است و از آنجایی که این عناصر به عنوان عناصر تقویتی در سازه‌ها ارزشمند هستند، استفاده صحیح از آنها می‌تواند به استحکام و پایداری سازه کمک کند.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد شاهین بناب کلیک نمایید.

 

 

مزایای میلگرد ادکا

میلگرد ادکا به عنوان آرماتوری که در اتصال تیر سقف به تیرچه استفاده می‌شود، در واقع به دلیل مشکل فضای نشیمن تیرچه سقف نصب می‌شود. زمانی که تیرچه‌ها روی باله‌ای پایینی تیر سقف قرار می‌گیرند، ممکن است فضای کافی برای نشیمن آن‌ها وجود نداشته باشد و این موضوع می‌تواند منجر به جابجایی غیرمطلوب تیرچه‌ها شود. بنابراین، استفاده از میلگرد ادکا در این نقطه به‌عنوان یک راه‌حل برای جلوگیری از جابجایی تیرچه‌ها در هنگام بتن‌ریزی یا حرکت‌های اکیپ اجرایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای استفاده از میلگرد ادکا عبارتند از:

 • افزایش استحکام سقف و جلوگیری از ترک خوردن آن از محل تیر حمال.
 • حفاظت از سقف در شرایط زلزله و جلوگیری از تخریب کامل سازه و همچنین از هم گسیختن سازه.
 • کاهش بارهای وارده بر میلگردهای کششی اصلی.
 • کاهش دامنه ارتعاشات در سقف.
 • کاهش خیز سقف.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ۱۶ امروز کلیک نمایید.

 

 1. استحکام سقف: استفاده از میلگرد ادکا باعث مستحکم شدن سقف می‌شود و احتمال ترک خوردگی در محل تیر حمال را کاهش می‌دهد. این کار باعث افزایش پایداری و استحکام سازه می‌شود.
 2. کاهش تنش‌های وارد شده بر میلگردهای کششی اصلی: استفاده از میلگرد ادکا می‌تواند با کاهش بارهای اضافی وارده بر میلگردهای کششی اصلی، به بهترین عملکرد آنها کمک کند.
 3. کاهش احتمال تخریب سقف و سازه در هنگام زلزله: با تقویت نقاط ضعف سازه، مانند اتصالات تیرچه به تیر حمال و استفاده از میلگرد ادکا، احتمال تخریب کامل سازه در زمان وقوع زلزله کاهش می‌یابد و سازه در مواجهه با زلزله مقاوم‌تر خواهد بود.
 4. کاهش خیز سقف: استفاده از این نوع آرماتور تقویتی می‌تواند به کاهش خیز سقف کمک کند و استحکام آن را افزایش دهد.
 5. کمتر شدن دامنه ارتعاشات سقف: استفاده از میلگرد ادکا می‌تواند منجر به کاهش دامنه ارتعاشات در سقف گردد و سازه را در برابر اثرات ضربه‌های خارجی، بهبود دهد.

این مزایا نشان می‌دهند که استفاده از میلگرد ادکا می‌تواند به بهبود عملکرد و استحکام سازه‌ها و بهبود پایداری آنها کمک کند.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد آلیاژی کلیک نمایید.

 

میلگرد اتکا

 

کاربرد میلگرد ادکا در سقف کرومیت

استفاده از میلگرد ادکا در سقف‌های کرومیت و همچنین در مواردی که از تیرچه با پاشنه بتنی در سازه‌های اسکلت فلزی استفاده می‌شود، می‌تواند به تقویت و افزایش مقاومت برشی در محل اتصال تیر به تیرچه کمک کند.

در سازه‌هایی که تیرچه به تیرهای فلزی جوش داده می‌شود، برای افزایش استحکام جوش به جان تیرچه متصل می‌شوند. اینجاست که میلگرد ادکا وارد عمل می‌شود، به‌طوری‌که محل اتصال میلگرد ادکا به تیر فلزی جوشکاری می‌شود و قسمتی از آن که در تیرچه درگیر است، به وسیله قلاب مهار می‌شود. این اقدام باعث افزایش استحکام و مقاومت برشی در محل اتصال تیر به تیرچه می‌شود.

جهت اطلاع از فروش میلگرد کلیک نمایید.

 

میلگرد ادکا به‌عنوان یکی از انواع میلگردهای مورد استفاده در صنعت ساختمان‌سازی، بهبودات مهمی در استحکام و تقویت سازه‌ها ارائه می‌دهد. از آنجایی که میلگرد ادکا در شرایط خاصی مانند اتصالات تیرچه به تیر فلزی یا در سازه‌های اسکلت فلزی با استفاده از تیرچه با پاشنه بتنی استفاده می‌شود، این نوع میلگرد به عنوان یکی از ابزارهای مهم برای تقویت و افزایش استحکام سازه‌ها به شمار می‌آید.

جهت اطلاع از قیمت جهت خرید میلگرد با کارشناسان شرکت فولاد حامیران تماس حاصل نمایید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا