logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

درخواست محدود شدن واردات ورق سرد و گالوانیزه

درخواست محدود شدن واردات ورق سرد و گالوانیزه

درخواست محدود شدن واردات ورق سرد و گالوانیزه

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه‌ای خطاب به معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به چالش‌ کارخانه‌های تولیدکننده ورق سرد و گالوانیزه، خواستار محدودسازی واردات این ورق‌ها و تغییر نحوه تعیین سهمیه مواد اولیه کارخانه‌های تولیدکننده شد.

به گزارش ایسنا، دبیر انجمن فولاد در این نامه، به تشریح چالش‌های کارخانه‌های تولیدکننده ورق‌های فولادی نظیر ورق سرد و گالوانیزه پرداخته و ضمن مقایسه‌ آمار تولید و عرضه و در مقابل واردات این ورق‌ها، شرایط را آن هم در وضعیتی که حدود ۶۰ درصد ظرفیت تولید این کارخانه‌ها خالی‌ است را نامناسب دانسته است.

بر این اساس علاوه بر اینکه خواستار محدودیت واردات ورق سرد و گالوانیزه شده، معتقد است که تعیین سهمیه مواد اولیه کارخانه‌های ورق فولادی نیاز به بازنگری دارد.

همچنین در این نامه‌ آمده است که نسبت حجم معامله به عرضه در سه ماهه‌ی ابتدایی سال جاری برای ورق سرد به ۷۵ درصد و برای ورق گالوانیزه به ۵۵ درصد رسیده است؛ از سوی دیگر آمار واردات دو ماهه حاکی از تداوم رشد واردات این ورق‌ها به کشور است؛ در حالیکه حدود ۵۰ درصد ظرفیت تولید کارخانجات ورق سرد و ۷۰ درصد ظرفیت تولید کارخانجات ورق پوششدار خالی است!

در چنین شرایطی، اختصاص ارز برای واردات این ورق‌های فولادی که تولید داخلی مازاد بر نیاز دارد، نه‌تنها هیچ توجیهی ندارد بلکه موجب تضعیف تولید داخلی و هدر رفت سرمایه‌گذاری‌ها می‌شود.

علاوه بر این تعیین سهمیه مواد اولیه کارخانجات تولیدکننده این ورق‌های فولادی بر اساس میزان فروش آن‌ها در بورس کالا، در شرایط رکود فعلی موجب کاهش تولید کارخانجات و در نتیجه پیامدهای اجتماعی و مالی متعدد برای تولیدکنندگان ورق‌های فولادی می‌شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا