logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

میلگرد 16 چیست

میلگرد 16 چیست

میلگرد انواع مختلفی دارند که میلگرد 16 تنها یکی از آنهاست. عموماً این میله ها از کربن و فولاد کربنی ساخته می شوند اما در این مورد از بیلت و شمش فولادی تولید می شوند. همچنین مواد و آلیاژهای دیگری نیز در فرآیند تولید دخیل هستند.

ویژگی میلگرد 16

میلگرد 16 دارای چندین ویژگی کلیدی است که یکی از مهمترین آنها مقاومت تسلیم آن است که در 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع اندازه گیری می شود. همچنین مقاومت کششی این محصول 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.

استحکام کششی یا مقاومت کششی نشان دهنده نیروهایی است که به طور بالقوه می تواند منجر به شکستن میله فولادی شود. آگاهی از استحکام کششی هر محصول ضروری است زیرا می تواند به طراحی سازه کمک قابل توجهی کند. هنگامی که میلگرد 16 میلی متری تحت فشار کششی قرار می گیرد، تقریباً 19٪ تغییر شکل می دهد.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد آجدار کلیک نمایید.

 

انعطاف پذیری بیشتر این محصول نسبت به سایر میله های فولادی باعث افزایش استفاده از آن در صنایع مختلف شده است. علاوه بر این، شکل منحصر به فرد و موازی اجدادها، شبیه به چشمه ها، مقاومت آن را در برابر نیروهای لرزه ای افزایش داده و آن را در برابر زلزله مقاوم تر می کند.

یکی از ویژگی های مهمی که هنگام خرید میله های فولادی باید در نظر گرفته شود، قدرت تسلیم است. قدرت تسلیم به حداکثر مقاومتی که محصول قبل از تغییر شکل نشان می دهد اشاره دارد. همچنین با نام های دیگری مانند تنش تسلیم نیز شناخته می شود. یکی از ویژگی های ضروری میله فولادی 16 میلی متری استحکام تسلیم آن است که 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

استحکام کششی این محصول نیز با اندازه 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع قابل توجه است. استحکام کششی یا مقاومت کششی نتیجه نیروهایی است که می تواند منجر به شکستن میله فولادی شود. دانستن استحکام کششی یک محصول می تواند به طراحی سازه ها کمک کند. هنگامی که میلگرد 16 میلی متری تحت تنش کششی قرار می گیرد، تقریباً 19٪ تغییر شکل می دهد.

انعطاف پذیری بیشتر این محصول در مقایسه با سایر میلگردهای فولادی باعث می شود تا در صنایع مختلف کاربرد بیشتری داشته باشد. علاوه بر این، شکل منحصر به فرد و موازی اجدادها، مشابه چشمه ها، به مقاومت آن در برابر زلزله کمک می کند.

همچنین برای اطلاع از قیمت میلگرد برند های مختلف از جمله میلگرد شاهین بناب ، میلگرد ابرکوه ، میلگرد ابهر ، میلگرد فایکو ، میلگرد ذوب آهن اصفهان ، میلگرد ظفربناب ، میلگرد شاهرود ، میلگرد ساده متین ، میلگرد میانه ، میلگرد زاگرس ، میلگرد آناهیتا گیلان ، میلگرد راد همدان ، میلگرد نیشابور ، میلگرد پرشین فولاد و میلگرد بافق یزد ، میلگرد هیربد زرندیه ، میلگرد اهواز ، میلگرد عتیق آذر سهند میلگرد آذر فولاد امین ، میلگرد پردیس آذربایجان و میلگرد آریان فولاد ، می توانید به قیمت انواع میلگرد مراجعه فرمایید.

ویژگی میلگرد 16

 

جهت اطلاع از قیمت روزانه میلگرد کلیک نمایید.

 

کاربردهای میلگرد 16

تقویت ساختمان‌ها و فونداسیون: میلگرد 16 به عنوان یکی از انواع میلگردهای ساختمانی در دسته‌های A3 و آج 400 استفاده می‌شود. این میلگرد در تقویت سازه‌ها و فونداسیون‌ها جهت مقاومت در برابر نیروهای واردشده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساخت کمربند بتنی: میلگرد 16 در ساخت کمربند بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کمربند‌ها به عنوان بخشی از سازه‌های بتنی استفاده می‌شوند و میلگرد به عنوان عنصر تقویتی آنها عمل می‌کند.

ساخت اجزای فلزی: میلگرد 16 برای ساخت اجزا و قطعات مختلف فلزی نیز به کار می‌رود. این اجزا ممکن است در صنعت‌های مختلف از جمله خودروسازی و ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار گیرند.

استفاده در پروژه‌های انرژی: این نوع میلگرد ممکن است در پروژه‌های مرتبط با انرژی، مانند پروژه‌های برق، استفاده شود. از آن به عنوان عنصر سازه‌ای در تجهیزات و سازه‌های مرتبط با انتقال انرژی بهره برده می‌شود.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ساده کلیک نمایید.

 

پایه‌های بتنی: میلگرد 16 برای ساخت پایه‌های بتنی سازه‌های بزرگ به کار می‌رود. این پایه‌ها نقش مهمی در انتقال بارهای ساختمانی به زیرسازی ارتباطی با زمین ایفا می‌کنند و استفاده از میلگرد با کیفیت معتبر، پایداری و دوام بیشتری به سازه می‌بخشد.

دکل‌های نفتی: در ساخت دکل‌های نفتی، میلگرد 16 به عنوان یکی از مواد سازه‌ای اصلی استفاده می‌شود. این دکل‌ها نیاز به دوام و استحکام بسیار بالا دارند و میلگرد 16 با ویژگی‌های مناسب، گزینه مناسبی برای این سازه‌هاست.

ساخت رمپ پارکینگ: در ساخت رمپ‌های پارکینگ، از میلگرد سایز 16 برای ایجاد سازه‌های پایدار و مقاوم در برابر فشار و وزن خودروها استفاده می‌شود. همچنین، مقاومت به خوردگی و زنگ زدگی میلگرد 16 در این کاربرد اهمیت دارد.

 

میلگرد 16 برای کدام کاربردها مناسب نیست

میلگرد ۱۶ ممکن است برای برخی کاربردها مناسب نباشد. در موارد زیر، استفاده از میلگرد ۱۶ به دلیل ویژگی‌های خاص نمی‌تواند بهینه باشد:

  1. ساختمان‌های با ارتفاع زیاد: اگر ساختمانی ارتفاع زیادی دارد، به خصوص اگر به عنوان برج‌ها یا ساختمان‌های بلند استفاده شود، ممکن است میلگرد 16 به دلیل تحمل نیروهای خطی و فشارهای زیاد مورد نیاز در این سازه‌ها، مناسب نباشد. در چنین مواردی، نیاز به میلگردهای با قدرت تحمل و استحکام بالاتر وجود دارد.
  2. عملیات جوشکاری: استفاده از میلگرد 16 در ساختمان‌هایی که نیاز به جوشکاری دارند، ممکن است محدودیت‌هایی ایجاد کند. برخی از میلگردها، به ویژه تعداد کمی از آنها، قابلیت جوشکاری محدودی دارند.
  3. سازه‌های با نیاز به انعطاف بیشتر: در برخی از سازه‌ها که نیاز به خمش و انعطاف بیشتر دارند، ممکن است میلگرد 16 کلاس A۱ که دارای خصوصیات انعطاف بیشتری هستند، گزینه مناسب‌تری باشند.

به طور کلی، انتخاب میلگرد باید با توجه به نیازهای خاص هر پروژه انجام شود. در صورتی که ساختمان یا سازه خاصی نیاز به ویژگی‌های خاص دارد، ممکن است نیاز به استفاده از نوعی میلگرد دیگر باشد که خصوصیات مطلوب را برآورده کند.

 

مزایای میلگرد 16

 

استاندارد میلگرد 16

درست است که انتخاب محصولات اصلی و مطابق با استانداردها بسیار حائز اهمیت است، به ویژه در صنعت ساخت و ساز. بسته بندی و نشان‌های استاندارد می‌توانند نشانگر اصالت و مطابقت محصول با استانداردهای معتبر باشند. در مورد میلگرد 16 نیز، برخی نکات مهم به شرح زیر است:

  1. بسته بندی: محصولات اصلی و معتبر عمدتاً توسط کارخانه‌های معتبر در بسته‌های خاص تولید و عرضه می‌شوند. بسته‌بندی محصول با کیفیت علاوه بر حفاظت از محصول، می‌تواند نشانگر دقت و حرفه‌ای بودن تولید کننده باشد.
  2. نشان استاندارد: برخی از نشان‌های استاندارد معروف بر روی بسته بندی محصولات وجود دارند. مثلاً نشان استاندارد ملی ایران یا استانداردهای بین المللی مانند ISO (سازمان بین‌المللی استاندارد) ممکن است روی بسته بندی میلگرد 16 نیز وجود داشته باشد. این نشان‌ها نشانگر این هستند که محصول به استانداردهای مشخصی مطابقت دارد.
  3. اطلاعات تولید کننده: بسته بندی معتبر شامل اطلاعات تولید کننده نیز می‌شود. اطلاعاتی مانند نام کارخانه، آدرس، شماره تماس و اطلاعات مربوط به استانداردها و مشخصات فنی محصولات می‌تواند به اطمینان شما از اصالت محصول کمک کند.

به عنوان نکته نهایی، خرید از منابع اعتمادی و تأیید شده نیز می‌تواند از جلوگیری از خطرات خرید محصولات نامعتبر و نااصلی کمک کند.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد st52 کلیک نمایید.

 

ویژگی میلگرد 16 آجدار

این محصول از نوع میلگردهای A3 و آج 400 است.

میلگرد 16 دارای تنش جاری 4000 کیلوگرم بر سانتی‌مترمربع است.

تنش گسیختگی میلگرد گرید 16 برابر 6000 کیلوگرم بر سانتی‌مترمربع است.

وزن تقریبی هر متر از این محصول برابر است با 1.583 کیلوگرم.

هر شاخه 12 متری از این محصول با حدود وزن 19 کیلوگرم تهیه می‌شود.

تغییر شکل نصبی هنگام گسیختگی در این محصول برابر با 14 درصد است.

شکل آج در این میلگرد نسبت به محور طولی به‌صورت جناقی هشتی یا همان هفت و هشت شکل است.

این سایز میلگرد در نوع میلگرد A3 ترد و شکننده‌تر نسبت به میلگرد سایز A2 و A1 است.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ۱۶ امروز کلیک نمایید.

 

عملیات جوشکاری به هیچ وجه بر روی این نوع محصول مجاز نیست.

این میلگرد از انواع میلگرد آجدار دارای آج‌های پیچیده و مارپیچ است.

جنس فلز میلگرد 16 از نوع فلز نیمه‌سخت است.

قطر اسمی میلگرد 16 برابر با 16 mm است.

پهنای اسمی این محصول برابر با 1.6 mm است.

حداکثر ارتفاع این محصول برابر است با 2.4 mm .

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ۱۶ اصفهان کلیک نمایید.

 

حداکثر پهنای برجستگی عرضی این محصول برابر با 3.2 mm است.

حداقل پهنای برجستگی عرضی این محصول برابر با 1.6mm است.

سطح مقطع اسمی این محصول برابر با ۲۰۱mmبهترین تولیدکنندگان میلگرد 16

 

کاربرد میلگرد 16

 

کارخانه های تولیدکننده میلگرد 16

کارخانه نیک صدرای توس، کارخانه فولاد مهر سهند تبریز، کارخانه جهان فولاد پارس، کارخانه ذوب آهن و نورد کرمان، کارخانه کیان فولاد ابهر، کارخانه فولاد ظفر بناب، کارخانه فولاد کویر کاشان، کارخانه فولاد سیرجان حدید، کارخانه فولاد آناهیتا گیلان، کارخانه فولاد آریا ذوب، کارخانه فولاد شاهین بناب، کارخانه فولاد کوهپایه اصفهان، کارخانه فولاد البرز ایرانیان، کارخانه متین فولاد سپاهان، کارخانه درپاد تبریز، کارخانه فولاد نورد متین یزد، کارخانه فولاد ظهوریان مشهد، کارخانه فولاد بافق یزد

کارخانه فولاد امیرکبیر خزر، کارخانه ذوب و نورد ملایر، کارخانه فولاد صنعت شاهرود، کارخانه فولاد قائم رازی، کارخانه فولاد نطنز، کارخانه فولاد کاوه تیکمه داش، کارخانه جهان فولاد غرب کرمانشاه، کارخانه پردیس آذربایجان، کارخانه حسن رود گیلان، کارخانه فولاد هیربد زرندیه، کارخانه فولاد روهینا جنوب، کارخانه فولاد ارگ تبریز، کارخانه فولاد یاوران زنجان، کارخانه فولاد خرمدشت تاکستان، کارخانه فولاد سرمد ابرکوه ، کارخانه ذوب آهن اصفهان، کارخانه فولاد سپهر ایرانیان، کارخانه آریان فولاد، کارخانه فولاد خراسان ( نیشابور )،  کارخانه فولاد راد همدان، کارخانه فولاد آذربایجان (مجتمع فولاد میانه)، کارخانه صبا فولاد زاگرس، کارخانه آذر فولاد امین و  کارخانه جهان فولاد سیرجان .

 

 

 

برای اطلاعات بیشتر درباره ی انواع میلگرد می توانید مقالات گیج میلگرد چیست، میلگرد کامپوزیتی، میلگرد عصایی،  میلگرد آلومینیوم، نورد میلگرد، میلگرد پلی یورتان، بندیل میلگرد، آشنایی کامل با نرده حفاظ میلگرد، راهنمای جامع علامت های اختصاری میلگرد، نسبت میلگرد به بتن، نحوه میلگرد گذاری فونداسیون، محاسبه میلگرد فونداسیون، مزایا و معایب جوشکاری میلگرد، دلایل شکستن میلگرد و روش جلوگیری از آن، روش های اتصال میلگرد، اورلب میلگرد، مقدار میلگرد ساختمان دو طبقه، میلگرد ژوئن، میلگرد پیش تنیده، میلگرد حرارتی، تیرچه کرومیت، 0 تا 100 کاشت میلگرد، کوپلر میلگرد چیست، میلگرد ksc چیست

بهترین میلگرد شناژ، تفاوت گریدهای میلگرد، مقایسه وزن میلگرد کارخانه های مختلف، 12 روش‌ تشخیص میلگرد تقلبی از اصل، دوخت بتن با میلگرد، فرآیند استاندارد خمکاری میلگرد، نحوه شناسایی انواع میلگرد، میلگرد فسفر برنز، انواع سایز میلگرد و تفاوت میلگرد و مفتول را در دانشنامه تخصصی فولاد و آهن آلات فولاد حامیران مطالعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا